cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Bormio

Bormio ir kalnu kūrorts Itālijā, Sondrio provincē, Alpu centrālajā daļā. Distances ir vidēja grūtības pakāpes, taču ir arī iesācējiem domātas trases, kā arī profesionāļiem, piemēram, Stelvio nogāze, kur notiek dažādas slēpošanas sacensības. Bormio slēpošanas zonā ir 20 trases, kuru kopējais garums ir 50 kilometri. Mūsdienās šeit ir 16 trošu dzelzceļi, kas darbojas no novembra sākuma līdz pat aprīļa vidum, kad ilgst slēpošanas sezona. Bez slēpošanas trasēm šeit ir arī 3 snovparki, slidošanas zona un ledājos kāpšanas vietas.

Pati Bormio pilsēta ir neliela, bet ar viduslaiku auru, ielas ir klātas ir bruģi un lielākā daļa māju ir saglabājušās no viduslaikiem. Bormio ir pazīstama pasaulē pēc 3 lietām- slēpošanas kūrorts, karstie termālie ūdeņi un Pasaules slēpošanas kausa izcīņas vieta. Bormio vēsturiski ir bijusi neatkarīga pilsēta jau kopš 1355.gada un tagad šeit dzīvo aptuveni 4 tūkstoši iedzīvotāju, kuri Bormio neuzskata tikai par slēpošanas kūrortu, bet gan par ciemu ar savu dzīvi un savām tradīcijām. Tuvākie kūrorti ir Santa Caterina un Valdidentro, kas savienoti ar ski bus.

Valsts: Itālija
Province: Sondrio
Iedzīvotāju skaits: 4100
Tuvākās pilsētas: Tirāno, Livinjo, Santa Caterina 13km,Oga San Colombano 8km, Isolaccia 8km
Tuvākie kūrorti: Valdidentro (7 km), Passo Dello Stelvio Stilfserjoch (8 km), Trafoi (12 km), Val Müstair (13 km), Santa Caterina Valfurva (14 km)
Augstākais pacēlājs: 3017m
Zemākais pacēlājs: 1225m
Pacēlāji: 24
Pacēlāju jauda: 13724 p/h
Trases: 21
Vidējais augstums: 1225 m
Restorāni: 17
Bāri: 30
Svarīgie telefona numuri: policija-112, ugunsdzēsēji-113, ātrā palīdzība- 118.
Kā tur nokļūt: Braucot ar auto no Šveices, var nokļūt caur Bernina Pass vai Livinjo tuneli. Tuvākā dzelzceļa stacija ir Tirano (30 km attālumā), no kurienes nāk autobuss ik pēc stundas uz Bormio. Tuvākā lidosta ir Milānas lidosta, no kuras privātais transfērs izmaksātu 200 eiro, taču ar sabiedrisko transportu jādodas no Milānas uz Tirano ar vilcienu, kas izmaksā ap 9 eiro un tad ar autobusu. Vilciens iet ik pēc 2 stundām, bet autobuss ik pēc stundas.
Pacēlāju cenas Bormio: dienas biļete uz kalna ap 35 eiro pieaugušajiem, bet bērniem 30 eiro. 6 dienu biļete - 170 eiro. Sezonas biļete pieaugušajiem 530 eiro, bērniem 400 eiro.
Jānogaršo: polenta, sciatt, bresaola, Valtellinas vīni.

Stelvio nacionālais parks- Bormio atrodas iekš šī nacionālā parka robežām, kas ir savienots ar Šveices nacionālo parku. Kopā veidojot vienu no svarīgākajām Alpu aizsargātajām teritorijām un arī tas ir lielākais parks Alpos. Parks nodibināts 1935.gadā un ir vairāk par 400 tūkstoši hektārus liels.

Termālie centri (SPA)- Bormio atrodas 3 termālie centri (Bagni Nuovi, Bagni Vecchi un Bormio Terme) ar vairākiem termālajiem avotiem un baseiniem. Visi ir atjaunoti un darbojas visu gadu. Bormio Terme ir ne tikai termālie baseini, bet arī saunas, peldbaseini, bāri, dubļu vannas un fitnesa centri. Termālo ūdeņu temperatūra ir 37°-43°C.
Bagni Nuovi ir arī āras dārzs ar baseiniem, sauna, turku pirts, dubļu vannas. Iespējams apmeklēt 2 bārus un 2 restorānus. Ieejas maksa ap 50 eiro.
Bagni Vecchi- saunas, dažādi masāžu veidi, ir arī zem klajas debess termālais baseins, kas darbojas arī ziemā. Ieejas maksa ap 45 eiro.
Bormio Terme- SPA, kas piemērots visai ģimenei, tuvu pilsētas centram. Bērniem ir ūdens slidkalniņi un ūdens spļes.

Slidošanas iespējas- slidot var doties uz Bormio ledus halli vai arī uz Isolaccia un Santa Caterina slidotavām zem klajas debess. Bormio Ice Stadium katru gadu notiek šorttreka sacensības junioriem un senioriem no 2000 m līdz 5000m garās trasēs.

Brauciens suņu pajūgā- var doties ekskursijā haski suņu vilktās kamanās sākot ar 40 minūšu braucienu līdz pat 2 dienu braucienam ar palikšanu koka būdiņās. Piemērots visiem vecumiem, bet bērniem, kam mazāk par 13 gadiem, būs jāatrodas instruktora kamanās (http://www.huskyvillage.it).

Nakts slēpošana- katru ceturtdienas nakti ( no 20.00 līdz 23.00) ir nakts slēpošana no Stelvio virsotnes pa apgaismotu trasi. Piedalīšanās nakts slēpošanā izmaksā ap 15 eiro.

Muzeji- Bormio atrodas minerālu muzejs, botāniskais dārzs, Carlo Donegani muzejs un etnogrāfiskais muzejs.

Bormio Vasarā- Stelvio nacionālajā parkā ir iespēja doties pārgājienos, kāpt klintīs, doties izbraucienos ar riteņiem, doties makšķerēt, izjādēs ar zirgiem, spēlēt golfu 9 bedrīšu laukumā, kā arī doties uz termālajiem baseiniem.