cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Лаос

Laosai ir 10000 gadu bagāta vēsture. Dominējošā valsts reliģija ir budisms, kas draudzīgi eksistē kopā ar garu pielūgsmi. Šī noslēpumainā valsts būs ideāla vieta nesteidzīgas ikdienas baudīšanai, kur cilvēks un daba joprojām dzīvo ciešā vienotībā. Laosa vilina ar miglainajiem kalniem valsts Ziemeļos un nepieradināto, mierīgo dabu un salām Dienvidos. Šī mazā valstiņa ir ļoti daudzveidīga cilvēku ziņā, kur tie ir tērpušies krāšņās drēbēs, kas izsaka to kultūras piederību.

Informācija par Laosu:

Ģeogrāfiskais stāvoklis: Laosa ir valsts Āzijas dienvidaustrumos - Indoķīnas pussalā bez pieejas jūrai. Tā robežojas ar Ķīnu ziemeļrietumos, Vjetnamu austrumos, Kambodžu dienvidos un Taizemi rietumos.

Galvaspilsēta: Vjenčana

Valsts platība: 236 800 km²

Valsts iekārta: Sociālistiska republika, vienpartijas komunistu valsts

Iedzīvotāju skaits: 6 521 998

Iedzīvotāju blīvums: 25/km²

Oficiālā valoda: lao valoda

Etniskais sastāvs: 69% ir Laosas iedzīvotāji, kas pieder Lao tautai, pārējie iedzīvotāji ir kalnu cilvēki un minoritāšu ciltis - Hmong, Yao, Tai dumm, Dao, Shan.

Reliģija: Budisms

Vidējais cilvēku vecums: kopējais 19,3; vīriešiem 19; sievietēm 19,6

Naudas vienība: Laosas kips (LAK)

Laosas IKP: 11,24 miljardi USD (2013. g.)

Vidējā alga Laosā: 420,000 LAK

Starptautiskais tālruņu kods: +856

Interneta adreses domēns: la

Augstākais punkts: Phou Bia 2,819m

Zemākais punkts: Mekongas upe 70m

Laosa ir valsts Āzijas dienvidaustrumos - Indoķīnas pussalā bez pieejas jūrai. Tā robežojas ar Ķīnu ziemeļrietumos, Vjetnamu austrumos, Kambodžu dienvidos un Taizemi rietumos. Laosa ar savu daudzveidību piedāvās izbaudīt eksotiskas dabas parādības - pazemju upju alas, džungļus, dažādas retas dzīvnieku sugas un visbeidzot bagātīgu nacionālo virtuvi. Laosa ir slavena un unikāla ar budistu tempļu arhitektūru, jo nekur citur pasaulē nevar atrast strupas - īpašus budistu pieminekļus, kas ir būvēti specifiski, piemēram - uz kauliem, vai kādiem citiem artefaktiem, kas simbolizē svēto tempļa nozīmi un pašu Budu. Visslavenākā stupa visā Laosā ir Pha That Luang Vjenčanā, kas ir veidota no zelta. Laosu dēvē par ziloņu zemi un te var doties ekotūrismā un redzēt neskarto dabu. Laosa ir viena no mazāk urbanizētajām valstīm Dienvidaustrumu Āzijā. Pilsētās pārsvarā vērojama aizgūta arhitektūra no franču kultūras, kas mijas ar budistu tempļiem. Lielākās pilsētas ir celtas blakus lielām upēm, lai tās palīdzētu pilsētas infrastruktūrai. Savukārt lielākā daļa ciematiņu Laosā ir koncentrēti ap reliģiskajiem tempļiem. Vēl joprojām šie tempļi kalpo kā galvenie sociālie centri, kur notiek dažādi atpūtas pasākumi un reliģiskas svinības.

Reljefs. Dominējošajā ainavā pārsvarā kalnus klāj meži. Ziemeļos kalnu maksimālais pacēlums ir 2,818 m virs jūras līmeņa.Valsts reljefu pārsvarā raksturo stāvi pacēlumi, šauras upju ielejas, kā arī zeme ar zemu lauksaimniecības potenciālu. Laosā meži pārsvarā ir sastopami ziemeļu un austrumu daļās. Cauri visai valstij tek Mekongas upe (1500 km), kas veido arī robežu ar Birmu un Taizemi. Gandrīz visas upes un strauti Laosā ir savienoti ar Menkogas upi, tai ir vismaz 15 pietekas. Pārsvarā auglīgā zeme lauksaimniecības attīstībai ir austrumu daļā, kā arī Mekongas upes palienu teritorijā, kur audzē rīsus.

Dabas resursi. Kokmateriāli, hidroenerģija, ģipsis, alva, zelts, dārgakmeņi, minerāli.

Klimats. Laosā valda tropiskais musonu klimats - daudz saules, daudz nokrišņu, kā arī augsts gaisa mitrums. Gada vidējā temperatūra svārstās no + 22°C līdz +27°C visu gadu. Pārsvarā ir divi klimata periodi - sausais ziemas laikā un mitrais, lietus periods vasarā.

Laosas galvaspilsēta Vjenčana ir lielākā pilsēta Laosā. Pilsētas vietējie iedzīvotāji apgalvo, ka pilsētas nosaukums nozīmējot mēness pilsēta. Viens no populārākajiem budistu tempļiem Laosā ir Vjenčanas pilsētā Wat Si Muang templis. Tas celts ap 1563.gadu uz hindu svētnīcas drupām. Pilsētas dienvidu rajonā pie Mekongas upes ir unikāls hinduistu un budistu pieminekļu, skulptūru parks, kas celts 1958. gadā. Parku ieskauj skaisti koki, kuri aug starp skulptūrām. Svaigi ceptas maizītes, kraukšķīgi kruasāni un kūpoši makaroni liek aizmirst, ka Laosas galvaspilsēta ir Vjenčana, bet gan, kāda no Eiropas kulinārijas mekām, jo Āzijā šāda veida maizes daudzums ir reti pieejams. Vjenčanā noteikti jāapmeklē Laosas Nacionālais muzejs, kur var iepazīties ar gadsimtiem seno Laosas reliģisko tempļu vēsturi un to būvniecību. Patuxai - uzvaras vārti. Laosā ir pašiem sava Triumfa arka ar budistu arhitektūras detaļām un, lai atšķirtos no oriģinālās arkas, tai ir četri vārti, nevis divi, un tā ir nedaudz lielāka nekā īstā Triumfa arka. To ieskauj palmu parks ar tajā izvietotām skaistām strūklakām.

Luang Prabang klosteris ir visapmeklētākais un pazīstamākais visā Laosā. Tas celts 1560. gadā un uzskatāms par klasisku Laosas arhitektūras paraugu. Klostera jumti ir izteikti zemi, tā iekšienē dekoratīvie gleznojumi darināti no zelta.

Sǐm stupas un mazo kapellu kompleks hŏr. Mazo kapellu koplekss veidots kā apbedīšanas vieta, vēlāk tā telpas tika izmantotas bibliotēkas vajadzībām, bet tagad tās atkal pilda savu reliģisko funkciju. Uz dažām kapellu sienām ir unikāli mozaīku gleznojumi, kuros ir attēlot Laosas ciemu dzīve.

What Phu- kalnu templis, tas atrodas kalnu nogāzē pie Mekongas upes, šis templis lieliski atspoguļo seno laika arhitektūru, proti, pīlārus, frontonus, terases un pagalmus. Templis un tā apkaime tiek uzskatīta kā viena no vissenākajām vietām visā Laosā, templis tika celts jau ap 5. gadsimtu, tāpat kā citur Dienvidaustrum Āzijā, tā arī Laosā What Phu templis ir veidots no smilšakmens un ķieģeļiem, kā arī kokgiezumos var redzēt senās reliģiskās autoritātes- hindu Dievu, kara un vētru Dievu u.c. Templi iesaka apmeklēt februārī, kad tur notiek ikgadējais festivāls, kur norisināsies dažādas reliģiskas aktivitātes- mūku svētcermonijas, kā arī bifeļu, gaiļu cīņas un gadatirgus.