cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Brides les Bains

Bridlebēnas (Brides les Bains) kūrorts – ideāla atpūtas vieta tiem, kas vēlas ietaupīt naudu un tajā pašā laikā slēpot „Trīs ielejās” ar neierobežotām slēpošanas iespējām. Tā ir neliela mājīga pilsētiņa, sen pazīstama Francijā ar savu minerālūdeni, kuru lieto novājēšanai.

Pacēlāju cena 2009/2010 uz 6 dienām: Meribela 190 EUR, Kurševela 190 EUR, Trīs ielejas 232 EUR. 

Pateicoties ērtajai atrašanās vietai, 1992. gada Olimpiādes laikā Bridlebēna tika izvēlēta par olimpisko ciematiņu. Tajā laikā tika uzbūvētas daudzas jaunas viesnīcas un pacēlājs „OLYMPE”, kas ved uz Meribelu – „Trīs ieleju” centru. Izejot no viesnīcas slēpošanas zābakos, Jūs jau pēc 30 minūtēm ar pacēlāja vagoniņu nokļūsiet Meribelā pacēlāju krustojumā, no kurienes Jums būs atvērti visi ceļi uz Meribelu, Kurševelu, Les Menuires un Valtoransu slēpošanas trasēm. Ieteicams noskaidrot, cikos ir pēdējais nobrauciens ar „OLYMPE” (parasti šis pacēlājs tiek slēgts plkst. 17:00), jo brauciens līdz viesnīcai ar taksometru Jums varētu izmaksāt vairāk nekā 50 EUR. Pēc slēpošanas Bridlebēnā atpūtniekiem piedāvā tikko atvērto SPA centru ar termālajiem avotiem un minerālūdens baseinu. Šeit tiek piedāvāts pats mūsdienīgākais ārstniecisko un kosmētisko procedūru klāsts, kā arī speciālas programmas novājēšanai. Reizi nedēļā vietējais tūrisma centrs rīko svētkus ar dzīvo mūziku, slēpotāji tiek cienāti ar karstvīnu un sieru. Tāpat kā citos kūrortos, arī šeit ir sava tirdzniecības iela ar veikaliem, restorāniem un pat kazino, kas ir vienīgais „Trīs ielejās”.

 

„Trīs ielejas” (Les 3 Vallées) ietver sevī trīs pasaulslavenus kalnu slēpošanas kūrortus: Meribelu, Kurševelu un Valtoransu, kā arī vēl divpadsmit Alpu ciematus, kurus savstarpēji saista unikāls pacēlāju un kalnu slēpošanas trašu tīkls. Slaloma izgudrotājs anglis Arnolds Luns 1925. gadā, pēc savas ekspedīcijas uz Francijas Alpiem, rakstīja: „Savojas teritorijā ir lieliska vieta, ko veido trīs gandrīz paralēlas ielejas – Sentbona, Alljū un Bellevila.
Tās ir lieliski piemērotas lielu kalnu slēpošanas kūrortu celtniecībai. Tām ir brīnišķīgas, attiecībā pret sauli veiksmīgi izvietotas nogāzes, kurās ir maza lavīnu rašanās iespēja.”
Šobrīd „Trīs ielejas” sevī ietver vairāk nekā 300 kalnu slēpošanas trases, kuru kopējais garums pārsniedz 600 km un platība 780 hektārus. Šā kalnu slēpošanas reģiona 25 virsotnes(no tām piecas pārsniedz 3000 m) kopā saista 200 pacēlāji ar caurlaidības spēju vairāk nekā 250 tūkst. cilvēku stundā.
Reģions izceļas ar lielu trašu un ainavu daudzveidību: sākot ar simtiem gadu veciem La Taņjas kūrorta mežiem un sirdi priecējošām Meribelas eglēm, līdz pat plašiem, saulē mirdzošiem sniega laukiem Valtoransā – Eiropas visaugstākajā kalnu kūrortā (2300 metri virs jūras līmeņa). No Valtoransas pacēlājs nogādā slēpotājus uz vienu no augstākajām „Trīs ieleju” vietām – Caron (3200 m) virsotni, no kuras paveras lielisks skats uz Monblānu un citām
Alpu virsotnēm.
„Trīs ieleju” būtiskākā atšķirība no citiem slēpošanas reģioniem ir pārbraucienu vienkāršība no vienas ielejas uz otru. Ceļojot pa „Trim ielejām”, slēpotājs gūst baudu, visu laiku slēpojot. Viņam nav jāievēro kaut kāds noteikts maršruts, jāiet kājām vai jābrauc ar autobusu. Tieši tādēļ viss milzīgais reģions šķiet kā viens veselums.
Pilnīgu slēpošanas brīvību nodrošina „Trīs ieleju” pacēlāju karte. Slēpošanas iesācējiem ir iespēja iegādāties lētāku pacēlāju karti, kas ir spēkā tikai viena kūrorta robežās. Jāpiebilst, ka starp ielejām nav tiešas autobusu satiksmes, tādēļ slēpotājiem ieteicams iepriekš noskaidrot pacēlāju darba laikus, lai pirms to slēgšanas pagūtu atgriezties savā kūrortā.

Pacēlāju kartes cena 2008/2009 tikai vienā ielejā (Meribelas vai Kuršvela) pieaugušajiem 38 EUR (1 diena), 182 EUR (6 dienas). Trīs ielejās pieaugušajiem 45 EUR (1 diena), 225 EUR (6 dienas). www.s3v.com


 

Klimats. Pārsvarā mērens, ziemas maigas. Kalnos skaidri izteiktas augstieņu klimatiskās joslas. Vasaras ir lietainas un vēsas (1 000 m augstumā apmēram 10 °C), bet ziemas aukstas (no -5 ° līdz -10 °C) ar stipriem vējiem un bagātīgu sniega daudzumu. 2500 metru augstumā gadā vidēji nokrīt vairāk nekā 2000 mm nokrišņu, sniegs nenokūst septiņus mēnešus vai pat vēl ilgāk.

Valsts valoda – franču. Reģionos runā septiņos dialektos. Francijā
runā arī portugāļu, itāļu un arābu valodā. Attiecībā uz angļu valodu francūži ir visnotaļ jutīgi, tādēļ šo valodu jāizmanto piesardzīgi - ja uzreiz sāksiet runāt angliski, Jums var nepievērst uzmanību. Lai neaizvainotu francūzi, saruna obligāti jāsāk ar jautājumu: „Vai jūs runājat angļu valodā?”

Ikvienu francūža maltīti grūti iztēloties bez vīna, ko bieži
izmanto arī ēdienu gatavošanai. Vīnogu vīna darīšanas ziņā Francija pasaulē ir otrajā vietā, tūlīt aiz Itālijas.

Elektrotīkla spriegums 220 V. Francijas starptautiskais tālruņa kods – 33. Uz Latviju ir jāzvana šādi: 00 371 + Latvijas tālruņa numurs.

Nauda. Naudas vienība Francijā ir eiro (EUR). Vairumā viesnīcu, veikalu un restorānu ir iespējams norēķināties ar elektroniskajām maksājuma kartēm.

Veikalu darba laiks. Slēpošanas reģionos veikali parasti strādā no 9.00 līdz 12.00 un apmēram no 15.00 līdz 19.00, svētdienās un pirmdienās – slēgts. Banku darba laiks: pirmdiena - piektdiena no 9:00 līdz 16.00. Bankas nestrādā brīvdienās, valsts svētku dienās un tiek slēgtas pirms svarīgiem svētkiem.

Dzeramnauda. Tradicionāli viesmīlim atstāj apmēram 5–10 % no rēķina summas (atkarībā no apkalpošanas kvalitātes).

Medicīniskā palīdzība. Negaidītas saslimšanas vai nelaimes gadījumā jāvēršas pie ārsta vai tas ir jāizsauc ar viesnīcas administratora starpniecību. Obligāta vakcinēšanās tūristiem nav noteikta.

Drošības pasākumi. Pat tad, ja laiks ir apmācies, kalnos saule ir ļoti aktīva, tādēļ nepieciešams valkāt saulesbrilles un lietot aizsargkrēmu (kā arī lūpu balzamu, kas aizsargās pret aukstumu un spēcīga vēja ietekmi). Bērniem slēpojot obligāti jāvelk ķivere. Ieteicams neatstāt inventāru bez uzraudzības, kalnos mēdz notikt arī zādzības. Naudu, vērtslietas un pasi ieteicams glabāt viesnīcas seifā.

Transports. Kalnu kūrortos parasti kursē bezmaksas autobusi, kas nogādā slēpotājus pie pacēlājiem. Lielos slēpošanas reģionos ne vienmēr ir autobusu satiksme starp dažādām ielejām, tādēļ ieteicams laikus uzzināt pacēlāju slēgšanas laiku, lai nenokavētu pēdējo nobraucienu. Pieejami arī taksometra pakalpojumi, kurus apmaksā pēc skaitītāja.

Muitas noteikumi. ES valstīs personiskās lietošanas priekšmetu ievešanai ierobežojumi nepastāv.

Viesnīcu specifika. Francijas Alpu kūrorti ir ļoti dažādi – sākot ar tradicionāliem Alpu ciematiņiem ar koka un akmens ēkām, līdz mūsdienīgiem daudzstāvu sporta un atpūtas kompleksiem. Viesnīcas un apartamenti lielākoties atbilst Eiropas standartiem, taču dažkārt gadās arī vecā tipa apartamenti. Šeit novērojams izteikts cenu un pakalpojumu kontrasts.

Ir vērts pamēģināt. Ja esat ieradies kalnos atpūsties kopā ar draugu kompāniju, pasūtiet restorānā fondī. Vakariņas būs ievērojami jautrākas, ja ikviens, kura maizes gabaliņš iekritīs kopīgajā katliņā, par sodu izdzers glāzi vīna. Nogaršojiet arī dažādās franču siera šķirnes, kuras diez vai izdosies nobaudīt kaut kur citur. Brokastīm tuvākajā maiznīcā iegādājieties vēl karstos kruasānus – nekur citur tos neprot cept tik gardus kā Francijā. Savukārt kā dāvanu mājās palicējiem nopērciet pudeli Alpu liķiera „Ženepī”, bet bērniem noteikti patiks svilpojošais mīkstais zvēriņš „marmotte” .