29 700 300
67 700 300
Резервируй онлайн
cb@cb.lv
29 700 300

Kurzemes kalnos un lejās - mazzināmā Jāņupītes dabas taka, Kaļķleju svētavots, gleznainā Talsu pauguraine un Talsu pilsētas pakalni maija vēsmās

trip-pic

Доступные числа и цены

12. сентябрь
1 день | Латвия
Доступны свободные места
Язык - латышский
Jauni Rakursi
от 33 € Забронировать
Pamatcena 33 €

Программа путешествия

Ja pakāpj solīti nost no lielajiem ceļiem, tad vērīgam vērotājam paveras vesela plejāde "nenoslīpētu" pērļu. Reizēm tās ir zināmas, tomēr pievēršoties ciešāk atklājas jaunās dimensijās. Tādēļ šodien uz gleznaino Talsu pusi - nepieradināto pērļu "medībās"!
Ekskursijas programmā:

8:00 izbraukšana no Rīgas, pieturvietas pie Zinātņu akadēmijas. 

Rīta pauze ceļā. 

 

Šodien mazo upīšu gravu šarmu baudīsim Jāņupītes (Jānīša) dabas takas līkumos, kāpumos kritumos un ainaviskās gravās. Tās šarmu veido ne vien upes kraujie krasti, bet arī dabīgs mežs - kāds tas bijis pēc 2005. gada orkāna - toreiz izgāztie varenie koki šodien ir ļoti daudzveidīga dzīvesvieta dažādām sugām - no piepēm un ķērpjiem līdz vabolēm un dzilnu "restorānam". Taka ir nedaudz vairāk kā kilometru gara, tā ir labiekārtota ar laipām, kāpnēm un tiltiņiem. 

 

Kaļķleju jeb Galtenes svētavots ir liels kāpjošais avots, kas izteces vietā veido ap 2x2m lielu "dīķi", bet tālāk turpinās kā strauts, vēlāk ietekot nelielajā Oksles upītē. Vecākā, arheologiem zināmā, svētavota tiešā tuvumā atrastā monēta kalta 1854. gadā, taču pieļaujams, ka avots izmantots kā sena kulta vieta jau daudz senāk. Arī mūsdienās avots ir bieži apmeklēts, tā ūdeni labprāt smeļ gan tuvākas, gan tālākas apkaimes iedzīvotāji, dažkārt kā pateicību atstājot kokā iesietu lentīti.  Par šo avotu stāsta, ka ūdens viņā esot ļoti veselīgs, tas nekad nepaliekot vecs, lai arī visu gadu to turot pudelē. Ja esot acis neveselas, vai arī kāda cita kaite, ja vairākas reizes apmazgājot ar ūdeni, tad paliekot vesels.  Reiz kādam palicis klibs zirgs. Viņš katru vakaru atvedis zirgu un apmazgājis slimo kāju, un pēc kāda laika zirgs palicis vesels. Senos laikos pat mācītājs bijis pie avota un noturējis Dievvārdus. 

 

Par vienu no skaistākajiem Kurzemē tiek uzskatīts Mežītes pilskalns. Tas ir daļēji dabīgs, daļēji mākslīgi būvēts pilsklans senajā Vanemas zemē, ap kuru pletusies apmetne (senpilsēta) ap 3ha platībā, te atrasts ap 1m biezs kultūrslānis. Kalnu pirmo reizi aprakstījis Augusts Bīlenšteins 19. gadsimta otrajā pusē, vēlāk pētījis Ernests Brastiņš un vēl reizi studenti 2008./09. gadā arheologa Andreja Vaska vadībā. Kalns ir ap 13 metrus augsts, tā galā 3m augsts mākslīgi uzbērts valnis. Starp citu, apkārtējās mājas joprojām atpazīstamas kā Pilskalnciems! 

 

Mundigu ezera krasta uz brīdi piestāsim pie Mundigu upurozola. Tas ir izcili ainavisks koks Mundigu ezera krastā, kura vecumu lēš ap 400 vai pat vairāk gadiem, apkārtmērā tas sasniedz teju 8 metrus, kaut arī pēdējos gadu desmitos pieaugums ir pavisam neliels. Ozols ir ar blīvu lapotni un savdabīgām virszemes sakņu "ķepām". Kāds nostāsts vēsta, ka agrāk zaros kārti ziedojumi, bet mācītājs noliedzis, pielicis pat sargu, kas stāvējis dienu un nakti pie tā. 

 

Pusdienas Talsos. Piedāvājums un cena tiks precizēti brauciena dienā. 

 

Līkumu līkumiem pa Talsu pauguraini! Jau 1977. gadā šī teritorija atzīta kā aizsargājamo ainavu apvidus, bet 10 gadus vēlāk dibināts Talsu pauguraines dabas parks. Šeit raksturīga pauguraina ainava, kur pļavas mijas ar nelieliem mežiem, ezeriem un lauku viensētām. Raksturīgas maz pārveidotas, vecas ozolu, egļu un priežu audzes, introducēto sugu – dižskābāržu, baltegļu un duglāziju mežaudzes. Ainaviski izcila teritorija, kurā pavasaros katrā mežmalā saplaukst savvaļā "aizbēguši" saldo ķiršu koki. Iepazīsim dažas no Talsu pauguraines nozīmīgākajām vietām - Kamparkalnu (Ziemeļkurzemes augstākais pakalns)ar skatu torni tā galā, Vanagkalnu un Kamparu ezeru, Milzkalnu un Sirdsezeru, Talsu Mācītājmuižas apkaimi un uz brīdi piestāsim vietā, kur atdusas izcilā komponista Bēthovena draugs, mācītājs un vijolnieks Kārlis Ferdinands Amenda. 

 

Ap saulrieta laiku atgriezīsimies Talsos, lai dotos iepazīt Talsu pakalnus vakara gaismās. No ārpuses aplūkosim baronu Firksu pilsētas villu Tiguļkalna pakājē, kurā šobrīd atrodas Talsu novadpētniecības muzejs, lai pa taciņām dendroloģiskajā parkā dotos uz Tiguļkalna virsotni, kuru ieskauj simtgadīgu ozolu apļi. Ik gadu vasaras sākumā šeit notiek Raimonda Tigula rīkotie Ārpasaules mūzikas koncerti. Uz brīdi ieklausīsimies vēl nenokritušo lapu čalās... Tālāk dosimies uzkāpt 94m (virs jūras līmeņa) augstajā Saules kalnā, kura pakājē uzbūvēta Talsu vasaras pasākumu galvenā norises vieta - brīvdabas estrāde. No tā dosimies uz Pilskalnu, kas atrodas pašā Talsu ezera krastā un reiz bijusi viena no vislabāk nocietinātajām Senās Kursas pilskalniem. Bagātīgs senlietu krājums atrasts gan pilskalnā, gan ezerā tā pakājē. Lai nokļūtu pie Talsu ezera, dosimies pa vienu no senākajām Talsu pilsētas ielām. Uz izgaismoto ezeru palūkosimies arī no Ķēniņkalna virsotnes, bet pastaigu noslēgsim Leču kalnā, kur 20. gadsimta 30. gados bija iecerēts uzstādīt pieminekli Koklētājs, kas šobrīd atrodams Ķēniņkalna pakājē. 

 

Mājupceļš, atgriešanās Rīgā ap 21:00. Ekskursijas cena: EUR 33

Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošā gida pakalpojumi

Cenā nav iekļauts: pusdienu izmaksas

Pamatcena 33 €
trip-pic

Если не нашли свое путешествие, пожалуйста, пишите нам- подберем подходящее!

Номер телефона: *