29 700 300
67 700 300
Val Di Fassa: Canazei

Dolomītu Alpos ir vismaigākais klimats, ja runajam par daudzajiem kalnu slepošanas kūrortiem kopumā. Tas tamdēļ, ka Dolomitu Alpi atrodas Alpu dienviddaļā un kalnu virsotnes aizsargā Dolomītu kūrortus no aukstajām gaisa frontēm, kas nāk no ziemeļiem. Pēc statistikas 8 dienas no 10 ir saulainas, gaisa temperatūra ir komforta līmenī. 

Val di Fassa – pasakaina ieleja pašā Dolomītu Alpu sirdī, viens no četriem kūrortiem uz slavenā Sella Ronda slēpošanas apļa. Satriecošās kalnu ainavas, lieliskā slēpošana un bagātīgā itāļu virtuve neatstās vienaldzīgu nevienu.

Sella Ronda ir vispopulārākais un skaistākais no kalnu slēpošanas maratona «Dolomiti Superski» 16 maršrutiem. Šis kalnu slēpošanas maršruts ap Sella kalnu masīvu ir 26 km garš un apvieno 4 kalnu slēpošanas kūrortus: Val di Fassa, Val Gardena, Alta Badia un Arabba. Pateicoties satriecošajām kalnu ainavām, labi sagatavotajām pietiekoši vieglajām trasēm un lieliskajiem kalnu restorāniem, slēpošana pa Sella Ronda loku nav sports, bet drīzāk izprieca, saldā dzīve – „dolce vita”, kā saka itāļi. Sella Rondas maršrutā slēpotāji pārvar 4 kalnu pārejas: Passo Sella (2.244 m), Passo Gardena (2.137 m), Passo Campolongo (1.875 m) un Passo Pordoi (2.242 m). Trases nav sarežģītas, pieredzējis slēpotājs bez pūlēm veiks visu loku 4 - 5 stundu laikā. Ceļojumu pa Sella Ronda ieteicams sākt ne vēlāk par 10:00 no rīta, jo pacēlāji
darbojas līdz 16:00 vai 16:30, bet trases oficiāli tiek slēgtas 17:00. Loku var apbraukt divos virzienos. Oranžie rādītāji norāda virzienu pulksteņa rādītāju virzienā, bet zaļie – pretēji pulksteņa rādītāju virzienam. Oranžā virziena trases ir sarežģītākas. Norādes „Sella Ronda” atrodas pie pacēlājiem un trašu krustojumos. Trašu shēmās abi maršruti norādīti ļoti precīzi, tāpēc nomaldīties praktiski nav iespējams. Val di Fassa atrodas pašā Dolomītu Alpu centrā un ir izslavēta ar savu neatkārtojami skaisto dabu, kā arī ļoti daudzām slēpošanas iespējām. Teiksmaini izstieptās Sassolungo klintis un neieņemamam cietoksnim līdzīgais varenais Sellas kalnu masīvs paceļas virs ielejas, un ir īpaši gleznaini saulrietā, kad saule tos iekrāso sārti dzeltenus. Ielejā vēl joprojām dzīvo pamatiedzīvotāju ladinu pēcteči,
kuriem ir saglabājusies īpaša valoda un paražas. Val di Fassas ielejā var izcelt divas slēpošanas zonas. Lielākā un iecienītākā atrodas virs Kanacejas (Canazei) un Kampitello (Campitello) kūrortiem. Galvenā tās priekšrocība, ka tā ir saistīta ar pacēlāju tīklu palīdzību vēl ar trim plaši pazīstamiem kūrortiem: Val Gadrenu, Alta Badiju un Arabbu – Marmoladu, kuri kopumā veido vairāk kā 500 km slēpošanas trašu. Slēpotājus īpaši valdzina slavenais Sella Ronda apļu maršruts, kurš ļauj 4-5 stundu laikā izbraukt cauri visiem šī slēpošanas Eldorado reģioniem, priecājoties par jaukajām kalnu ainavām. Otra ļoti saulaina un komfortabla slēpošanas zona ir virs Pozza un Vigo di Fassa ciematiem. No šejienes paveras lieliski skati uz pašu augstāko Dolomītu Alpu virsotni Marmoladu. Tā kā šī zona nav tieši savienota ar Sella Rondu, tad trasēs un pacēlājos ir krietni mazāk cilvēku nekā Kanacejā un Kampitello. Pozzas sporta trase ir apgaismota un dažas dienas nedēļā strādā arī vakaros. Pieredzējušiem slēpotājiem iesakām vienmēr ar labo sniegu klāto melno trasi ziemeļu nogāzē virs Albas ciemata. Visas Val di Fassas pilsētiņas un apakšējās pacēlāju stacijas savā starpā ir savienotas ar bezmaksas autobusu maršrutiem. „Val di Fassa/Carezza” pacēlāju karte ļauj slēpot gan Kanacejas un Kampitello, gan arī Pozza, Albas un Vigo di Fassa trasēs. Lai varētu braukt pa Sella Ronda apli vai pārbraukt uz jebkuru citu Dolomītu Alpu kūrortu, nepieciešama „Dolomiti Superski” pacēlāju karte.

Kanaceja 1460 m (Canazei) ir Val di Fassas kalnu slēpošanas galvaspilsēta. Tā
ir ļoti dzīvīga un saulaina pilsētiņa ar daudzām viesnīcām, veikaliem un  restorāniem. Šeit ir vairākas diskotēkas, baseins un kinoteātris. Trošu ceļa kabīnes
paceļ slēpotājus no Kanacejas centra uz kalnu nogāzēm, no kurienes arī var
sākt savu ceļojumu pa jebkuru no Sella Rondas apļiem - zaļo vai oranžo. Pa
sarkano trasi ar slēpēm var nobraukt līdz pašai pilsētiņai. Tieši Kanacejas centrā
ir kalniņš ar pacēlāju un bērnudārzs mazajiem slēpotājiem.

Pacēlāju kartes cena 2008/09 pieaugušajiem atkarībā no sezonas 33-37 EUR (1 diena), 168-191 EUR (6 dienas)  

Itālijai raksturīgi divi gadalaiki. Vasaras parasti ir sausas un karstas, bet ziemā iestājas lietus sezona. Vidējā temperatūra janvārī Itālijas ziemeļos ir ap 0°, bet Alpos tā bieži vien nokrīt līdz 15° salam. Itālijas kalnos novērojamas sniegotas ziemas ar noturīgu saulainu laiku, kas ir ideāls ziemas atpūtai un sportam.

Oficiālā valoda – itāļu. Dienvidtirolē ir divas oficiālās valodas – itāļu un vācu. Dažos kalnu novados runā latīniski. Aostas ielejā otra oficiālā valoda ir franču.

Nevienu itāļu maltīti nevar iedomāties bez vīna. Var teikt, ka vīns itāļiem ir asinīs.

Elektrotīkla spriegums 220 V. Itālijas starptautiskais tālruņu kods + 39. Uz Latviju ir jāzvana šādi: 00 371 + Latvijas tālruņa numurs.

Naudas vienība Itālijā ir eiro (EUR). Vairumā viesnīcu, veikalu un restorānu ir iespējams norēķināties ar elektroniskajām maksājuma kartēm.

Banku darba laiks. Pirmdiena - piektdiena no 8:30 līdz 12.30. Lielākā daļa banku strādā arī pēcpusdienā no pulksten 15:30 līdz pulksten 19:00 (atkarībā no bankas). Bankas nestrādā brīvdienās, valsts svētku dienās un tiek slēgtas pirms svarīgiem svētkiem. Veikalu darba laiks. Slēpošanas reģionos veikali parasti strādā no 9.00 līdz 12.00 un apmēram no 15.00 līdz 19.00, svētdienās – slēgts.

Dzeramnauda. Tradicionāli oficiantiem vai viesnīcas personālam atstāj 5 – 10% no rēķina summas (atkarībā no apkalpošanas kvalitātes). Pievērsiet uzmanību papildus maksai (coperto) – tā ir neizbēgamā papildus maksa, kas tiek iekasēta par maizi (vienalga, vai jūs to ēdat vai nē).

Medicīniskā palīdzība. Negaidītas saslimšanas vai nelaimes gadījumā jāvēršas pie ārsta vai tas ir jāizsauc ar viesnīcas administratora starpniecību. Obligāta vakcinēšanās tūristiem nav noteikta

Drošības pasākumi. Pat tad, ja laiks ir apmācies, kalnos saule ir ļoti aktīva, tādēļ nepieciešams valkāt saulesbrilles un lietot aizsargkrēmu (kā arī lūpu balzamu, kas aizsargās pret aukstumu un spēcīga vēja ietekmi). Bērniem slēpojot obligāti jāvelk ķivere. Ieteicams neatstāt inventāru bez uzraudzības, kalnos mēdz notikt arī zādzības. Naudu, vērtslietas un pasi ieteicams glabāt viesnīcas seifā.

Muitas noteikumi. ES valstīs personiskās lietošanas priekšmetu ievešanai ierobežojumi nepastāv.

Viesnīcu specifika. Viesnīcas un apartamenti atbilst Eiropas standartiem. Kalnu slēpošanas kūrortos (atkarībā no reģiona) dominē nelielas ģimenes viesnīcas. Dienvidtirolē mājas būvē austriešu lauku māju stilā. Šeit viesnīcās valda mājīgums un pedantiska kārtība. Lombardijā valda itāļu stils.

Ir vērts pamēģināt. Atpūšoties Liviņjo, apmeklējiet kaimiņu pilsētiņu Bormio, kas slavena ar saviem minerālavotiem un imperatora pirtīm. Riskonā ir vērts apmeklēt “Sniega cauruļu izklaižu parku”, kur iespējams nolaisties pa bobsleja trasi. No kūrortiem Val Di Sole nav tālu līdz Veronai - nemirstīgo mīlnieku Romeo un Džuljetas pilsētai. Slēpotājiem, kas iecienījuši Červiņjas trases, būs interesanti pabūt ledus grotā 3880 m augstumā. Un neaizmirstiet paņemt līdzi fotoaparātu, lai no dažādiem rakursiem iemūžinātu pašu “fotogēniskāko” Alpu virsotni Materhornu.