cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Minska

Minska


Minska šodien ir ar plašām ielām, jauniem un seniem arhitektūras pieminekļiem, strūklakām, parkiem un skvēriem. Minska ir pilsēta, kura saviem viesiem sniedz labāko no Baltkrievijas kultūras- muzejus, izstādes, teātrus, tautas deju, koru un pasaulslavenā Baltkrievijas baleta izrādes.
Minska kalpo kā gandrīz nepārspējams piemineklis ar vairākām padomju arhitektūras ēkām un grandiozām fasādēm.
Tā tiek uzskatīta par vienu no labākajām pilsētām bijušajā Padomju Savienībā. Pilsēta ir klusa, tīra, ar mājīgiem parkiem un putnu balsīm visapkārt. Pilsēta ir bez burzmas un lielas kņadas, mazliet gausa, bet vienmēr romantiska.


Atrašanās vieta: Minska atrodas Baltkrievijas centrālajā daļā pie Svislačas upes
Iedzīvotāju skaits: 1,830,000 (2008)
Valūta: Rublis (BYR)

Sabiedriskais transports

Minskā ir labi attīstīts sabiedriskā transporta tīkls- autobusi, trolejbusi, tramvaji, taksometri un metro, kas nodrošina ērtu pārvietošanos pa pilsētu.
Lidota Minsk International Airport atrodas 42 km attālumā no pilsētas centra. No lidostas līdz pilsētai var nokļūt ar taksometru vai autobusu. Brauciens ar taksometru izmaksā apmēram 20 –24 €, bet braucieni pa pilsētu, ne vairāk kā 4 - 7 €. Autobusa biļetes iespējams iegādāties kioskos, un viena brauciena cena ir 0,10 € vai pie vadītāja 0,11 €. Biļete ir derīga vienam braucienam jebkura veida transportlīdzeklī un maršrutā.

Apskates vietas
Trinity priekšpilsēta ir romantiska vieta tiem, kuriem apnicis staigāt pa Minskas plašajām ielām. Tā atrodas Svislačas upes kreisajā krastā, pilsētas vecajā daļā un tai piemīt 19. gs. atmosfēra. Šī vieta ir iecienīta gan vietējo iedzīvotāju, gan tūristu vidū. Šeit var apmeklēt muzejus un galerijas, veikalus, kafejnīcas un suvenīru veikaliņus.
Minska City Hall ir unikāls vēstures un arhitektūras piemineklis, kas tapis pateicoties talantīgiem māksliniekiem un arhitektiem. City Hall 32 m augtais tornis ar vēja rādītāju ir dekorēts ar pulksteni un pilsētas ģerboni. Pulkstenis ir interesants ar to, ka aizejot stundai atskan 19 sekunžu gara melodija no Baltkrievijas komponista Igora Lučenko dziesmas. Mūsdienās City Hall ir pildīta ar jauniem dekoratīvās un lietišķās mākslas darbiem un grafikām, kas atspoguļo Minskas vēsturi gadsimta garumā.
Svētā Gara Katedrāle Cathedral of the Holy Spirit 1642. gadā tā tika uzcelta kā klosteris Bernadine mūķenēm. Tā pat kā pilsētai, katedrālei ir raiba vēsture, 1741. gadā tā cieta ugunsgrēkā. Katedrāle ir ievērojama ar saviem torņiem un ikonu kolekciju, ietverot svētās Dievmātes ikonu.
Cheluskintsev atrakciju parks ir diezgan vecmodīgs un nelīdzinās Disneyland, bet labi un jautri pavadīt laiku šeit var noteikti. Līdzās parkam ir botāniskais dārzs, kurā var ļauties lēnai pastaigai un atpūtai pēc piepildītās dienas.
Baltkrievijas Nacionālā bibliotēka ir iespaidīga ar savu arhitektūru. Ēka ir 72 m augsta ar 22 stāviem. Tās galvenais arhitektūras elements ir tās kubrombiskā forma. Bibliotēkas arhitekti ir Mihails Vinogradovs un Viktors Kramarenko.
Bibliotēkā ir trešā lielāka grāmatu kolekcija aiz Krievijas Valsts un Krievijas Nacionālās bibliotēkas. Bibliotēkā ir nodrošināta vieta 2000 lasītājiem un 500 vietas konferenču zālēs. Baltkrievijas Nacionālā bibliotēka ir galvenais informācijas un kultūras centrs, kas sevī glabā 8000000 vienību plašsaziņas līdzekļu.

Nesviža
1,5 h brauciena attālumā no Minskas atrodas gleznainā Nesvižas pilsēta. Pilsēta visvairāk atpazīstama ar Nesvižas pili, ko paši baltkrievi dēvē par viņu skaistāko pili. Plašais pils komplekss veidots 16.-18. gadsimtā Radzvilli ģimenei un tas atspoguļo renesanses, baroka un klasicisma iezīmes. Pils kompleksu ieskauj plaši dārzi, liels valnis un dīķi. Nesvižas pils komplekss ir iekļauts UNESCO mantojumu sarakstā un tā ir viena no apmeklētākajām vietām Baltkrievijā.

Miras pils
Vēl viens UNESCO sarakstā iekļauts Baltkrievijas objekts ir Miras pils. Tā atrodas mazāk kā 100 km attālumā no Minskas. Tas ir lielisks 16. gadsimta nocietinājuma paraugs. Kopš tā uzcelšanas tas regulāri ticis atjaunots un papildināts, bet saglabājis savu sākotnējo formu un apjomu, kā arī gotisko izskatu.

Etnogrāfiskais muzejs Dudutki
40 km no Minskas atrodas etnogrāfiskais muzejs Dudutki. Šeit var iepazīt baltkrievu senās dzīves amatus un kultūru. Tas ir vienīgais Baltkrievijā darbojošais tautas amatniecības muzejs. Jūs sastapsiet cilvēkus, kas Jums demonstrēs savas prasmes – galdniekus, rotkaļus, pavārus, audējas un citus, kā arī varēsiet paši piedalīties sev interesējošās aktivitātēs. Muzeja apmeklētājiem tiek piedāvātas arī dažādas vietējo ēdienu un dzērienu degustācijas. Dudutku muzejā apskatāmas arī retro automašīnas, neliels lauku zoodārzs, senlaicīgas vējdzirnavas un pareizticīgo baznīca.
Nacionālā virtuve
Pārsvarā tradicionālie ēdieni balstās uz kartupeļiem, sēnēm un ogām.
Daži Baltkrievijas nacionālie ēdieni: borshch ir zupa uz biešu bāzes ar kartupeļiem un dārzeņiem, pasniedz karstu ar krējumu; draniki- pankūkas no rīvētiem kartupeļiem, kas pildītas ar sēnēm, gaļu vai ogām;  la- Minskas karbonāde; dracheny- kartupeļi ar sēņu mērci; gorshochki- kartupeļu pankūkas ar sēnēm un sautētu gaļu, pasniedz podiņā; Mochanka ir bieza zupa ar speķi, ko pasniedz kopā ar pankūku. Iecienītākais dzēriens Chai- melnā tēja

Naktsdzīve
Baltkrievijas klubi no citām valstīm atšķiras ar to, ka lielākā daļa darbojas gan kā naktsklubi, gan kā restorāni. Naktī ir iespējams pasūtīt ēdienu, bet cena būs atkarīga no tā vai vēlaties ēst pie galdiņa, vai pie bāra. Bieži cenu ietekmē maksātājs-sieviete vai vīrietis…
Pirmdienās Minskas klubi ir slēgti, šova programmas parasti notiek piektdienu un sestdienu vakaros, kas ilgst apmēram pusstundu. Šova programmā var ietilpt dziesmas un dejas, tiek izmantoti arī dzīvnieki vai striptīzs. Klubos ir stingri noteikts dresscode, īpaši uz apaviem, pludmales čībās un šortos var neielaist.


Tradīcijas
Maslenitsa ir tautas svētki, kad tiek svinētas ziemas beigas un pavasara iestāšanās. Ielās cilvēki staigā tautas tērpos, dzied tradicionālās dziesmas un dejo. Svētku laikā tiek ēstas īpašas pankūkas.
Baltkrievijas iedzīvotāji ir lepni par savu kultūru un valsts pagātni. Katru pavasari Minskā notiek viduslaiku festivāls The White Caste. Skatītāji var apbrīnot izrādes, kur notiek bruņinieku cīņas senos tērpos un skan viduslaiku mūzika. Bruņinieku turnīri un festivāls piesaista skatītājus un dalībniekus no daudzām pasaules valstīm. Ik vienam ir iespēja iejusties viduslaikos- vīriem piemērīt bruņas un sievām lieliskas kleitas.
Kolyady ir jaunā gada svinības, kuras notiek naktī no 13. uz 14. janvāra, kad pēc vecā kalendāra, līdz 1917, iestājas jauns gads. Cilvēki ir izkrāsojušies vai ģērbušies dažādu dzīvnieku maskās un ar zirgu pajūgiem braukā no mājas uz māju, dziedot dziesmas un pretī saņemot pārtiku vai naudu. Mūsdienās, Baltkrievijā šī tradīcija tiek ievērota jautrākai laika pavadīšanai.