cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Val di Sole

 Kopumā ap 360 km lieliski aprūpētu trašu. Slēpotājiem - adrenalīna cienītājiem - prieku sagādās melnā trase Nr.1 Folgaridā un slaloma trase FIS, kas atrodas Madonna di Campiglio.

Val di Sole tulkojumā nozīmē „Saules ieleja” un tā ir populāra pateicoties saulainajām trasēm, brīnišķīgām kalnu ainavām, kvalitatīvam servisam. Ieleja atrodas starp Garda ezeru un Dienvidtiroli, Brenta Dolomīti (3173 m) kalnu masīvua pakājē, Trentino reģionā, Itālijas ziemeļu daļā. Val di Sole ielejā atrodas tādi kalnu kūrorti kā Folgarida, Marrilleva, Pejo un Tonale, šajā reģionā tiek ieskaitīts arī Presena šļūdonis, uz kura sniegs ir visa gada garumā. Šī ieleja slēpotāju vidū ir iecienīta tās patīkamā klimata dēļ, jo kaut arī no Garda ezera tiek atnesti daudz nokrišņu, tur vienmēr ir silti, jo spīd saule. Kūrortu pluss ir tas, ka snovbordisti var snovot visās trasēs kopā ar slēpotājiem un vēl ir arī 2 rampas, 2 snovparki un borderkrosa trase. Ielejā ir arī 3 melnās (piemēram, Paradiso nogāze, kura ir 2,7 km gara) un 14 sarkanās trases (piemēram, Alpino nogāze, kura ir 4 km gara). Pacēlāju sistēma savieno 2 slēpošanas zonas- Marilleva- Folgaridu un Madonna di Campiglio. Izdevīgi doties uz Val di Sole pirms ziemassvētkiem, kad tur tiek rīkota bezmaksas slēpošanas nedēļas akcija- visi, kas rezervē viesnīcu kādā no ielejas kūrortiem laikā no 16.- 23.decembrim saņem bezmaksas pacēlāju karti.

Folgarida- Marilleva kūrorts- 27 pacēlāji, 32 trases, kuru kopgarumi ir vairāk par 120 km. Trases 50 % ir iesācēju, 36 % vidējas pakāpes, 14 % sarežģītas)
Peio kūrorts- kalnu kūrorts Stelvio nacionālā parka vidū. Peio ir augtsākais un vecākais no Val di Sol kūrortiem. Peio ir pazīstams kopš 1650.gada tā termālo ūdeņu dēļ. Ideāli piemērots slēpotājiem, kas vēlas izbaudīt garus nobraucienus.

Tonale - slēpošana ne tikai ziemā, bet arī vēlā rudenī un pavasarī, pateicoties pacēlājiem uz Presena šļūdoni 3000 metru augstumā. Kūrortā ir 30 pacēlāji, kopējais trašu garums ir 100 km. Slavenākā trase ir melnā trase „Paradiso”, kas ir viena no garākajām un skaistākajām trasēm Eiropā.


Tuvākie kūrorti: Livinjo, Bormio

Kūrorta atrašanās augstums: 1514-1883

Augstākais pacēlājs: 2600 m
Pacēlāji: 127

Garākais nobrauciens: 7 km

Nobraucienu kopējais garums: 386 km

Svarīgie telefona numuri: policija-112, ugunsdzēsēji-113, ātrā palīdzība- 118.

Kā tur nokļūt: Tuvākās lidostas ir Valerio Catullo Veronā (163 km), Milānas (250 km), Marco Polo lidosta Venēcijā (240 km). No Romas visērtākais veids kā atkļūt ir ar vilcienu Roma- Minhene, kāpjot ārā pieturā Trento vai Mezzocorona (Tajās pašās pieturās jākāpj ārā, ja dodas ar vilcienu Trento- Male) un tālāk ar vilcienu no Trento uz Val de Sole (vilciens apstājas gandrīz katrā kūrortā). No The Orio al Serio lidostas, kas atrodas Bergāmo un The Villafranca lidostas (Veronā) ir pieejami lidojumi uz Val de Sole ieleju sestdienās un svētdienās par nepilniem 20 eiro (www.trentinoviaggi.net). No Milānas visērtāk atkļūt ar autobusu Milano - Bergamo - Brescia - Folgarida – Marilleva vai vilcienu Milan – Verona – Trento. No Bergāmo visērtāk atkļūt ar autobusu Bergamo -Boario - Edolo - Ponte di Legno -Passo Tonale.

Cenas: vienas dienas biļete bērniem 18 eiro, pieaugušajiem 35 eiro.

Jānograšo- „Melinda” āboli no Val Di Sole ielejas un kasoletes siers.

Ski bus: starp kūrortiem katru dienu visas sezonas laikā iet bezmaksas autobuss, kas nogādā slēpotājus no viena kūrorta uz citu. Ski bus maršruti: Rabbi-Malé-Folgarida- Belvedere; Malé-Marilleva 900-Tonale; Fucine di Ossana-Marilleva 900; Peio Fonti- Marilleve 900.

Mezzana Marilleva Pala Climb- kāpšana klinšu sienā Palazzetto sporta centra iekštelpās. Siena ir 15 metrus augsta, 20 m plata ar 17 dažādiem kāpšanas maršrutiem dažādiem līmeņiem.

Pejo Thermal SPA- plaša sortimenta termālo ūdeņu terapijas.Termālie ūdeņi ir bagāti ar minerāliem un dzelzi. Veselības centrā ir arī peldbaseins, aroma pirtis un džakuzi. Netālu atrodas vēl viens spa- Rabbi Thermal Spa.


Klinšu zīmējumi Valcamonicā- 8 tūkstošu gadu laikā uz šīm klintīm ir uzzīmēti vairāk par 140 tūkstošiem simbolu un vārdu. Kopš 1979.gada ir UNESCO mantojuma sarakstā.

Baltā kara muzejs- baltais karš norisinājās 1. Pasaules kara laikā kūrorta vietā, ko tagad sauc par Passo Tonale, starp itāļiem un austriešu-ungāru karaspēkiem. Vairāk cilvēku nomira sniega lavīnas (1916.g) un aukstā klimata apstākļu dēļ nekā no reālas karošanas.

Male - Val di Sole administratīvais centrs, tipiska un klusa Itālijas pilsētiņa. No Males kursē bezmaksas autobusi līdz Folgaridai (10 km) un Passo Tonale (35 km). Pilsētiņa pazīstama pēc „Melinda” āboliem, kurus var nograšot gan restorānā, gan nopērkami veikalos. Blakus upei Noce ir slidotava. Nedēļas vidū var doties uz apģērbu un amatnieku tirdziņu. Pilsētā var apskatīt Sv. Jaunavas Marijas baznīcu, kurā ir skaistas freskas.

Castel Thun pils- skaista pils, kas atrodas Trentino, netālu no pilsētas Ton. Pils tika uzcelta 13.gadsimta vidū Thun ģimenei un ir labi saglabājusies, jo ilgus gadus nebija pieejama pameklētājiem. Vasaras sezonā var doties pastaigā pa pils parku, kurā bieži notiek koncerti. Pils pagrabā atrodas medus manufaktūra.

Dimaro- neliela pilsētiņa Val di Sole ielejā, atrodas kalnu masīva Brenta Dolomīti pašā pakājē. Dimaro ir dzelzceļa stacija, no kuras var doties apskatīt Trento vai Veronas pilsētu.

Aviācijas muzejs- veltīts itāļu mašīnistam Gianni Caproni, atvēries 1992.gadā ar 17 lidaparātiem. Šajā pašā vietā pats G.Caproni bija atvēris muzeju 1929.gadā, taču tas beidza darboties 2. Pasaules kara laikā. Muzejā ir daudz zepelīni, propeileri, tematiskā bibliotēka un foto arhīvs.

Val di Sole akvacentrs- olimpiskais peldbaseins ar 6 peldceliņiem, līdz 1,80 m dziļš; relaksācijas baseins un bērnu peldbaseins (30 cm dziļš, 30 °C silts ūdens). Atvērts katru dienu no 10.00 līdz 20.00.

 

Val di Sole reģions jau sen ir iecienīts Latvijas slēpotāju vidū, pateicoties tā saulainajām trasēm, burvīgajām kalnu ainavām, kā arī kvalitatīvajam, ne visai dārgajam servisam. Val di Sole, kas tulkojumā nozīmē „Saules ieleja”, atrodas starp Garda ezeru un Dienvidtiroli, gleznainā kalnu masīva Brenta Dolomīti (3173 m) pakājē. Klimats Saules ielejā ir unikāls  mitrās gaisa masas no Garda ezera atnes daudz nokrišņu, tomēr šeit gandrīz vienmēr spīd saule! Kalnos bieži vērojama temperatūras inversija – jo augstāk, jo siltāks. Pacēlāju sistēma apvieno Folgarida- Marilleva slēpošanas zonu (augstākais unkts – Monte Vigo, 2180 m) ar vienu no prestižākiem Itālijas kūrortiem Madonna di Campiglio (augstākais punkts – Passo Groste, 2504 m) – kopumā vairāk nekā 120 km lieliski aprūpētu trašu un 45 mūsdienīgi pacēlāji. Pateicoties lielajam vienmērīga slīpuma zilo un sarkano trašu skaitam, kā arī daudzajiem kalnu restorāniem ar saulainām terasēm, šis reģions šķiet paši piemērots tiem, kas mīl slēpot ar komfortu. Tajā paša laikā slēpotājiem- ekspertiem, bez šaubām, sagādās prieku garā melnā trase Nr. 1 Folgaridā. Viņiem būs interesanti arī pārbaudīt savus spēkus slaloma trasē FIS, kas atrodas Madonna di Campiglio, vai sajust adrenalīna pieplūdumu Mihaela Šūmahera trasē.

Male ir Val di Sole administratīvais centrs. Tā ir tipiska, klusa Itālijas pilsētiņa, 5 km attālumā no jaunā pacēlāja “Daolasa-Val Mastellina”, kas ved uz Folgarida– Marilleva-Madonna di Campiglio slēpošanas reģionu. Salīdzinājumā ar Saules ielejas kaimiņu kalnu slēpošanas kūrortiem, preču un pakalpojumu cenas šeit ir daudz zemākas. Tajā pašā laikā viesnīcas ar saviem mikroautobusiem ātri un ar komfortu nogādā slēpotājus pie kalnu slēpošanas reģiona pacēlājiem. No Males kursē arī bezmaksas autobusi līdz Folgaridai (10 km) un Passo Tonale (35 km). Pilsētiņu Male ieskauj bagātīgi augļu dārzi. Gardie un aromātiskie vietējie āboli „Melinda” ir nogaršojami restorānā vai nopērkami pilsētiņas veikalos. Nedēļas vidū Male regulāri tiek rīkots tirdziņš, kurā var iegādāties dažādus apģērbus un vietējo amatnieku darinātos izstrādājumus. Blakus Male tek upe Noce, kuras krastā izveidota gleznaina taka pastaigām. Otrā upes pusē ir atklātā slidotava. Pilsētiņas senākās daļas centrā ir Svētās Jaunavas Marijas baznīca ar skaistām freskām. Netālu ir veikali un daži mājīgi restorāni. No dzelzceļa stacijas var ērti doties apskatīt Trento vai Veronas pilsētu.

Dimaro ir neliela pilsētiņa Val di Sole ielejā, tā ir kalnu masīva Brenta Dolomīti pašā pakājē, tikai 2 km attālumā no jaunā pacēlāja “Daolasa-Val Mastellina”, 6 km attālumā no kūrorta Folgarida un 15 km attālumā no kūrorta Madonna di Campiglio.
Senatnē Dimaro pilsētiņā bija smēdes un kokapstrādes darbnīcas, bet šodien vietējo iedzīvotāju galvenais ienākumu avots ir tūrisms. Pilsētiņā ir daudz diezgan lētu ģimenes viesnīcu ar labu servisa līmeni un garšīgu, bagātīgi pagatavotu ēdienu. Ir arī restorāni ar tradicionālo itāļu virtuvi, picērija, boulings, daži sporta preču veikali un lielveikali. Slēpotājiem, kuri vēlas paslēpot 25 km attālajā kaimiņu kūrortā Passo Tonale, kursē bezmaksas autobuss. Dimaro ir arī dzelzceļa stacija, no kuras var doties apskatīt Trento vai Veronas pilsētu.

Pacēlāju kartes cena 2008/09 pieaugušajiem arkarībā no sezonas 29-39 EUR(1 diena) 166-208 EUR (6 dienas).

 

Itālijai raksturīgi divi gadalaiki. Vasaras parasti ir sausas un karstas, bet ziemā iestājas lietus sezona. Vidējā temperatūra janvārī Itālijas ziemeļos ir ap 0°, bet Alpos tā bieži vien nokrīt līdz 15° salam. Itālijas kalnos novērojamas sniegotas ziemas ar noturīgu saulainu laiku, kas ir ideāls ziemas atpūtai un sportam.

Oficiālā valoda – itāļu. Dienvidtirolē ir divas oficiālās valodas – itāļu un vācu. Dažos kalnu novados runā latīniski. Aostas ielejā otra oficiālā valoda ir franču.

Nevienu itāļu maltīti nevar iedomāties bez vīna. Var teikt, ka vīns itāļiem ir asinīs.

Elektrotīkla spriegums 220 V. Itālijas starptautiskais tālruņu kods + 39. Uz Latviju ir jāzvana šādi: 00 371 + Latvijas tālruņa numurs.

Naudas vienība Itālijā ir eiro (EUR). Vairumā viesnīcu, veikalu un restorānu ir iespējams norēķināties ar elektroniskajām maksājuma kartēm.

Banku darba laiks. Pirmdiena - piektdiena no 8:30 līdz 12.30. Lielākā daļa banku strādā arī pēcpusdienā no pulksten 15:30 līdz pulksten 19:00 (atkarībā no bankas). Bankas nestrādā brīvdienās, valsts svētku dienās un tiek slēgtas pirms svarīgiem svētkiem. Veikalu darba laiks. Slēpošanas reģionos veikali parasti strādā no 9.00 līdz 12.00 un apmēram no 15.00 līdz 19.00, svētdienās – slēgts.

Dzeramnauda. Tradicionāli oficiantiem vai viesnīcas personālam atstāj 5 – 10% no rēķina summas (atkarībā no apkalpošanas kvalitātes). Pievērsiet uzmanību papildus maksai (coperto) – tā ir neizbēgamā papildus maksa, kas tiek iekasēta par maizi (vienalga, vai jūs to ēdat vai nē).

Medicīniskā palīdzība. Negaidītas saslimšanas vai nelaimes gadījumā jāvēršas pie ārsta vai tas ir jāizsauc ar viesnīcas administratora starpniecību. Obligāta vakcinēšanās tūristiem nav noteikta

Drošības pasākumi. Pat tad, ja laiks ir apmācies, kalnos saule ir ļoti aktīva, tādēļ nepieciešams valkāt saulesbrilles un lietot aizsargkrēmu (kā arī lūpu balzamu, kas aizsargās pret aukstumu un spēcīga vēja ietekmi). Bērniem slēpojot obligāti jāvelk ķivere. Ieteicams neatstāt inventāru bez uzraudzības, kalnos mēdz notikt arī zādzības. Naudu, vērtslietas un pasi ieteicams glabāt viesnīcas seifā.

Muitas noteikumi. ES valstīs personiskās lietošanas priekšmetu ievešanai ierobežojumi nepastāv.

Viesnīcu specifika. Viesnīcas un apartamenti atbilst Eiropas standartiem. Kalnu slēpošanas kūrortos (atkarībā no reģiona) dominē nelielas ģimenes viesnīcas. Dienvidtirolē mājas būvē austriešu lauku māju stilā. Šeit viesnīcās valda mājīgums un pedantiska kārtība. Lombardijā valda itāļu stils.

Ir vērts pamēģināt. Atpūšoties Liviņjo, apmeklējiet kaimiņu pilsētiņu Bormio, kas slavena ar saviem minerālavotiem un imperatora pirtīm. Riskonā ir vērts apmeklēt “Sniega cauruļu izklaižu parku”, kur iespējams nolaisties pa bobsleja trasi. No kūrortiem Val Di Sole nav tālu līdz Veronai - nemirstīgo mīlnieku Romeo un Džuljetas pilsētai. Slēpotājiem, kas iecienījuši Červiņjas trases, būs interesanti pabūt ledus grotā 3880 m augstumā. Un neaizmirstiet paņemt līdzi fotoaparātu, lai no dažādiem rakursiem iemūžinātu pašu “fotogēniskāko” Alpu virsotni Materhornu.