Lai būtu ar ko sakarīgi un veselīgi aizpildīt Lieldienu brīvdienas, kuras šogad ir izvērsušās četru dienu garumā, veselīga dzīvesveida un aktivitāšu dabā cienītājiem, piedāvājam trīs dienu braucienu pa interesantiem Igaunijas dabas objektiem, no kuriem daudzi nav bijuši iekļauti citos mūsu piedāvājumos un maršrutos. Skatīsim avotus, akmeņus, dižkokus, ūdenskritumus, kā arī uzkāpsim, kādā skatu tornī un iziesim divas dabas takas. Ja viss norisināsies raiti, paņemsim arī pa kādam papildus objektam, jo rādīt ir ļoti daudz ko. Tiem kam patīk jūra, netrūks arī jūras, jo vairāki objekti atrodas pašā jūras krastā. Un pats galvenais – cerēsim, ka Raganu aka tiks pārdurta un mums būs vērts pie tās piebraukt.
1.diena: 7.15 izbraukšana no Rīgas (stāvvieta pretī Latvijas Zinātņu akadēmijai Turgeņeva ielā).
- Tamme-Lauri ozols – varenākais Igaunijas ozols, kura apkārtmērs ir 8,32 m. Koks ir aprīkots pat ar zibensnovedēju. Tas reiz rotāja igauņu 10 kronu banknoti. Tamme-Lauri ozols savu nosaukumu esot guvis pēc uguns dieva Lauritsa, kurš dzīvojot ozolā un apkārtnes saimniecībās, sūtot nelaimes un ļaunumu, bet reizēm arī veiksmi.
- Norvēģijas avoti - Endlas Dabas lieguma zonas R daļā atrodas 11 avotu grupas ar 40 avotiem. Šie ūdeņiem bagātie avoti izplūstot virszemē veido strautus un upi. Pastaiga pa avotiem bagātā meža takā un laipām, apmeklēsim Igaunijas dziļāko avotu – Sopa. Purskav avots - fontanējošs, līdz 0,7 m augsu ūdens strūklu izverdošs avots.
- Entu ezeri (Äntu) un ezeru dabas taka (~3,5 km) – atrodas netālu no nelielā Veike – Mārja ciema. Tie ir 7 ezeriņi ar īpaši dzidru ūdeni un jauku apkaimi. Lielākie no tiem ir Baltais ezers (Valgejerv), Zaļais jeb Starpezers (Vahejerv) un Zilais ezers (Sinijerv). Ezeru ūdens krāsu arī nosaka tajos izplūstošie avoti.
- Kuru priede – aug Peipusa ezera Z galā apmēram 200 m no ezera. Priedei esot 370 gadu un apkārtmērs 3,1 metrs. Priede ar ir ļoti īpatnēju stumbru. Cerēsim, ka to vēl atradīsim, jo runā, ka tā esot nokaltusi... Pie reizes uzmetīsim aci Peipusa ezeram.
- Kuremē (Pjuhticas) svētavots un svētozols (Upurozols) – senatnē šeit atradās seno igauņu svētvieta – kalns, uz kura dedzināja svēto uguni, auga ozoli, nedaudz tālāk iztecēja svētavots. Ieviešoties kristietībai, mācītāji te vēlējās uzcelt baznīcu, bet tikai sākoties rusifikācijai, kņazs Šahovskis te dibināja klosteri un senajai igauņu svētvietai tika piešķirtās pareizticības nokrāsas, dibināts klosteris utt. Klosteri neapmeklēsim, tikai avotu un ozolu!
- viesnīca Narvā (iespēja aiziet līdz Narvas cietoksnim, Narvas upei un apskatīt pilsētas centrālo daļu. Skats uz Krieviju, pāri upei).
2.diena: Brokastis viesnīcā (zviedru galds).
- Zilie kalni (Sinimäed) un skatu tornis - nosaukumu ieguvuši no meža nokrāsas, kurš līdz Otrajam pasaules karam sedza šos kalnus. Kores garums ~ 3 km. Skatu tornis atrodas uz augstākā no tiem – Pargimägi (85 m). No tās paveras labs skats uz apkārtni – redzama jūra un Silamē pilsēta.
- Langevoja juga – ūdenskritums, kas sastāv no divām kāpēm – 1,5 m un 4 m augstām.
- Valaste juga - Baltijas augstākais ūdenskritums (27 m). Ūdenskritums gāžas pāri Baltijas glints malai, lejā redzams Somu jūras līcis.
- Ehalkivi – lielākais akmens Baltijā un Igaunijā. Akmens tilpums – 930 m³. Akmens atrodas pašā jūras krastā.
- Toolses (Tolsburg) ordeņa pilsdrupas – pils tika uzcelta uz pussalas 1471. gadā. Tolsburga bija Igaunijas vistālāk uz Z esošā un jaunākā ordeņa pils, kā arī vistuvāk jūrai izvietotais Igaunijas cietoksnis.
- Baltijas augstākais dižakmens – Tammispea kivi. Akmenim piekļūšana ir pa meža ceļu, tāpēc tas nav populārs tūrisma objekts.
- Vasaristi trīs pakāpju ūdenskritums - kaskāde - ziemā un vasarā neaizsalstošs, jo to baro avoti
- Viru purva taka (~ 5,5 km) - Viru purvs ir 235 hektārus plašs un pirms 5000 gadiem tas bijis ezers. Purva vidū atrodas skatu tornis, kurā ir divas skatu platformas, no kurām paveras brīnišķīgs skats uz apkārtnes ezeriņiem un purvu.
- viesnīca priežu mežā pie meža ezera
3.diena: Brokastis viesnīcā (zviedru galds).
- Jegalas ūdenskritums - Igaunijas varenākais ūdenskritums, ko mēdz dēvēt par Igaunijas Niagaru
- Trīskrāsu avoti – redzēsim trīs avotus, katru savā igauņu karoga krāsā, kas pavasara saules staros izskatīsies sevišķi iespaidīgi. Šī ir sena igauņu kulta un upurēšanas vieta. Centīsimies nesadusmot avotos dzīvojošo feju.
- Igaunijas resnākā un vecākā mežābele - kokam vairāk nekā 300 gadu, stumbra apkārtmērs 4,2 m (resnākā Igaunijas ābele), bet vainaga apkārtmērs – 30 m.
- igauņu našķu iepirkšanās pauze pie kāda lielveikala Igaunijā
Ierašanās Rīgā ap 21.00
Svarīgi – braucējiem pašiem jāizvēlas šāda veida pārgājieniem piemēroti apavi un apģērbs! Jāņem vērā, ka šajā dabas maršrutā nebūs pieejamas labiekārtotas WC.
Neaizmirsīsim par sviestmaizēm un siltu tēju termosā (pusdienām).
Naktsmītņu raksturojums
- Viesnīca – divvietīgas/trīsvietīgas istabas ar dušu un WC, brokastis.
- Pirmā atrodas Narvas pilsētā, bet otrā - klusā, skaistā vietā ezera krastā.
- Abās naktsmītnēs līdz 21.00 ir iespēja paēst siltās vakariņas (nav cenā).
Atlaides un piemaksas
- ceļojuma cena bērniem līdz 14 gadu vecumam 140 EUR
- piemaksa, ja vēlaties vienvietīgu numuru viesnīcā – EUR 45
Ceļojuma cenā ietilpst
- transporta pakalpojumi ceļojuma laikā
- naktsmītnes ar brokastīm
- grupas vadītāja – gida pakalpojumi
Papildizmaksas
- nav paredzētas
- ēdināšana (izņemot brokastis), cenas sabiedriskās ēdināšanas iestādēs līdzīgas kā Latvijā
Ceļojumam nepieciešamie dokumenti
- LR pilsoņa/nepilsoņa pase vai ID karte, kas ir derīga vēl 6 mēnešus pēc ceļojuma beigām