cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Индонезия

Indonēzija

Dabas daudzveidība kā pasakā, zāģu troksnis, kas sauc vēl redzēt un sadzirdēt tropisko mežu brīnumu; orangutani brīvā dabā, pasakainas baltas pludmales, kanārijputni un milzu tauriņi, islāma lielvalsts ar budisma tradīcijām, Borobudurs kā akmenī kalta budisma liecība,vēl dzīvi palikušie dinozauru laika pēcteči-Komodo varāni, jautrais, bezrūpīgais  dzīves virpulis Bali salā, atpūtas un sporta iespējas, vietējo cilšu tradīcijas un eksotiskie ēdieni-vērtības, kuras aicina ceļotājus no visas pasaules…

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Dienvidaustrumu Āzijā, starp Indijas un Kluso okeānu, ir tipiska salu valsts. Salas šķērso ekvators, lielāka teritorijas daļa – Dienvidpuslodē . Z salas apskalo Andamanu un Dienvidķīnas jūras, ZA- Filipīnu un Sulavesi jūras, A-Klusais okeāns, D- Timoras un Arafuru jūras, DR- Indijas okeāns. Salas ieskauj Javas, Floresas, Bandas, Savu un Moluku jūras. Sumatras Z daļu no Singapūras un Malaizijas šķir Malakas šaurums, kas ir pirātu visvairāk apdraudētais šaurums pasaulē.
Platība: 1 904 569 km2
Galvaspilsēta: Džakarta
Iedzīvotāji: 279,036,681 (2022.gads)
Valsts valoda: indonēziešu
Reliģijas: 86,7% indonēziešu sevi identificēja kā musulmaņus (apmēram 99% sunnītu, 1% šiītu un 0,2% ahmadistu), 7,6% protestantu kristiešu, 3,12% katoļu kristiešu, 1,74% hinduistu, 0,77% budistu, 0,03% konfūciešu, 0,05% citi. (2018.gads)
IKP/PP:  $ uz 1 iedz. 14,535 (2022.gads)
Naudas vienība: Indonēzijas rūpija (IDR)=100 seni
Valsts pārvaldes forma: prezidentāla  republika
Zemākais punkts: Indijas okeāns 0m v.j.l.
Augstākais punkts: Džajas virsotne 5030 m v.j.l. Iriāndžajā
Lielākās pilsētas: Džakarta, Surabaja, Bandunga
Lielākās salas: Indonēzija sastāv no  13677 salām un 4 lielākās no tām ir Sumatra, Java, Kalimantāna (pazīstama arī kā Borneo), Sulavesi (arī Celebasa). Jaungvinejas R daļa arī ietilpst Indonēzijas sastāvā, un pazīstama ar nosaukumu Iriāndžaja. 6000 salu ir apdzīvotas. Valsts pazīstama ar nosaukumu „Tūkstoš salu zeme".
Reljefs: pusi no teritorijas aizņem piekrastes zemienes, kur ierīkoti rīsa lauki; lielāku salu vidienē ir kalni. Aptuveni pusi no valsts teritorijas aizņem zemi un vidēji augsti kalni. Tas ir viens no pasaulē vulkāniskākajiem un seismiski aktīvākajiem reģioniem. No vairāk nekā 400 Indonēzijas vulkāniem, par aktīviem tiek uzskatīti 128.
Dabas resursi: nafta, dabasgāze, hevejas un to sula-latekss, niķeļa rūda, alva, varš, sudrabs, zelts, akmeņogles aramzemes un dabas ainavas.
Klimats: tropisks un mitrs; tā kā salas atrodas abpus ekvatoram, tad visu gadu valda vienmērīgs karstums. Gada vidējā temperatūra ir +26°C, kalnos- +16°C. Paši indonēzieši (īpaši Javas A daļā, Moluku un Sulavesi salās) uzskata, ka viņiem ir 2 gadalaiki: sausā ziema (jūnijs-septembris, kad pūš A musons) un slapjā vasara (no decembra līdz martam, kad pūš R musons). Stiprākās lietusgāzes ir decembrī un janvārī. Pēdējos gados aktuāla kļuvusi dabas parādība El ninjo –Klusā okeāna ūdens virsmas temperatūras paaugstināšanās, straumju kustības maiņas rezultātā. Līdz ar to, valstī palielinās sausuma periodi, un ir biežāki mežu ugunsgrēki, kas tropiskajiem mežiem vispār nav raksturīgi.

Piesardzības pasākumi: Malārijas risks pastāv visu gadu visā valsts teritorijā , izņemot Džakartas apvidu, lielās pilsētas, kūrortus Bali un Javas salā. Ziņots par rezistenci pret hlorokvīnu un sulfadoksīnu-pirimetamīnu. Ieteicama profilakse. Sargāties no saules dūriena un apdegumiem, lietot saules aizsargkrēmu. Vēlams iegādāties līdzekli pret kukaiņu kodumiem.

* „ Vienotība dažādībā” ir valsts nacionālais moto, kas iekalts Indonēzijas ģērbonī.
* Lielākā islāma valsts pasaulē.
* Viens no pasaules seismiski aktīvākajiem reģioniem.
* Ieejot tempļos, jānoģērbj apavi , un nedrīkst ieiet šortos vai ar lieliem dekoltē.
* Ja ir vēlme tuvu iepazīties ar vietējo dzīvi, ir vērts braukt uz dziļiem laukiem.
* Dienvidu puslodes galvenais zvaigznājs ir Dienvidu Krusts, nevis Lielais Lācis.

BALI  ir visblīvāk apdzīvotā sala ar brīnumainām pludmalēm, rīsu terasēm, maģiskajiem kalniem, dejām un ceremonijām. Bali - "Dievu sala". Temperatūra visa gada garumā ir ap 30*C.
Mēdz teikt, ka šajā salā ikkatrs iedzīvotājs ir vai nu amatnieks, vai dejotājs, vai muzikants. Tempļu un ēku sienas rotā daiļamatnieku izstrādājumi. Košās gleznas, kokgriezumi, metālkalumi tiek augsti vērtēti. Īpaši izceļas savdabīgā veidā batikotie audumi. Pasaulē ir maz vietu, kas līdzinās  Bali. Ne velti daudzi jaunlaulātie no visas pasaules dodas pavadīt medusmēnesi tieši šeit. Sala ir tik krāšņa, ka liekas kā glezna. Tūrisma, tirdzniecības un vadības objekti atrodas galvenokārt Dienvidu vai darījumu salas daļā.
Bali salas īpatnība ir gaiļu cīņas, kas ieguvušas pasaules slavu.
Denpasar – Bali galvaspilsēta. Tajā ir daudz tempļu, ko sauc par ”Pura”. Viens no tiem ir muzejs, ko sauc par Pura Jagatnatha, kas ir veltīts augstākajam dievam.
Celuk – uz ziemeļaustrumiem no Denpasar. Ciemats ir slavens ar tā sudraba un zelta rotaslietu izstrādājumiem dažādos stilos. Vispār salas iedzīvotāji darina kvalitatīvas daiļamata un juvelierizstrādājumus.
Pludmales, bāri, kafejnīcas, balto smilšu pludmales, unikālas dabas bagātības,  lieliska tūrisma infrastruktūra un iespēja iepazīt baliešu dzīvi, tradīcijas-to visu varēsiet sastapt Bali salā. Salā valdošā reliģija ir hinduisms, atšķirībā no citām salām, kur valda  islāms. Svētki, festivāli, Ugunsdejas, Kecaka deja, greznie tempļi un tradīcijas ir baliešu hinduisma izpausmes. Tas rada dzīvesprieku, jautrību un krāsainību uz mūžzaļo džungļu fona.
Sanur - Sanur pludmale ir jau sen iecienīta atpūtas vieta. Pilsēta piedāvā daudz labu viesnīcu, restorānu, veikalu un citas labas iespējas. Pludmalē var nodarboties ar dažādiem sporta veidiem.
Uz salas ir sporta mīļotājiem lieliskas iespējas sevi izpaust dažādās jomās. Ajungas upe ir tūristu iecienīta. Nobraucieni ar kajakiem ir neaizmirstams piedzīvojums. Fantastiska iespēja baudīt mežonīgās dabas skaistumu, vērot paradīzes ainiņas un just adrenalīna pieplūdi asinīs rodas, izmantojot raftingu. Divas stundas ir iespēja justies kā pūciņai Ajungas upes krācēs, jo trase ir droša un to var izmantot arī ģimenes ar bērniem. Savukārt, zemūdens pasaules apbrīnotājiem ir iespēja nirt dzidrajos ūdeņos un vērot dažādu krāsu zivis, koraļļus, aktinīdijas un visu pārējo zemūdens pasauli. Arī velobraucējiem tiek piedāvātas lieliskas iespējas baudīt sauli un vēju džungļu takās, bet kalnos kāpēji var sevi izpaust gājienā uz salas augstāko virsotni.
Kuta – pārpildīta ar restorāniem, veikaliem, diskotēkām un citām iespējām, jauniešu iecienīta atpūtas vieta. Pludmale ir piemērota sērfošanai, tomēr straume padara to bīstamu peldēšanai.
Nusa Dua – tūristu kūrortpilsēta. Kūrorts ir pazīstams pēc tā baltajām pludmalēm un skaidrā ūdens. Šeit atrodas dažas no visskaistākajām un greznākajām viesnīcām.
Mas – kokgriezēju ciems. Daudzi no Bali vecajiem daiļamata meistariem joprojām dzīvo šeit. Mākslas galerijās var apskatīt dažus no to labākajiem darbiem.
Batuan – vecs un slavens mākslas centrs.
Iepazīt baliešu dzīvesveidu var, apciemojot Suvungas ciemu, kur var vērot deju „Barong” veselu stundu; Tohpati ciemā apmeklējot batikošanas fabriku.
Kokgriezēju mākslas fenomenu var vērot Kemenuhas ciemā.

Kruīza braucieni zilajos ūdeņos ir populāra tūristu izklaide. Lembogānas koraļļu rifi, Bali saulrieta kruīzs, Pludmales kluba kruīzs vai izbrauciens ar katamarānu ietver arī citas nodarbes, piemēram, vizināšanās laivā ar stikla dibenu, zveja vai makšķerēšana, snorkelēšana u.c.

Goa Gadža jeb Ziloņu ala ir 8.gadsimtā būvēts templis, kur savus rituālus veic hinduisti un budisti.

Džakartā ir daudz apskates vērtu vietu: gan “Monas” piemineklis, kura pamatā atrodas vēstures muzejs un halle meditācijai.(pēc pieprasījuma tūristi var arī uzbraukt ar liftu līdz pieminekļa pašai augšai un ieraudzīt pilsētu no putna lidojuma);
gan Parlamenta ēka – tūristi to var apmeklēt tikai ar speciālu atļauju un tad, kad nenotiek sēdes. Satria Mandala muzejs ir centrālais bruņoto spēku muzejs, attēlo Indonēzijas bruņoto spēku attīstību. Savdabīgie dabas krāšņumi ir Orhideju dārzi – daži no tiem ir atvērti arī plašākai publikai.
Condet  ciemats dienvidu daļas Džakartā ir aizsargāts tā vecā lauku dzīves stila dēļ. Ragunan zooloģiskais dārzs – Džakartas zooloģiskais dārzs atrodas Ragunan piepilsētā. Indonēzijas miniatūru parks piedāvā ieraudzīt Indonēzijas arhipelāga dažādību: Indonēzijas 27 provinces un to ievērojamās īpašības. Parkā ir savs orhideju dārzs ar simtiem Indonēzijas orhideju šķirnes. Tā pat parkā atrodas putnu parks, faunas muzejs un atpūtas laukums ar baseinu un restorāniem Jaya Ancol – Džakartas lielākais un visiecienītākais atpūtas parks

Visievērojamākais noteikti ir Barabodura templis Javas salā- milzīga akmenī iekalta budisma filozofija, kas tiek uzskatīta par lielāko un senāko celtni dienvidu puslodē. Tas ticis būvēts no 778.-850.gadam. Hinduistu un budistu konflikta dēļ templis ticis pamests. Merapi vulkāns to pārklāja ar biezu pelnu kārta, tropisko augu pasaule-ar savu zaļumu. Templi atklāja tikai 1814.gadā. Templis celts uz dabiska kalna, un atgādina 32 m augstu piramīdu. Virsotnē var nokļūt, ejot cauri galerijām 5 km garumā. Te apskatāmi 1560 bareljefi, kas attēlo visu Budas dzīvi, ap 500 Budas tēli. Kāpjot augstumā, cilvēks jūtas kā it kā lēnām atstātu „zemes dzīvi” un nonāk debesu brīvībā, tādā kā apskaidrībā. Tempļa konfigurācija ir mazliet līdzīga Meksikas seno cilšu piramīdām.

Komodo sala pēc izmēra ir pavisam neliela. Slavena tā kļuvusi ar tās iemītniekiem-Komodo varāniem, kuri ir lielākās ķirzakas un pēdējie dinozauri uz Zemes. Tā sver līdz 150 kg, un ir 4 m gara. Šīs ķirzakas uz Zemes mita jau pirms 160 miljoniem gadu mezozoja ērā un ir saglabājušās līdz mūsdienām. Ar vienu astes cirtienu tās spēj notriekt no kājām bifeli, tāpēc tām tuvoties nav ieteicams.

Lombokas sala atrodas austrumos no Bali. Burvīgas pludmales, tirkīzzilie ūdeņi, mežonīga un neskarta daba un musulmaņu sasaku tradicionālā kultūra sastopami tikai šeit. Sasaku namiņi ir kā raganu mājiņas pasakās-uz vienas kājas, neparastas formas, un balstās uz koka stabiem.

Ternates salā aug vismaz 360 gadus vecs nagliņkoks- tā augļi ir krustnagliņas. Uzskata, ka tas ir visu pasaules krustnagliņu koku sencis.

Moluku salas jau sen pazīstamas kā Garšvielu salas. Ambon ir Moluku galvaspilsēta. Pilsētā ir daudz kultūrvēsturisku vietu, piemēram,  vecu fortu paliekas un Siwa Lima muzejs ar vietējo mākslas priekšmetu kolekciju.

Ačehas galvaspilsēta ir Banda Aceh. To cēla holandieši 1880.gadā kā Gubernatora rezidenci vietā, kur kādreiz atradās sultāna pils. Diemžēl ieeja tūristiem ir aizliegta. Baiturrahman lielā mošeja –unikāls vēstures piemineklis  pilsētā. Negeri muzejs – dēvēts par senlietu muzeju. Starp senlietām ir arī milzīgs pulkstenis, kas bija dāvana no Ķīnas imperatora 1414.gadā. Pulksteni atveda uz Ačehu admirālis Cheng Ho.

Sulavesi salas  galvaspilsētā Kendari var apmeklēt rokdarbu izstādes centru. Moramo ūdenskritums ar 7 terasēm ir kā dabisku baseinu kaskāde. Turpat Moramo līcī– balto smilšu pludmalēs var nodarboties ar dažādiem ūdens sporta veidiem.

Nacionālā virtuve: Pamatprodukts Indonēzijas virtuvē ir rīsi. Indonēzijas iedzīvotāji uzturā daudz lieto zivis un jūras produktu – piemēram vēžus, austeres, garneles, kalmārus, krabjus u.c. No jūras produktiem visgardākie ir Bali omāri. Kokosriekstus lieto ļoti plaši, kokosrieksta pienu lieto daudzu ēdienu pagatavošanai. Ananasi, mango, papaija, banāni- svaigi plūkti augļi priecēs jebkuru vēderu.
Garšvielas,īpaši asie čili pipari ir lietoti gandrīz visu ēdienu pagatavošanā, dažās vietās tos lieto īpaši daudz (piemēram, rietumu Sumatrā un ziemeļu Sulavesi). Katrai provincei vai katram apgabalam ir sava nacionālā virtuve, kas atšķiras ar ēdienu pagatavošanas veidu un sastāvdaļām.
Daudz ir tējas un kafijas plantāciju. Bali tiek ražots “brem” - rīsu vīns.