Mjanma - viena no visnoslēpumainākajām un neatklātajām budistu zemēm. Zeme, kurai piemīt aizraujošs skaistums, kas tikai nesen ienāca mūsdienu pasaulē. Neskaitāmie budistu tempļi, zeltainie arhitektoniskie rotājumi visbiežāk raksturo šo valsti. Mjanma ir ideāla vieta tiem, kas vēlas aizbēgt no jebkādas civilizācijas. Mjanmā jūs sastapsiet jaukus un viesmīlīgus vietējos iedzīvotājus, kas būs zinātkāri un vēlēsies dalīties ar jums jūsu pieredzē. Paradīzes valsts - ar karaļu pilsētām, neapdzīvotām salām un palmu paēnām piekrastēs.
Informācija par Mjanmu:
Ģeogrāfiskais stāvoklis: Mjanma ir valsts Dienvidaustrumu Āzijā. Ziemeļos un ziemeļaustrumos tā robežojas ar Ķīnu, austrumos ar Laosu, dienvidaustrumos ar Taizemi, rietumos ar Bangladešu, bet ziemeļrietumos ar Indiju. Dienvidrietumos un dienvidos to apskalo Bengālijas līcis un Andamanu jūra.
Galvaspilsēta: Nepjido
Valsts platība: 676 578 km²
Valsts iekārta: Unitāra prezidentāla republika
Iedzīvotāju skaits: 55,109,033 (2022.gads)
Iedzīvotāju blīvums: 73,9/km²
Oficiālā valoda: birmiešu valoda
Etniskais sastāvs: Bamari ir aptuveni 68% iedzīvotāju, kam seko šaņi (10%), kajiņi (7%), rakhine (4%) un aizjūras ķīnieši (3%). Etniskās minoritātes valstī dod priekšroku saukties par etniskajām tautībām, lai cīnītos pret dominējošās Bamari tautas izplatību. (2022.gads)
Naudas vienība: kjats( K)
Reliģija: Lielākā daļa Birmas iedzīvotāju identificējas kā budisti (87,9%). Tomēr ir arī ievērojamas kristiešu (6,2%) un musulmaņu (4,3%) minoritātes, kā arī daži animisti (0,8%) un hinduisti (0,5%).
Mjanmas IKP uz 1 iedz.: $ 1400 USD (2020.g.)
Interneta domēns: .mm
Augstākais punkts: Hkakabo Razi 5881 m
Zemākais punkts: Adamanu jūra 0m
Mjanma ir valsts Dienvidaustrumu Āzijā. Ziemeļos un ziemeļaustrumos tā robežojas ar Ķīnu, austrumos ar Laosu, dienvidaustrumos ar Taizemi, rietumos ar Bangladešu, bet ziemeļrietumos ar Indiju. Dienvidrietumos un dienvidos to apskalo Bengālijas līcis un Andamanu jūra. Budisma pasaules uzskats ietekmējis pamatiedzīvotāju kultūru Mjanmā. Tradicionālā ciematā visas kultūras dzīves centrs ir klosteris. Mjanmas kultūras ciematos visbiežāk notiek vietējie ciemu festivāli (piemēram, pagoda). Mandalaja ir otra lielākā pilsēta un pēdējā pirmskoloniālā laika Mjanmas galvaspilsēta. No Mandalajas kalna paveras brīnišķīgs skats uz pilsētu. Mandalajā ir vairāk nekā 700 skaistu pagodu. Šeit var apskatīt ārkārtīgi jauku koka klosteri, Mahamuni templi, pasaulē lielāko marmora grāmatu Kuthodava templī, karaļu pils kompleksu. Britu koloniālisma (1824–1948) laiks ir visvairāk ietekmējis Mjanmas kultūru - iekļaujot savā kultūrā un izglītības sistēmā Rietumu kultūras elementus. Koloniālisma arhitektūra vislabāk atspoguļojas Mjanmas lielākajās pilsētās. Mjanmas nacionālo virtuvi raksturo plašs zivju klāsts, proti, dažādas zivju mērces, beidzot ar žāvētām garnelēm. Mohinga ir Mjanmas tradicionālais brokastu ēdiens, kas ir rīsu un nūdeļu zivju zupa.
Reljefs. Mjanma ir lielākā valsts kontinentālajā Dienvidaustrumu Āzijā. Tai ir ārkārtīgi dažāds reljefs - no ledājiem ziemeļos līdz koraļļu rifiem dienvidos. Ir četri galvenie topogrāfiskie iedalījumi - kalni ziemeļos un rietumos, līdzenumi Mjanmas centrālajā apvidū un deltas reģioni dienvidos netālu no Iravadi un Sitaunas upēm. Pašos valsts ziemeļos Mjanmas teritorijā iestiepjas neliela daļa no Himalajiem. Šeit atrodas arī augstākā Mjanmas virsotne – Khakaborazi. Valsts austrumos atrodas Šanu plato, kuras vidējais augstums ir aptuveni 900 m virs jūras līmeņa. Galvenā Mjanmas upe - Iravadi, plūst no ziemeļiem un dienvidiem cauri valsts centrālās daļas baseinam un beidzas ar plašu deltu.
Klimats. Mjanmas klimatu var raksturot kā tropisko musonu. Tam raksturīga stipra lietus ietekme, respektīvi, liels nokrišņu daudzums un augsts gaisa mitrums. Gada vidējā temperatūra no 22 ° līdz 27 grādiem cauru gadu. Mjanmā iedala trīs sezonas - auksto un sauso sezonu, kas ilgst no novembra līdz februārim ar vidējo mēneša temperatūru no 20°C līdz 24°C, no marta līdz aprīlim ir mitrā un karstā sezona, kur vidējā mēneša gaisa temperatūra svārstās no 30°C līdz pat 35°C, un no maija līdz oktobrim ir lietus sezona, kur vidējā gaisa temperatūra ir no 25°C līdz 30°C. Deltas reģionā nokrišņu daudzums gadā ir apmēram 2,500 milimetri, savukārt vidējais nokrišņu daudzums mitrajā sezonā ir mazāk nekā 1,000 milimetri , bet piekrastes reģioni saņem vairāk nekā 5,000 milimetri lietus katru gadu.
Dabas resursi. Nafta, kokmateriāli, alva, antimons, volframs, cinks, varš, svins, marmors, kaļķakmens, dārgakmeņi, dabas gāze un hidroenerģija.
Mjanmas galvaspilsēta Nepjido tiešajā tulkojumā no birmiešu valodas nozīmē “karaļa mītne”. Pilsēta ir mākslīgi veidota un tās celtniecību sāka 2004. gadā.. Pilsētā ir salīdzinoši maz iedzīvotāju attiecībā uz tās lielumu. Pilsēta atrodas starp divām kalnu grēdām. Galvenokārt pilsēta bija veidota valdības darbiniekiem, bet ir arī dzīvojamās zonas. Pilsētas ielās nekad nav vērojami sastrēgumi, kā arī reti var redzēt uz ielām cilvēkus staigājam lielos daudzumos. Uppatasanti Pagoda tulkojumā nozīmē miera pagoda, tā tika pabeigta 2009. gadā un ir veidota pēc vēsturiskās Shwedagon Pagoda Yangon. Pagoda ir tikai 30 cm īsāka nekā Shwedagon pagoda, Uppatasanti pagoda simbolizē “aizsardzību pret nelaimi”. Pilsēta nedaudz pārsteidz, jo valsts salīdzinoši ir nabadzīga, lai uzbūvētu tādu pilsētu, kurā ir spīdošas valdības ēkas, astoņjoslu automaģistrāles, golfa laukumi, Lasvegasas klases viesnīcas, kinoteātri, iekopti parki, skvēri. Visām šīm vietām pietrūkst viens - cilvēki.
Jangona - lielākā Mjanmas pilsēta un pirms 2006. gada bija arī valsts galvaspilsēta. Tā ir valsts ekonomikas un kultūras centrs. Pilsētu mūsu ēras 500.-ajos gados dibinājuši moni, nosaucot to par Dagonu (Dagona), un tā gadsimtiem bija neliels zvejnieku ciematiņš. 1753. gadā birmiešu karalis Alungpaja (Alaungpaya) iekaroja Lejasbirmu, pārsaucot Dagonu par Jangonu. Jangona ir bijusī britu kolonijas galvaspilsēta un tai ir vislielākais skaits koloniālisma ēku visā Dienvidaustrumāzijā.
Lai gan Mjanmas valdība baidās to plaši atzīt, valsts ir bagāta ar 135 dažādām etniskajām grupām. Lai redzētu šo etnisko grupu sajaukšanos, iesaka apmeklēt šādas pilsētas kā Kengtung, kur kopā dzīvo daudz Shan cilšu cilvēki un kalnu apvidus vietējās ciltis, kā arī Hsipaw pilsētā varēsiet sastapt Shan un Palaung vietējās ciltis vienkopus.
Inle ezers 13,5 jūdzes garš un 7 jūdzes plats. Ezers saplūst kopā ar purvu, līdz ar to ir grūti noteikt robežas, kur īsti sākas ezers. Pēc izskata ezera ūdens virsma tiek pielīdzināta sudraba lapām. Ezerā atrodas arī peldošu salu dārzs ar tempļiem. Ezera apkaimē izveidots oficiāls putnu rezervāts, kur jūs varat sastapt jūras kraukļus, savvaļas pīles un zivju gārņus.
Shwedagon Paya stupa ir redzama gandrīz no jebkuras vietas Jangonas pilsētā. Stupa ir viena no populārākajiem un svētākajiem budistu tempļiem, kas ir rotāts ar 27 tonnām zelta un tūkstošiem dimantu akmeņu. Arheologi liecina, ka sākotnēji stupu radīja monu cilvēki laika posmā starp 6. un 10. gadsimtu. Kalns, kur atrodas stupa ir 50 m virs jūras līmeņa, viss komplekss ir 46 hektārus liels. No galvenās tempļa terases iziet katrs uz savu pusi 4 gājēju celiņi. Visi celiņi, izņemot vienu, ir nosēti ar dažādiem stendiem, kur var iegādāties puķes, vīrakus un svētbildes.
Mjanmas virtuvi vairāk raksturo dažādu zivju produkti, piemēram zivju mērce nganpi ( sautētas jūras veltes). Mjanmas nacionālā virtuve ietekmējusies no ķīniešu, taizemiešu, indiešu virtuves. Mjanmas virtuvei raksturīgi dažādi specifiski salāti, kas ir pagatavoti no rīsiem, kviešiem, nūdelēm, ingvera, tomātiem, pupiņām, dažādām tējas lapām. Tradicionālajā mjanmiešu medicīnā pārtikas produktus iedala divās klasēs, līdzīgi kā ķīniešu kultūrā : sildošie ēdieni un vēsie ēdieni. Piemēram, sildošie ēdieni būs: cālis, duriāns, mango, šokolāde un saldējums. Vēsie ēdieni: cūkgaļa, baklažāns, piena produkti, gurķi, redīsi. Mjanmieši ir māņticīgi un uzskata, ka, piemēram, grūtnieces nevar ēst čilī, jo tas izraisīšot gaidāmajam bērnam retu matu augšanu.
Nepjido | Jan | Feb | Mar | Apr | Mai | Okt | Nov | Dec |
gaiss *C | 29 | 32 | 36 | 37 | 35 | 32 | 31 | 29 |
ūdens *C | 27 | 27 | 28 | 29 | 30 | 30 | 29 | 28 |