cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Узбекистан

Uzbekistāna
Uzbekistānas Republika tūrisma jomā tiek atzīta par vienu no vadošajām valstīm tūrisma piesaistē centrālajā Āzijā. Tās vēsture, kultūra, nacionālie ēdieni, literatūra un dabas resursi piesaista dažādu interešu ceļotājus. Uzbekistānas teritoriju vēsturiski ir šķērsojis Lielais zīda ceļš no Ķīnas uz Eiropu. Pilsētās gar šo ceļu atrodas vairāk kā 4000 arhitektūras pieminekļu no dažādiem vēstures posmiem, sākot no viduslaikiem, Tamerlānas impērijai 14.gadsimtā, un līdz pat Akmens laikmetam.

Uzbekistāna tūristiem spēj piedāvāt dažādus atpūtas veidus. Tās teritorija ir bagāta ar dabas resursiem – kalniem, tuksnešiem, upēm, minerālavotiem un patīkamo klimatu – saulainas dienas gandrīz visu gadu. Krāšņās dabas ainavas veido harmonisku ainavu ar senajām pilsētām, vietējo kultūru (keramika, tradīcijas, tradicionālā virtuve, literatūra) un arhitektūras pieminekļiem.

Platība:  
Kopā: 447 400 km2 (Latvija ~ 64 000 km2)
Sauszeme: 425 400 Km2
Ūdens: 22 000 Km2
Galvaspilsēta: Taškenta 
Iedzīvotāju skaits: 34,405,661 (2022.gads)
Nacionālais sastāvs: Apmēram 80% iedzīvotāju ir uzbeki, vairāk nekā 10% ir Vidusāzijas tautu pārstāvji (tadžiki (4,5%), kazahi (2,5%), karakalpaki (2%), kirgizi (1%), turkmēņi u.c. ). Citas lielākās etniskās grupas ir krievi un citas slāvu tautas (10%).
Valsts valoda: Uzbeku (oficiālā)
Daudzviet tiek izmantota krievu un tadžiku valoda, lielpilsētās – arī angļu.
Reliģijas: 88% ir musulmaņu (galvenokārt sunnītu), 9% austrumu pareizticīgo un 3% citu ticību (tostarp nelielas Korejas kristiešu kopienas, citas kristiešu konfesijas, budisti, bahajieši un citas). Buhāras ebreji ir dzīvojuši Vidusāzijā, galvenokārt Uzbekistānā, tūkstošiem gadu.
IKP:  $ uz 1 iedz. 9,530 (2022.gads)
Valūta: Uzbekistānas sums (UZS) 1$ = 1417,87 Sumi ( valūtas kurss mainās atšķiroties naudas mijējiem, bankās, tirgos )
Valsts pārvaldes forma: Prezidentāla Republika
Augstākais punkts: 4643m v.j.l. - nav oficiāla nosaukuma. Atrodas uz robežas ar Tadžikistānu, uz ZR no Dušanbes pilsētas. (Vecais nosaukums - Komunistu partijas, 22. kongresa virsotne)
Lielākās pilsētas:
Taškenta – 2 180 000
Namangana – 422 700
Samarkanda – 373 400
Andizhana – 348 300
Bukhara – 268 000
Reljefs: Kalni un pauguri aizņem aptuveni 1/5 no teritorijas. Austrumos reljefs ir pārsvarā kalnains. Tur dominējošā ir Tien-Šan kalnu grēda. Sākot no vidusdaļas uz rietumiem, kalniene pāriet bezmeža līdzenumā un prērijās.
Dabas resursi: Valstij ir liels produkcijas un minerālu potenciāls. Valsts iegūst naftu, dabasgāzi un ogles un citus minerālus. Uzbekistānā atrodami arī daudzi krāsainie un dārgmetāli, kā, piemēram, varš un zelts. Valstī ir arī savas urāna ieguves vietas.
Klimats:Uzbekistānā valda kontinentāls klimats ar nokrišņu daudzumu 100-200mm gadā.
Vidējā vasaras temperatūra tiecas līdz pat +40*C, ziemas temperatūras vidēji ir ap -5*C, bet var noslīdēt līdz pat -30*C.
Vakcinācijas: Dodoties uz Uzbekistānu ir ieteicamas šādas vakcinācijas:
Rutīnas vakcinācijas, kā, piemēram:
Masalas,cūciņas, masaliņas, difterija, garais klepus, tetānuss, poli vīrusu vakcīna, A hepatīts, B hepatīts, Vēdertīfs, Trakumsērga.
Jebkurā gadījumā jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai pediatru.
Vīza:Ceļotājiem no Latvijas ir nepieciešams nokārtot vīzu.  

Uzbekistāna spēj pārsteigt ar plašo tūrisma piedāvājuma klāstu – vēsturiskās ekskursijas pa pilsētām, arheoloģiskās ekskursijas, piedzīvojumu un aktīvās atpūtas ceļojumi, ekotūrisms un luksusa tūrisms. Ir iespējams izvēlēties sev piemērotāko un atbilstošāko savām interesēm. Uzbekistāna Latvijas ceļotājam ir salīdzinoši lēta ar citiem tūrisma galamērķiem.

Uzbekistānas galvenie tūrisma galamērķi:
Vēsturiskais tūrisms – Taškenta, Urgenča, Khiva, Samarkanda, Bukhara, Čimgana, Shakhrisyabza (tempļi, mošejas, vienīgais korāna eksemplārs no 7 gs., pilsētas un pilsētu laukumi).
Aktīvās atpūtas iespējas – pārgājienu ekspedīcijas, velotūres, kā arī zirgu izjādes ar pikniku (tradicionālais ēdiens)
Zīda ceļš – šis vēsturiskais ceļš ir piesaistījis ceļotāju interesi izvērtēt savas spējas un iepazīt jaunas emocijas veicot šo posmu, izvēloties dažādus pārvietošanās veidus.
Ceļotājiem ir iespējams iejusties nomadu dzīvesveidā – nakšņošana jurtās. Valstī ir iespējams nakšņot jurtās vairākās vietās, bet rūpējoties par ciemiņu komfortu, ir izveidotas speciālas jurtu nometnes ar paaugstinātu komforta līmeni
Arheoloģiskais tūrisms – Surkhandarjas reģiona izpēte vidēji 8 dienās
Ekstrēmo sporta tūrisms – Uzbekistānas teritorijā atrodas 3 kalnu kūrorti, kur var izbaudīt un nodarboties ar slēpošanas un snovborda sporta veidiem (Beldersejas kalnu kūrorts, Čimganas kalnu kūrorts, Bakauntrijas kalnu kūrorts). Ir iespējams nodarboties arī ar slēpošanu / snovbordu, izlecot no helikoptera (heliskiing / heliboarding)
Gastronomiskais tūrisms – tradicionālais ēdiens (lepyoshka, katyk, osh, kumiss un citi ēdieni). Ir jārēķinās, ka gaļas ēdieni ir trekni, augļus un dārzeņus var iegādāties gan svaigā, gan žāvētā veidā.

UNESCO pasaules mantojuma sarakstā ir iekļauti 4 objekti: 
Bukharas vēsturiskais centrs – tika izveidots gar Zīda ceļu un ir vairāk kā 2000 gadu sens. Šajā vēsturiskajā centrā interesi piesaista tās vērtīgākās vēstures liecības - slavenās Ismaila Samani (Ismail Samani) kapenes, kuras tiek uzskatītas par musulmaņu arhitektūras meistardarbu, kā arī saglabājušies svītroti kokvilnas auduma paraugi no 17. gadsimta.
Shakhrisyabz pilsētas vēsturiskais centrs – tajā atrodas arhitektūras un kultūrvēsturiskās liecības datējamas no 15.gs. un 16.gs.
Itčan Kala (Itchan Kala) – musulmaņu arhitektūras paraugs, izveidota atpūtas vieta tirgotājiem un karavānām. Pēdējā apmetne Uzbekistānas teritorijā pirms došanās tālāk uz Irānu.
Samarkanda (Samarkand) – Samarkandas krāšņumu veido tās dažādo kultūru sajaukums. Dibināta 7.gs.p.m.ē., tā laika gaitā ir izdzīvojusi musulmaņu, Āzijas, Indijas un Vidusjūras kultūru ietekmi arhitektūrā un sabiedriskajā dzīvē. 

Uzbekistānas tūrismu kavē neattīstītā infrastruktūra un informācijas trūkums lauku reģionos. Zems servisa līmenis Taškentas lidostā – garas rindas pie pasu un vīzas kontroles, kā arī ir jādeklarē bagāža iebraucot un izbraucot, grūtības ar naudas maiņu. Lielākajās pilsētās ir stingra policijas kontrole uz ielām. Notiek arī dokumentu pārbaude. Uzturoties kādā pilsētā, viesnīcā ilgāk par 3 dienām ir jāreģistrējas, šos dokumentus var pieprasīt uzrādīt lidostā pirms izlidošanas.

Tomēr globalizācijas neiejaukšanās šīs tautas dzīvē ir palīdzējis saglabāt vietējās tradīcijas un kultūru. Uzbeki joprojām lepojas ar saviem tirgiem – bazāriem, tradicionālajiem festivāliem un folkloru. Senais ikdienā sadzīvo ar mūsdienām. Ceļotājus vakarā izklaidēs, dažādi kultūras un mākslas pasākumi, jauniešu festivāli, atpūtas iespējas bāros un naktsklubos.

Узбекистан на карте

погода Узбекистан

Taškenta Mai Jun Jūl Aug Sep
gaiss *C 20 24 26 24 19
ūdens *C 23 26 28 26 23