cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

La Plaņja

Šeit tikpat kā nav ielu šī vārda parastajā izpratnē: aiz loga automašīnu vietā brauc slēpotāji un garām bez trokšņa aizpeld trošu ceļu vagoniņi un krēsli. La Plaņja
ir ideāla vieta tiem, kas grib izrauties no pilsētas steigas un pilnībā ļauties atpūtai uz slēpēm.

La Plaņjas (La Plagne) kūrortā ir seši kalnu ciemati: Aime la Plagne (2100 m), Belle Plagne (2050 m), Plagne Soleil (2050 m), Plagne Bellecôte (1930 m), Plagne Centre (1970 m) un Plagne 1800 (1800 m), kuri atrodas tieši uz kalnu slēpošanas nogāzēm starp pacēlājiem un slēpošanas trasēm. Šeit tikpat kā nav ielu šī vārda parastajā izpratnē: aiz loga automašīnu vietā brauc slēpotāji un garām bez trokšņa peld gaisā trošu ceļu vagoniņi un krēsli. Šajos mini kūrortos ir viss nepieciešamais atpūtai un izklaidei: restorāni, bāri, tirdzniecības centri, bērnudārzi un slēpošanas skolas. Tajā pat laikā tie nav līdzīgi
viens otram un katram ir savas īpatnības. Aime la Plagne ir daudzstāvu ēku komplekss, kur vislielākā ēka ir līdzīga pie kalna piestājušam milzīgam kuģim. Belle Plagne ir visērtākais un jaukākais ciematiņš, kur visas ēkas ir celtas no akmens un koka, kur nav mašīnu un pa ielām brauc ar slēpēm. Plagne Soleil ar savu raksturīgo arhitektūru un mierīgo gaisotni ļoti atgādina Savojas ciematu. Plagne Bellecôte ir no stikla un betona celts dinamisks un funkcionāls ciemats, kas daudzus vilina ar savu atklāto baseinu. Plagne Centre ir slēpošanas trašu un pacēlāju krustojums, kā arī sporta un administratīvais kūrorta
centrs. Visbeidzot Plagne 1800 ir slavens ar savu Olimpisko bobsleja trasi - vienu no vistehniskākajām pasaulē. Asu izjūtu cienītājiem šeit tiek piedāvātas dažādas atrakcijas – no nobrauciena četrvietīgās kamanās ar automātiskajām bremzēm līdz iespējai izmēģināt gandrīz kosmisku pārslodzi profesionālā bobā, kas spēj sasniegt ātrumu 100 km/st. Nav liela bēda, ja Jūs dzīvojiet, piemēram, Belle Plagne ciematā, taču vēlaties nopeldēties Plagne Bellecôte atklātajā baseinā vai iegūt adrenalīnu lādiņu Plagne 1800 bobsleja trasē. Bezmaksas autobusi un pacēlāji nodrošina sakarus starp ciematiem no plkst. 08:00 rītā līdz plkst. 24:00 naktī. La Plaņjas kūrortu kompleksā ietilpst arī tādi gleznaini, dziļāk ielejā esošie Savojas ciemati, kā Champagny en Vanoise (1250 m), Plagne Montalbert (1350 m), Montchavin (1250 m) un Les Coches (1450 m), kurus ar Paradiski reģionu savieno trošu ceļi. 

Paradiski ir otrs lielākais kalnu slēpošanas reģions Francijā un viens no lielākajiem pasaulē. Tas tika atklāts 2003. gada decembrī, kad sāka kursēt unikāls divstāvu trošu ceļa vagons „Vanoise Express”, kurš vienlaicīgi spēj pārvadāt 200 cilvēku. Šis vagons ir savienojis divus lielus slēpošanas reģionus, kuri atrodas dziļas ielejas abās pusēs: La Plaņja (La Plagne) - 225 km slēpošanas trases un Lezarka (Les Arcs) - 200 km trases, iekļaujot arī Peisey un Vallandry ciematiņu slēpošanas zonu.
Paradiski īpašā iezīme - liela kalnu trašu un dabas ainavu daudzveidība ar augstumu starpību no 3250 līdz 1200 m virs jūras līmeņa. Tie ir gan plašie, daudzus kilometrus garie nobraucieni, gan bezgalīgie neskartie sniega lauki, slēpošana pa ledāju un līkumotās meža trases, liels skaits zilo trašu iesācējiem un elpu aizraujošās melnās trases profesionāļiem. Reģionā atrodas arī divi moderni snovborda parki, 3 borderkrosa trases un halfpipe snovborda cienītājiem. Mūsdienīgi pacēlāji, labi koptas trases un ērti izvietoti kalnu restorāni nodrošina pietiekoši augstu komforta līmeni. No kalna nogāzēm paveras jauks skats uz Monblānu un apkārtējiem kalnu masīviem. Dienvidu pusē var tālumā ieraudzīt kaimiņu Kurševelas kūrortu. Abas Paradiski daļas – La Plaņja un Lezarka ir tik lielas, ka braucienam ar „Vanoise Express” uz kaimiņu reģionu ieteicams ierēķināt veselu dienu. La Plaņjas reģions ir daudzveidīgāks un paredzēts kā mierīgai ģimenes slēpošanai, tā arī lielas kilometrāžas mīļotājiem: šeit ir 56 % vieglo zilo trašu, kurām paralēli parasti stiepjas sarkanās un melnās trases prasmīgiem slēpotājiem. La Plaņjā pietiekošā daudzumā ir garas un platas trases, kurās var labi ieskrieties un zīmēt sniegā plašus lokus. Lesarkā vairāk ir tehniski sarežģītākas un paugurainas trases. Šī reģiona ievērojamākā vieta ir olimpiskā KL („lidojošais kilometrs”) trase, kurā uzstāda ātruma rekordus, kā arī melni-sarkanā trase no Aiguille Rouge (3226) virsotnes, kurai garums ir 7 km un augstuma starpība 2000 m. Slēpošana pa gleznainām meža Peisey-Vallandry un Montchavin-Les Coches trasēm sniegs prieku gan labiem braucējiem, gan iesācējiem.

Pacēlāju karte La Plagne pieaugušajiem - 1 diena 42 EUR, 6 dienas 203 EUR. Pacēlāju karte Paradiski (La Plagne, Les Arcs, Peisey-Valladry) pieaugušajiem - 1 diena 47 EUR, 6 dienas 243 EUR.


Klimats. Pārsvarā mērens, ziemas maigas. Kalnos skaidri izteiktas augstieņu klimatiskās joslas. Vasaras ir lietainas un vēsas (1 000 m augstumā apmēram 10 °C), bet ziemas aukstas (no -5 ° līdz -10 °C) ar stipriem vējiem un bagātīgu sniega daudzumu. 2500 metru augstumā gadā vidēji nokrīt vairāk nekā 2000 mm nokrišņu, sniegs nenokūst septiņus mēnešus vai pat vēl ilgāk.

Valsts valoda – franču. Reģionos runā septiņos dialektos. Francijā
runā arī portugāļu, itāļu un arābu valodā. Attiecībā uz angļu valodu francūži ir visnotaļ jutīgi, tādēļ šo valodu jāizmanto piesardzīgi - ja uzreiz sāksiet runāt angliski, Jums var nepievērst uzmanību. Lai neaizvainotu francūzi, saruna obligāti jāsāk ar jautājumu: „Vai jūs runājat angļu valodā?”

Ikvienu francūža maltīti grūti iztēloties bez vīna, ko bieži
izmanto arī ēdienu gatavošanai. Vīnogu vīna darīšanas ziņā Francija pasaulē ir otrajā vietā, tūlīt aiz Itālijas.

Elektrotīkla spriegums 220 V. Francijas starptautiskais tālruņa kods – 33. Uz Latviju ir jāzvana šādi: 00 371 + Latvijas tālruņa numurs.

Nauda. Naudas vienība Francijā ir eiro (EUR). Vairumā viesnīcu, veikalu un restorānu ir iespējams norēķināties ar elektroniskajām maksājuma kartēm.

Veikalu darba laiks. Slēpošanas reģionos veikali parasti strādā no 9.00 līdz 12.00 un apmēram no 15.00 līdz 19.00, svētdienās un pirmdienās – slēgts. Banku darba laiks: pirmdiena - piektdiena no 9:00 līdz 16.00. Bankas nestrādā brīvdienās, valsts svētku dienās un tiek slēgtas pirms svarīgiem svētkiem.

Dzeramnauda. Tradicionāli viesmīlim atstāj apmēram 5–10 % no rēķina summas (atkarībā no apkalpošanas kvalitātes).

Medicīniskā palīdzība. Negaidītas saslimšanas vai nelaimes gadījumā jāvēršas pie ārsta vai tas ir jāizsauc ar viesnīcas administratora starpniecību. Obligāta vakcinēšanās tūristiem nav noteikta.

Drošības pasākumi. Pat tad, ja laiks ir apmācies, kalnos saule ir ļoti aktīva, tādēļ nepieciešams valkāt saulesbrilles un lietot aizsargkrēmu (kā arī lūpu balzamu, kas aizsargās pret aukstumu un spēcīga vēja ietekmi). Bērniem slēpojot obligāti jāvelk ķivere. Ieteicams neatstāt inventāru bez uzraudzības, kalnos mēdz notikt arī zādzības. Naudu, vērtslietas un pasi ieteicams glabāt viesnīcas seifā.

Transports. Kalnu kūrortos parasti kursē bezmaksas autobusi, kas nogādā slēpotājus pie pacēlājiem. Lielos slēpošanas reģionos ne vienmēr ir autobusu satiksme starp dažādām ielejām, tādēļ ieteicams laikus uzzināt pacēlāju slēgšanas laiku, lai nenokavētu pēdējo nobraucienu. Pieejami arī taksometra pakalpojumi, kurus apmaksā pēc skaitītāja.

Muitas noteikumi. ES valstīs personiskās lietošanas priekšmetu ievešanai ierobežojumi nepastāv.

Viesnīcu specifika. Francijas Alpu kūrorti ir ļoti dažādi – sākot ar tradicionāliem Alpu ciematiņiem ar koka un akmens ēkām, līdz mūsdienīgiem daudzstāvu sporta un atpūtas kompleksiem. Viesnīcas un apartamenti lielākoties atbilst Eiropas standartiem, taču dažkārt gadās arī vecā tipa apartamenti. Šeit novērojams izteikts cenu un pakalpojumu kontrasts.

Ir vērts pamēģināt. Ja esat ieradies kalnos atpūsties kopā ar draugu kompāniju, pasūtiet restorānā fondī. Vakariņas būs ievērojami jautrākas, ja ikviens, kura maizes gabaliņš iekritīs kopīgajā katliņā, par sodu izdzers glāzi vīna. Nogaršojiet arī dažādās franču siera šķirnes, kuras diez vai izdosies nobaudīt kaut kur citur. Brokastīm tuvākajā maiznīcā iegādājieties vēl karstos kruasānus – nekur citur tos neprot cept tik gardus kā Francijā. Savukārt kā dāvanu mājās palicējiem nopērciet pudeli Alpu liķiera „Ženepī”, bet bērniem noteikti patiks svilpojošais mīkstais zvēriņš „marmotte” .