cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Швейцария

Kalnu veidotā zeme, kurai pielāgojušies cilvēki; ziemas kūrortu pasakainā valstība; augsti kvalificēta darba spēka, inteliģences apvīta, drošāko pasaules banku zeme; unikālo dabas ainavu bagāta; tuneļu izvagotu autoceļu, labklājības un bagātības pilna; precīzo pulksteņu un garšīgās šokolādes  šūpulis; vieta, kur Eiropas Alpi satiekas ar debesīm…

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Eiropas vidienē, D robežojas ar Itāliju, R daļā-ar Franciju, Z-ar Vāciju un A pavisam īsa robežlīnija ar Austriju.
Platība: 41 290  km2
Galvaspilsēta: Berne
Iedzīvotāji: 8,776,471 (2022.gads)
Valsts valoda: vācu, franču, itāļu, retoromāņu
Reliģijas: Romas katoļi 34,4%, protestanti 22,5%, citi kristieši 5,7%, musulmaņi 5,5%, citi 1,6%, neviens 29,5%, neprecizēts 0,8% (2019.gads)
Etniskais sastāvs:  Šveicieši 69,5%, vācieši 4,2%, itāļi 3,2%, portugāļi 2,6%, franču 2%, kosovari 1,1%, citi 17,3%, nav precizēts.
IKP/PP:  $ uz 1 iedz. 67,557 (2020.gads)
Naudas vienība: Šveices franks (CHF)
Valsts pārvaldes forma: parlamentāra federatīva valsts
Administratīvais iedalījums: 23 kantoni
Zemākais punkts: Maggiare ezers 195 m z.j.l.
Augstākais punkts: Difūra kalns (Dufourspitze ) 4634 m v.j.l.
Garākās upes: Rona, Reina, Inna, Tičīno
Lielākais ezers: Ženēvas
Lielākās pilsētas: Cīrihe, Bāzele, Ženēva
Reljefs: ¾ daļas no teritorijas aizņem ledāji, klintis, kalnu grēdas, meži un kalnu pļavas. Reljefs nosacīti tiek iedalīts 3 daļās: valsts centrālajā daļā plešas Vidusšveices augstiene, ZR daļā- Jura kalni un DA daļā- Alpi. Tikai ¼ daļu no teritorijas izmanto lauksaimniecībai un to apdzīvo cilvēki. Alpu kalnos valsts pusē izveidojušies 1800 ledāji. Alpu virsotnes klātas mūžīgajiem sniegiem.
Dabas resursi: kokmateriāli, sāls, ūdens enerģija, dabas ainavas
Klimats: raksturīgs kalnu klimats, t.i., jo augstāk virs jūras līmeņa, jo vēsāk- uz katriem 1000 m augstuma temperatūra noslīd par 5-6 ºC. Pavasaros, pūšot siltajam kalnu vējam-fēnam- kūst ledāji un var veidoties plūdi un lavīnu nogruvumi. R no Alpiem  raksturīgi auksti, mitri vēji, jo ieplūst aukstās gaisa masas no Ziemeļeiropas. Tad mēdz būt ilgstošs, auksts lietus un bieza migla. D daļā mēdz bieži ieplūst siltās un mitrās Vidusjūras gaisa masas. Tā kā klimatiskie apstākļi ir ļoti daudzveidīgi, mainīgi un ir atkarīgi no reģiona, reljefa un vējiem. Ielejās starp kalniem vasarās gaisa temperatūra mēdz būt pat +30 ºC, bet ziemās tā nokrīt līdz -25 ºC.
Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju.

Šveice ir valsts, kurā dzīvo daudzas nacionalitātes: vācieši, francūži, itālieši, retoromāņi, un katra no tām runā savā valodā, tām ir savas skolas, un izplatītas tās ir, galvenokārt, attiecīgo valstu pierobežā.
*Šveice pasaulē pazīstama ar drošajām bankām, precīzajiem pulksteņiem, un augstas raudzes juvelierizstrādājumiem, piena produktiem, īpašām siera šķirnēm un šokolādi. Arī kvalitatīviem medikamentiem.
* Uz katriem 1600 iedzīvotājiem valstī ir viena banka!
* Kopš 1815.gada Šveice ir neitrāla valsts, un joprojām nav iekļāvusies  Eiropas Savienībā.
* Valstī dzīvojušas ievērojamas personas, kam nācās savu zemi atstāt politiskas vajāšanas vai karadarbības dēļ.  Slavenais fiziķis Alberts Einšteins tieši šeit atklāja relativitātes teoriju, te dzīvojis arī Rihards Vāgners, un vairākus gadus te pavadījuši Rainis un Aspazija.
* Straujās kalnu upes baro ap 7000 elektrostaciju, kas ražo elektrību.
* Augstākās kalnu pārejas ir Svētā Gotharda pāreja (2108 m ) un Brennera pāreja (1374 m). Te ir izbūvēti autoceļi, kas kalpo kravu pārvadājumiem no Viduseiropas uz Vidusjūras piekrasti.
* Tuneļi ir gandrīz uz katra valsts autoceļa kā jau kārtīgai kalnu valstij. Tie sākti rakt pirms 100 gadiem, un 1882.gadā izbūvēja 16 km garu tuneli cauri Gotharda kalnu masīvam. Taču 1906.gadā -cauri Simplona masīvam- un tas joprojām ir viens no garākajiem tuneļiem pasaulē.
* Slavenie kalnu vilcieni tika izgudroti 1860.gadā. Tie ir savdabīgi ar to, ka kalnā dodas pa zobratu ceļiem (zobratu dzelzceļš) līdz 3454 m augstumam.
* Ceļojot pa kalnu takām, der atcerēties, ka šeit- augstkalnu apstākļos 1 mm biezs augsnes slānītis izveidojas 100 gadu laikā. Tāpēc jāievēro piesardzība pret augu valsti augstajos kalnos.
* Alpu kalnus mēdz dēvēt par „ Eiropas lielāko spēļu laukumu”, jo te ierīkoti dažādi sporta kompleksi un slēpošanas trases, baseini un atpūtas vietas.
*Mūsdienās valsts ir viena no bagātākajām valstīm pasaulē. Pusi no saražotās produkcijas tā eksportē.
* „Nestle” firmu dibināja ķīmiķis Anrī Nestle jau 19.gadsimta otrajā pusē. 1867.gadā viņš pārstrādāja govs pienu pulverī, un dibināja bērnu pārtikas ražošanas uzņēmumu.  
* Sarkanā Krusta organizācija dibināta Šveicē, un tās mērķis ir aizsargāt ārstus un ievainotos kara laikā.  

Berne ir valsts galvaspilsēta, un slavena ar savu skaisto vecpilsētu. Berne slavena ar savu Parlamenta ēku, Pulksteņa torni, strūklakas, katedrāli, Einšteina muzeju, Lāču bedri, Cietuma torni, Rātsnamu, Pasta muzeju, Šveices Alpu muzeju, un te ir iespēja pastaigāties pa 6 km garo ieliņu, kura atrodas zem arkām.

Ženēvas nosaukums cēlies no tāda pat nosaukuma ezera. Pilsētā atrodas piemineklis slavenajam amerikāņu kinoaktierim komiķim un režisoram Čārlzam Spenseram Čaplinam (1889-1977), kurš pēc 30 gadu vecuma pārsvarā dzīvoja un strādāja Šveicē. Pilsētā izvietojušas savas pārstāvniecības ap 200 dažādas starptautiskas organizācijas, tai skaitā ANO. Bez tam pilsētā notiek starptautiski kongresi, izstādes, festivāli. Pilsēta piesaista ar lieliskiem parkiem, Sv. Pētera baznīcu, Rātsnamu, Arsenālu, Operas teātri, Konservatoriju, Ziedu pulksteni, „Jet d’ Eau” strūklaku Ženēvas ezerā, kurš paceļas 140 m augstumā. Ronas labajā krastā atrodas ANO mītne, pilsētā ir vairāk nekā 30 muzeji – Ariana muzejs ar marmora un kristāla izstrādājumiem, Starptautiskais auto muzejs, kurā var apskatīt retus auto.
Cīrihe ir banku pilsēta. Ūdensmīļotāji var priecāties par skaisto ezeru un nodarboties ar ūdenssportu. Kalnu kūrorti piedāvā snovborda un slēpošanas priekus. Katru gadu augustā notiek pasaules lielākais tehnomūzikas festivāls “Street Parade”. Kultūras dzīves cienītājiem - muzeji, galerijas, teātri, opera. Cīrihe slavena ar baznīcām un muzejiem: Frauminsteres baznīcu, Grosminsteres baznīcu, Rātsnamu, Mākslas muzeju, Šveices vēstures muzeju, Šokolādes muzeju.
Reinas ūdenskritums ir viens no platākajiem Eiropā. Tas sastāv no 3 ūdenskritumiem, kuru garums ir 150 m, augstums ap 25 m.
Āres upe veido 300 m dziļu kanjonu aptuveni kilometra garumā. Kanjonu upe izskalojusi tūkstošiem gadu laikā, tekot caur klinšainajam apvidum. Āres aizā atrodas Trimmelbaha ūdenskritums un Launterbrunnenas ieleja.
Pazemes tumsības radītos brīnumus var vērot Sv. Beata stalaktītu alās.
Ementāles ieleja ir slaveno Šveices sieru dzimtene. Te ganās govju ganāmpulki, un katrai gotiņai vai tikai barvedei kaklā uzkārts zvaniņš. Tas saimniekiem un ganiem ļauj vieglāk uzraudzīt lopus.  Govju zvaniņi ir viens no populārākajiem Šveices suvenīriem.
Lucerna ir nozīmīgs tūrisma objekts, dažādu mūzikas festivālu norises vieta, un viena no skaistākajām pilsētām. Pāri Reisas upei ir uzbūvēti 7 burvīgi tilti. Viens no tiem ir Kapelbrūnas tilts. Pilsēta ir vāciski runājošo iedzīvotāju centrs. Tūristiem nozīmīgs ir vasaras kūrorts pie Firvaldšetu ezera. Lucernas Rātsnams, Valdības pils, Sv. Šarla baznīca, vecpilsēta, Lauvu piemineklis, Ledus pils ar ledus dārzu, Rātslaukums, ģildes ēka, Tautas tērpu muzejs, R. Vāgnera muzejs, Pikaso muzejs un ūdenstornis ir galvenie apskates objekti, bet ikviens tūrists atradīs šeit ko savu.
Bāzele ir galvenais rūpniecības centrs. Tūristi šeit ierodas apskatīt skaisto Rātsnamu, Špaletora vārtus,  Tirgus laukumu,  strūklakas, Elizabetes baznīcu, Minsteres baznīcu un Zooloģisko dārzu. Informāciju par dažādām dzīves jomām var iegūt daudzajos muzejos – Vēstures muzejs, Papīra un grāmatu izdevniecības muzejs, Antikvariāta muzejs un daudzi citi.
Njoka – Cēzara dibinātā pilsēta slavena ar Romiešu muzeju, Ženēvas ezera muzeju, Porcelāna muzeju.
Veve – Šveice Rivjēras pilsētiņa, slavena ar Vīnu festivālu un degustācijām, Krievu baznīcu,  Sv. Martina baznīcu.
Montrjē ir vēl viena Šveices Rivjēras pērle ar privātajām skolām, institūtu, nakts klubiem, kabarē, bāriem, kazino, mūzikas festivāliem, netālu atrodas Šiljonas pils.
Gribat zināt visu par Olimpiskajām spēlēm? Tad jādodas uz Lozannu, kur ir pasaules vienīgais tik plaša apjoma Olimpiskais muzejs. Te var iegūt jebkura veida informāciju par olimpisko kustību un dažādiem sporta veidiem. Ievērojama vēl ar lielāko gotisko baznīcu valstī, Sv. Franciska baznīcu, Sv. Marijas pili, Boljē pili, Elizejas muzeju, Tirgus centru „Palje de Vilje”.
Lugano ir kalnu ieskauta pilsētiņa, pazīstama ar Sv. Lorenca baznīcu, San Salvadoras kalnu, Čiviko pili un parku, Šokolādes muzeju.
Vairākas pilsētas ir slavenas ar kaut kādu savu akcentu uz Šveices valsts kalnainā fona: Disentisa – benediktiešu vīriešu klosteris ar muzeju.
Ŗoršaha – benediktiešu klosteris, senlaicīgo auto muzejs.
Mjustere – benediktiešu sieviešu klosteris, iekļauts UNESCO sarakstā.
Bille – „ pulksteņu galvaspilsēta”.
Zolturna – baroka stilā celta pilsēta ar daudziem kultūras pieminekļiem.
Kūra– senākā pilsēta valstī (dibināta 2500 g.p.m.ē.).
Nevaštela – universitātes pilsēta, pazīstama ar senjora Mevašteli pili, baznīcu, Cietuma torni. Šafhauzene – visu svēto muzejs, Mino cietoksnis.
Sentgaljēna – katedrāle, abatija, bibliotāka, Sv Katrīnas klosteris, Tekstila muzejs.
Visā pasaulē Šveice ir pazīstama kā sportisko iespēju zeme, īpaši ziemās ar saviem izcilajiem kalnu slēpošanas kūrortiem. Viens no populārākajiem ir Sankt Morica – pilsētiņa ar bobsleja trasi, Romiešu torni, abatiju, Šveices nac. parku, minerālūdens avotiem un iespējām nodarboties ar dažādiem sporta veidiem.
 „Iverdon de Ban” – ļoti slavens kūrorts, atrodas Nevšatelas ezera krastā, te ir lieliski dziedinošie minerālūdeņi, tepat arī cietokšņa pilsdrupas un ķeltu arheoloģiskie pieminekļi.
„Kran Montena” – vissaulainākais kūrorts valstī.
„Saas Fe” – viens no visaugstākajiem kūrortiem, atrodas 1800 m augstumā un to ieskauj 13 virsotnes, kuras ir augstākas par 4000 m. Dažādas grūtības trases.
 „Cermat” - kalnu slēpošanas kūrorts Materhorna pakājē, un kuru ieskauj 36 virsotnes, kuras ir augstāķas par 4000 m.  
”Šamperī” – kūrorts pazīstams ar visgarākajām trasēm, to kopgarums ir 600 km.
„Verbier”– atrodas Ronas upes ielejā, un izceļas ar sportiskām un ekstrēmām trasēm.
"Grindelwald” – viens no skaistākajiem kūrortiem ar visgarāko slēpošanas sezonu.
„Les Diablerets” - viens no populārākajiem un iecienītākajiem kūrortiem.