cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Израиль

Izraēla
Karu plosīta un ciešanu caurausta kristietības šūpuļa zeme ar svēto pilsētu Jeruzalemi centrā…pilsētu, kur reiz dzimis Kristus. Civilizāciju krustpunktu valsts- senās kultūras pēdas jaušamas ik uz soļa, pilsētās un tuksnešos. Pasaules zemākā vieta- Nāves jūra- ir ļoti bagāta ar dziedinošiem sāļiem un minerāliem, skaista ar savu akvamarīna nokrāsu un sāls garoziņu piekrastē. Svētuma avoti  pie mistiskās Cfatas Raudu Sienas...Via Dolorosa un Golgātas  kalns, Al Aksas mošejas kupols... Haifā-  Bahaijas dievnams... Mūsdienīgi kūrorti vēsturisko jūru krastos un ārstniecības iestādes ar minerālūdeņiem pie seno romiešu pirtīm. Kontrastu zeme, ticības caurausta un Svēto zeme, tagad mazliet aptumšota terorisma draudiem. Pasaules ekonomikā zināma kā viena no lielākajām dimantu apstrādātājām. Saules bateriju izmantošanas lielvalsts… Kibuci un mošavi- savdabīgas lauksaimniecības komūnas ar saviem  saimniekošanas paņēmieniem. Visu ebreju šūpuļzeme… ar apskaidrības simbolu-Eļļas kalnu…

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Tuvajos Austrumos Mazāzijas pussalā jeb DR Āzijā. Z-D virzienā valsts stiepjas 426 km garumā no Galilejas kalniem līdz Sarkanajai jūrai. Z robežojas ar Libānu, ZA- ar Sīriju, A-ar Jordāniju, DR- ar Ēģipti, R valsts krastus apskalo Vidusjūra. Galējos dienvidus apskalo Sarkanās jūras Akabas līcis.
Platība: 20 770 km2
Galvaspilsēta: Jeruzaleme
Iedzīvotāji: 7 707 042 (2013.gada jūlijs)
Vidējais iedzīvotāju vecums:
vidējais: 29,7 gadi
vīrieši: 29 gadi
sievietes: 30,4 gadi (2013.g.)
Iedzīvotāju blīvums: 371 cilv./km2. (2013.g.)
Valsts valoda: ivrits; arābu (populāras arī idišs, krievu un angļu valodas)
Etniskais iedalījums: ebreji 75,1%, ne ebreji (pārsvarā arābi) 24,9 % (2012.g.)
Reliģijas: ebreji 75,1%, musulmaņi 17,4%, kristieši 2%, drudzi 1,6%, citi 3,9 % (2012.g.)
IKP/PP:  $ uz 1 iedz. 33 900 (2012.g.)
Naudas vienība: šekels (ILS)= 100 agori
Valsts pārvaldes forma: parlamentāra republika
Zemākais punkts: Nāves jūra -403 m z.j.l.
Augstākais punkts: Har Meron 1208 m v.j.l.
Garākā upe: Jordāna
Lielākais ezers: Tiberijas ezers
Reljefs: Valsts Z daļā uz robežas ar Sīriju atrodas Golanas augstienes, kas savulaik atkarotas Sīrijai. Savukārt D daļā plešas Negevas tuksnesis. Vidusjūras piekrastē- līdzenumi ar visai auglīgām zemēm. Izraēlas centrālā daļa ir kalnaina , kur ietilpst Galileja, Samarijas un Jūdu kalni.
Dabas resursi: vara rūda, kokmateriāli, dabasgāze, nāves jūras sāls, māli, smiltis, fosfāti,  dabas ainavas
Klimats: vasarās un pavasaros izplatītas smilšu vētras. Valsts ietilpst subtropu klimata joslā, un klimatam raksturīgas Vidusjūras klimata tipa iezīmes.  Vasaras ir sausas un karstas,- ar gaisa temperatūru visbiežāk + 27º C. Jūlijā gaisa vidējā temperatūra ir no +18º C- +25º C, savukārt ziemās dominē nokrišņi, kurus atnes mēreno platumu gaisa masas. Janvāra vidējā temperatūra ir no +9º C līdz + 15º C. Tātad- atkarībā no gadalaika, nepieciešams ņemt līdzi atbilstošu apģērbu. Nokrišņi –ziemā, karsts un sauss- vasarās.
Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju.
Piektdienas pēcpusdienā sākas sabats, un viss tad ir slēgts līdz sestdienas vakaram.

Palestīna ir ģeogrāfisks un vēsturisks termins, sāpju caurausta un nemieru plosīta teritorija. Jau tālajā 1947.gadā  ANO pieņēma lēmumu par divu neatkarīgu valstu – Izraēlas un Palestīnas- izveidošanu toreizējā angļu kontrolētajā Palestīnas teritorijā. 1948.gadā nodibināja ebreju valsti Izraēlu, taču arābu valsts Palestīna tā arī palika neizveidota. Drīz pēc tam Izraēla sev „pievienoja” Palestīnai paredzēto teritoriju (6700 km2). No Sīrijas Izraēla atkarojusi sev Golanas augstienes, lai būtu kur iegūt dzeramo ūdeni. Tikai 1993.gadā Izraēla parakstīja vienošanos par autonomijas piešķiršanu palestīniešiem Gazas sektorā un Jordānas upes Rietumkrastā.
Jeruzalemē katru dienu uz Tempļa kalnu, Raudu mūri, Al Aksas mošeju, Svētās kapavietas baznīcu plūst vairāki tūkstoši ticīgo. Tulkojumā pilsētas nosaukums nozīmē „ miera vieta”. Pilsētā atrodas vairāk nekā 1000 sinagogas, 200 baznīcas un 50 mošejas. Visu triju reliģiju pārstāvji dēvē šo vietu par savu svēto pilsētu. Raudu mūris jeb Rietumu siena atrodas starp Vecpilsētas mūriem, un ir palikusi kā vienīgā acīm redzamā piemiņa no Hēroda celtā tempļa. Jūdaistu vīrieši lūgšanu laikā apliek zili svītrotu šalli ar bārkstīm un pie kreisās rokas (tuvāk sirdij) piestiprina mazas kastītes- tfillīnus, kuros glabājas Toras (pirmās piecas Bībeles grāmatas) teksti. Golgātas kalnā atrodas baznīca ar Kristus kapu. Te beidzas arī Via Dolorosa jeb Kristus moku ceļš līdz krustā sišanas vietai. Cilvēki ar interesi klaiņo pa šaurajām svētās pilsētas ieliņām, pulcējas vietējos tirdziņos, kur cieņā kaulēšanās māksla. Jeruzaleme ir kā liela, krāsaina mozaīka ar jūdu, kristiešu un musulmaņu svētnīcām. Kā jebkurai pilsētai ir sirds, tā arī Jeruzalemes sirds ir Vecpilsēta, kas slēpjas aiz milzīgiem mūriem. Tajā līdzās pastāv četri blīvi apdzīvoti kvartāli – kristiešu, musulmaņu, armēņu un ebreju. Pilsētā atrodas valsts Parlaments- Knessets un Augstākā tiesa, Eiropas ebreju katastrofas muzejs. Lielākā daļa Jeruzalemes viesnīcu atrodas blakus Vecpilsētai, kas ir īpaši ērti tūristiem. Populārs visā pasaulē ir Jeruzalemes Grāmatu muzejs.

Telaviva jeb „Pavasara paugurs” latviskajā  tulkojumā. Kosmopolītiskā Telaviva ir lielākā Izraēlas pilsēta un valsts darījumu centrs. Šajā pilsētā tiek slēgti daudzmiljonu darījumi. Ar ielu kafejnīcām, lieliskajiem muzejiem, koncertzālēm un teātriem, teiksmainajiem parkiem un pludmalēm, elegantajiem restorāniem, mūsdienīgajiem tirdzniecības centriem un modes preču veikaliem ir vilinoša visiem tūristiem, kas mīl rāmu izklaidi. Šī pilsēta ir kā grandiozi svētki tiem, kuriem patīk labi un garšīgi paēst. Dažādo restorānu un kafejnīcu apmeklēšana izraēliešiem izveidojusies kā īpatnējs sporta paveids. Tāpēc izraēliešu restorāni no eiropiešu restorāniem atšķiras ar draudzīgām cenām. Izklaide krogos, bāros, diskotēkās un citās līdzīgās atpūtas vietās sākas tieši 22:00,  un ilgst līdz rītausmai. Ne velti Telavivu dēvē par „pilsētu bez apstājas”. Šī pilsēta ir radīta gājēju pastaigām. Ieteikums- apmeklējiet  Karmeles tirgu Jemenas kvartālā –tas ir viens no lielākajiem Tuvo Austrumu tirgiem, kas atrodas zem klajas debess.

Jaffa – senākā ostas pilsēta Vidusjūrā- pelnījusi īpašu uzmanību. Romantikas cienītāji ar baudu varēs pastaigāties pa šaurajām ieliņām, no kurām paveras pasakaina Telavivas piekrastes panorāma. Gleznainajā ostas rajonā atrodas vieni no labākajiem zivju restorāniem valstī. Vakaros ir vērts apmeklēt restaurēto Vecpilsētu, kurā var atrast dažādu nozaru amatnieku darbnīcas, mākslas galerijas, naktsklubus un ēstuves.  Telavivas lepnums  ir jaunais Goldas Meiras vārdā nosauktais  mākslas centrs, kurā atrodas Izraēlas opera, deju un teātru trupas, koncertzāles. Vēl viens kultūras centrs, ko ieteicams apskatīt, ir Suzannas Dellalas Dejas centrs. Tas atrodas gleznainajā Neve Cedek kvartālā. Telaviva atrodas UNESCO uzraudzībā. 

Eilata atrodas Izraēlas galējā dienvidu punktā pie Akabas līča Sarkanās jūras piekrastē. Šī pilsēta ir tipisks kūrorts un parādās ceļotāja priekšā kā brīnums neauglīgā Negevas tuksneša malā. Pēdējo 20 gadu laikā Eilata ieguvusi ir prestiža ziemas kūrorta reputāciju. Tomēr vasaras atpūta Eilatā nav sliktāka. Te ir iespēja apmeklēt zemūdens observatoriju, doties braucienā ar jahtu, lēkt ar izpletni. Te  ir vairāk nekā desmit zemūdens peldēšanas centru, kuri darbojas visa gada garumā. Sarkanā jūra ir viena no populārākajām daivinga un snorkelēšanas vietām pasaulē. To piedāvā arī Eilata.  Iesācējiem tiek dota iespēja iziet īsus apmācības kursus. Eilatā tiek piedāvāti arī vairāku veidu maršruti ceļojumam pa tuksnesi:  
1) Brauciens ilgst 4 stundas pa Timnas ieleju un dabas parku Hai Bar, ar beduīnu pusdienām komplektā.
2)Sarkanā Kanjona safari ceļš ved caur Vadi Šlomo gar upi Rahavam. Sākumā ir pacelšanās uz skatu platformas,  pēc tam „nejauši” tiek ieraudzīts svaiga ūdens avots pašā tuksneša vidū un nolaišanās kanjonā.
3) Melnais Kanjons, Joaša Kalns un Salamona alas- brauciens pa krāsaino granīta kalnu veidojumu  ar pacelšanos Joaša kalna virsotnē, no kurienes paveras skats uz Izraēlu, Ēģipti un Jordāniju.

Nāves jūra - tautā saukta arī par Sāls jūru un Asfalta jūru,  atrodas 48 km attālumā no Telavivas .Tās garums ir 76 km, platums – 17 km, bet dziļums līdz 350 m. Nāves jūra ir unikāla vieta: tās maģiskās dziedināšanas spējas pazina Aristotelis, ķēniņš Irods un Kleopatra.. No te augošajiem augiem, -īpaši balzamēšanas koka, gatavoja vērtīgu kosmētiku, smaržas un zāles. Nāves jūras dziednieciskais gaiss dara šo vietu par ideālu kūrortu tiem, kas slimo ar plaušu slimībām. 412 metru zem jūras līmeņa te ir unikāla saules gaisma. Kopā ar ūdens tvaika un minerālu dabīgo filtru, kas paceļas no ūdens virsmas, tas atstaro kaitīgos ultravioletos starus, kas var apdedzināt ādu, bet laiž cauri maigos ultravioletos starus, kuriem piemīt dziedinošas spējas. Tāpēc Nāves jūras piekraste ir īpaši labvēlīga ārstnieciskām saules peldēm. Pat pēc ilglaicīgas uzturēšanās saulē šeit nav iespējams gūt ādas apdegumus. Nāves jūras ūdeni dēvē par „spēcīgu sāls šķīdumu”, jo ūdenī atrodami ap 42 dažādu sāļi. Pludmales izvietotas Ein-Bokekas un Hamei Zoharas rajonā. Dūņām piemīt pretiekaisuma un nomierinošas īpašības. Populārās melno mālu maskas lieto gan kosmētiskos, gan terapeitiskos nolūkos.
Nāves jūra ir pazīstama kā labākā ādas un dažādu locītavu slimību ārstēšanas vieta. Saules stari labvēlīgi iedarbojas uz ādu, uzlabojot tās struktūru, palielinot vispārējo organisma imunitāti. Skābekļa koncentrācija gaisā šeit ir par 8% augstāka nekā citur uz Zemes.
Senais cietoksnis Masada, ko lika uzcelt ķēniņš Irods Lielais, atrodas kalnos aptuveni 400 m augstumā blakus Ein-Gedas un Ein-Bokekas šosejai. Kāpums kalnā kājām pa Čūskas taku aizņem apmēram stundu, bet ar trošu dzelzceļu  tikai 5 minūtes. No aprīļa līdz oktobrim vakaros šeit tiek rīkoti gaismas-skaņas priekšnesumi.

Nācarete ir Jaunavas Marijas dzimšanas vieta un viena no trim svētajām kristiešu pilsētām, kas līdzvērtīga Jeruzalamei un Vifliemai.. Nosaukums radies no ebreju vārda „necer” – krāsa, puķe.Te sastopamas pēdas no  Armagedona – cilvēces pēdējās kaujas vietas. Tieši šeit Jēzus Kristus pavadīja lielāko savu dzīves daļu (līdz 30 gadu vecumam). Nācaretē Jaunavai Marijai  ercenģelis Gabriēls pasludināja, ka Dievs viņu ir izredzējis par pasaules Pestītāja Māti. Par atmiņu šim notikumam tika uzceltas divas baznīcas: katoļu un pareizticīgo. Netālu no Nācaretes atrodas apdzīvota vieta, Kanna Galileja, kas slavena ar Jēzus Kristus pirmo brīnumu – ūdens pārvēršanu vīnā. Nācaretes otrā pusē atrodas Favora kalns, kur notika kunga pārvēršanās brīnums.

Haifa ir Izraēlas ziemeļu galvaspilsēta, kas atrodas   Karmela kalna pakājē  pie Vidusjūras.  Pēdējo gadu laikā Haifa pārvērtusies par svarīgu tūrisma centru. Gleznainās pludmales ir tīrākās un skaistākās Izraēlā. Karmela parks ir lielākais Izraēlā. Haifā saticībā dzīvo sešu reliģiju pārstāvji – kriestieši, jūdi, musulmaņi, ahmadisti,  bahaiji un drudzi. Te var atrast izklaides, kas piemērotas visai ģimenei: pilsētas teātris, muzeji un galerijas, sporta kompleksi, daudzie restorāni, kafejnīcas un krogi, ielu mākslinieku uzstāšanās un izstādes, pastaigas pa alejām un tirdzniecības centri. Haifa ir vienīgā Izraēlas pilsēta, kurā darbojas pazemes kanātu ceļš ,  kas savieno augšējo pilsētu ar apakšējo. Tikai šeit sestdienās darbojas sabiedriskais transports. Īpaši nozīmīgi apskates objekti ir Karmelītu klosteris un Karmelītu baznīca Stella Maris, pareģa Iļjas ala – svētvieta trim ticīgajiem un Kababira kvartāls, kurā dzīvo musulmaņu sektas Ahmeda sekotāji. Visa gada garumā pilsētā notiek festivāli un svētki. Īpašu vietu ieņem Bahaiju templis un dārzi – astotais Pasaules brīnums. 19 terases lēzeni izvietotas uz gleznainās Karmela kalna nogāzes . Gaismas spēles krēslas laikā redzamas arī šeit no kalna, un rada īpašu noskaņu šajā Vidusjūras svētajā zemē.

Израиль на карте

погода Израиль

Jeruzāleme Mai Jun Jūl Aug Sep Okt
gaiss *C 19 22 23 23 22 19
ūdens *C 19 23 26 28 24 22