cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Австрия

Austrija
Slēpošanas kūrorti, sniegotās Alpu kalnu virsotnes, kalnu majestāte un spēks, „ Mūzikas skaņas”, V.A.Mocarta, Štrausa un citu slavenu komponistu apgarota un Donavas spēka caurstrāvota Eiropas sirdī guļ brīnumainā zeme- Austrija. Mazo kalnu ezeriņu zilās acis, baltās kalnu kores un koši zaļās kalnu pļavas, mūzika un dzidrais gaiss, lielais skaits piļu un klosteru, sālsraktuves un ūdenskritumi vienaldzīgu neatstās nevienu.
 
Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Eiropas centrā. Ziemeļos valsts robežojas ar Čehiju, ZA ar Slovākiju, austrumos ar Ungāriju, dienvidos ar Slovēniju, Itāliju un Šveici, rietumos ar Lihtenšteinu, Šveici un Vāciju. Valstij nav pieejas pie jūras. Tā ir tipiska Alpu kalnu valsts.

Platība: 83 871 km2

Galvaspilsēta: Vīne

Iedzīvotāji: 9,103,507 (2022.gads)

Nacionālais sastāvs: austrieši 80,8%, vācieši 2,6%, bosnieši 1,9%, turki 1,8%, serbi 1,6%, rumāņi 1,3%, citi 10% (2018.gads)

Iedzīvotāju blīvums: 98 cilv./km2. (2013.g.)

Valsts valoda: vācu

Reliģijas: katoļi 57%, austrumu pareizticīgie 8,7%, musulmaņi 7,9%, evaņģēliskie kristieši 3,3%, citi/nav/nenoteikti 23,1% (2018.gads)

Naudas vienība: eiro (EUR)

Valsts pārvaldes forma: federatīva parlamentāra republika

IKP/PP: $ uz 1.iedz. 42 600 (2012.g.)

Administratīvais iedalījums: 9 zemes

Zemākais punkts: Neizīdles ezers 115 m v.j.l.

Augstākais punkts: Grosglokners 3797 m v.j.l.

Garākās upes: Mūra, Donava

Lielākie ezeri: Bodenezers (uz robežas ar Vāciju) un Neizīdles ezers

Reljefs: D un R daļu aizņem Alpu kalnu krokojums, kura grēdu augstums sasniedz 2500-3500 m v.j.l. Alpu kalni stiepjas rietumu austrumu virzienā. Ziemeļu dienvidu virzienā Alpus šķērso daudzas ielejas. Tas rada iespēju Alpus  šķērsot pat nenonākot augstu kalnos. Savukārt Austrijas ziemeļaustrumu daļu pārsvarā aizņem plašā Donavas ieleja, kur atrodas arī galvaspilsēta Vīne. Arī Donavas upe Austrijas teritoriju šķērso rietumu austrumu virzienā. Reljefa priekšrocība veicina kalnu tūrisma, slēpošanas trašu un ziemas sporta veidu attīstību.
Dabas resursi: akmeņogles, brūnogles, dzelzsrūda, kokmateriāli, vara, cinka rūdas, volframs, grafīts, sāls, ūdens enerģija, kalnu ainavas

Klimats: mērens, ar pāreju uz kontinentālu. Klimata atšķirības ir izteiktas ielejās un kalnos. Ziemas ir maigas, vidējā janvāra temperatūra ir no -5 ºC līdz - 14ºC. Vasaras siltas un saulainas, jūlija vidējā temperatūra ir + 19ºC. nokrišņiem bagātākie gadalaiki ir rudens, kad pastiprināti līst lietus, un pavasaris, kad kūst kalnu ledāji. Ilgo un silto laiku rudenī ar lapu zeltu ielejās ir vērts redzēt un izjust. Tā kā laikapstākļi tad ir nepastāvīgi, ieteicams paņemt siltākas drēbes, vējjaku, lietussargu vai lietusmēteli. Kalnos vasara ir vēsa un lietaina. Ziemas periodā kalni mudž ar slēpotājiem, jo tad te viss atdzīvojas, un sniega baltums top par dzīvesprieka avotu.
Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju.

Vairākums cilvēku Austriju pazīst kā klasiskās mūzikas un slēpošanas lielvalsti.
Galvaspilsēta Vīne  noteikti dēvējama par dārzu pilsētu. Vīne aicina medību, psihoanalīzes un operas pazinējus. Noteikti vajadzētu apmeklēt  Sv. Stefana katedrāli, Rātsnamu,  Šēnbrunnas pili, Triumfa arku, Hofburgas pili, pastaigāties pa Tautas parku, Tauriņu paviljonu, Ringa bulvāri un ielūkoties kādā no daudzajiem muzejiem. Vīnes raksturīgo pilsētas ainavu iezīmē Habsburgas dinastijas majestātiskā arhitektūra!
Hofburgas pils jeb imperatora pils raksturīga ar augustīniešu baznīcu, imperatora apartamentiem un dārgumiem, Nacionālo bibliotēku u. c. Tā ir bijusi Hābsburgu ziemas rezidence.
Viens no Vīnes simboliem ir Štrausam veltītais piemineklis „Zelta puisēns”, kas ar vijoli rokās pie sevis aicina nofotografēties.
Hundertvasera arhitektūru var pamanīt jau iztālēm. Ar netradicionālo pieeju, priecīgo krāsu spēli ēku ārējās fasādēs viņa darbi kļuvuši pasaulslaveni.
Vīnes operas balles katru gadu pulcē karalisko namu pārstāvjus un citas prominences no visas Eiropas. Varbūt esi jau tur bijis?
Donavas krastos plešas vīnogu un aprikožu dārzi. Tos var apskatīt, izsmaržot un izgaršot Vahavas ielejā.

Zalcburga ir V.A.Mocarta dzimtā pilsēta.  Viņa mājā iekārtots Mocarta muzejs, viņam veltīts piemineklis un Marionešu teātris, kurā tiek izrādīta „ Burvju flauta”. Pilsētas simbols ir 1000 gadus vecais Hoenzalcburgas cietoksnis. Tas atrodas uz 500 m augsta kalna, un ir labi redzams no jebkuras pilsētas vietas. Naktī skats uz šo cietoksni un izgaismoto pilsētu ir pasakains un neaizmirstams.
Zalcburga tiek dēvēta par „Mūzikas skaņu pilsētu”, jo te daudz vietu, kur uzņemta slavenā filma. Pilsētas īpašā noskaņa jūtama Mirabelles pilī un rožu dārzā, Rezidences laukumā ar Tritonu strūklaku, Doma katedrālē, Nonenbergas klosterī, Sv. Pētera klosterī un Leļļu muzejā, kāds nav nekur citur pasaulē. Un tikai Zalcburgā sastopama Labības iela.
Zalckamergūta ir Alpu priekškalnes pie Zalcburgas ar burvīgiem kalnu ezeriņiem un pilsētiņām.

Austrijas  slēpošanas kūrorti ir vieni no labākajiem - ne velti tie vilina tūkstošiem atpūtnieku.
 
Insbruka – Tiroles nozīmīgākā un kalnu ieskautā, burvīgām dabas ainavām bagātā pilsēta savas aprises iezīmē  ar Franciskāņu baznīcu, Fjurstenburgas pili, Pilsētas torni, Etnogrāfisko muzeju un ar Arlberga rajonu, kas apvieno vairākus pasaulē pazīstamus kūrortus. Piemēram, Leha, kur atpūšas prominences un kur slēpošanas prieki ir garantēti visas sezonas laikā. Leģendārais un ļoti dārgais Sant Anton ir demokrātiskāks salīdzinājumā ar Lehu.
 
Linca ir vecpilsēta, kurā majestātiski slejas Trīssavienības kolonna, Sv. Ignācija vecais doms, pils, kas bijusi ķeizara Frīdriha III rezidence, Trojas kolonna, Kefermarktas parks, Augšaustrijas muzejs, Pilsētas muzejs.
 
Enna – vissenākā pilsēta Augšaustrijā. Kremsa ir viduslaiku pilsētiņa. Diršteinā ir Ričarda Lauvassirds pilsdrupas, tā ir tipiska vīnaudzētāju pilsētiņa. Efeju ieskautajā pilsēta Mēdlingā  dzīvojuši Šūberts un Bēthovens.
Insbrukas apkārtnē ir lieliski apstākļi nodarbei ar jebkuru ziemas sporta veidu kā arī te atrodas savdabīgā un interesantā  Octalas ieleja, kas apvieno Zeldenes, Hohzeldenes, Gurglas, Ventas u.c. kūrortus. Lieliskas iespējas slēpošanai ar salīdzinoši zemām cenām  piedāvā kūrorti, kas atrodas ap 60 km no Insbrukas, Cillertāles ielejā (Maierhofena, Zell am Ziller u.c.)
St.Veita tiek dēvēta par ziedu pilsētiņu.
 
Grāca ir otra lielākā pilsēta, pilsētas panorāma lieliski redzama no Šlosberga kalna, apskates vērts ir zvanu tornis ar pulksteni, Štīrijas muzejs. 2003. gadā lepojās ar Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu.
 
Atcenburga ir Šūberta pilsēta, kurā visu gadu notiek komponistam veltīti koncerti. Gumpoldskirhene – vācu bruņinieku pils, Sv. Mihaila baznīca, vīna pagrabi. Klosternoiburga – vietējo mūku vīna skola, viena no vecākajām Eiropā. Bādene ir kūrorts ar dziedniecības avotiem - Dolhofsparks ir pazīstams ar Vaikersdorfas pili, parkiem, rozēm, bet Treziengārdena ir eksotisko augu bagāts parks.
Viduslaiku piļu bagāta ir Austrijas ainava:
Rigersburgas pils – skaistākā Lejasaustrijas pils.
Štamsa – Tracbergas pils.
Rapotgenšteina – sens cietoksnis.
Švarca – Froindsbergas pils, Franciskāņu klosteris, veca sudraba šahta.

Berhtesgādena ir izcils Alpu kūrorts. Šeit atrodas sālsraktuves, kurās ir iespējas pavizināties ar vilcieniņu.
Melkas klosteris ir lielākais baroka klosteris Austrijā.
„Ērgļa ligzda” – kalna galā Ā. Hitlera iemīļota tējas dzeršanas vieta.
Halštate – sāls un kultūras pilsēta.
Ratenberga – stiklinieku darbnīcas.
Hellbrummas pils un Hohenverfenas cietoksnis.
Austrijas  kalnainās ainavas un dabas bagātības atgādina relaksējošas gleznas un tādu kā paradīzi Zemes virsū. Tikai Agārija dabas parkā var sastapt veselu galeriju ar dārziem. Te atrodas  Svētais, Kosmētikas, Raganu,  Indes, un Šņabja dārzi. Dahšteinas kalni savu unikalitāti ieguvuši ar  dažādu nokrāsu kaļķakmeņiem, ar alām un ezeriem. Vēlaties pabūt mamutu laikmetā? Tad ledus aukstumu un alu lielumu vislabāk varēs sajust Dahšteina milzu ledus alās un Mamutu alās.
Gollingas ūdenskritums.
Verfenes ledus alas.
Svarovska kristālu muzejs.
Zalckamerguta – ezeru zeme, skaistas ainavas, alas.
Eisreiswelt ir lielākās ledus alas pasaulē.
Donavas – Auenas dabas parks ir lielākais Centrāleiropas parks. Parkā ir vairāk nekā 5000 dzīvnieku un putnu sugu.
Dahšteina – Tauerna ir kalnu slēpošanas rajons ar 9 centriem, visi aprīkoti ar pacēlājiem.
Kapruna visērtākā vieta slēpošanai.
Glosgloknera Alpu panorāmas ceļš ir emocionāli bagāts, vērojot Alpu kalnu ainavas.
Klāgenfurtē ir  miniatūras muzejs, kurā ir 25 samazināti pasaules šedevri, Rātsnams, pils, baznīca, Karintijas muzejs, zooparks.
Feldene ir brīnumains un viens no labākajiem ezeru kūrortiem Austrijā ar  veikaliem, kazino, viesnīcām, pludmales kafejnīcām. Augstā Tauerna Nacionālais parks sniedz iespēju pa īstam baudīt  kalnu virsotnes ar ledājiem, ūdenskritumiem, un izpētīt kalnu floru, vērot saules ceļu pie debesīm.
Sanktpeltjēna ir Austrijas vecākā pilsēta ar  Rātsnamu, Lejasaustrijas vēstures muzeju, „Imhof” muzeju, Doma baznīcu, Doma laukumu, Potenbrunas pili un Traismauer dinozauru parku.