cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Ceļotājs Kolumbs, Marko, Polo, Gulivers, Hemingvejs u.c.

Ceļotkāre cilvēkiem jau bijusi izsenis. Cilvēki devušies ceļojumos dažādu mērķu vadīti – lai iekarotu jaunas zemes, lai atklātu jaunas zemes, lai tirgotos, lai izpētītu mūsu vēsturi un, protams, lai gūtu jaunus iespaidus. Apskatīsim dažus no leģendārajiem pasaules ceļotājiem nedaudz tuvāk.

Marko Polo (1254-1324)

Tiek uzskatīts, ka Marko Polo dzimis Venēcijā, lai gan ir dažas versijas, ka viņa dzimšanas vieta ir Korčula – sala Horvātijā. Marko Polo kopā ar tēvu un tēvoci kopā ceļoja no Eiropas uz Ķīnu no 1271. -1295. gadam. 17 no šiem gadiem viņš nodzīvoja Ķīnā. Ceļojuma mērķis bija nodot ziņojumu no pāvesta Mongoļu impērijas hanam. Ceļotāji uz Ķīnu devušies pa tā saukto Zīda ceļu. Pēc atgriešanās Venēcijā tapusi grāmata “Marko Polo ceļojumi”, ko kā rokasgrāmatu lietoja vēl daudzi turpmākie ceļotāji.

Kristofers Kolumbs (1451-1506)

Kristofers Kolumbs bija itāļu pētnieks un ceļotājs. Kolumbs pirmo reizi devās jūrā vēl būdams pusaudžu vecumā, piedaloties tirdzniecības braucienos Vidusjūrā un Egejas jūrā.
Laika posmā no 1492. līdz 1504. gadam viņš pavisam kopā veica četrus braucienus uz Karību jūras reģionu un viņam tiek piedēvēta Amerikas kontinenta atklāšana. Eiropiešiem likās ļoti pievilcīgas salas pie Ķīnas un Indijas, bet tās sasniegt caur Tuvajiem Austrumiem bija ļoti sarežģīti, tāpēc Kolumbs nolēma meklēt jūras ceļu. Sākotnēji iecere atsaucību neguva, bet visbeidzot Spānija piekrita finansiāli atbalstīt Kolumba ekspedīciju. 1492. gada augustā Kolumbs devās ceļā. Pēc 36 dienu kuģošanas ceļotāji piestāja pie mūsdienu Bahamu salām. Tālāk viņi turpināja ceļu līdz Kubai, kas tika noturēta par Ķīnu. Pēc šī ceļojuma Kolumbs vēl 3 reizes devās uz Ameriku, meklējot bagātības un karojot ar vietējiem iedzīvotājiem. Līdz pat savai nāves dienai Kolumbs uzskatīja, ka ir atradis ceļu uz Ķīnu.

Gulivers (grāmatas varonis)

Gulivers ir 1726.gadā izdotās Džonatana Svifta grāmatas “Gulivera ceļojumi” galvenais varonis. Tas ir satīrisks stāts par cilvēku attiecībām un ceļotāju pasakām. Šī grāmata ir kļuvusi par angļu literatūras klasiku un Gulivers atpazīstams visā pasaulē. Gulivera piedzīvojumi attēloti 17. gadsimta beigās un 18.gadsimta sākumā, kur viņš apceļo teju visu pasauli – gan izdomātas, gan reālas vietas. Liliputiju un Indiju, lidojošu salu un Ameriku utt. Mūsdienās varam lasīt gan grāmatā, gan skatīties filmas par šo vareno ceļotāju.

Džeimss Kuks (1728-1779)

Džeimss Kuks bija britu pētnieks, kartogrāfs un kapteinis britu karaliskajā flotē. Aptuveni 18 gadu vecumā Džeimss tika apmācīts pie atpazīstama kuģu īpašnieka par jūrnieku un 21 gada vecumā jau sāka savus pirmos braucienus jūrā ar tirdzniecības kuģiem. Pēc vairākiem gadiem kuģošanas, Kuks pieteicās Karaliskajā flotē. Karaliskajā flotē viņu ātri novērtēja un jau 29 gadu vecumā viņš bija paaugstināts par kuģa kapteini. 1768. gadā viņš tika nozīmēts kā Klusā okeāna ekspedīcijas komandieris. 1769.gadā Džeimss Kuks un līdzbraucēji sasniedza Austrāliju un tiek uzskatīti par šī kontinenta atklājējiem. Kuks devies kopumā trijos jūras ceļojumos un pasaules kartē iezīmējis daudz jaunas vietas – vairāk kā jebkurš cits ceļotājs.

Čārlzs Darvins (1809-1882)

Čārlzs Darvins ir angļu dabaszinātnieks, kurš atpazīstams ar evolūcijas teorijas izstrādi. Līdz šādai teorijai Darvins nonāca pēc pasaules apceļošanas. Lai gan Darvins sākotnēji pēc tēva ieteikuma studēja medicīnu un vēlāk arī teoloģiju, Darvinam visvairāk interesēja ģeoloģija un botānika. Viņa draudzība ar dabas pētnieku Džonu Henslovu rezultējās ar to, ka Darvins 1831. gadā devās 5 gadus garā jūras ceļojumā kā dabas pētnieks. Šajā jūras ceļojumā viņi apceļoja daudzas valstis un vietas, no kurām nozīmīgākā Darvina teorijas radīšanā bija Galapagu salu apmeklējums. Darvins savu drosmīgo teoriju jau bija noformulējis pēc šī pasaules ceļojuma, tomēr publiski to izteica vien 1859.gadā ar grāmatu “Par sugu izcelsmi”. Čārlzs Darvins nebija kaislīgs ceļotājs, jo ceļojuma laikā viņu mocīja pamatīga jūrasslimība, tomēr, lai nonāktu pie tik svarīgās teorijas izstrādāšanas, viņš bija gatavs atkal un atkal atgriezties uz kuģa “The Beagle”, lai atklātu arvien jaunus pierādījumus savai teorijai.

Ernests Hemingvejs (1899-1961)

Ernests Hemingvejs ir slavens amerikāņu žurnālists un rakstnieks. Laika posmā no 1920. līdz 1950.gadiem Hemingvejs ceļoja no valsts uz valsti, baudīja dzērienus vietējās kafejnīcās, devās makšķerēt vai medīt. Viņa iemīļotākās vietas ir bijušas Kīvesta, Kuba, Parīze, Venēcija, Bahamu salas un Spānija.
Kīvesta bija Hemingveja mājvieta ap 1930.gadu, kad viņš uzsāka savu literāro karjeru. Hemingveja iemīļota vieta Kīvestā ir Sloppy Joe’s bārs, kur Hemingvejs bieži uzturējās. Vēl šodien te tiek ik gadu organizēts Hemingveja līdzinieku konkurss.
No 1939.-1960.gadam Hemingveja mājas bija “Finca Vigia” nedaudz ārpus Havanas Kubā. Šobrīd māja ir kļuvusi par ļoti nozīmīgu vietu Kubas tūrismā – tā ir par Nacionāla līmeņa tūrisma apskates vieta.
Hemingvejs ceļoja plaši un ar vērienu, un viņa ceļojumi iedvesmojas daudzus no viņa labākajiem stāstiem.

Nils Armstrongs (1930-2012)

Nils Armstrongs ir amerikāņu astronauts un aeronavigācijas inženieris. Pazīstams, jo ir pirmais cilvēks, kas staigājis pa mēnesi. Zīmīgā uzkāpšana uz mēness notika 1969.gada 16. jūlijā Apollo 11 astoņu dienu misijas laikā.
1985. gadā Nils Armstrongs devās arī Ziemeļpola ekspedīcijā, saka “vēlējās redzēt Ziemeļpolu no zemes, jo no mēness jau ir redzējis.”

Ceļotāju tipi

Katram ceļotājam ceļojumi nozīmē ko citu. Kādam tas ir veids, kā pavadīt laiku ar savu ģimeni vai draugiem, kādam tā ir piedzīvot ko nebijušu vai iepazīt citu kultūru. Ir ļoti daudz dažādu ceļotāju tipu. Apskatīsim dažus no tiem, varbūt atpazīsiet arī sevi vai draugu.

Kultūras ceļotājs

Pasaule ir pilna ar dažādām aizraujošām kultūrām, un šie ceļotāji vēlas izpētīt to visu – vēsturiskās vietas, muzejus, vietējo mākslu, mūziku, kā arī vietējās tradīcijas. Viņu galvenais mērķis ir izprast un uzsūkt kultūru cik vien daudz tas iespējams. Viņi bieži vien veic pētījumus pirms došanās ceļojumā, par to, ko apskatīt un kur doties.

Ceļotājs - gardēdis 

Šāds ceļotājs dodas ceļojumā, lai nogaršotu jaunus, gardus ēdienus, raksturīgus galamērķim. Viņi iepazīst dažādas kultūras caur to ēdieniem.

Dabas mīļotājs

Šo ceļotāja tipu sajūsmina daba un viņi lielāko daļu sava ceļojuma var pavadīt pastaigās pa džungļiem vai kalniem pētot floru un faunu.

Ceļotājs - fotogrāfs

Fotogrāfiem ceļojums ir sinonīms vārdam fotogrāfijas. Viņi ceļojumā sastopami fotografējot visu, kas ceļā – pilsētu ainavas, dabas ainavas, cilvēkus, dzīvniekus, ēdienus, protams, arī sevi. Viss tiek iemūžināts.

Sociālo mediju ceļotājs

Tie līdzīgi kā fotogrāfi fotografē visu, ko redz un dara ceļojumā un pēc tam publicē sociālajos tīklos. Viņu fotogrāfijas, bildes un video car atrast Facebook vai Instagram ar pievienotiem daudziem tēmturiem - #travel, #sunset, #sea, #greece utt.

Ballīšu ceļotājs

Šie ir ceļotāji, kam patīk jautrība un ballītes, pārsvarā gados jauni cilvēki. Viņu galvenais mērķis ceļojot – atrast labākās izklaides vietas, bārus un klubu.

Plānotājs

Tie ir paši organizētākie ceļotāji, ko iespējams sastapt. Viņiem patīk saplānot visu ceļojumu no ierašanās brīža tajā līdz pat aizbraukšanai. Viņi iepriekš jau visu ir kārtīgi izplānojuši un izpētījuši, lai varētu apskatīt pēc iespējas vairāk.

Ceļotājs - klejotājs

Pilnīgi pretējs ceļotāja tips plānotājiem. Viņa ceļojumi parasti ir pavisam neplānoti. Var doties līdzi pēc kāda nejauša uzaicinājuma ceļojumā un vienkārši ļauties straumei. Nekad nav zināms viņu ceļojuma iznākums, taču tie vienmēr ir aizraujoši.

Adrenalīna mednieks

Šiem ceļotājiem patīk izmēģināt jaunas, aizraujošas lietas – kalnos kāpšanu, lekšanu ar gumiju, izpletņlēkšana un jebkas ekstrēms vai nekad nepiedzīvots. Šie nav ceļotāji, ko atradīsiet sauļojamies pludmalē vai pētot mākslas darbus galerijā.

Funkcionālais ceļotājs

Šiem ceļotājiem ceļojums ir tikai līdzeklis mērķa sasniegšanai – piemēram, biznesa tikšanās ārvalstīs vai, piemēram, hokeja spēles apmeklējums. Bieži vien pārāk aizņemti ar pasākumu, kura dēļ ieradušies, tāpēc citu neko daudz galamērķī neapskata.

Svētceļnieks

Šie ceļotāji seko svētceļnieku takām vai apmeklē svētvietas – gan reliģiskās, gan ne tik ļoti. Viena daļa apmeklē tempļus, svētvietas, lai pielūgtu savus dievus, citi, piemēram, futbola laukumu vai iemīļotas filmas filmēšanas vietu, kas viņu dzīvē ieņem nozīmīgu vietu.

Iepirkšanās ceļotājs

Viņi ceļo viena motīva vadīti – lai iepirktos. Viņi ceļojuma turpceļā dodas ar vieglāku ceļa somu, jo atpakaļ braucot tā noteikti būs pilna un varbūt būs nepieciešama papildus bagāža. Piemēroti galamērķi būs, piemēram, Parīze, Milāna, Roma.

Ceļotājs ar mugursomu

Šiem ceļotājiem līdzi nebūs daudz mantas. Viņi ir nopirkuši ceļojumi par mazām cenām un ceļo ar savu mugursomu. Bieži vien sastopami hosteļos vai Airbnb mājokļos. Ir piedzīvojumu kāri un dažreiz pat apceļo visu valsti ņemot līdzi šo vienu mugursomu. Ļoti aktīva ceļotāju grupa, kas bieži dodas garos pārgājienos.

“Viss ir slikti” ceļotājs

Šis ir ceļotāja tips, kas katrā ceļojumā atradīs par ko pasūdzēties. Daļa sūdzību, protams, var būt pamatota, piemēram, salauzta slēdzene, vai netīrs dvielis, tomēr liela daļa var būt bez īpaša pamatojuma. Visam jābūt pēc viņu prāta. Bieži vien kā ceļojuma galamērķi izvēlas vietas, kas atgādina par viņu mājām.

Ceļotāji grupā

Šie ir ceļotāji, kas dodas piedzīvojumā grupā – vai nu draugu lokā, vai ģimenes lokā. Tie reti kad sastopami vieni ceļojuma laikā. Viņi var doties kopā dažādu iemeslu vadīti – apskates vadīti vai gulēšanai pie baseina un atpūtai, taču tos vienmēr pavada jautrība un labs noskaņojums.

Nedēļas nogales ceļotājs

Viņiem patīk doties ceļojumos, kad vien tas ir iespējams. Bieži vien izvēlas ceļojumus nedēļas nogalēs vai valsts svētku dienās, lai nekavētu darbu. Var apceļot gan tuvas vietas, gan doties nedaudz tālākā izbraucienā. Lielākoties finansiāli stabili cilvēki un var doties šādos īsos braucienos regulāri, lai apskatītu arvien vairāk.

Pļāpīgais ceļotājs

Tas būs ceļotājs, kas izrunāsies ar visiem par visu – gan ar viesnīcas personālu, gan taksistu, gan pārdevēju vietējā veikalā. Viņiem patīk komunikācija ar citiem cilvēkiem un tie ceļojumu izbauda caur sarunām ar citiem cilvēkiem. Viņiem noteikti būs labākie stāsti, ko izstāstīt atgriežoties no ceļojuma.

Luksusa ceļotājs

Luksusa ceļotājs samierināsies tikai ar pašu labāko. Viņiem patīk komforts un augsts servisa līmenis, tāpēc neizvēlas atpūtu viesnīcās, kam mazāk par 5*. Personīgā automašīna ar šoferi, luksusa villas, SPA atpūta, individuālas ekskursijas- tās ir tikai dažas lietas, kas raksturo viņu ceļojumus.

Individuālais ceļotājs

Arvien vairāk augoša ceļotāju grupa – individuālie ceļotāji. Izvēlas ceļojumus vienatnē. Reizēm ceļojumi tiek saplānoti līdz pēdējai detaļai, reizēm tie ir pavisam neplānoti, tomēr labākais, ka ceļojumu ietekmē viņš pats un nevienam nav par to jāatskaitās.

Dvēseles meklētājs

Šie ceļotāji vēlas atrast, izprast sevi pašu un dzīves jēgu. Bieži vien ceļojumā dodas vieni un izvēlas ceļojumus, kur var ko jaunu iemācīties, piemēram, meditāciju.

Kolekcionārs

Šāds ceļotājs no sava kārtējā ceļojuma prom nedodas, ja līzi nebūs kāda piemiņas lieta no ceļojuma. Tie var būt vai nu reāli objekti – akmeņi, gliemežvāki, suvenīri vai arī neparastas pieredzes, par ko vēlāk palielīties saviem radiem un draugiem.

Atklājējs

Šādu ceļotāja tipu aizrauj ne visai plaši atpazīstami galamērķi un vietas. Viņi vēlas izpētīt vietas, kur citi nav gājuši, nakšņot džungļos ar vietējām ciltīm, meklēt neierastus muzejus un vietas, kas ir patiesi unikālas.

Atpūtas ceļotājs

Šis ceļotāja tips vēlas atpūsties no savas ierastās ikdienas un, piemēram, ne tik lieliskiem laikapstākļiem. Viņi dodas ceļojumā, lai uzlādētos, atjaunotos. Viņi kā galamērķi izvēlas kādu SPA viesnīcu, lai varētu pilnībā relaksēties un aizmirst par ikdienas raizēm.

Budžeta ceļotājs

Galamērķi izvēlas pēc tā cenas pieejamības. Ir ierobežoti savās finansēs, tāpēc izvēlas nedārgus mājokļus ceļojuma laikā, kā arī meklē dažādus veidus, kā ceļojuma laikā ietaupīt – izdevīgākos ēdināšanas pakalpojuma sniedzējus, lētākos transportlīdzekļus. Izvēlas drīzāk bezmaksas apskates objektus.

Grupu ceļotājs

Šāds ceļotājs vēlas ceļot, daudz ko redzēt, bet ceļojuma plānošanu un vadīšanu uztic citiem. Dodas ceļojumā ar autobusu vai lidmašīnu kopā ar lielāku grupu, kur dienas tiek aizpildītas ar ekskursijām. Viņi vēlas no ceļojuma iegūt maksimāli daudz – gan informācijas, gan iespaidus.

Tūrists

Lielākā daļa ceļotāju ir vienkārši tūristi – ceļotāji, kas izvēlas labi zināmus galamērķus un iecienītas tūristu aktivitātes un apskates objektus. Viņi var pieteikties kādai organizētai ekskursijai, vai arī paļauties uz iegādāto tūrisma ceļvedi.
×
×
×
×
×
×
×
×