cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Непал

Nepāla / Nepālas Karaliste
Iedvesmu sniedzoša valsts;  garīgo meklējumu, hinduisma tradīciju, kalnu augstuma un pieticības caurstrāvota zeme… tempļi un pagodas lielā skaitā.  Himalaji kā pasaules jumts izstaro to lielo mistēriju, apskaidrību, garīgās atklāsmes  un reizē skarbumu, ko brauc meklēt tūkstošiem cilvēku no visas pasaules. Var kāpt kalnos, sasniegt Everestu, apbrīnot Annapurnu, sajust  Jetijas noslēpumu,  pārbaudīt savus spēkus, garīgo modrību, un apzināties, ka augstāk jau vairs nav kur uzkāpt… Nepāliešu acis pauž laimes apjausmu, dzīvesprieku,  skaidrību, pieticību, mazliet nogurumu no lielās nabadzības, taču pamatīgu spēku…Jo kalnos dzīvot var tikai stiprie, -kā uzticamie šerpas, kas spēj nastas nest apbrīnojami veikli un ātri. Nepāla ir vienīgā pasaules valsts, kur ciena visu reliģiju dievības…tāda varena dabas svētnīca…

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Āzijas D daļas vidienē - Himalajos starp Indiju dienvidos un Ķīnu ziemeļos.
Platība: 147 181  km2  
Galvaspilsēta: Katmandu
Iedzīvotāji: 30,142,756 (2022.gads)
Nacionālais sastāvs: Chhetri ir lielākā kastu/etniskā grupa ar 16,6% ,kam seko Brahman-Hill 12,2%, Magar 7,1%, Tharu 6,6%, Newar 5%, Kami 4,8%, Musalman 4, 4%, Yadav 4% un Rai 2%
Valsts valoda: nepāliešu; rakstu valoda devanagari
Reliģijas: hinduisti 81,3%, budisms 9%, islāms 4,4%, kirats 3,1%, kristietība 1,4%, prakriti 0,5%. Pasaulē vienīgā valsts, kurā hinduisms ir oficiālā reliģija.
IKP/PP:  $ uz 1 iedz. 4,199 (2021.gads)
Naudas vienība: Nepālas rūpija (NPR)
Valsts pārvaldes forma: parlamentāra monarhija
Zemākais punkts: Kanchan Kalan 70 m v.j.l.
Augstākais punkts: Everests jeb Džomolungma jeb Sagarmatha 8848 m v.j.l.
Lielākās pilsētas: Pokhara, Janakpura, Butvala, Birganja
Reljefs: apmēram 80% no valsts teritorijas sedz pasaules jumts jeb  Himalaju kalni ar savām astoņtūkstošnieku virsotnēm, no kurām, protams, varenākā ir Everests. Astoņas no desmit pasaules augstākajām virsotnēm atrodas Nepālā. Uz kalnu nogāzēm -terasu veidā plešas izveidotie lauki, kas bagātina dabas ainavu skaistumu, piešķir formas un krāsas.  Pazīstamākās ielejas Katmandu un Pokara atrodas 1350 m un 850 m augstumā v.j.l.
Dabas resursi: kvarcs, ūdens enerģija, lignīts, varš, kobalts, dzelzsrūda, kokmateriāli, dabas ainavas
Klimats: mainās strauji atkarībā no augstuma kā jau kalnu valstī. No maija līdz oktobrim ir musonu sezona, kad ielejās ir lielas un postošas lietusgāzes. Tad arī  Himalajos kūst sniegs, kas izraisa zemes nogruvumus. No oktobra vidus līdz decembrim ir skaidrs laiks ar saulainām debesīm, un parasti šis ir labākais laiks valsts apmeklējumam. No marta līdz aprīlim ir piemērots laiks alpīnismam. Augstkalnu klimats ietekmē visus valsts reģionus. Terai-  galējos dienvidos ir karsts un mitrs tropiskais klimats, bet pārējā teritorijā – subtropu.
Valsts nosacīti iedalās trijās daļās:
Dienvidaustrumu daļā ir Himalaju pakāje, kas atrodas Gangas upes kreisajā krastā. Šeit valda tropu klimats, un zeme galvenokārt ir pielāgota lauksaimnieciskai izmantošanai. Vidusdaļā ir kalnu virkne, apmēram 2000-3000 m augstumā, un šajā reģionā iedzīvotāji nodarbojas ar terasveida lauksaimniecību (Katmandu ieleja). Vidējā temperatūra janvārī Katmandu ir +2,7 °C naktī un +17,5°C  dienā, no maija līdz oktobrim naktīs ir  no +13°C līdz +19,5 °C, dienās temperatūra mēdz būt augstāka par +29°C .  Ziemeļu daļā atrodas Himalaji ar augstajām virsotnēm. Apkārtne ir neviesmīlīga un maz apdzīvota.
Dodoties uz Nepālu, vienmēr būs vajadzīgs viegls apģērbs atrodoties zemienēs, bet siltāks apģērbs, atrodoties augstkalnu rajonos. Musonu gadalaikā-  nodrošināties pret lietavām. Kalnos kāpējiem nepieciešams alpīnisma ekipējums.
Piesardzības pasākumi: Izplatītākās slimības Nepālā ir holera, A-hepatīts, Japānas encefalīts, malārija, tuberkuloze, salmoneloze. Sertifikāts pret dzelteno drudzi tiek prasīts ceļotājiem, kas ierodas no infekcijas skartajām vietām. Malārijas risks pastāv visu gadu 20 teraju rajonu lauku apgabalos (ieskaito mežiem apaugušos kalnus un mežu teritorijas), kas robežojas ar Indiju. Kopumā medicīniskā aprūpe ir ļoti zemā līmenī, ceļotājiem obligāti būtu jāvadā līdzi pirmās palīdzības komplekts.
Dzert ieteicams tikai fasētu ūdeni no pudelēm!
Svarīgi (!): drošības situācija Nepālā ir kritiska pēdējos 5-8 gadus. Komunisti rīko regulārus uzbrukumus valdības iestādēm, un arī organizē terora aktus. Ceļotājiem pastāv risks atrasties neīstā vietā un nepareizā laikā. Katmandu bieži notiek demonstrācijas. Vienmēr jāuzmanās no kabatas zādzībām. Ārpus galvaspilsētas Katmandu, visas rūpes par drošību ir jāuzņemas pašam ceļotājam.

Gadsimtu laikā Nepāla bija ārzemniekiem slēgta teritorija. Ziemeļos atradās nepārvaramie Himalaji, savukārt dienvidos malārija, kas plosīja Terai ieleju, pasargāja no dienvidiem. Nepāla ir daudznacionāla valsts.   Tūristiem atvērta tikai no 1951.gada. ir ļoti sena un bagāta vēsture, tās tempļi un arhitektūra spēj apburt ikvienu.  Līdz pat 1991. gadam karalis bija valsts vadītājs, un tad tika ieviesta jauna konstitūcija un pirmoreiz rīkotas daudzpartiju vēlēšanas.
Pietiekami ilgu laiku valsts bija galamērķis nopietniem kāpējiem, tomēr pēdējā laikā aizvien lielāku popularitāti ir iekarojušas zemākās virsotnes. Tās piedāvā burvīgas ainavas, alpīno pļavu skaistumu un skatus uz Everestu no malas. Tajā pašā laikā valsts zemākie punkti – Katmandu ieleja un Terai reģions piedāvā ceļotājiem plašas iespējas.
Katmandu pilsēta un ieleja.

Katmandu tiek saukta arī Kantipura. Pilsēta savu nosaukumu ir ieguvusi no slavenās pagodas, kas ir uzcelta it kā no viena koka stumbra un atrodas pie senākas karaļu pils Hanuman Dhoka Palace. Tuvumā atrodas grezna 18. gadsimta vidus ēka Kumari Bahal jeb Dzīvās Dievietes Māja, kurā atrodas meitene, kura ir izvēlēta par reinkarnējušos Dievieti – Jaunavu. Katmandu apkārtne ir bagāta ar stūpām. Pilsēta ir viens no galvenajiem vēsturiskajiem un tagad-tūristu centriem Nepālā. Te ir vieta, kur karaļi tikuši celti un „gāzti”, pilis un tempļi celti un jaukti…Un visapkārt ielejai koši zaļo kalni.
Katmandu auglīgā ieleja ir kā logs uz bagāto Nepālas vēsturi. Nagarkota, kas atrodas ielejas austrumos, piedāvā ceļotājiem aizraujošā panorāmā vērot piecas no pasaules desmit augstākajā virsotnēm – Everests, Makalu, Lhotsas, Čo Oju, Manaslu. Ieleja pazīstama ar rīsu, kviešu un dārzeņu plantācijām. Mūsdienās gan aizvien vairāk palielinās atkarība no importētās pārtikas.

Terai – te atrodas Čituānas nacionālais parks (Royal Chiwan National Park).  Šis ir viens no lielākajiem meža masīviem valstī, kurā mīt daudz savvaļas iemītnieku – reti vienradži degunradži, brieži, lāči, leopardi, mežacūkas, saldūdens delfīni, krokodili, kā arī karaliskie Bengālijas tīģeri un vairāk kā 350 veidi putnu,  rēzus pērtiķi. Decembrī tiek rīkots ziloņu polo turnīrs, kas ir, iespējams, vienīgais šāds sporta pasākums pasaulē. Pastaigas ziloņu mugurās, pārgājieni pa džungļiem, braucieni ar kanoe ir populāras izklaides iespējas tūristu vidū.
Tansen ir vispopulārākais rietumu Nepālas vasaras kūrorts, kas atrodas 1500 m augstumā uz Shreenagar Danda kalna nogāzes. Te ir iespēja redzēt un vērot Himalajus pasakainā krāšņumā.
Lumbini ir  Budas – miera, iecietības un labestības apustuļa- dzimšanas vieta, atrodas Terai provincē, 250 kilometru attālumā no Katmandu. Pilsētā ir saglabājušā vecā klostera drupas, Ašoki Kolonas, Budas mātes Devi Maii atveidojums.
Pashupatinath  ir vissvarīgākais Dieva Šivas svētais templis ar divstāvīgu apzeltītu jumtu, sudrabotas durvis un skaisti kokgriezumi. Tas slejas svētās upes Bagmati krastā 5 km uz austrumiem no Katmandu. Šiva pazīstams kā iznīcinātājs un reizē radītājs Dievs, kas ieņem dažādas formas hindu reliģijā. Februārī – martā šurp dodas lieli svētceļnieku pūļi, lai svinētu Maha Shivaratri svētkus (dievības dzimšanas diena).
Swayambhunath – viena no pasaulē slavenākajām budistu stūpām. Pazīstama arī kā pērtiķu templis. Stūpas smaile ir apgleznota ar vienmēr modrajām, dziļajām Budas acīm, kas raugās uz dažādām pasaules pusēm. Stūpa atrodas 77 metru augstumā virs ielejas līmeņa. Budas acu plakstiņu forma pauž senu vēsturisku liecību, un ticību, ka seno civilizāciju pārstāvji pratuši peldēt zem ūdens atvērtām acīm, un bijuši pielāgojušies dzīvei gan uz sauszemes, gan uz ūdens. Pavērojiet acis (!), - iespējams jums veidosies sava teorija.
Dakshinkali  atrodas biezā mežā 16 km no Katmandu, un ir hinduistu dievietes Kali templis, ko hinduisma atbalstītāji apmeklē ne tikai lūgšanām, bet arī lai ziedotu asiņainajai dievietei.
Boudhanath  ir vienreizēja sena budistu stūpa, viena no lielākajām pasaulē, kas ir izgreznota ar visu redzošajām Budas acīm. Tā uzcelta uz 8 šķautņu postamenta. Šo vienreizējo celtni ieskauj 108 Budas atveidojumi un 147 nišas, kurās atrodas lūgšanu rituļi (kā muciņas). Iegriežot lūgšanu rituļus, to spēks plūst pie jums un pāri visai zemei.Stūpa atrodas 8 km uz austrumiem no pilsētas.
Changu Narayan  ir  pagodas stilā celts templis, kas atrodas Katmandu ielejas galā, 16 kilometru attālumā no pilsētas un ir viens no interesantākajiem 5. gadsimta pieminekļiem. Changu Narayan atrodas plašas sētas vidū, kas izrotāta ar ļoti vērtīgām akmens skulptūrām.

Kirtipur  ir neliela vēsturiska pilsētiņa, kas atrodas pakalna virsotnē. Tajā ir daudz ievērojamu vietu : senas svētnīcas un tempļi, vecas dzīvojamās mājas un iedzīvotāji, kuri ikdienā valkā tradicionālo apģērbu. Daudzi pilsētas iedzīvotāji dzīvo pēc senajiem likumiem un tradīcijām,  neskatoties uz to, ka pilsētiņā atrodas universitāte.
Dhulinghel  ir  kūrorta vieta, kas atrodas autotrases Arniko 30. kilometrā uz austrumiem no Katmandu. Tā ir pazīstama ar saviem neatkārtojamajiem skatiem uz sniegotajām virsotnēm un panorāmām, kas ieskauj pilsētu.
Nagarkot  ir  populārs tūrisma kūrorts Nepālā, atrodas 32 kilometrus uz rietumiem no galvaspilsētas. Lieliski skati uz Nepālas Himalaju slavenajām virsotnēm – Everestu, Manaslu, Ganeš Himal, Langtang u. c.
Patan  -  Katmandu dvīnis, tā ir izvietota piecu kilometru attālumā upes Bagmati pretējā krastā. Pilsētā ir ļoti daudz hinduistu tempļu un budistu pieminekļu ar bronzas vārtiem, lieliskām skulptūrām un tos sargājošām dievībām. Ļoti izplatīta ir tradicionālo kultūras priekšmetu pagrīdes izgatavošana.

Bhaktapura jeb “uzticīgo pilsēta” ir trešā lielākā pilsēta Katmandu ielejā. Tā ir īsta viduslaiku atmosfēras pilsēta, kuras iedzīvotāju tradicionālā nodarbošanās ir podniecība un aušana. Reiz pilsēta bijusi ielejas galvaspilsēta: no 14.-16.gs.  Bhaktapurā ir atrodama Katmandu ielejā garākā pagoda. Lielākā daļa celtņu datētas ar 17.gs. Pilsētas slavena kā Nevari  arhitektūras pilsēta, un noteikti vēlams pagaršot mājās gatavoto biezpienu, kas saucas Khopa Dhau.
Pokhara ieleja  atrodas 200 km uz rietumiem no Katmandu. Tā slavena ar burvīgi gleznainiem ezeriem un kalnu ainavām. Viens no Nepālas iespaidīgākajiem un gleznainākajiem skatiem ir te - izeja uz Annapurnu. Ielejas nemainīgo skaistumu vēl pastiprina ezeru valdzinājums, ko ieskauj Annapurnas kalnu grēdas smailes. Pa ceļam -aizraujoši skati uz ielejām un aizām, ceļš ved uz karalistes tropisko nostūri pašos dienvidos. Pokhara vienmēr bijusi slavena tūristu vidū, kuri ierodas no trokšņainām pilsētām baudīt dabas mieru un filozofiju. Ieleja ir it kā sadalīta divās daļās. Ezeru pusē ap Thewa Tal izvietojušās viesnīcas, restorāni un citas tūristu iecienītas vietas. Te ir vieta, kur atpūsties, uzņemt spēkus pirms un pēc garajiem pārgājieniem uz Annapurnu. Ir iespēja pat iznomāt uz veselu dienu laivu, un tad doties ezerā –sauļoties un baudīt dabas skatus. Pokharas ielejā atrodas slavenais Varahi templis ezera vidū un arī Binde Basini templis maza kalna galā pilsētas viducī. Ja nu ir patiesa interese par nepāliešu un tibetiešu amatniecību, tad Pokhara būs īstā vieta, kur par to pārliecināties un iegādāties sev tīkamas lietas. Tā kā tibetieši savu valsti zaudējuši un dzīvo ar cerību to atgūt, tad Nepāla ir vieta, kur savu amatniecību pilnveidot un gūt arī ienākumus. Vislabākais veids, kā apceļot Pokharas ieleju, ir braucienā ar velosipēdiem.

Himalaji. Lai iekarotu pasaules augstāko virsotni vai vismaz paskatītos uz to tuvumā, būs nepieciešams fiziskā un morālā sagatavotība, jo virs 8500 m temperatūra nereti noslīd līdz -65 °C.  Skats no pasaules augstākās virsotnes ir pilnīgi unikāls un neatkārtojams. Nepālas virsotne Kalla Pattar piedāvā skatu uz pasaules augstāko virsotni no malas, ir vieglāka nekā kāpšana Everestā, un ir iecienīta tūristu vidū, kas nav alpīnisti. Labākais laiks apmeklējumam: oktobris vai maijs, ja gribat no attāluma redzēt Everesta iekarotājus.
Annapurnas reģions.  Maršruts, kas ved uz Annapurnas masīvu piedāvā izbaudīt plašu sajūtu amplitūdu: no tropiem kalnu piekājē līdz klinšainām neviesmīlīgām kalnu virsotnēm. Augstākais punkts ir Thornga la Pass (5250 m). Ceļotāju taka pie vienas no pārejām dod iespēju vērot Annapurnas un Daulagiri grēdas.

Everesta apkaime. Ceļš uz Everesta bāzes nometni ir ļoti sarežģīts ar straujām augstuma maiņām. Sākotnēji maršruts ved cauri budistu ciematiem garām Thubten Choling klosterim, kas ir lielākais Nepālā. Liriskai atkāpei var piestāt Pangpoče klosterī, kur var aplūkot mītiskā sniega cilvēka Jetijas skalpu. Kalapataras virsotne (6000 m) ir galamērķis, no kurienes paveras skats uz Everestu un citām sniegotajām Himalaju virsotnēm.

Jawalakhel Amatniecības centrs tiek dēvēts par pionieri nepāliešu un tibetiešu paklāju aušanā. Paklājiem izmanto augstas kvalitātes Tibetiešu aitu vilnu. Nepālas valdības atbalsts bija priekšnoteikums, lai šeit 1960.gadā izveidotos amatniecības centrs tibetiešu bēgļiem. Simtiem ģimeņu šeit pelnīja iztiku ar roku darbu. Rūpnīca sāka darboties ar dažām paklāju audējām, bet tagad jau simtiem audēju to dara komfortablos apstākļos. Pie tam šeit nav izmantoti bērni kā darbaspēks. No šejienes slavenie paklāji ceļo pa visu Nepālu.

Непал на карте

погода Непал

Katmandu Mai Jun Jūl Aug Sep Okt
gaiss *C 22 23 22 22 22 20
ūdens *C 29 29 27 27 27 25