cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Грузия

Gruzija – tā ir kultūra un vēsture katrā otrajā solī. Senie klosteri, kas vienlaicīgi kalpo arī kā aizsardzības sistēmas, baznīcas, kas nes kristīgās ticības idejas. Kaukāza kalnu virsotnes ar sniega cepurēm, ielejas klātas mežiem un daudzveidīgu zemsegu. Vīnogulāju dārzi un vīna darīšanas tradīcijas. Gruzīnu tautas viesmīlība ir neaptverama. Gruzija - valsts, kas apreibina ar saviem augstvērtīgajiem vīniem, krāšņo dabu, augstajiem kalniem un bagātīgo kultūrvēsturisko mantojumu, ar sirsnīgo izturēšanos un laipno uzņemšanu. Tā apreibina, ar savu daudzveidīgo atpūtas piedāvājumu klāstu un dažādajām tūristu izklaidēm.

Gruzija ir valsts Kaukāza dienvidos, Melnās jūras austrumu krastā. Tā robežojas ar Krieviju valsts ziemeļos un Turciju, Armēniju un Azerbaidžānu dienvidos. Valsts administratīvi iedalās 9 reģionos un galvaspilsētā, kas tiek uzskatīta kā atsevišķs reģions, kā arī 2 autonomie reģioni – Abhāzija un Adjara, kas sevi pasludinājušas par neatkarīgām, tomēr lielākā pasaules daļa tās pieskaita pie Gruzijas teritorijas.

Galvaspilsēta – Tbilisi

Lielākās pilsētas - Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Rustavi, Zugdidi, Gori

Valsts iekārta: prezidentāla republika

Platība - 69 700km2

Valsts valoda – gruzīnu, Abhāzijas teritorijā – gruzīnu un abhāzu

Iedzīvotāju skaits - 3,974,616 (2022.gads)

Nacionālais sastāvs: Apmēram četras piektdaļas cilvēku ir gruzīni; pārējie ir armēņi, krievi, azerbaidžāņi un mazākā skaitā oseti, grieķi, abhāzi un citi. (2019.gads)

Reliģijas: 83,4% Gruzijas iedzīvotāji sevi identificēja kā austrumu pareizticīgos kristiešus, 10,7% musulmaņi, 3,9% armēņu apustuļi un 0,5% katoļi.

 

Naudas vienība: lari(GEL), 1 lars(GEL) = 100 tetri

Augstākā virsotne - Šara (5201 m.v.j.l.)

Garākā upe – Kūra (Mtkvari)

Tālsarunu kods: +995

Populārākie tūrisma objekti - Tbilisi – vecpilsēta, Abantotubani, Narikala cietoksnis; Staļina muzejs; Davida Gareji klosteris

Klimats: Gruzija atrodas uz mērenās un subtropu joslu robežas, klimatu ietekmē arī kalni, kas sadala valsti rietumu un austrumu daļās. Austrumgruzijā valda sauss, kontinentāls klimats ar karstu vasaru un mērenu ziemu. Rietumgruzijā un Melnās jūras piekrastē valda silts, subtropisks klimats.

Zemienēs ir relatīvi silts visu gadu, bet kalnainos apgabalos ir ievērojami vēsāks.

Ziemā vidēji - 5 °C

Vasarā vidēji - 22 °C

Ūdens resursi: Valstī ir ap 25 000 upju, 850 ezeru.

Garākā upe - 1364 kilometrus garā Kūra (Mtkvari), kas plūst arī cauri galvaspilsētai.

Lielākais ezers – 37,5 kvadrātkilometru lielais Paravani ezers.

Melnā jūra – kūrortpilsēta Batumi - Gruzijas rekreācijas centrs.

Minerālūdens avoti – Boržomi minerālūdens rūpniecības rajons.

Termālie avoti – SPA kūrorti Tskaltubo, Nabeglavi, Nunisi, Mengi

Kalni: Gruzija ir viena no kalnainākajām Eiropas valstīm. Kalnu grēdas un pauguri aizņem 80% Gruzijas teritorijas. Gruzijas augstienes: Augstākais punkts – Šara (Lielajā Kaukāzā) 5201 metri, Tetnudi – 4858 metri (Lielais Kaukāzs), Ušba – 4710 metri (Lielais Kaukāzs).

Fauna: Apmēram 1000 mugurkaulnieku, 330 putnu, 160 zivis, 48 reptiļi, 11 amfībijas. Mežos dzīvo lieli gaļēdāji – brūnie lāči, vilki, lūši, Kaukāza leopards.

Flora: Vairāk nekā 3600 augu sugu, 103 aizsargātas. Ļoti daudz neizpētītas floras. Meži aizņem 40% no valsts teritorijas. Gruzijā ir 9 Nacionālie dabas parki, 23 dabas rezervāti, 25% no visas teritorijas atzīmēti kā aizsargājamie Nacionālie dabas parki. Populārākās dabas apskates vietas - Vashlovani Nacionālais parks, Mtirala Nacionālais parks, Tusheti Nacionālais rezervāts.

Kultūra: Kultūrā manāma Ibēriešu un Abhāziešu ietekme (Gruzijas pirmiedzīvotāji).

Gruzīni kā tauta ir ļoti viesmīlīga. Apmeklējot kādu no ciematiem, vietējie iedzīvotāji labprāt uzņem viesus, izrāda savas viensētas un piedāvā nobaudīt vietējos ražojumus. Diez gan bieži ciematos, tūristiem ir pieejamas viesu mājas, kur par nelielu samaksu var arī pārnakšņot.

Gruzīni, tāpat kā latvieši ir ļoti lepni ar savām tautasdziesmām. Folkloras mūzika ir lielā cieņā. Tipiska gruzīnu dziesma ir trīsbalsīga. Runā, ka tā rada klausītājiem kalnu atbalss sajūtu.

Dejas ir ļoti dramatiskas, tomēr graciozas un krāšņas, tās tiek mācītas skolēniem, lai saglabātu tradīcijas. Ja Gruzijā tiek svinēti svētki, diez gan liela iespēja būs redzēt kādu no tradicionālajām dejām. Viena no tradicionālajām dejām ir Parikaoba – karavīru deja ar zobeniem un vairogiem.

Māksla: Gruzijā ir 110 muzeji, galvaspilsētā Tbilisi atrodas 20 no tiem. Pati lielākā gruzīnu kultūras dārgumu glabātuve ir Simona Janašia Gruzijas Valsts muzejā.

Gruzijā ir vairāk kā 30 teātru. Vieni no apmeklētākajiem teātriem - Z. Paliašvili Akadēmiskais Operas un baleta teātris, Š. Rustaveli Valsts Akadēmiskais teātris, K. Mardžanišvili Valsts akadēmiskais dramatiskais teātris, Tbilisi Valsts marionešu teātris.

Arhitektūra: Gruzija ir bagāta ar krāšņām baznīcām un klosteriem. Arhitektūrā ir jūtams rietumu un austrumu sajaukums. Izcilākie gruzīnu arhitektūras šedevri - Jvari klosteris, UNESCO mantojuma sarakstā, Svētās Trīsvienības (Gergeti) baznīca.

Nacionālā virtuve: Tradicionālie ēdieni – hačapuri – siermaizīte ar olu, hinkali – gruzīnu pelmeņi, asā mērce - adžika, čahohbili – sautētas gaļas ēdiens(pārsvarā vistas), čebureki, čača – gruzīnu degvīns, kupāti un, protams, šašliki. Ēdienu tradīcijas ienākušas no Krievijas, Grieķijas un Ķīnas.

Viena no neparastākajām maltītes tradīcijām ir supra – tradicionāla gruzīnu maltīte, kur svarīga ir tostu uzsaukšana. Gruzijas tostu tradīcijas paredz, ka tosts ir sakāms tikai ar vīnu un stiprākajiem alkoholiskiem dzērieniem. Gruzīns teiks tostu ar alus kausu rokās tikai savam ienaidniekam. Vīns ir viņu kaislība. Gruzija pamatoti var pretendēt uz vīna dzimtenes statusu, jo arheoloģiskie materiāli apliecina, ka Gruzijas teritorijā vīndaru tradīcijas eksistēja jau apmēram pirms vairāk nekā septiņiem tūkstošiem gadu.

Pasaulē dziļākā ala: Arabikas kalnu masīvā Abhāzijā atrodas pasaulē dziļākā izpētītā ala - Krūbera ala jeb dažkārt to sauc arī par Voroņas alu. Alas izpētītais dziļums ir 2197 m.

Tbilisi visapkārt ieskauj kalni, tādēļ klimats šeit ir silts un saulains. Karstās vasarās pilsētniekus mēdzot mocīt pat 40 grādu svelme.

Tbilisi vecpilsēta ir ārkārtīgi tīra un mierīga. Saule, karstums, akmeņi, cipreses un nesteidzīgi ļaudis melnās drēbēs pastaigājas pa Rīgas vecpilsētai līdzīgo bruģi.

Tbilisi Svētās Trīsvienības baznīca - grandioza, 101 metru augsta celtne, kas pārsteidz ar savu varenību. Gruzijas lielākais svētnams tika būvēts kopš 1995. gada un simbolizē nesatricināmo, gadsimtiem un jaunām tradīcijām nepakļauto gruzīnu ticību.

Narikala cietoksnis Tbilisi būvēts 4. gadsimtā un atgādina attēlus no grāmatām par bruņiniekiem un daiļām princesēm – šeit ir saglabājušies senie nocietinājumi un torņi, kuros iespējams arī uzkāpt. No cietokšņa augstumiem var redzēt līdzās stāvošo Mātes Gruzijas statuju un arī apskatīt Tbilisi botānisko dārzu, no kura līdz cietoksnim paspējuši atceļot milzīgi kaktusi.

Abanotubani – Tbilisi vecpilsēta, slavena ar sēra vannām, kas atrodas Āzijas stila ēkās un 19. gs. gruzīnu mājas.

Apmēram 70 km no Tbilisi, Kaheti rajonā, atrodas Dāvida Gareji klosteris - akmeņos cirsts klosteru komplekss tuksnešainā apvidū, netālu no Azerbaidžānas robežas. Pirmo klosteri šeit dibināja Sv. Dāvids, viens no “trīspadsmit sīriešu tēviem”, kas ieradās Gruzijā, lai nostiprinātu kristietību. Kompleksā iekļauti 13 klosteri.

Gori pilsētā par visievērojamāko apskates objektu tiek atzīts Josifsa Džugašvili (Staļina) piemineklis. Viens no nežēlīgākajiem cilvēkiem pasaules vēsturē, ne mazums no viņa rokas ir cietušas arī Gruzijas tautas un visneparastākā attieksme pret viņu un viņa pārstāvēto režīmu novērojama Gruzijā. Pilsētā var apskatīt Staļina muzeju - liela balta celtne ar kolonādi un taisnstūra torni.

Boržomi pilsēta izvietojusies kalnos abpus Mtkvaras upes krastiem. Pilsētas strauja attīstība aizsākās 19. gadsimta beigās, kad tika atklāta leģendārā Boržomi minerālūdens rūpnīca. Kopš Boržomi pilsētas uzplaukuma, šeit slejas pasakaini ar kokgriezumiem rotāti nami. Tie celti kā turīgo ģimeņu vasarnīcas. Boržomi atrodas arī viena no bijušām Romanovu dinastijas vasarnīcām. Elegance Boržomi vēsturiskajā apbūvē jūtama gan stacijas ēkas vaibstos, gan vietējā parka plānojumā, kura dziļumā atrodas labiekārtota piekļuves vieta leģendārajam minerālūdenim.

Batumi – viena no iecienītākajām kūrortpilsētām Gruzijā, atrodas Melnās jūras piekrastē. Pilsēta ir gan moderna, gan ar vēstures piegaršu. Batumi vēsturiski ir bijusi nozīmīga ostas pilsēta un mūsdienās tajā atrodas viena no galvenajām Gruzijas ostām. Iecienītākās tūristu apskates vietas – Batumi botāniskais dārzs; piejūras bulvāris ar skaistu parku, restorāniem, bāriem un naktsklubiem; Delfinārijs; arhitektūras meistardarbi – Astronomiskais pulkstenis, Piazza laukums, Eiropas laukums, Baltais restorāns – maza ASV Baltā Nama replika...kājām gaisā, Batumi Akropole – Vidusjūras ēdienu restorāns, Sheraton viesnīca – celta Aleksandrijas bākas stilā, Neptūna strūklaka, Alfabēta tornis, Čača tornis; muzeji – Batumi arheoloģijas muzejs, Adjaras Mākslas muzejs, Adjaras Štata muzejs, Nobela brāļu tehnoloģiju muzejs, Izglītības un kultūras muzejs.

Noderīgi padomi:

Lidojuma ilgums uz Tbilisi no Rīgas ir 3 stundas un 30 minūtes.

Vilciens no lidostas līdz Tbilisi dzelzceļa stacijai 0,40 Lari, taksometrs 25 Lari.

Braukšanas stils Gruzijas ielās ir īpašs, viņi brauc ļoti ātri (pilsētā pat virs 100km/h) neievērojot satiksmes noteikumus. Gruzijā nav ceļu policijas. Autoceļi pārsvarā ir sliktā kvalitātē, kalnainos apgabalos ļoti bīstami, ciematos var būt arī neizbraucami.

Lielākoties autobusiem Gruzijā nav noteikta maršruta saraksta, tie kursē starp iecienītākajiem tūristu galamērķiem un lidostām.

Taksometru vadītāji ņem 1-2 Laras par 1km. Ieteicams ir par cenu vienoties iepriekš.

Metro Tbilisi ir ļoti ērti tūristiem, jo tas savieno pilsētas centru ar dzelzceļa staciju. Metro biļete 0,40 Lari.

Vilcienu cenas Gruzijā ir salīdzinoši mazas. Vilciens no Tbilisi-Batumi maksā no 15-46Lari, mikroautobuss 15 Lari.

Ar taksometra šoferiem par cenu labāk ir vienoties pirms brauciena. Taksometra cena pilsētā ir lētāka.

Gan Tbilisi, gan arī citās Gruzijas baznīcās vīriešus šortos un sievietes bez galvassegām neielaiž. Atsevišķās baznīcās pie ieejas ir atrodami lakatiņi, ko būtu vēlams apsiet ap galvu, jo jāciena vietējās tradīcijas.

Visu baznīcu apskates ir bez maksas.

Visi uzraksti un informācija tikai gruzīnu valodā (t.sk. ielu, vilcienu, autobusu un metro pieturu nosaukumi).