cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Бразилия

Brazīlija

Brazīlija ir lielākā Dienvidamerikas valsts un aizņem gandrīz pusi kontinenta. Rietumos Brazīlija sākas Andu kalnu pakājē un stiepjas līdz Atlantijas okeānam austrumos. Mūžamežu caurausta un Amazones varenuma apdvesta, svētīta ar Kristus statuju… Eiropeiskus vaibstus ieskandina portugāļu valoda, rasu daudzveidība atdzīvina vēstures lappuses… Mežos mīt piektdaļa no visām pasaulē esošajām augu sugām un viena desmitdaļa no visu pasaules zīdītāju un putnu sugām.  Brazīlija ir lielākā kafijas eksportētāja pasaulē…Pasaules lielākais HES un viens no 7 pasaules brīnumiem, kas pasludināts 2007.gadā, atrodas tieši šeit…Reliģiju  mozaīka un tradīciju košums…

Ģeogrāfiskais stāvoklis: valsts atrodas Dienvidamerikas austrumu daļā, un ir piektā lielākā valsts pasaulē. Z robežojas ar  Franču Gviānu, Surinamu, Venecuēlu, Kolumbiju; R –ar Peru un Bolīviju; D- ar Paragvaju, Argentīnu un Urugvaju. No A valsti apskalo Atlantijas okeāns.  
Platība: 8 514 877 km2  
Galvaspilsēta: Brazilja
Iedzīvotāji: 215,418,845 (2022.gads)
Rasu sastāvs: Baltādainie 47,7%, mulati 43,1%, tumšādas cilvēki 7,6%, āzieši 1,1%, vietējie 0,4%
Iedzīvotāju blīvums: 25 cilv./km2. (2022.g.)
Valsts valoda: portugāļu
Reliģijas: 76,7% kristietība, 54,2% Romas katoļi, 20,5% protestanti, 2,0% cits kristietis, 21,0% bez reliģiskas piederības, 1,9% spiritisms, 0,4% citi
IKP/PP:  $ uz 1 iedz. $16,763 (2022.gads)
Naudas vienība: reals (BRL)
Valsts pārvaldes forma: federatīva prezidentāla republika
Administratīvais iedalījums: 24 štati
Zemākais punkts: Atlantijas okeāns 0 m v..j.l.
Augstākais punkts: Neblina kalns 3014 m v.j.l.
Lielākās pilsētas: Sanpaulu, Riodežaneiro, Belu Orizonti
Garākās upes: Amazone, Sanfransisku, Tokantinsa
Reljefs: Valsts Z daļu aizņem plašā Amazones zemiene  ar pasaules lielākās upes- Amazones daudzajām pietekām. Galējā Z daļā valsts teritorijā iestiepjas Gvajānas plakankalne. Teritorijas lielāko daļu virzienā uz D aizņem Brazīlijas plakankalne, kas ietver Kamposus, Espijansu grēdu, Žerala grēdu. Vidējais plakankalnes pacēlums ir 800 m v.j.l. Galējie D jau ir pampu teritorija.
Dabas resursi: zelts, nafta, boksīti, mangāna rūda, niķeļa rūda, fosfāti, cinks, alva, dzelzsrūda, varš, platīns, fosfāti, kokmateriāli, ūdens enerģija, tropiskie meži, dabas ainavas
Klimats: ietilpst četrās klimatiskajās joslās. Vidējā temperatūra vasarā ir +24ºC, bet ziemā +22ºC. No septembra līdz martam te valda lietus sezona. Pats lietainākais mēnesis ir jūlijs, jo bieži līst lietus un ir auksti. Amazonē sausā sezona ilgst no augusta līdz decembrim, savukārt, no decembra līdz aprīlim valda liels karstums un reti lieti. Kopumā valda mitrs un silts klimats, bet tā kā valsts ir ievērojama pēc izmēriem, tad klimata atšķirības jūtamas pa reģioniem. Z daļā valda ekvatoriālā tipa klimats, ar regulāriem diennakts nokrišņiem, un vidējo diennakts temperatūru +25°C   visa gada garumā. Te plešas selvas- mitrie tropiskie meži. Dodoties uz D daļu, kļūs vēsāks. Sausā sezona ziemeļaustrumu daļā ilgst no maija līdz novembrim. Tad gaisa temperatūra pārsniedz pat +38°C . Vēlams līdzi paņemt saules aizsargkrēmu, saulesbrilles, vējjaku-ja dosieties kalnainākos apgabalos.
Ziemeļaustrumos Brazīlijā ir ļoti sausas stepes, kur aug asi krūmi ar dzeloņiem.
Piesardzības pasākumi: vakcinācija pret dzelteno drudzi nepieciešama ceļotājiem, kas dodas uz endēmiskajiem reģioniem: Akri, Amapas, Amazonasas, Gojasas, Maranjanas, Matugrosu, Matugrosu du Sula, Paras, Rondonijas, Roraimas un Tokantinsas štatu lauku teritorijās, kā arī citu štatu teritorijās, kurās pastāv infekcijas pārnešanas risks, ieskaitot visu Minasžeraisas štatu un atsevišķas teritorijas Espiritusantas, Piaui, Baijas, Sanpaulu, Paranas, santakatarinas un Riugrandi du sulas štatos. Pilns pašvaldību saraksts pieejams: www.saude.gov.br/svs.
Malārijas risks pastāv mežainākajos apvidos, kas atrodas zemāk nekā 900 m v.j.l. deviņos Amazones zemienē ietilpstošajos štatos: Akri, Amapas, Amazonasas, Maranjonas (R daļā), Matugrosu(Z daļā), Parā (izņemot Belemas pilsētu), Rondonijā, Roraimā un Tokantinsā. Pārnešanas intensitāte dažādās teritorijās ir atšķirīga: džungļos esošajās kalnrūpniecības, mežrūpniecības un lauksaimniecības apmetnēs, kas jaunākas par 5 gadiem, tā ir lielāka nekā pilsētās, ieskaitot lielās pilsētas kā Portuvelju, Boavista, Makapa, manausa, Santarema, Riubranku, Maraba. Te infekcijas pārnešana var notikt šo pilsētu nomalēs. Štatos, kuri neatrodas Amazones zemienē, malārijas risks ir niecīgs vai nepastāv.

Pirmie eiropieši Brazīlijā ieradās no Portugāles aptuveni 1500. gadā. Tāpēc brazīlieši ir vienīgā tauta Dienvidamerikā, kas runā portugāļu valodā. Brazīlija ieguva neatkarību 1825. gadā un 1889. gadā kļuva par federatīvu republiku.
Brazīlijā ir gan milzīgas modernas pilsētas, gan pavisam neizpētīti apvidi. Dienvidos atrodas pasaulē lielākā hidroelektro­stacija - Itaipu HES, kas izmanto Paranas un Paragvajas upes ūdeņus.

Lietusmežos aug augi, kas ir galvenās izejvielas daudziem derīgiem produktiem, piemēram, gumijai, lakai, krāsām- hevejas, kosmētikas izstrādājumiem, ārstniecības līdzekļiem. Hinīnkoka mizā ir hinīns, ar kuru ārstē malāriju. Dažos augos ir vielas, kas palīdz cīnīties ar vēzi. Valsts nosaukums cēlies no Brazīlijā augošā koka- brazas. Upēs dzīvo pasaules lielākā zivs- PIRARUKA, un arī plēsīgākā pasaules zivs- PIRNAJA. Kādreiz lietusmežos dzīvoja ap 5 miljoni indiāņu, tagad- atlikuši tikai 200 000. Indiāņi ir ceļotājciltis, kas apmetas uz vietas tur, kur ir iespēja izaudzēt pārtiku, un tad pārceļas uz citu vietu. Indiāņiem nav imunitātes pret masalām un gripu.
Amazones upe ir reģiona sirds, kura ir otra garākā upe pasaulē. Dzīvības artērijai  ir vairāk kā 1000 pieteku un tajā plūst 20% no visas planētas saldūdens krājumiem. Amazones upē ir sastopami ap 2000 sugu zivju, - vairāk kā visās Eiropas upēs kopā. Šeit sastopamas daudzas retas dzīvnieku sugas:  kaimani, jaguāri, zirnekļpērtiķi, sliņķi, bruņneši, aligatori, žņaudzējčūskas boa un anakondas retie zīdītāji - jūras govis un rozā delfīni. Amazones upes baseins - gigantiska mežu un upju sistēma ar unikālu floru un faunu. Līdz pat šim laikam daudzas Amazones pietekas ir neapgūtas, simtiem putnu, zivju, zīdītāju sugas joprojām nav klasificētas.

Manausa ir Amazones štata galvaspilsēta, kura attīstījās sākot ar pagājušā gadsimta dabiskā kaučuka ieguves drudzi. Pateicoties tam,  Manausa bija otrā pilsēta Brazīlijā, kurā parādījās elektriskais apgaismojums un pirmā, kurā sāka kursēt trolejbusi.
Manausa ir ieteicamākā vieta, lai sāktu ekskursijas pa džungļiem un satiktos ar vietējiem iedzīvotājiem. Ir iespēja medīt krokodilus un braukt ar motorizētu kanoe.
Ekotūrisma piekritēji un eksotikas meklētāji var gūt neaizmirstamus iespaidus, apmetoties kādā no Manusas lietusmežu nometnēm un sajusties kā skautam, nakšņojot bungalo, dodoties pārgājienos pa džungļu takām, braucot ar kanoe pa Amazones pietekām, plunčājoties dabiskajos baseinos, un lūkojoties naksnīgajās debesīs. Īpašs pārsteigums ikvienam ir redzēt divu upju sateces brīnumu: kā Negru upes melnie ūdeņi virpuļo un jauc krāsu paleti ar Solimes gaiši brūnajiem ūdeņiem. Tuvumā sateces vietai ir sala ar ezeru viducī. Uz salas var nogaršot unikāli garšīgu piranju zupu, ceptas un sautētas zivis, desertus.

Brazīlja ir mākslīgi veidota pilsēta valsts vidienē, kas uzcelta 50.gadu beigās, lai veicinātu iedzīvotāju pārcelšanos uz valsts vidieni. 1960.gadā tā kļuva par galvaspilsētu, pārņemot pilnvaras no Riodežaneiro. Pilsēta unikāla ar to, ka tai ir lidmašīnas forma: biznesa rajoni atrodas centrā, dzīvojamie rajoni ir spārni, bet valdības ēkas ir pilota kabīne. Pilsētas raksturīgākā iezīme ir pārdrošā arhitektūra. Noteikti vērts apmeklēt botānisko un zooloģisko dārzu, Metropolitēna baznīcu, Triju Varu laukumu, Auroras pili — republikas prezidenta rezidenci, Braziljas Nacionālo parku.

Riodežaneiro, saukta arī par Rio, kā arī "brīnumaino pilsētu”  ir pilsēta Brazīlijas dienvidos, pie Atlantijas okeāna Gvanabaras līča. Brazīlijas otrā lielākā pilsēta. Līdz 1960. gadam - valsts galvaspilsēta. Izteikts tūrisma centrs. Riodežaneiro ir sambas un bosanovas dzimtene. Te ir burvīgi dabas apstākļi. Pasaulē plaši pazīstama ar savu ikgadējo karnevālu. Februārī vai martā 40 dienas pirms Lieldienām un četras dienas un naktis pirms Lielā Gavēņa sākuma Brazīlijā ir karnevālu laiks. Sambadroma ir  vieta , kur notiek ikgadējie karnevāli Uz Riodežaneiro brauc cilvēki no visas pasaules, lai piedalītos šajās grandiozajās svinībās. Dienu un nakti ielas ir pārpilnas ar brīnišķīgos kostīmos tērptiem cilvēkiem, kuri dejo mūzikas ritmos. Svētku kulminācija ir karnevāla parāde ar koši izgreznotām kustīgām platformām. Parādes organizēšanā piedalās sambas skolas no plašas apkārtnes . Kultūras un mākslas mīļotājiem būs interesanti apmeklēt Mūsdienu mākslas, Indiāņu, Akmeņu, koloniālās arhitektūras u.c. muzejus.
Plašajās un saulainajās Riodežaneiro Kopakabanas, Ipanemnas un Lebnonas pludmalēs pulcējas cilvēki, lai satiktos ar draugiem un uzspēlētu volejbolu. No Cukurgalvas kalna ir labi pārskatāma slavenākā Riodežaneiro pludmale -Kopakabana. Te ir spēcīgas straumes, tāpēc tikai lieliskiem peldētājiem pietiek drosmes mesties okeānā. Suvenīrus droši varat meklēt Kopakabanas pludmalē. Brīvdienās, kad tiek slēgta satiksme pa Avenida Atlantica, vakaros līdz vēlai naktij tur savus izstrādājumus pārdod vietējie mākslinieki. Šeit Jūs atradīsiet, gan krelles, gan figūras gan arī dažādas gleznas.
Noteikti ieteicams apmeklēt pilsētas augstāko virsotni - Korkovado kalnu, kur atrodas milzīgā Kristus Pestītāja statuja. Izpletis rokas virs pilsētas viņš to svētī un sargā. Statuja ir Rio simbols un nu jau viens no 2007. gadā pasludinātajiem pasaules brīnumiem. Virsotnes skata lidojumā redzēsiet pilsētu, lagūnu, robotos okeāna krastus, salu labirintus līcī un Cukurgalvu ( Pan de Azúcar ), kas ir dēdēšanas procesā veidojusies klints. Uz Cukurgalvas virsotni kursē gaisa tramvajs.

Futbola cienītāji būs ieinteresēti apmeklēt pasaules lielāko futbola stadionu Marakana, kurā ir vairāk kā 160000 skatītāju vietu un kurā slavenais Pelē guva savus 1000. vārtus. Pie stadiona ieejas ir izveidots savdabīgs grīdas noformējums ar slavenāko Brazīlijas futbolistu kāju pēdu nospiedumiem un autogrāfiem. 

Buziosa ir neliela kūrortpilsētiņa, kas atrodas netālu no Riodežaneiro. Te atrodas burvīgas pludmales ar burvīgām viesnīcām, restorāniem, kafejnīcām.
Tidžukas nacionālais parks sniedz iespēju izbraucienā ar džipiem pa īstam sajust Brazīlijas eksotiku un valdzinājumu.
Chapada dos Vaedeiros nacionālais parks ir viens no skaistākajiem parkiem ar daudziem ūdenskritumiem, klintīm, oāzēm un daudzveidīgu dzīvnieku pasauli – tapīri, skudrulāči un dažādi plēsēji te sadzīvo dabas neskartībā, skaistumā, kura sastāvdaļa ir dzīvnieki paši.
Olinda — viena no labāk attīstītajām koloniālajām pilsētām. Te ir daudz skaistu celtņu, muzeju,baznīcu, restorānu, galeriju, tirdziņu un atrakciju. Ievērojamākais notikums pilsētā ir ikgadējais karnevāls.
Iguasu ūdenskritums atrodas uz Brazīlijas un Argentīnas robežām, netālu no Paragvajas. Ūdenskrituma platums ir ap 3 km un tā augstums svārstās no 72m līdz 86m. Pēc savas struktūras tas ir unikāls, jo sastāv no 275 divpakāpju un 28 galvenajām kaskādēm. Pa vienu no tām, kura tiek saukta par Velna Rīkli (Garganta do Diablo), stiepjas robeža starp Argentīnu un Brazīliju. Velna Rīklē krītošais ūdens veido milzīgus tvaika mākoņus, kuri ir saskatāmi pat 7 kilometru attālumā un ūdens šļakatas uzlido līdz pat 600m augstumam, saulainā laikā veidojot krāšņu varavīksni.  Lidojums līdz turienei aizņems tikai pusotras stundas, turklāt varēsiet apskatīt ne tikai lielisko ūdenskritumu, bet arī vienu no pasaules lielākajām hidroelektrostacijām- Itaipu- ar tās milzīgo dambi. Tuvāk ūdenskritumam lielā mitrumā ir unikāls biotops - kupajas mežs ar īpašām koku sugām un milzumu epifītu - uz koka stumbriem augošiem augiem.
Macuco Safari tūre iekļauj sevī braucienu ar džipiem pa Makuko ceļu, kas vijas caur krāšņo subtropu mežu uz Iguasu kanjonu un izklaides braucienu ar motorlaivām ūdenskrituma kaskāžu tuvumā. Elpu aizraujoša sajūta rodas, braucot cauri vienai no ūdenskrituma kaskādēm.
Sanpaulu ir visstraujāk augošā Brazīlijas pilsēta, kas atrodas pie Tjetes upes. Pilsētā jūtama portugāļu, itāļu, arābu un japāņu kultūru sajaukums. Tās teritorija ir trīs reizes lielāka par Parīzi. Sanpaulu tiek uzskatīta par Dienvidamerikas lielāko pilsētu un lielāko industriālo centru kontinentā. Te atrodas gan lielākā birža Latīņamerikā (Bovespa), gan vāciešu un amerikāņu kompāniju biroji lielā skaitā. Apskates vērts ir Modernās mākslas muzejs, „Pakaembu” stadions, Municipālais teātris, Butananas rezervāts.

Salvadoru dibinājuši 1549. gadā portugāļi, un tā ātri kļuva par Portugāles jaunās kolonijas - Brazīlijas cukurniedru audzēšanas centru, lielāko ostu un galveno vergu tirdzniecības centru valstī. Darbam cukurniedru plantācijās no Āfrikas līdz 1888.gadam caur ostu ieveda apmēram 1,2 miljonu melno vergu, t.i. vairāk kā visā ASV. Arī mūsdienās lielākā daļa no Salvadoras iedzīvotājiem ir afrikāņu izcelsmes, kuri izveidojuši vairākus spilgtus Brazīlijas kultūras elementus.  Salvadora ir kandombles (candomblé) reliģijas, ašē (axé) mūzikas un kapoeiras (capoeira) kaujas mākslas rašanās vieta. Salvadora ir liels katoļu reliģiskais centrs. Pirmā katedrāle Brazīlijā celta Salvadorā, un ar savām 350 baznīcām, tā iesaukta par melno cilvēku Romu. Vecpilsēta slavena ar tipisko koloniālā baroka arhitektūru un iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā

Бразилия на карте

погода Бразилия

Brazilja Apr Mai Jun Sep Okt
gaiss *C 25 23 22 22 23
ūdens *C 25 24 23 22 23