cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Kronplaca: Riskone

Kronplaca (vācu Kronplatz, it. Plan de Corones) – viens no ērtākajiem un labi izplānotākajiem slēpošanas reģioniem Dolomītu Alpos ar augstuma starpību no 1370 m līdz 2275 m. Kronplacu veido vairāki nelieli kūrorti: Bruniko (vācu Bruneck), Riskone (vācu Reischach), Olang, St.Vigilio, San Stefano un citi. Visi šie kūrorti atrodas ap Konkordijas (Concordia) virsotni, uz kuru ved 31 pacēlājs. No virsotnes uz visām pusēm paveras lielisks skats uz apkārtējiem kalniem. Tāpēc šo reģionu dēvē par „kronēto”. Kronplaca atrodas Dienvidtirolē (it. Alto Adige) uz robežas ar Austriju. Šodien Dienvidtirole pieder Itālijai, bet līdz Pirmajam pasaules karam tā bija Austrijas sastāvā. Šeit runā valodās – itāļu, vācu, vietumis arī ladinu – seno Alpu iedzīvotāju valodā. Slēpošanas trašu sagatavotības un ierīkoto moderno pacēlāju ziņā Kronplacas reģions tiek uzskatīts par vienu no labākajiem Itālijā. Katru ziemu šeit tiek veikti jauninājumi, kas uzlabo slēpošanas kvalitāti. Kūrortā liela uzmanība tiek pievērsta ģimenēm ar bērniem. Šeit ir speciāli pacēlāji un plaša slēpošanas zona bērniem un iesācējiem. Darbojas bērnudārzs mazajiem slēpotājiem, kur mazuļus gaida daudzi piedzīvojumi: burvja Aladina lidojošais paklājs, brauciens ar slēpēm pa noslēpumainās pils labirintu, garšīgas pusdienas kafejnīcā. Neskatoties uz lielo trašu skaitu, kas domātas iesācējiem, šeit labi jutīsies arī pieredzējuši slēpotāji. Kronplacai raksturīgi mazi restorāni un kafejnīcas, kas iekārtotas kalnu mājiņās. Šeit var nogaršot neskaitāmus itāļu virtuves ēdienus un baudīt kalnu ainavas. Atsevišķas kafejnīcas jau pēc trijiem pēcpusdienā aicina slēpotājus uz apres-ski bāriem, kur var padziedāt un padejot, nenovelkot slēpošanas zābakus. Atpūtai un sportiskās formas atgūšanai iesakām apmeklēt jauno lielo ūdens atrakciju parku „Cron 4”. Šajā sezonā „Novatours” aicina slēpotājus uz kūrortpilsētiņām Bruniko un Riskone. No šejienes bez grūtībām var nokļūt Kronplacas slēpošanas trasēs. Savienojums ar Sella Rondu. Rekomendēts labiem slēpotājiem. No Kronplacas slēpošanas reģiona pa melno trasi var nolaisties līdz Piccolino pilsētiņai. No Piccolino līdz Pedrace pilsētiņai (15 km) kursē bezmaksas autobusi. Pedrace pilsētā slēpotāji pārsēžas pacēlājā līdz slēpošanas reģionam Alta Badia, no kuras var ar slēpēm uzsākt ceļojumu pa Sella Ronda apli. Atgriežoties savā kūrortā, slēpotājiem vairs nav jāatkārto rīta maršruts. Viņu ērtībām no Pedrace līdz Bruniko un Riskonei pēcpusdienās ir tiešie autobusu reisi.

Pacēlāju kartes cena 2008/09 pieaugušajiem atkarībā no sezonas 35-40 EUR (1 diena), 179-204 EUR (6 dienas).

Riskone (vācu Reischach, it. Riscone) kūrortā ir divi pacēlāji „Kronplatz 2000”
un „Kronplatz I”, kas ved uz Konkordijas virsotni - slēpošanas reģiona Kronplaca
augstāko punktu. Riskone viesiem piedāvā trīs un četrzvaigžņu viesnīcas,
privātos apartamentus. Lielu popularitāti tūristu vidū ir ieguvis akvaparks
„Cron 4” ar vairākiem baseiniem un ūdens atrakcijām. Netālu no „Kronplatz
2000” pacēlāja atrodas arī elpu aizraujošs jaunums „Snowtubing Fun Park”.
Šeit Jūs gaida bobslejs, ragaviņas, „snowtubing” – braukšana pa ledus trasi ar
gumijas riepām, un citas izklaides. Līdz „Snowtubing Fun Park” var nokļūt ar
parka ekoloģiskajiem automobiļiem vai ar kājām.

Itālijai raksturīgi divi gadalaiki. Vasaras parasti ir sausas un karstas, bet ziemā iestājas lietus sezona. Vidējā temperatūra janvārī Itālijas ziemeļos ir ap 0°, bet Alpos tā bieži vien nokrīt līdz 15° salam. Itālijas kalnos novērojamas sniegotas ziemas ar noturīgu saulainu laiku, kas ir ideāls ziemas atpūtai un sportam.

Oficiālā valoda – itāļu. Dienvidtirolē ir divas oficiālās valodas – itāļu un vācu. Dažos kalnu novados runā latīniski. Aostas ielejā otra oficiālā valoda ir franču.

Nevienu itāļu maltīti nevar iedomāties bez vīna. Var teikt, ka vīns itāļiem ir asinīs.

Elektrotīkla spriegums 220 V. Itālijas starptautiskais tālruņu kods + 39. Uz Latviju ir jāzvana šādi: 00 371 + Latvijas tālruņa numurs.

Naudas vienība Itālijā ir eiro (EUR). Vairumā viesnīcu, veikalu un restorānu ir iespējams norēķināties ar elektroniskajām maksājuma kartēm.

Banku darba laiks. Pirmdiena - piektdiena no 8:30 līdz 12.30. Lielākā daļa banku strādā arī pēcpusdienā no pulksten 15:30 līdz pulksten 19:00 (atkarībā no bankas). Bankas nestrādā brīvdienās, valsts svētku dienās un tiek slēgtas pirms svarīgiem svētkiem. Veikalu darba laiks. Slēpošanas reģionos veikali parasti strādā no 9.00 līdz 12.00 un apmēram no 15.00 līdz 19.00, svētdienās – slēgts.

Dzeramnauda. Tradicionāli oficiantiem vai viesnīcas personālam atstāj 5 – 10% no rēķina summas (atkarībā no apkalpošanas kvalitātes). Pievērsiet uzmanību papildus maksai (coperto) – tā ir neizbēgamā papildus maksa, kas tiek iekasēta par maizi (vienalga, vai jūs to ēdat vai nē).

Medicīniskā palīdzība. Negaidītas saslimšanas vai nelaimes gadījumā jāvēršas pie ārsta vai tas ir jāizsauc ar viesnīcas administratora starpniecību. Obligāta vakcinēšanās tūristiem nav noteikta

Drošības pasākumi. Pat tad, ja laiks ir apmācies, kalnos saule ir ļoti aktīva, tādēļ nepieciešams valkāt saulesbrilles un lietot aizsargkrēmu (kā arī lūpu balzamu, kas aizsargās pret aukstumu un spēcīga vēja ietekmi). Bērniem slēpojot obligāti jāvelk ķivere. Ieteicams neatstāt inventāru bez uzraudzības, kalnos mēdz notikt arī zādzības. Naudu, vērtslietas un pasi ieteicams glabāt viesnīcas seifā.

Muitas noteikumi. ES valstīs personiskās lietošanas priekšmetu ievešanai ierobežojumi nepastāv.

Viesnīcu specifika. Viesnīcas un apartamenti atbilst Eiropas standartiem. Kalnu slēpošanas kūrortos (atkarībā no reģiona) dominē nelielas ģimenes viesnīcas. Dienvidtirolē mājas būvē austriešu lauku māju stilā. Šeit viesnīcās valda mājīgums un pedantiska kārtība. Lombardijā valda itāļu stils.

Ir vērts pamēģināt. Atpūšoties Liviņjo, apmeklējiet kaimiņu pilsētiņu Bormio, kas slavena ar saviem minerālavotiem un imperatora pirtīm. Riskonā ir vērts apmeklēt “Sniega cauruļu izklaižu parku”, kur iespējams nolaisties pa bobsleja trasi. No kūrortiem Val Di Sole nav tālu līdz Veronai - nemirstīgo mīlnieku Romeo un Džuljetas pilsētai. Slēpotājiem, kas iecienījuši Červiņjas trases, būs interesanti pabūt ledus grotā 3880 m augstumā. Un neaizmirstiet paņemt līdzi fotoaparātu, lai no dažādiem rakursiem iemūžinātu pašu “fotogēniskāko” Alpu virsotni Materhornu.