cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Мальдивы

Maldīvu salas - eksotiska, romantiska atpūta paradīzē. Populārākie atpūtas veidi Maldīvu salās noteikti ir snorkelēšana, niršana un skaisto dabas skatu aplūkošana. Maldīvu salas atgādina paradīzi zemes virsū – tropiskie augi, koraļļu rifi, dažādu sugu zivis visdažādākajās krāsās. Jau kopš seniem laikiem Maldīvu salas sniedza patvērumu noklīdušiem, vientuļiem ceļotājiem. Arī mūsdienās šīs salas nodrošina lielisku, relaksējošu atpūtu, baudot atvaļinājumu kādā no Maldīvu salu kūrortiem. Eksotiskās salas 1970. gadu sākumā bija populārākā tūrisma un atpūtas vieta. Sniegbaltās smiltis, vējā plīvojošas palmas, caurspīdīgais zilzaļais ūdens – tas viss vilina tūkstošiem tūristu arī šodien.

Informācija par Maldīvu salām:

Ģeogrāfiskais stāvoklis: Maldīvu salas veido 26 atoli, kas satur 1192 mazas salas, no kurām 200 salas ir apdzīvotas. 

Galvaspilsēta: Male

Platība: 298 km²

Valsts iekārta: republika

Iedzīvotāju skaits: 558,767 (2022.gads)

Oficiālā valoda: maldīviešu valoda

Etniskais sastāvs: Indieši, Šrilankieši, Bangladesieši, Nepālieši

Naudas vienība: Rufija

Reliģijas: Islāms, Budisms, Hinduisms

Naudas vienība: Maldīvu rufija (MVR)

Maldīvu salu IKP: $11.385 miljardi

Vidējā alga: 8,739.78 Rf( pēc nodokļiem)

Starptautiskais tālruņa kods: +960

Internetadreses domēns: mv

Augstākais punkts: Addu antols 2,4 m

Maldīvu salas ir salu valsts Indijas okeānā. Maldīvu salas atrodas uz dienvidiem no Indijai piederošajām Lakšadvīpas salām un apmēram 700 km uz dienvidrietumiem no Šrilankas. Maldīvija ir izvietojusies uz 26 atoliem (salām, kas ir veidojušās, koraļļu rifam izaugot uz erodējušas, iegrimušas vulkāniskas salas ). Rifs paceļas līdz jūras līmenim un veido jaunu salu, kas satur 1192 mazas salas, no kurām 200 salas ir apdzīvotas. Maldīvu salu kultūra ir bagāta ar dažādām citu valstu kultūrām - indiešu, šrilankiešu, arābu un Ziemeļāfrikas. Ir dažādi mīti, kas caurvij salu vēsturi par tajās sastopamajiem dārgumiem un to meklētājiem. Lai gan salu vēsture ir noslēpumiem tīta, tiek uzskatīts, ka tās tiek apdzīvotas jau vairāk nekā 2500 gadu. Maldīvu salas jau vēsturiski atradās uz galvenā jūras ceļa, kas bija svarīgs ceļotājiem un tirgotājiem, lai pārvietotos pa Indijas okeānu, tādēļ ģeogrāfiskais novietojums ir kalpojis par kolonizācijas veicinātājfaktoriem. Pat viduslaikos jūrnieki Maldīvu salās piestāja, lai papildinātu savus kuģus ar ūdeni, kokosriekstu šķiedrām un žāvētām tunčzivīm.

Salām ir bagāta dziesmu un deju kultūra, salās regulāri notiek dažādi festivāli, kur vietējie iedzīvotāji iepazīstina ar savām kultūras tradīcijām. Salu vietējie iedzīvotāji ir prasmīgi amatnieki kokapstrādē, lakošanā, virvju aušanā un pat kaligrāfijā.

Maldivu salas ir unikālas ar daudzveidīgāko floru un faunu pasaulē.

Reljefs. Vairums Maldīvu salu atolu sastāv no lieliem, gredzenveida koraļļu rifiem. Maldīvu salās nav kalnu, bet ir kāpas, kas vietām sasniedz 2,4 metru augstumu virs jūras līmeņa. Salas ir pārāk mazas lai tajās būtu upes, bet ir sastopami nelieli ezeri un purvi. Maldīvu neapdzīvotajās un apdzīvotajās salās atšķiras tropu veģetācija. Neapdzīvotajās salās aug vairāk dažādu veidu krūmi un mangrovju audzes, un gar krasta līniju dažādi kokosriekstu koki. Apdzīvotajās teritorijās aug banānu koki, papaijas un citrusu koki. Salas augsne daudzās vietās ir sārmaina, tai trūkst kālija un dzelzs, kas līdz ar to samazina lauksaimniecības potenciālu.

Klimats. Maldīvu salās ir tropiskais klimats. Temperatūra svārstās no 24 – 33° C grādiem visu gadu. Salās dominē divu veidu klimata sezonas - sausā sezona, kas ir saistīta ar ziemu un Ziemeļaustrumu musonu vējiem, un lietus sezona, kas ilgst no vasaras līdz pat rudenim, atnesot no Dienvidrietumiem ne tikai lietu, bet arī vētras. Tādēļ Maldīvu salas iesaka apmeklēt laika posmā no novembra līdz aprīļa mēnesim. Gada vidējais nokrišņu daudzums 2540 milimetri (100) Ziemeļos un 3810 mm (150) Dienvidos. Ūdens temperatūra visu gadu ir +28 - +30°C.

Dabas resursi. Dažādi minerāļi, alva, cinks, dzelzs, niķelis, nafta, hidroenerģija, koksne (kokapstrādei).

Galvaspilsēta Male, visu valsts galveno struktūrvienību centrs. Pilsētā atrodami galvenie valdības biroji, bankas un uzņēmumi. Male ir viena no visblīvāk apdzīvotajām pilsētām pasaulē. Males Republikas laukums, vietējo iedzīvotāju un tūristu iecienīta atpūšanās vieta. Laukums ir veidots kā neliels parks, kurā novietots Maldīvu salu karogs, tas atrodas netālu no Males ziemeļkrasta. Lielās Piektdienas mošeja ir īsts Maldīvu salas vietējo amatnieku simbols. Mošeja tika uzcelta ap 1658. Gadu. Tā galvenokārt veidota no koraļļu akmens, kā arī tajā ir atspoguļotas dažādas Maldīvu mākslas formas kā, piemēram, kokgriezumi un dažādi zīmējumi. Cunami piemineklis, kas atrodas Males Dienvidaustrumu malā, simbolizē 2004. gadā notikušo Indijas okeāna cunami postījumus, kur gāja bojā daudz Maldīvu salu vietējo iedzīvotāju. Viens no populārākajiem tūristu punktiem Malē ir zivju tirgus. Tā ir vieta, kas vienmēr būs pārpildīta ar cilvēkiem. Labākās lietas tirgū var nopirkt pēcpusdienā, kad zvejnieki ir atgriezušies katrs ar savu lomu.

Maldīvu salu galvenā ēdienkarte sastāv no tradicionāliem zivju ēdieniem. Kokosriekstu koks (vietējie iedzīvotāji to dēvē par Dzīvības koku) ir svarīga sastāvdaļa gardo ēdienu pagatavošanā. Kokosriekstu aromāts piešķir ēdienam īpašu garšu, un tā pienu bieži izmanto kā atsvaidzinošu dzērienu. Tradicionālā maltīte - Garudhiya - rīsi un zivju buljons, tiek pasniegta kopā ar jūras veltēm, kas pagatavota laima marinādē kopā ar čilī pipariem un sīpoliem. Veselīga ēdiena piekritēji un diētu mīļotāji ir iecienījuši Cocoa salas ēdienkarti, kurā ir zobenszivs, astoņkājis un tuncis. Jāpiemin, ka Maldīvu salas ir musulmaņu valsts un alkoholu vietējos veikalos nepārdod. Tas neattiecas uz kūrortiem, kur alkohols pieejams brīvi.

Pateicoties tropu klimatam, mērenai jūras straumei un skaidrajam okeānam Maldīvu salas ir viena no galvenajām vietām pasaulē, kur var vērot delfīnus un vaļus. Ir piefiksētas apmēram 23 dažādu delfīnu un vaļu sugu Maldīvu salās.

Zvejas ekskursijas. Jau no senajiem laikiem vietējiem iedzīvotāji pelna iztiku ar zveju. Kūrorta salas organizē laivu braucienus jūrā, kur tūristi paši var iesaistīties zvejas procesā. Laivas ir aprīkotas ar speciālu zvejas ekipējumu, kā,piemēram, radariem un zivju meklētājiem.