cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Камбоджа

Agrāk saukta par Kampučiju, bet mūsdienās Kambodža jeb oficiāli Kambodžas karaliste.
Kambodža atrodas Dienvidaustrumu Āzijas centrā un tās platība ir 181 035 km², kas to padara par īstu Dienvidāzijas karalisti, Indoķīnas pussalas dienvidos. Pēc 2008.gada datiem Kambodžu apdzīvu pāri pa 17 milj. iedzīvotāji, kuru izplatītākā ticība ir budisms. Iedzīvotāju oficiālā valoda ir khmeru, bet ir dzirdamas arī angļu un franču valodas.
Ilgus gadus Kambodža bija tūristiem nepieejama, iekšējo nemieru dēļ. Tādējādi tikai 1990. gada sākumā šo valsti varēja iepazīt
tūristi. Tūristus pievilināja tās neaprakstāmais dabas skaistums un kara atstātās pēdas, ko var apskatīt gan senajā valsts galvaspilsētā, gan vecajās zemnieku koka mājās, kuras ir piedzīvojušas genocīdu.

Augstākā valsts virsotne: Phnom Aural (1771 m )
Lielākā upe: Mekong
Vienīgā upe pasaulē, kurā ūdens plūst divos virzienos: Lielā ezera upe
Apministratīvi iedalās provincēs: 20 provinces
Provinces iedalās rajonos: 172 rajoni
Rajoni iedalās komūnās: 1547 komūni
Galvaspilsēta un lielākā pilsēta: Pnopeņa (Phnom Penh)
Otra lielākā pilsēta: Battambangaг

Pnompeņa.
Kambodžas lielākā pilsēta un galvaspilsēta- Pnompeņa. Tā atrodas Mekongas, Bassak un Tonlsapas upju satekā. Šo pilsētu pārstāv pāri pa 1,5milj. iedzīvotāji, kuri pilsētai pēdejās desmitgadēs ir palīdzējuši saglabāt tās koloniālo burvību.
Mekongas krastā ir apskatāma Karaļpils, kas ir celta tālajā 1866.gadā. Karaļnamā ir iespēja apskatīt: Čan-Čaja paviljonu, kas speciāli veidots klasiskās kambodžiešu dejas priekšnesumiem; Napoleona III paviljons, ko karalim dāvinājusi karaliene Eiženija(Napoleona III sieva), kā arī ir iespēja apskatīt karaliskos apartamentus.
Šobrīd apmeklējumiem ir atvērta Sudraba Pagoda (Silver Pagoda), kas ir saukta arī par Smaragda Budas Pagodu un atrodas Karaļpils ansamblī. Interjers izveidots ar pāri pa 5000 sudraba plāksnēm un tās centrā atrodas smaragda Budas statuja (XVII gs.), kas ir veidota no 9584 dimantiem. Savukārt, sienas klātas freskām, kurās attēlotas epizodes no khmeru vēstures.
Līdzās karaļpilij ir iespēja iepazīt senās khmenu mākslas priekšmetu kolekciju Kambodžas Nacionālajā muzejā. Muzejs ir mājvieta ne tikai senajiem mākslas priekšmetiem, bet arī sikspārņiem. Viņus ir iespēja vērot vakarā, sākoties krēslai.
Pnompeņa ir pazīstama arī ar Vatpnom Pagoda (Wat Phnom). Vatpnom Pagodas vēsture atklāj, ka senajā 1372.gadā lēdija Penh te atklāja četras Budas statujas. Viņa esot nolēmusi izveidot pauguru (phnom), kas šobrīd ir Wat Phnom atrašanās vieta, un tā virsotnē uzbūvēja nelielu templi (wat), kurā izvietoja statujas.
Tā rezultātā šo apvidu sāka dēvēt par Phnom Penh, apvienojot lēdijas Penh un tempļa nosaukumus. Templī ir karaļa Ponhea Vat mirstīgās atliekas (1405 – 1467), tieši viņš 1422. Gadā esot pārcēlis Kambodžas galvaspilsētu no Angkoras uz Pnompeņu.
Siemripa (Siem Reap).
Siemripa- viena no galvenajām apskates vietām. Šī pilsēta piesaista tūristus ar to, ka tā atrodas tuvu Angkorai un Perk Toal apdzīvo brīnumaini paradīzes putni, reti stārķi un pelikāni.


Angkora.
Angkora - senatnē dižas Khmeru impērijas galvaspilsēta, kura ir ieskauta džungļos. Tā nav viena pilsēta, bet gan vesela pilsētu sistēma. Tās tempļi celti laikā no IX līdz XIV gs., kad varenās khmeru dinastijas valdnieki, apvienojot pozīcijas kā viena no lielākajām un varenākajām dinastijām, valdīja plašās teritorijās.
Šī vēsture Angkoru ir padarījusi par vienu no pasaules arhitektūras brīnumiem, kā arī unikālu un aizraujošu vietu DA Āzijā.
Lielākais templis- Angorvata( Angkor Wat), kas ir celts laikā no 1112. līdz 1252.gadam un tā platība pārsniedz 2 km
2. Angorvata- pasaulē lielākā sakrālā celtne,kas ir unikāla ar saviem izmēriem un uzbūvi. Šī ir vislabāk saglabājies celtne, kas sevī slēpj noslēpumainas detaļas. Nostāsti vēsta, ka tas ir celts kā templis un mauzolejs par godu Višnam – hindu dievībai.
Pilsētas zeltu sargā ievērojams nocietinājums- Angkor Tom (Angkor Thom), ko cēla kāds no Angkoras karaļiem. Pilsētai ir 5 vareni vārti( pa vieniem vārtiem Z,D,R sienās un divi A sienā). Bet pilsētas centrā ir apskatāmi ievērojami pieminekļi, ieskaitot Bayon, Baphuon, Phimeanakas un Ziloņu terasi.
Diemžēl šis cietoksnis nav spējis nosargāt pārējos Angkoras tempļus, tādējādi džungļi daudzviet ir ņēmuši virsroku, apvijot ap celtnēm lianas un milzīgas koku saknes. Tomēr arī šie tempļi ir ļoti interesanti.
Baion (Bayon)
Baion it ierindots otrajā vietā pēc Angkorvatas starp populārākajiem Angkoras pieminekļiem.
Šis piemineklis ir ievērojams ar saviem unikālajiem, līkumotajiem koridoriem, stāvajām kāpnēm, pārsteidzošiem 54 gotiskiem tornīšiem, kurus rotā vairāk nekā 200 smaidošas, pārsteidzoši lielas maskas.
Taprom (Ta Prohm).
Taprohm templis ir viens no populārākajiem apskates objektiem un atrodas blakus Angkorvatas un Bayon tempļiem.
Tā pievilcība un unikalitāte ir saskatāma tajā, ka atšķirībā no citiem pieminekļiem, templis atstāts tādā stāvoklī, kādu to atklāja pirmie eiropieši – džungļu ieskautu ar interesantām, takām.
Apmeklējot tempļus, ir jāievēro, ka nevar vilkt šortus un krekliņus, kas nenosedz plecus, jānonem cepuri, ieejot Wats (pagodu) teritorijā, kā arī jānovelk apavus pirms ieiešanas Vihara (svētnīcā). Ja sēžat pie dais paaugstinājuma(platformas, kur atrodas Budas statujas), ieteicams kājas likt uz sāniem, nevies lotusa pozā. Nekādā gadījumā nedrīkst norādīt ar pirkstu vai pavērst pēdas apakšpusi pret personu vai Budas figūru./
Valsti nevar iepazīt, ja nepiepazīst tās virtuvi. Kambodžas virtuve ir līdzīga Taizemes un Laosa virtuvei. Varētu pat teikt, ka khmeru ēdieni ir līdzīgi taju virtuvei, tikai garšvielas tiek lietotas mazāk. Protams,
ir arī vietējie ēdieni, kurusir iespēja nobaudīt.
Tirgi…tirgi..kas ir valsts bez tirgiem? Kambodžā kā jau Austrumos ir krāšņi tirgi, kurus ir vērts apmeklēt. Tomēr ir viena būtiska nianse, kas khmeru tirgotājus atšķir no visiem citiem-te neviens tirgotājs neuzmācas ar savu preci un ļauj ik vienam preci aplūkot un aptaustīt.
Ēdināšana Kambodžā ir ļoti augstā līmenī- ēdieni restorānos ir svaigi un to baudīšanu papildina draudzīga apkalpošana. Te ir iespējams nobaudīt gan autentisku kambodžiešu virtuvi, gan ķīniešu, taju, vjetnamiešu, kā arī ukraiņu un eiropiešu virtuves ēdienus.
Noderīga informācija:
Neskatoties uz to, ka naudas vienība ir rieļa, visur iespējams un pat ieteicams norēķināties ASV dolāros, kā arī jāievēro, lai līdzi būtu sīkas naudaszīmes.
Pirms Kambodžas apmeklējuma ieteicams vakcinēties pret: hepatītu A un B, malāriju,stingumkrampjiem, tīfu, poliomielītu, difteriju.
Kādreiz slēgtās pilsētas, mūsdienās mums atver un parāda savus noslēpumus. Izrādās, ka Kambodžas lielākie dārgumi nav kādi derīgie izrakteņi. Šie dārgumi ir izcilie Budas tempļi, vēstures gaitās izveidotās pilsētas un daba. Daba Kambodžai ir lieliska!
Daba papildina vēsturi un vēsture papildina dabu…Vai nav lieliski!?



Камбоджа на карте

погода Камбоджа

Sana Jan Feb Jun Jūl Aug Nov Dec
gaiss *C 26 27 29 28 29 27 26
ūdens *C 29 29 28 28 28 25 24