cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Ieteikumi pirms došanās ceļojumā

Uzziniet dažādas nianses par došanos ceļojumā, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām. Šis apraksts ir informatīvs, tajā var nebūt iekļautas jaunākās izmaiņas. Oficiālo informāciju sniedz attiecīgās valsts diplomātiskais/konsulārais dienests.

Dokumenti

Vai var ceļot ar pasi vai personas apliecību (eID)

Latvijas pilsoņi pa Eiropas Savienību drīkst ceļot ar personas apliecību ar sērijas numuru PA vai pasi. Ceļojot ārpus Šengenas zonas, Latvijas pilsoņiem ir nepieciešama pase. Personas apliecība NAV derīga ceļošanai uz Turciju, Ēģipti un citām valstīm ārpus Eiropas Savienības. Latvijas nepilsoņiem valsts robežas šķērsošanai vienmēr ir nepieciešama ceļošanai derīga pase, jo nepilsoņu personas apliecības (sērija NA) NAV derīgas ceļošanai ārpus Latvijas.

Pases derīguma termiņš ceļojumos

Lielākā daļa valstu (ārpus Eiropas Savienības un Šengenas zonas) prasa, lai tūrista pase būtu derīga vēl vismaz 6 mēnešus pēc ceļojuma pēdējās dienas. Pa Eiropas Savienību var ceļot, ja dokumenta derīguma termiņš ir vismaz 3 mēneši pēc ceļojuma pēdējās dienas. Latvijas pilsoņa pases, kas izdotas līdz 2002. gada 1. jūlijam, nav derīgas ceļošanai. Pilsoņu un nepilsoņu pases, kas tika izsniegtas ar 50 gadu derīguma termiņu, nav derīgas ceļošanai ārpus Šengenas zonas.

Pases kopija situācijai, ja nozaudēsiet pasi

Sagatavojiet un ņemiet līdzi ceļojumā pases kopiju, kas noderēs, ja nozaudēsiet dokumentu. To varat nosūtīt savā e-pastā kā pielikumu. Ja nozaudēsiet pasi, Jums palīdzēs Latvijas pārstāvniecība, kas Jums izsniegs atgriešanās apliecību. Ja valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad zvaniet pa tālruni, kas domāts ekstremālām situācijām. Latvijas vēstniecību kontaktinformācija

Ceļojumu vīzas un ieceļošanas anketas

To valstu saraksts, kurās Latvijas Republikas pilsoņiem un nepilsoņiem nav nepieciešamas vīzas, atrodas Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas mājaslapā. Informāciju par vīzām un to saņemšanas kārtību sniedz attiecīgās valsts diplomātiskā pārstāvniecība un/vai konsulārā iestāde. Ja Latvijas Republikas pastāvīgie iedzīvotāji nevar saņemt citas valsts vīzu Latvijā, viņiem jāvēršas tuvākajā attiecīgās valsts vēstniecībā.

Ieceļošanas anketas

Vairākās valstīs uz robežas ceļotājiem tiek prasīts aizpildīt anketas, kas ir angļu valodā, ar informāciju par ceļotāja vārdu, uzvārdu, dzimšanas datumu un vietu, pases numuru, profesiju, dzīvesvietu, viesnīcas adresi, ieceļošanas ilgumu un nolūku u. tml. Ja nepārvaldāt angļu valodu, ieteicams šo informāciju sagatavot jau pirms ceļojuma. Šādas anketas bieži ir jāaizpilda arī lidmašīnā pirms ieceļošanas, piemēram, Dominikānas Republikā, Maldīvu Salās u. c.

Ceļojumi ar Šengenas vīzu

Ceļotājiem, kuriem ir Šengenas vīza, ceļojumā obligāti ir jāņem līdzi apdrošināšana, pēc kuras vīza izgatavota.

Ceļošana bez vīzām Šengenas valstīs

Latvijas pilsoņi, Latvijas nepilsoņi un personas, kam ir Latvijas uzturēšanās atļaujas, bez vīzām var ceļot uz visām Šengenas zonas valstīm: Austriju, Beļģiju, Čehiju, Dāniju, Franciju, Grieķiju, Igauniju, Itāliju, Islandi, Latviju, Lietuvu, Luksemburgu, Maltu, Nīderlandi, Norvēģiju, Poliju, Portugāli, Slovēniju, Slovākiju, Somiju, Spāniju, Šveici, Ungāriju, Vāciju un Zviedriju. Apvienotā Karaliste un Īrija nav Šengenas dalībvalstis, un, ceļojot turp, Latvijas nepilsoņiem ir nepieciešamas vīzas. Tāpat ceļojot uz vairākām valstīm, kas nav Šengenas zonā, gan Latvijas pilsoņiem, gan nepilsoņiem nav nepieciešamas vīzas.

Bagāžas un citi pārlidojumu noteikumi

Ja plānojat doties ceļojumā, iepazīstieties ar aviopārvadājumu noteikumiem, kā arī citu ar pārlidojumiem saistīto informāciju. Aviosabiedrībām ir dažādi bagāžas pārvadāšanas noteikumi un limiti. Dažas aviosabiedrības piemēro augstu maksu par bagāžas masas vai izmēra noteikumu pārkāpumiem. Mūsu komanda ir sagatavojusi vērtīgus padomus, kā sapakot čemodānu, lai taupīgi izmantotu vietu.

Avioreisu kavēšanās

Laikus iepazīstieties ar savām tiesībām gadījumā, ja Jūsu avioreiss ir atcelts vai būtiski kavējas. Pasažieru tiesības lidojumu atcelšanas un kavēšanās gadījumā

Ceļojumi ar bērniem

Par bērnu izceļošanu ārpus valsts vairāk uzziniet sadaļā „Bērnu izbraukšanas kārtība no Latvijas”.  Oficiālo informāciju par robežu šķērsošanu sniedz pa tālruni 67075616 (Valsts robežsardzes informatīvais tālrunis), www.rs.gov.lv. Dažādi noteikumi stājas spēkā tad, kad bērns ceļo ar vienu no vecākiem, īpaši gadījumos, kad ceļojums ir ārpus Šengenas zonas. Papildu informāciju par potēm Jūs varat saņemt no sava ārsta vai Infektoloģijas centra vakcinācijas kabinetā.

Ceļošana kopā ar mājdzīvniekiem

Ceļojot kopā ar mājdzīvnieku, pārliecinieties, vai dzīvnieka pasē ir atzīmes par vakcinācijām saskaņā ar ārvalstu prasībām, ar kurām var iepazīties attiecīgās valsts vēstniecībā. Pirms došanās ceļojumā noskaidrojiet, kādi ir dzīvnieku pārvadāšanas noteikumi, vai viesnīcā drīkst uzturēties ar mājdzīvniekiem u. c.

Kultūras un citas atšķirības

Dodoties ceļojumā, respektējiet citas kultūras, reliģijas un citu valstu noteikumus. Tādējādi Jūs iegūsiet jaunus iespaidus un izvairīsieties no nepatīkamām situācijām. Noteikti izvaicājiet ceļojumu konsultantu un iegūstiet plašāku informāciju internetā. Daži piemēri

• Francijā restorānos galdiņi ir novietoti ļoti tuvu cits pie cita. Sākumā tas var šķist dīvaini, tomēr tā Francijā vienkārši ir, pieņemiet to un izbaudiet franču virtuvi.

• Musulmaņu valstis — ieteicams izvairīties tās apceļot ramadānā, tomēr, ja to darāt, centieties izvairīties no ēšanas un dzeršanas uz ielas (ārpus viesnīcas teritorijas), valkāt atkailinošu apģērbu u. c.

• Spānija, Francija un citas Dienvideiropas un Rietumeiropas valstis — restorāni pārsvarā nedarbojas visu dienu, tie tiek atvērti tikai uz pusdienām un vakariņām.

• Apvienotā Karaliste un citas valstis — var būt no mums pierastajiem 220 V atšķirīgs elektrības spriegums. Arī elektrotīkla kontaktligzdas forma var atšķirties no Latvijā lietotajām. Tāpēc, lai izmantotu savas elektroierīces, ir vajadzīgs kontaktsalāgotājs. Lielākajā daļā viesnīcu ir tūristiem piemērotas kontaktligzdas, bet mēs iesakām pirms izbraukšanas iegādāties kontaktsalāgotāju.

Veselība un medicīnas pakalpojumi ceļojumos

Veselība, potes

Pirms dodaties atpūsties uz eksotiskām valstīm, iesakām Jums iepriekš konsultēties ar ārstu par profilaktiskās potēšanās jautājumiem. Par to Jums pašam ir jāparūpējas un jāuzņemas visas izmaksas. Dažas potes ir jāveic vairākas nedēļas pirms izlidošanas, tādēļ neatlieciet šo jautājumu uz pēdējo brīdi.

Ceļošana ar lidmašīnu grūtniecības laikā

Grūtniecēm ir jāņem vērā aviosabiedrības ierobežojumi un sava ārsta ieteikumi. Lai ceļotu ar lidmašīnu, grūtniecēm parasti ir nepieciešama ārsta rakstiska atļauja angļu valodā (vai valodā, ko prasa attiecīgā valsts), ja grūtniecības ilgums pārsniedz 28 nedēļas, ja valstī, uz kuru ceļojat, nav citas prasības.

Kā rīkoties pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījumā

Pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījumā vērsieties tuvākajā medicīnas punktā, slimnīcā vai ar viesnīcas administratora starpniecību izsauciet ārstu un informējiet ceļojumu firmas pārstāvi par notikušo.

Medicīniskās informācijas karte

Kad mediķiem, pie kuriem Jūs vēršaties saslimšanas gadījumā, ir steidzami jāsniedz Jums palīdzība, viņiem ir svarīgi zināt Jūsu veselības stāvokli, lai izvairītos no dzīvībai bīstamām medicīniskām kļūdām. MRB karte nodrošina operatīvo medicīnisko informāciju par personu internetā visu diennakti visā pasaulē latviešu, krievu un angļu valodā. Sīkāka informācija www.maniveselibasdati.lv

Kādus dokumentus pieprasīt par sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem

Ārsta izsniegtu izziņu, kurā norādīta diagnoze, ar ārsta zīmogu un parakstu apliecinātu rēķinu par medicīnisko pakalpojumu sniegšanu un kvīti par izrakstīto zāļu iegādi. Ārstēšanos slimnīcā, transportu, ātrās palīdzības sniegtos pakalpojumus Jums kompensēs tad, ja būsiet apdrošinājies un laikus vērsīsieties pie apdrošināšanas sabiedrības pārstāvja (adreses norādītas polisē), kurš ir pilnvarots parūpēties par Jūsu ārstēšanu un norēķināties par to. Saglabājiet visus dokumentus, kā arī pieprasiet tos, ja veicat samaksu par kādu medicīnisku pakalpojumu.

Ceļojumu apdrošināšana

Lai izvairītos no nepatīkamām situācijām, iesakām vienmēr iegādāties ceļojumu apdrošināšanu. Ceļojumu apdrošināšanas polise atkarībā no tās seguma garantēs medicīniskās palīdzības samaksu ārzemēs un papildu izdevumu, kas ir radušies sakarā ar apdrošināšanas gadījuma iestāšanos, samaksu. Iegādājoties apdrošināšanas polisi, uzmanīgi iepazīstieties ar tās noteikumiem. Ne visas medicīnas iestādes sadarbojas ar apdrošināšanas sabiedrībām, tāpēc par saņemtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem, iespējams, Jums vajadzēs samaksāt uz vietas. Vismaz 2 nedēļas pirms ceļojuma uz ES valstīm, Norvēģiju, Lihtenšteinu vai Šveici Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūrā izņemiet Eiropas veselības apdrošināšanas karti. Tā Jums ļauj saņemt tādu pašu medicīnisko palīdzību kā šo valstu iedzīvotājiem.

Nauda un valūtas maiņa

Nauda

Iesakām ceļojumā ņemt līdzi gan skaidru naudu, gan norēķinu kartes. Nedaudz skaidras naudas ceļojumā vienmēr noder nelieliem vai negaidītiem izdevumiem, piemēram, labierīcībām, dzeramnaudām, taksofoniem un dažādām ieejas biļetēm. Iesakām ņemt līdzi divas norēķinu kartes. Pirms izceļošanas no Latvijas nodrošinieties ar iespēju saņemt papildu materiālo palīdzību gadījumos, ja radīsies nepieciešamība.

Valūtas maiņa

Gatavojoties ceļojumam, varat laikus samainīt pietiekamu naudas summu, lai ceļojuma laikā justos mierīgi. To varat darīt bankā vai valūtas maiņas punktā. Lidostās, viesnīcās un stacijās maiņas kurss bieži ir augstāks. Nemainiet valūtu tumšajā diennakts laikā nedrošā pilsētas rajonā. Drošāk, ja kāds no grupas ir līdzās. Ja ārzemēs esat palicis bez naudas, iespējams izmantot „Western Union” naudas pārsūtīšanas pakalpojumus (Latvijas pastā).

Kā izvairīties no apzagšanas

Nekad nezaudējiet modrību, jo diemžēl zog gandrīz visur. Īpaši uzmanīgam Jums ir jābūt vietās, kur drūzmējas daudz cilvēku: populāros tūrisma objektos, stacijās, metro, tirgū. Neturiet vienkopus visu naudas summu, kas ir Jūsu rīcībā, sadaliet pa dažādām tikai Jums zināmām uzglabāšanas vietām. Nevērīgi neatstājiet dārglietas, naudu, foto vai video tehniku un citas vērtīgas lietas autobusā, viesnīcā, atvērtā somā vai brīvi pieejamā kabatā.

Konsulārā palīdzība

Ir svarīgi noskaidrot, kur atrodas tuvākā vēstniecība vai konsulāts. Sameklējiet ceļojuma mērķim tuvāko Latvijas vai ES valsts pārstāvniecību un noskaidrojiet tās adresi un tālruņa numuru. Ja izvēlētajā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, neuztraucieties! Tādā gadījumā Jums palīdzēs jebkura ES dalībvalstu pārstāvniecība.

Kādos gadījumos Latvijas pārstāvniecība var palīdzēt

Latvijas pārstāvniecības var palīdzēt:

• ja Jums ārvalstīs nozagts vai nozaudēts ceļošanas dokuments — pārstāvniecība izsniedz atgriešanās apliecību;

• ja esat svešā zemē palicis bez naudas — pārstāvniecība var palīdzēt sazināties ar radiniekiem vai draugiem, kas Jums varētu sniegt finansiālu palīdzību un nodrošināt nepieciešamo naudas līdzekļu pārsūtīšanu ar Konsulārā departamenta starpniecību;

• ja noticis nelaimes gadījums — pārstāvniecība informē par to tuvākos radus, sniedz padomu un palīdzību formalitāšu kārtošanā šajā sakarā. Pārstāvniecība var sazināties ar Latvijas iedzīvotājiem un apmeklēt viņus ieslodzījumā vietās, kā arī palīdzēt nosūtīt vēstuli radiniekiem vai draugiem. Pārstāvniecība var pārstāvēt Jūsu tiesības un likumīgās intereses, sazinoties ar vietējām institūcijām.

Kādos gadījumos Latvijas pārstāvniecība nevar palīdzēt

Latvijas pārstāvniecības nevar:

• iejaukties tiesu, policijas un tiesībaizsardzības iestāžu darbībā, ja ārvalstī esat izdarījis likumpārkāpumu;

• sniegt juridisku konsultāciju;

• panākt labākus ārstēšanās apstākļus slimnīcā vai ieslodzījuma apstākļus cietumā nekā vietējiem iedzīvotājiem;

• samaksāt Jūsu rēķinus par viesnīcu, jurista pakalpojumiem, medicīnisko palīdzību vai segt jebkurus citus izdevumus;

• kārtot Jums nepieciešamās formalitātes, kas saistītas ar tūrisma organizāciju, aviosabiedrību, banku vai citu iestāžu darbības jautājumiem;

• palīdzēt Jums sameklēt apmešanās vietu, sameklēt darbu vai nokārtot darba atļauju ārzemēs.

Papildu informācija

Pirms došanās uz ārvalstīm aicinām iepazīties ar Ārlietu ministrijas mājaslapā ievietoto informāciju par valstīm, kuras ieteicams neapmeklēt, vai arī apmeklējot ievērot īpašu piesardzību.

Kā rīkoties terorisma gadījumā

Atvērt informatīvo lapu