Bulgārija - tā ir rožu ziedu smarža, kas lidinās virs vasaras pļavu plašumiem.
Tās ir jūras viļņu šalkas.
Tie ir bērnu smiekli un senu dziesmu skaņas.
Tās ir pludmales karstās smiltis zem basām kājām.
Tas ir zelta saulrietu brīnišķīgs skats.
Tas ir ielas tirgus troksnis un kņada.
Un tas viss ir – Bulgārijā!
Bulgārija ir maza un valdzinoša ar antīku kultūru, gleznainu skaistumu un viesmīlīgiem cilvēkiem. Tā dibināta 7. gadsimtā un ir viena no vecākajām joprojām eksistējošajām valstīm Eiropā. Izvietota Austrumeiropā tā aizņem Balkānu pussalas centrālo daļu. Ziemeļus rotā plašas Donavas ielejas, bet rietumos lielākoties ir augstienes un paaugstināti līdzenumi. Austrumos Melnā jūra vilina tūristus visa gada garumā. Atrodoties pašā Centrāleiropas sirdī, Bulgārija ir ideāla vieta, kur atpūsties atvaļinājumā vai brīvdienās dažāda vecuma cilvēkiem
Bulgārijas ainavas ir daudzveidīgas un pilnas pārsteigumu: Melnās jūras piekrastes bezgalīgo pludmaļu smiltis, mežonīgu kalnu grēdas un zaļi pauguri, auglīgas ielejas un gleznainas aizas, klusas upes un zili ezeri. Bulgārija ir slavena ar savu krāšņo vasaru, rožu plantāciju reibinošo aromātu, augļu dārziem un saules nomazgātajiem vīnogulājiem.
Leģenda stāsta, ka tad kad Dievs radīja pasauli, viņš iedevis nelielu paradīzes daļu bulgāriem, atlīdzinot tiem par centību. Speciālisti pareģo, ka tuvākajos gados Bulgārija kļūs par vispopulārāko tūristu galamērķi Austrumeiropā. Patiešām ir vērsts iepazīties ar viesmīlīgajiem Bulgārijas iedzīvotājiem, dažādo un labi saglabājušos folkloru un antīko Eiropas šūpuli.
Šobrīd Bulgārija ir viens no populārākajiem tūrisma objektiem visā Eiropā. Tūrisms Bulgārijā piedāvā klimata dažādību - siltas, saulainas pludmales un augstus kalnus Melnās jūras piekrastē atrodas daudzas pludmales ar smalkām, baltām smiltīm. Vairāk kā 300 saulainas dienas gadā un labi slēpošanas kūrorti ziemā. Kalni aizņem pusi no Bulgārijas teritorijas; gan vasarā, gan ziemā kalni ir viens no galvenajiem tūrisma objektiem, kas piedāvā tādas aktivitātes kā slēpošana, smaiļošana, kājnieku tūrisms, makšķerēšana.
Platība: 111 910 km²
Galvaspilsēta: Sofija
Iedzīvotāju skaits: 6,849,639 (2022.gads)
Valsts valoda: valsts valoda ir bulgāru, no svešvalodām biežāk lietotās ir krievu, angļu un vācu valodas
Reliģija: izplatītākās reliģijas ir pareizticība un islams.
Naudas vienība: 1 leva (BGN) = 100 stotinki (1 Eiro = 1.95580 leva).
Valsts pārvaldes forma: parlamentāra republika.
Simboli: martiņica, rožu eļļa, Melnās jūras piekrastes kūrorti
Augstākais kalns: Mussala (2925 m v.j.l.)
Garākā upe: Donava (Bulgārijā tā tek 464 km) un Iskara (368 km)
Lielākais piekrastes ezers: Varna ezers
Augstākais ūdenskritums: Raiskoto Praskalo (paradīzes smidzinātājs) – 124 m.
Ģeogrāfija: Bulgārija atrodas Eiropas Dienvidrietumos, Balkānu pussalas Ziemeļrietumu daļā. Bulgārija robežojas ar Maķedoniju, Serbiju un Montenegro rietumos, bet dienvidos - ar Grieķiju un Turciju. Valsts aizņem tikai 2% no Eiropas teritorijas, tai ir raksturīgs maigs klimats, bagāta augu un dzīvnieku valsts, daudz minerālavotu.
Reljefs: Bulgārijas reljefs atrodas robežās no 0 līdz 2925 m. Vispazīstamākās kalnu grēdas ir Rila (augstākais punkts Mussala 2925 m), Pirin (Vihren 2914 m), Stara Planina (Botev smaile 2376 m), Rhodopes (Golyam Perelik – 2191 m), kā arī Vitosha kalns (Cherni Vrah 2291 m).
Nacionālā virtuve: kebapčeta – grilētas maltās gaļas desiņas; musaka – cepeškrāsnī cepta maltā gaļa ar kartupeļiem un tomātiem; čorba-topčeta – kaut kas līdzīgs frikadeļu zupai; aitas gaļas ragū; baņica – kārtainais pīrāgs ar biezpienu; aukstā zupa ar gurķiem; sautēti balto pupiņu salāti.
Klimats: Bulgārijas klimats ir maigs, mēreni kontinentālais, uz dienvidiem pāriet Vidusjūras klimata ietekmē. Bulgārijas kūrortiem raksturīga patīkami silti laika apstākļi no pavasara līdz rudenim. Peldēšanās sezona ilgst no maija līdz oktobrim.
Bulgāri saka: "Kad Kungs ir devīgs, Viņš pasauli zīmē trīs krāsās: zilā- debesis un jūra, zaļā - mežs, dzeltenā - senas smiltis un nogatavojies persiks." Tieši šādās krāsās ir uzzīmēti slavenie Bulgārijas kūrorti Albena, Zelta Smiltis un Saulainais Krasts.
Albena - Melnās jūras pērle. Šis kūrorts ir uzcelts pagājušā gadsimta 60-to gadu beigās. Albena atrodas 15 km no Zelta Smiltīm. Šis pats jaunākais komplekss ir slavens ar savu daudzo viesnīcu avangardisko arhitektūru. Albena - viens no pašiem pievilcīgākajiem kūrortiem: silta, mierīga jūra, kuras dziļums 100-200 m no krasta nepārsniedz 1,6 m. Astoņus kilometrus garā smilšu pludmale, kuras platums ir 100 m, gan pieaugušajiem, gan bērniem piedāvā lieliskus apstākļus sportam un izklaidei. Tā ir paradīze atpūtai ģimenēm ar bērniem. Bērnu rīcībā ir neskaitāmas atrakcijas, bet vecāki var nodarboties ar sērfingu, zemūdens peldēšanu, burāšanu, zvejniecību un izjādi ar zirgiem utt. Albena ir īsta atpūtnieku paradīze, dienā – jūra, saule, smiltis, bet naktī – izklaide kādā no daudzajiem bāriem, klubiem, restorāniem. f
Zelta Smiltis - šis kūrorts atrodas Rivjēras ziemeļu daļā, 18 km no Varnas. Kūrorts atrodas nacionālajā parkā, pašā ekoloģiski tīrākajā rajonā. Zelta Smiltīs ir labi atpūsties ar bērniem.. Jūsu bērni šeit būs laimīgi - viņus gaida ūdens kalniņi, bērnu laukumi, piepūšamās pilis, velosipēdi, šūpoles, vilcieniņi, gigantiska dambrete, bērnu diskotēkas un tikšanās ar iemīļotajiem varoņiem leļļu teātrī. Priežu meža tuvums piešķir gaisam sevišķu sveķa smaržu, kas savienojumā ar jūras smaržu izsauc sajūsmu. Kūrorta brīnišķīgā pludmale stiepjas 4 km garumā
Kūrorta centrā atrodas Sv.Jāņa Kristītāja kapliča, bet , uzkāpjot līdz Aladža klosterim, kas uzcelts klintī, var baudīt lielisko jūras ainavas skatu. Slavenie minerālavoti harmoniski papildina vietējās iespējas atpūsties un atjaunot spēkus. Uz to ārstniecisko īpašību bāzes ir uzcelti balneoloģiskie un fitnesa centri.
Zelta Smiltīs gardēžiem ir īsta paradīze - šeit atrodas ķīniešu, indiešu, arābu, vācu, pakistāņu, franču, angļu un grieķu restorāni.
Saulainais Krasts - pats siltākais un mierīgākais Bulgārijas kūrorts, kas uzceltas līdzenumā gar pludmali. Šeit ir tīra smilšaina pludmale, daudz veikaliņu un ielu tirgotāju, salīdzinoši zemas cenas, viesmīlīgi cilvēki.
Viena no pašām patīkamākajām lietām Bulgārijā kopumā un tieši Saulainajā Krastā ir brīnišķīgā bulgāru virtuve un neapšaubāms visu ēdiena sastāvdaļu svaigums. Viss Saulainais Krasts ir nosēts ar bāriem un restorāniem, ielas barbekjū ceptuvēm, viss ir garšīgs, viss brīnišķīgi smaržo un rosina apetīti.
Senie grieķi Melno jūru sauca par "viesmīlīgo jūru”. Bulgārijas Rivjerā jūra patiešām ir vilinoša un viesmīlīga - tīra un mierīga, bez paisumiem un bēgumiem, sekla un droša. Melnās jūras ūdens ir divas reizes mazāk sāļš kā Vidusjūrā, āda tādā ūdenī ātri pierod un nenoveco tik ātri, kā peldoties sāļākā ūdenī. Pludmales ar zeltainām, smalkām smiltīm stiepjas gar visu piekrasti, slavenos kūrortos sasniedzot 100 m platumu. Tāpēc atpūtnieki Bulgārijas Rivjērā vienmēr jūtas ērti, nav ļaužu pūļu, kas raksturīgi Turcijas un Kipras pludmalēm.
Daudziem atpūtniekiem patīk apvienot pilnvērtīgu jūras atpūtu ar seno pilsētiņu Nesebras un Sozopolas romantiku, tās ir vienas no vispievilcīgākajām vietām. Tās atrodas vienādā attālumā no kūrortu centra un Melnās jūras dienvidu krasta galvaspilsētas Burgas.
Bulgārijas galvaspilsēta Sofija ir viena no lielākajām Balkānu pussalas pilsētām. Šī ir mūsdienīga pilsēta, kas strauji attīstās. Visu iebraucēju vislielāko uzmanību Sofijā piesaista kalni, kas aptver visu Sofijas ieplaku. Lieliskā kalnu daba, kas ir pilsētas apkaimē ar daudziem klusiem ciematiem, piknika vietām vasarā un slēpošanas vietām ziemā, neatstās vienaldzīgu nevienu.
Šobrīd Sofijā atrodas vairākas arheoloģiskas vietas, kuras atklāj pilsētas vēsturi – Serdikas pilis un torņi, sabiedrības ēkas un tūkstošgadīgas ielas. Pilsēta ir atšķirīga, tajā varam vērot dažādu arhitektūras stilu sajaukumu. Sofijā ir ļoti daudz muzeju (Vēstures muzejs, Etnogrāfiskais muzejs, Nacionālais Arheoloģijas muzejs), daudz privāto galeriju, bulgāru Nacionālā Mākslas galerija un Nacionālā Aizrobežu Mākslas galerija. Svētās Sofijas baznīca ir vecākā ortodoksālā baznīca pilsētā, un īpaši spilgts piemērs kristiešu arhitektūrai Balkānos. Turku jūga laikā baznīcas pārbūvēja mošejās. Netālu no Sofiju atrodas Bojana baznīca, viens no nozīmīgākajiem bulgāru un eiropiešu kultūras pieminekļiem. Baznīca veidota no freskām, kuras speciālisti atzinuši par „labāko paraugu viduslaiku austrumu mākslā visā tās vēsturē”.
Varna atrodas valsts ziemeļaustrumos pie Melnās jūras. Pilsēta tiek dēvēta arī par “Jūras galvaspilsētu”. Tajā atrodas valsts galvenā jūras spēku bāze. Varnā gan lielus gan mazus apmeklētājus priecēs delfinārijs. Pilsētas viesi pārsvarā ir atpūtnieki, kas bauda brīvdienas kādā no kūrortpilsētas kūrortiem. Netālu no Varnas ostas 1972. gadā tika atrasta nekropole, kurā bija ap 3010 zelta objektu, kas kopā svēruši gandrīz 6 kg. Pēc zinātnieku un ekspertu domām, šis ir vecākais apstrādātais zelts kāds atrasts Eiropā.
Sozopola - vilinoša antīka pilsēta, kas atrodas aptuveni 34 kilometrus no pilsētas Burgas uz klinšainas pussalas, kas iestiepjas jūrā vistālākajā Bargas līča punktā. Sozopola ir viena no vecākajām piejūras pilsētām Bulgārijā, ko 610.gadā pirms mūsu ēras uzcēluši Grieķi. Kad ieradīsieties Sozopolas pilsētā, Jūs sajutīsiet, kā Jūs ieskauj vēsture.
Mūsdienu Sozopola ir tūrisma centrs. Arhitektūras ziņā piesaista arī tās antīkās baznīcas, Svēta Zosima un Svētās Jaunavas svētnīcas, ka celtas renesanses laikā. Pilsētā atrodas tikai 45 arhitektūras pieminekļi. Nelielajā osta paveras pasakaini skati, it sevišķi saulrieti, kad zvejnieki ņem ārā savus tīklus.
Sozopola vilina tūristus ar šaurajām bruģa ieliņām, vecajām mūra ēkām, kas paceļas abos pilsētas krastos. Dažās no tām ir izveidoti mājīgi restorāni, neskaitāmi veikaliņi un paviljoni, kuros var iegādāties mākslas priekšmetus, gleznas un brīnišķīgus jūras suvenīrus. Dažiem labākais suvenīrs ir mājās gatavots ievārījums no veselām zaļām vīģēm, ko pārdot uz koka beņķīša savas mājas priekšā sēdoša veca sieviņa.
Melnika ir Bulgārijas mazākā pilsēta un viena no mazākajām pasaulē. Tajā dzīvo tikai 390 iedzīvotāji. Pilsētiņa atrodas krīta klinšu ielokā un tās senākā ēka ir 13. gadsimtā būvētais Bizantiešu nams. Pavisam kopumā pilsētā ir iespējams apskatīt aptuveni 100 vēsturisko kultūras pieminekļu – Sv. Nikolaja 12. gadsimta klosteris, Pāvila un Pētera baznīcas, romiešu tilts, senā turku pirts un citi. Taču visvairāk pilsētas iedzīvotāji lepojas ar savu folkloru, tradīcijām un biezajiem vīniem, kas tiek gatavoti pēc sentēvu metodēm. Interesanti, ka gandrīz katrā Melnikas ģimenes mājā atrodas vīna darītava.
Belogradchik atrodas pie Serbijas robežas, Balkānu kalnu pakājē un tā ir ievērojama ar savu pili, no kuras paveras neatkārtojams skats un saulrietu kalnos. Vērts apskatīt arī Kaleto Fortress, kas ir interesants milzīgu akmeņu veidojums.
Nesebra - trīsdesmit septiņus kilometrus uz ziemeļiem no Burgas Jūs atradīsiet Nesebru. Tā arī atrodas uz klinšainas pussalas, kas iestiepjas jūrā. Tai pretī uz nelielas salas atrodas Nesebras vecpilsēta, ko ar sauszemi savieno šaura zemes strēle.
Starp pirmajiem apskates objektiem atrodas senās pils sienu drupas, kas agrāk apsargāja pilsētu. Starp diviem apaļiem torņiem atrodas pilsētas vārti. Tiklīdz iziesiet tiem cauri, atgriezīsieties pagātnē. Vienīgi automašīnas un skūteri Jums atgādinās, ka esat 21. gadsimtā. Nesebra ir viena no Eiropas vecākajām pilsētām. Šī pilsētā ieņem pirmo vietu visā pasaulē baznīcu skaita ziņā, te tās ir 26 un pateicoties daudzajām un labi saglabātajām baznīcām (īpaši 13. un 14. gs.) Nesebru sauc arī par Bulgāru Ravennu.
Dabas mīļotāji noteikti būs sajūsmā par Rila nacionālo parku. Parkā ir iespējams novērot tādus dzīvniekus kā briežus, ērgļus, kazas, sikspārņus, pūces, kā arī 233 dažādu sugu sēnes. Parkā atrodas Musala kalns, kas ir Bulgārijas augstākā virsotne. Ja kalnu pastaigas laikā sajūtas izsalkumu – parkā atrodas arī vairāki ēdināšanas uzņēmumi, kas nodrošina tūristus ar dažādām gardām, nacionālās virtuves maltītēm.
Interesanti fakti:
Rila krusts ir koka krusts ar 140 mikroskopiskām ainām no Bībeles, ar atainotām vairāk nekā 1500 figūriņām, lielākā no kurām ir rīsa lielumā. To ar adatu liepas kokā greba mūks Rafaels 12 gadus, kamēr viņš palika akls.
Jogurts Lactocbacillus Bulgaricus ir baktērija, kas Bulgārijas jogurtam piedod tā oriģinālo garšu un konsistenci, kas sastopama tikai Bulgārijas dabā.
Rožu eļļa – slavenā Bulgārijas rožu eļļa tiek ražota Kazanlak reģionā, un tā ir franču un citu slavenu smaržu sastāvdaļa
Vecākais koks ir ozols, kas aug Granit ciemā netālu no Stara Zagora . Tā vecums ir ap 1650 gadiem. Šī ozola kronis ir 1017 m2 liels. Tā stumbra apkārtmērs ir 7,45 m, augstums 23,40 m.
Ir zinātniski pierādīts, ka teritorijā, kur mūsdienās atrodas Bulgārija, jau akmens laikmetā tika ražots vīns. Šī valsts ir augsti vērtēta pasaules mērogā, kā viena no labākajām vīna ražotāju valstīm pasaulē.
J | F | M | A | M | J | J | A | S | O | N | D | |
Max °C | 6 | 8 | 12 | 16 | 21 | 27 | 28 | 29 | 24 | 19 | 14 | 8 |
Min °C | 0 | 1 | 4 | 8 | 13 | 17 | 19 | 20 | 16 | 11 | 7 | 3 |
Ūdens °C | 3 | 7 | 10 | 12 | 17 | 21 | 26 | 27 | 24 | 20 | 13 | 5 |