Tallinas iela 30, Rīga
cb@cb.lv

Šajā sadaļā Jūs varat uzzināt informāciju, kas būs noderīga Jūsu ceļojuma laikā. Šī informācija Jums noteikti palīdzēs izvairīties no situācijām un pārpratumiem, kas var rasties nezināšanas dēļ. Šis apraksts ir tikai informatīvs, tajā var nebūt iekļautas pēdējās izmaiņas. Oficiālu informāciju sniedz attiecīgās valsts diplomātiskais/konsulārais dienests.

Pase vai personas apliecība (eID)
Kaut gan Latvija ir iestājusies Šengenas zonā, vienmēr, šķērsojot valsts robežu, nepieciešams līdzi ņemt ceļošanai derīgu pasi, jo tiek rīkoti neregulāri dokumentu pārbaudes reidi uz valsts robežas. Latvijas pilsoņi Eiropas savienības robežās drīkst ceļot arī ar personas apliecību ar sērijas numuru PA. Personas apliecība NAV derīga ceļošanai uz Turciju, Ēģipti un citām valstīm ārpus Eiropas Savienības. Latvijas nepilsoņiem vienmēr šķērsojot valsts robežu, nepieciešams līdzi ņemt ceļošanai derīgu pasi, jo nepilsoņu personas apliecības (sērija NA) NAV derīgas ceļošanai ārpus Latvijas robežām.

Par pases derīguma termiņu
Lielākā daļa valstu prasa, lai tūrista pase būtu derīga ne mazāk kā 6 mēnešus pēc ceļojuma pēdējās dienas. Eiropas Savienībā iespējams ceļot, ja dokumenta derīguma termiņš ir vismaz 3 mēneši pēc ceļojuma pēdējās dienas.
Latvijas pilsoņa pases, kas izdotas līdz 2002. gada 1. jūlijam, nav derīgas ceļošanai.
Pilsoņu un nepilsoņu pases, kas tika izsniegtas ar 50 gadu derīguma termiņu, nav derīgas ceļošanai ārpus Šengenas zonas.

Drošībai
Sagatavojiet pases kopiju, kas noderēs dokumenta nozaudēšanas gadījumā. Pases nozaudēšanas gadījumā Jums palīdzēs Latvijas pārstāvniecība, kas Jums izsniegs atgriešanās apliecību.
Ja valstī nav Latvijas pārstāvniecības, tad zvaniet pa tālruni, kas domāts ekstremālām situācijām.
Latvijas vēstniecību kontaktinformācija.

Vīzas
Valstu sarakstu, kurās Latvijas Republikas pilsoņiem un nepilsoņiem nav nepieciešamas vīzas, var atrast LR Ārlietu ministrijas mājaslapā.

Informāciju par vīzām un to saņemšanas kārtību sniedz attiecīgās valsts diplomātiskā pārstāvniecība un/vai konsulārā iestāde.
Ja Latvijas Republikas pastāvīgie iedzīvotāji nevar saņemt citas valsts vīzu Latvijā, viņiem jāvēršas tuvākajā attiecīgās valsts vēstniecībā.

Ēģipte
Uzreiz pēc ielidošanas Ēģiptē nepieciešams uzrādīt pasi (derīga vismaz 6 mēnešus pēc ceļojuma beigām), uzrādīt ceļojuma dokumentu un saņemt vīzu. Par vīzu jāmaksā 25 USD.

Sarmelšeiha - Sinajas pussalas bezmaksas vīza ir derīga Aqaba piekrastei un St. Catherine 15 dienas (tā nav derīga ceļošanai uz Kairu un Liksoru). Ja tūrists ir saņēmis Sinajas pussalas vīzas zīmogu un vēlāk vēlas saņemt pilnu vīzu, tas ir iespējams par papildus samaksu.

Nepilsoņiem pēc ielidošanas Ēģiptē jāiziet papildus procedūra: pases kopija tiek nosūtīta uz Kairu, un robežu var šķērsot tikai pēc atļaujas saņemšanas. Šī papildu procedūra var aizņemt pat vairākas stundas. Nepilsoņiem ekskursijai uz Izraēlu ir nepieciešama Izraēlas vīza, kuru saņemt Ēģiptē nav iespējams!

Ir aizliegts ievest Eģiptē vairāk kā trīs vienības (pudeles) alkoholisku dzērienu katram pasažierim. Ir atļauts ievest Ēģiptē līdz 10000 EGP vai 5000 USD skaidrā naudā.
Izbraucot no Ēgiptes ir aizliegts izvest koraļļus vai jebkādas citas jūras radības, tās ir sodāmas darbības.
Uz robežas tūristam ir jāuzrāda visas elektroniskās ierīces. Dažas elektroniskās ierīces būs nepieciešams deklarēt un reģistrēt, piem. videokameras. Izbraucot no Ēģites ir nepieciešams uzrādīt deklarēto un reģistrēto elektronisko ierīci.

Čartera lidojumu aviobiļetei jābūt izsniegtai lidojumiem abos virzienos (turp un atpakaļ). Aviobiļetē jābūt norādītai tai pašai ielidošanas un izlidošanas vietai (lidostai) un vienam un tam pašam pārvadātājam. Izlidošanas un atgriešanās datumiem aviobiļetē jābūt vīzas derīguma termiņa ietvaros.
Personām, kuras uzturas Ēģiptē ilgāk par 30 dienām, nav tiesību
izlidot no Hurgadas un Šarm eš Šeihas lidostām ar čarterreisiem.Tūristi, kuriem vīzas derīguma termiņš
jau ir beidzies, var aizlidot no Ēģiptes tikai caur Kairu – turklāt tikai ar regulārajiem avioreisiem un pēc tam,
kad samaksāta soda nauda par vīzas termiņa pārkāpšanu – 30 USD.
Ja tūrists ir rezervējis garāka perioda ceļojumu par 30 dienām, ir iespējams pieprasīt Ēģiptes civilās aviācijas administrācijas atļauju lidojumam ar čartera reisu. Lai saņemtu atļauju,
jāuzrāda pases kopija, aviobiļete (turp – atpakaļ), ceļojumu programmas kopija un viesnīcas vaučeris.

Tūristi ar diplomātiskajām un tām pielīdzināmām pasēm (vēstniecību un konsulātu darbinieki, kuri nav diplomāti)
ir tiesīgi šķērsot Ēģiptes robežu TIKAI tad, ja viņiem ir vīza (vīzu nepieciešams saņemt Ēģiptes vēstniecībā).
Šiem tūristiem nav tiesību saņemt t.s. tūrisma vīzu (kā parastajiem tūristiem, iebraucot Ēģiptē).

Ēģiptes pilsoņi var lidot ar čarterreisu tikai tad, ja tiem ir izsniegta atļauja no Ēģiptes Civilās aviācijas pārvaldes Kairā. Pirms čarterreisa biļetes rezervēšanas Ēģiptes pilsoņiem, lūdzam pārliecinieties, ka visi nepieciešamie dokumenti ir saņemti. Lūdzam ņemt vērā, ka migrācijas prasības Ēģiptes iedzīvotājiem var mainīties, tāpēc mēs vienmēr iesakām pārbaudīt informāciju pie atbildīgajām institūcijām.

Ieceļošanas anketas
Vairākās valstīs uz robežas ceļotājiem tiek prasīts aizpildīt anketas, kas ir angļu valodā, ar informāciju par ceļotāja vārdu, uzvārdu, dzimšanas datumu un vietu, pases numuru, profesiju, dzīvesvietu, viesnīcas adresi, ieceļošanas ilgumu un nolūku u. tml. Ja nepārvaldāt angļu valodu, ieteicams šo informāciju sagatavot jau pirms ceļojuma.

Šengenas vīza
Ceļotājiem, kuriem ir Šengenas vīza, ceļojumā obligāti jāņem līdzi apdrošināšana, pēc kuras vīza izgatavota.

Ceļošana bez vīzām Šengenas valstīs
Latvijas pilsoņi, Latvijas nepilsoņi un personas, kam ir Latvijas uzturēšanās atļaujas, bez vīzām var ceļot uz visām Šengenas zonas valstīm: Austrija, Beļģija, Čehija, Dānija, Francija, Grieķija, Igaunija, Itālija, Īslande, Latvija, Lietuva, Luksemburga, Malta, Nīderlande, Norvēģija,Polija, Portugāle, Slovēnija, Slovākija, Somija, Spānija, Šveice, Ungārija, Vācija, Zviedrija.

Lielbritānija un Īrija nav Šengenas dalībvalstis, un ceļojot turp, Latvijas nepilsoņiem ir nepieciešamas vīzas. Tāpat ceļojot uz vairākām valstīm, kas nav Šengenas zonā, gan Latvijas pilsoņiem, gan nepilsoņiem nav nepieciešamas vīzas.

Bērnu izbraukšana no valsts
Par bērnu izceļošanu ārpus valsts uzziniet vairāk Bērnu izbraukšanas kārtība no Latvijas. 
Oficiāla informācija par robežu šķērsošanu pa tālruni 67075616 (Valsts robežsardzes informatīvais tālrunis), www.rs.gov.lv.

Veselība, potes
Pirms dodaties atpūsties uz eksotiskajām valstīm, iesakām Jums iepriekš konsultēties ar ārstu par profilaktiskās potēšanās jautājumiem. Par to Jums pašam jāparūpējas un jāuzņemas visas izmaksas.

Papildu informāciju par potēm Jūs varat saņemt pie sava ārsta vai Infektoloģijas centra vakcinācijas kabinetā.

Kā rīkoties pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījumā?
Pēkšņas saslimšanas vai nelaimes gadījumā vērsieties tuvākajā medicīnas punktā, slimnīcā vai ar viesnīcas administratora starpniecību izsauciet ārstu, informējiet ceļojumu firmas pārstāvi par notikušo.

Apdrošināšana
Dodoties ceļojumā, Jums jābūt apdrošināšanas polisei, kas garantē medicīniskās palīdzības apmaksu ārzemēs un papildu izdevumu, kas ir radušies sakarā ar apdrošināšanas gadījuma iestāšanos, apmaksu.
Pirms došanās ceļojumā mēs Jums iesakām apdrošināt veselību un lūdzam uzmanīgi iepazīties ar apdrošināšanas noteikumiem, kas norādīti polisē.

Ne visas medicīnas iestādes sadarbojas ar apdrošināšanas sabiedrībām, tāpēc par saņemtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem, iespējams, Jums vajadzēs samaksāt uz vietas.
Iegādājieties ceļojuma apdrošināšanas polisi savlaicīgi, lai izvairītos no nepatīkamām situācijām. Ar polisi drošāk!
Vismaz 2 nedēļas pirms ceļojuma uz ES, Norvēģiju, Lihtenšteinu vai Šveici Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūrā izņemiet Eiropas veselības apdrošināšanas karti. Tā Jums ļauj saņemt tādu pašu medicīnisko palīdzību kā šo valstu iedzīvotājiem.

Nepieciešamie dokumenti naudas saņemšanai atpakaļ
Nereti par medicīniskajiem pakalpojumiem vajadzēs maksāt uz vietas un pēc atgriešanās mājās iesniegt dokumentus apdrošināšanas sabiedrībā, lai saņemtu atpakaļ iztērētos naudas līdzekļus.

Pieprasiet šādus dokumentus par sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem:
ārsta izsniegtu izziņu, kurā norādīta diagnoze,
ar ārsta zīmogu un parakstu apliecinātu rēķinu par medicīnisko pakalpojumu sniegšanu un kvīti par izrakstīto zāļu iegādi.
Ārstēšanos slimnīcā, transportu, ātrās palīdzības sniegtos pakalpojumus Jums kompensēs tad, ja būsiet apdrošinājies un laikus vērsīsieties pie apdrošināšanas sabiedrības pārstāvja (adreses norādītas polisē), kurš ir pilnvarots parūpēties par Jūsu ārstēšanu un norēķināties par to.

Medicīniskās informācijas karte
Kad mediķiem, pie kuriem Jūs vēršaties saslimšanas gadījumā, steidzami jāsniedz palīdzība, viņiem ir svarīgi zināt Jūsu veselības stāvokli, lai izvairītos no dzīvībai bīstamām medicīniskām kļūdām. MRB karte nodrošina operatīvo medicīnisko informāciju par personu internetā 24h diennaktī visā pasaulē latviešu, krievu un angļu valodās. Sīkāka informācija www.maniveselibasdati.lv

Nauda
Iesakām ceļojumā līdzi ņemt gan skaidru naudu, gan norēķinu kartes.
Nedaudz skaidras naudas ceļojumā vienmēr noder nelieliem vai negaidītiem izdevumiem, piemēram:
labierīcības, dzeramnaudas, taksofoni, dažādas ieejas biļetes.

Norēķinu kartes iesakām ņemt divas, jo prakse rāda, ka bankomāti mēdz „apēst” Jūsu kartes. Pirms izceļošanas no Latvijas nodrošinieties ar iespēju saņemt papildu materiālo palīdzību gadījumos, ja radīsies nepieciešamība. Dzīves dārdzība ārvalstīs nereti ir lielāka par gaidīto.

Valūtas maiņa
Mājās, gatavojoties ceļojumam, varat savlaicīgi samainīt pietiekamu naudas summu (ar rezervi), lai ceļojuma laikā justos mierīgi.
Naudu ieteicams mainīt oficiālos maiņas punktos vai bankās. Viesnīcās un stacijās maiņas kurss bieži ir augstāks.

Nemainiet valūtu tumšajā diennakts laikā nedrošā pilsētas rajonā. Drošāk, ja kāds no grupas ir līdzās. Ja esat ārzemēs palicis bez naudas, iespējams izmantot Western Union naudas pārsūtīšanas pakalpojumus (Latvijas Pastā).

Lidosta un lidmašīna
Ja plānojat doties ceļojumā, uzziniet par aviopārvadājumu noteikumiem, kā arī par lietām, kas saistītas ar pārlidojumiem. Kā arī pasažieru tiesības lidojumu atcelšanas un kavēšanās gadījumā.

Ceļošana ar lidmašīnu grūtniecības laikā
Grūtniecēm jāņem vērā aviosabiedrības ierobežojumi – parasti ir nepieciešama ārsta rakstiska atļauja angļu valodā (vai valodā, ko prasa attiecīgā valsts), ja grūtniecības laiks pārsniedz 28 nedēļas, ja valstī, uz kuru ceļojat, nav citas prasības.

Ceļošana kopā ar mājdzīvniekiem
Ceļojot kopā ar mājdzīvnieku, pārliecinieties, vai dzīvnieka pasē ir atzīmes par vakcinācijām saskaņā ar ārvalstu prasībām, ar kurām var iepazīties attiecīgās valsts vēstniecībā.

Somas
Jāpadomā par ērtu mantu sadalījumu pa somām.
Lielākā somā – viss, ko nevajadzēs pa ceļam, bet ceļojumā noteikti vajadzēs, piemēram: apģērbi visām dzīves situācijām, peldkostīmi un pludmales dvielis.

Mazā „rokas” somiņā vēlams ielikt:
fotoaparātu, mitrās salvetes, Jums nepieciešamos medikamentus, kādu uzkodu, kas ērti uzglabājama un ātri nebojājas,
lietussargu vai lietusmēteli.

Kā sapakot čemodānu

Ja ceļojat ar lidmašīnu, lielo somu parasti nodod reģistrētajā bagāžā. Rokas bagāžā parasti aviokompānija ļauj ņemt līdzi tikai vienu somu, tāpēc padomājiet, lai tajā pietiktu vietas arī līdzpaņemtai grāmatai vai lidostā iegādātiem suvenīriem. 

Ko ņemt līdzi ceļojumā Ko drīkst ievest ES

Viesnīcas
Viesnīcu kategorijas, numuru veidi, ēdināšana u. c. jautājumi.

Elektrība
Dažādās valstīs var būt atšķirīgs elektrības spriegums no mums pierastā 220 V. Arī elektrotīkla kontaktligzdas forma var atšķirties no Latvijā lietotajām. Tāpēc, lai izmantotu savas elektroierīces, ir vajadzīgs pārveidotājs. Dažās viesnīcās to var izīrēt, bet mēs iesakām to iegādāties pirms izbraukšanas.

Ko darīt, ja nomaldāties svešā pilsētā?
Palīdzēt var:
Taksometrs – tikai jāatceras viesnīcas nosaukums un iela, lietderīga būs viesnīcas vizītkarte, kuru neaizmirstiet paņemt līdzi, dodoties uz pilsētu.
Pilsētas karte – kas nereti ir pieejama viesnīcā.
Policisti vai vietējie iedzīvotāji – valodu prasmes ļoti noderēs.

Kā izvairīties no apzagšanas?
Nekad nezaudējiet modrību, jo diemžēl zog gandrīz visur.
Īpaši uzmanīgiem Jums jābūt vietās, kur drūzmējas daudz cilvēku:
populāros tūrisma objektos, stacijās, metro, tirgū.
Neturiet vienkopus visu naudas summu, kas ir Jūsu rīcībā, sadaliet pa dažādām Jums zināmām uzglabāšanas vietām. Nevērīgi neatstājiet dārglietas, naudu, foto vai video tehniku un citas vērtīgas lietas autobusā, viesnīcā, atvērtā somā vai brīvi pieejamā kabatā.

Konsulārā palīdzība
Svarīgi ir noskaidrot, kur atrodas tuvākā vēstniecība vai konsulāts.
Sameklējiet ceļojuma mērķim tuvākās Latvijas vai ES valsts pārstāvniecību un noskaidrojiet tās:
atrašanās vietu, adresi, tālruņa numuru.
Ja izvēlētajā valstī nav Latvijas pārstāvniecības, neuztraucieties! Tādā gadījumā Jums palīdzēs jebkura ES dalībvalstu pārstāvniecība.

Kādos gadījumos Latvijas pārstāvniecība var palīdzēt?
Latvijas pārstāvniecības var palīdzēt:
Ja Jums ārvalstīs nozagts vai nozaudēts ceļošanas dokuments – pārstāvniecība izsniedz atgriešanās apliecību.
Ja esat svešā zemē palicis bez naudas – pārstāvniecība var palīdzēt sazināties ar radiniekiem vai draugiem, kas Jums varētu sniegt finansiālu palīdzību un nodrošināt nepieciešamo naudas līdzekļu pārsūtīšanu ar konsulārā departamenta starpniecību.
Ja noticis nelaimes gadījums – pārstāvniecība informē par to tuvākos radus, sniedz padomu un palīdzību formalitāšu kārtošanā šajā sakarā.
Pārstāvniecība var sazināties ar Latvijas iedzīvotājiem un apmeklēt viņus ieslodzījumā vietās, kā arī palīdzēt nosūtīt vēstuli radiniekiem vai draugiem.
Pārstāvniecība var pārstāvēt Jūsu tiesības un likumīgās intereses, sazinoties ar vietējām institūcijām.

Kādos gadījumos Latvijas pārstāvniecība nevar palīdzēt?
Latvijas pārstāvniecības nevar:
iejaukties tiesu, policijas un tiesībaizsardzības iestāžu darbībā, ja ārvalstī esat izdarījis likumpārkāpumu;
sniegt juridisku konsultāciju;
panākt labākus ārstēšanās apstākļus slimnīcā vai ieslodzījuma apstākļus cietumā nekā vietējiem iedzīvotājiem;
apmaksāt Jūsu rēķinus par viesnīcu, jurista pakalpojumiem, medicīnisko palīdzību vai segt jebkurus citus izdevumus;
kārtot Jums nepieciešamās formalitātes, kas saistītas ar tūrisma organizāciju, aviosabiedrību, banku vai citu iestāžu darbības jautājumiem;
palīdzēt Jums sameklēt apmešanās vietu, sameklēt darbu vai nokārtot darba atļauju ārzemēs

Papildu informācijai
Pirms došanās uz ārvalstīm aicinām iepazīties ar Ārlietu ministrijas mājaslapā ievietoto informāciju:
Ārlietu ministrijas ieteikumi par valstīm, kuras būtu ieteicams neapmeklēt vai arī apmeklējot ievērot īpašu piesardzību.

Kā rīkoties terorisma gadījumā
Atvērt informatīvo lapu