29 700 300
67 700 300
Rezervē internetā
cb@cb.lv
29 700 300

AAE

Apvienotie Arābu Emirāti

Gigantiskos tempos viņi rada brīnumu pēc brīnuma. Lieliskā pasaku valsts  modernā versijā, ar zelta palmām lidostā un ar jauniem Ferarri balto zirgu vietā… Tūristu paradīze. Arābu teiksmu zeme, greznuma un bagātības smaržas piepildīta, zilo ūdeņu apskalota, musulmaņu lūgšanu apgarota un islāma ticīgo piepildītās ielas…

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Tuvajos Austrumos, rietumos robežojas ar Saūda Arābiju, austrumos - ar Omānu, ziemeļos valsti apskalo Persijas līcis, ziemeļaustrumos - Omānas līcis.

Platība: 83 600 km2

Galvaspilsēta: Abū Dabī

Iedzīvotāji: 5 473 972 (2013.gada jūlijs)

Nacionālais sastāvs: emirātu arābi 19%, indieši, pakistānieši, irāņi un citi 81% (1982)

Iedzīvotāju blīvums: 65,4 cilv./km2. (2013.g.)

Valsts valoda: arābu

Reliģijas: musulmaņi 96% (sunnīti), citas (hindu, kristietība) 4% (2001)

KP/PP:  $ uz 1 iedz. 29 200 (2012.g.)

Naudas vienība: dirhems (AED)

Valsts pārvaldes forma: federatīva valsts

Administratīvais iedalījums: 7 emirātu(absolūtu monarhiju) apvienība, katru no tām pārvalda šeihs vai emīrs.

Zemākais punkts: Persijas līcis 0 m v.j.l.

Augstākais punkts: Jabal Yibir 1527 m v.j.l.

Reljefs: trīs ceturtdaļas no valsts teritorijas klāj zemi, smilšaini tuksneši un sāls līdzenumi, kuru pacēlumi sniedzas līdz 150 m v.j.l. Valsts A daļā teritorija paaugstinās līdz 1527 m v.j.l. Daudz ir oāžu ar dateļpalmām un akācijām.

Dabas resursi: nafta, dabasgāze, dateles

Klimats: tropu klimata josla ar  retiem nokrišņiem, pārsvarā ziemas periodā. Tāpēc valstī nav pastāvīgu upju, jo visas upes sausajā periodā izžūst. Parasti gadā ir 7 – 10 lietainas dienas. Atkarībā no diennakts laika, gaisa temperatūra svārstās robežās no +10 ºC līdz +48 ºC. Vidējā gaisa temperatūra janvārī ir +24 ºC, jūlijā +41 ºC. Karstākie laika apstākļi ir no maija līdz oktobrim, kad sakarsušās un saulainās dienas apbalvo  atspirdzinošs vakars. Vasarā tur braukt – būs sajūta kā uz cepešpannas. Eiropietim būs grūti izturēt lielo karstumu  vasaras vidū, jo atmosfērā ir liels mitruma daudzums. Taču aktīva tūrisma sezona  sākas no septembra līdz aprīļa beigām, kad iespējams baudīt viskomfortablāko atpūtu. Tad siltie ūdeņi izsildīs kaulus, siltā saule radīs maigu iedegumu un mierīgā atmosfēra radīs pilnvērtīgu atpūtu. Vējainākām dienām ieteicams paņemt vējjaku vai džemperi. Vietējie, ja vien var, jūliju un augustu cenšas pavadīt kaut kur "mērenākos grādos", piemēram, Eiropā.

Piesardzības pasākumi: nav īpašu prasību attiecībā uz vakcināciju

AAE ir vienīgā no arābu valstīm, kur sievietes var droši justies uz ielas. Taču, ja sieviete dodas viena uz AAE, tad jārēķinās, ka vīzas izsniegšana var aizkavēties. Turklāt, ja kādam iebraucējam arābu robežsargi sajutīs alkohola dvaku izelpā, tad jūs var šajā brīnumu valstībā nemaz neielaist.

Jā, kur arābi, tur islāms. Un  patiesi strikti noteikumi jāievēro Ramadāna laikā, kad diennakts gaišajā periodā publiskās vietās nedrīkst ne ēst, ne dzert, ne smēķēt arī tūristi. Turpretim arābu ielu tirgos var droši našķēties ar piedāvātajiem gardumiem, kas tā nav atļauts citās Austrumu zemēs, protams, ne Ramadāna laikā.

Abū Dabī (ABU DABI ir arābu vārdu savienojums, kas nozīmē “gazeles tēvs”) pilsēta atrodas uz salas. Oficiālā AAE galvaspilsētā celtnes spīd un laistās, cita par citu augstāka, sarežģītāka, stiklotāka; viena no viszaļākajām pilsētām Persijas līča piekrastē; lielākais emirāts no 7 Arābu Emirātiem, emirātu administratīvais centrs, prezidenta rezidence un tam pieder 200 salas.
Mūsdienu Abū Dabī ir viena no visattīstītākajām pilsētām pasaulē. Tā tiek saukta par Austrumu Manhetenu, jo debesskrāpju augstums un daudzums veido līdzīgu pilsētas seju. Tas viss radies šeit - tuksneša oāzē, pateicoties naftas industrijai. Pilsēta naktīs ir izgaismota, jo elektrības taupīšana viņiem nav problēma, vislabāk pilsētas spožumu var vērot piekrastē, atrodoties uz kuģīša klāja. Vēl viens pilsētas sinonīms ir “parku pilsēta”. Te ir daudz zaļojošu parku, dārzu, kas pazemina gaisa temperatūru par 1-1,5 grādiem. Līdz ar to pilsētā ir vēsāk nekā blakusesošajā tuksnesī. Al Husejn pils atrodas galvenajā pilsētas lepnumā un tā ir pazīstama arī kā Vecais vai Baltais forts. Pils ir visvecākā galvaspilsētas celtne, kas tikusi uzbūvēta 19. gadsimta beigās, tagad tur ir izvietots Abū Dabī Kultūras centra vēsturisko dokumentu arhīvs. Al Mussafahn - netālu no Abū Dabī izstāžu kompleksa atrodas Kultūretnogrāfiskie lauki, kur ir iespēja iepazīt dažādu valsts rajonu dzīvesveidu. Brīvdienās un svētku dienās šeit tiek rīkotas nacionālo dziesmu un deju skates. Vakaros īstu romantisma  garu uzbur skaistās pilsētas strūklakas krastmalas skvēros: “Pērles”,  “Dalla”, “Lidojošie baloži”.

Veikalu vilinājums. Veikali Ibn Battuta un Mall of Emirates ir pārsteidzošākie iepirkšanās centri jebkuram eiropietim. Pirmajā interjers ierīkots kā ceļojums pa septiņām valstīm.  Sarkanā, dekoratīvā, milzīgā ieeja raksturo Ķīnu. Pēc tam iepirkšanās turpinās Indijā, Persijā, Ēģiptē, Tunisijā. Attālums no viena gala līdz otram ir kilometrs. Savukārt, Mall of Emirates pārsteidz ar slēgto slēpošanas trasi.

Pilsētas īpatnība ir lielais mošeju daudzums pilsētas centrā, parkos un visā apkārtnē. Ainava, kad vienlaikus var redzēt vairākus krāšņos minaretus, raksturīga tikai Abū Dabī. Pastaigās pa pilsētu un parkiem pavadīs lūgšanu melodijas no kādām tuvumā esošajām mošejām.

Naftas izstāde ir kā valsts vēstures vizuālā liecība. Te ar audiovizuāliem palīgiem parādīta hronoloģija par Abū Dabī pilsētu, un droši var teikt, ka par visas valsts attīstību. Jo viss, kas šeit tapis, - tapis pateicoties „melnajam zeltam”.

Korniči kuģu būvētava ir speciāli rekonstruēta. Te tiek izgatavotas tradicionālās arābu laivas – dou.

Dubaja tiek uzskatīta ne tikai par brīnišķīgo celtņu simbolu (Jameirah, Burj Arab,Emirate Towers, Hayat utt), bet arī par biznesa un izklaides centru. Bur-Dubajā jeb pilsētas dienvidu daļā atrodas biznesa kompāniju galvenie ofisi, emīra biroji, bankas, pasts, osta, muita, televīzija. Savukārt Deira, kas atrodas ziemeļdaļā, ir izklaides un arī tirdzniecības rajons. Te atrodas skolas, viesnīcas, klubi, veikali, starptautiskā lidosta un  Deiras tornis. Džumeira jeb pludmales rajons ir pievilcīgs tūristiem, kas ilgojas pēc dienvidu saules. Pilsētas modernās augstceltnes ir stiklotas, un tas rada viegluma sajūtu. Dubaija ir ļoti multikulturāla – tur ir daudz iebraucēju no Pakistānas, Indijas. Īstu pasaules uzmanības ažiotāžu piesaistījusi jaunveidojamā „Pasaules karte”, kas ir mākslīgi veidotu salu grupa ar pasaules valstu kontūrām. Pasaules turīgajiem cilvēkiem ir iespēja nopirkt sev, piemēram, Angliju, Franciju vai Filipīnas salu veidolā. Mākslīgā sala „Palma” tiek veidota kā  atpūtas namiņu izdaiļots mākslīgs līcis Persijas līča krastā.

Dubaja ir visdemokrātiskākā vieta arābu pasaulē, kur var ieraudzīt dažas arābu ģimenes, kas ir atteikušās no gadsimtiem senās ģērbšanās kultūras. Dubai Shopping Festival jeb iepirkšanās svētki lielajos supermārketos ir varens piedzīvojums ikvienam. Te var redzēt arābu ģimenes modi visā krāšņumā - līdz acīm melnos lakatos tītas sievietes, kurām zem šiem lakatiem ir vismodernākās dizaineru drēbes un kurpes; vīriešus baltos "naktskreklos" ar galvas autiem ejam pa priekšu savai ģimenei.

Bura” jeb „ Burj Al Arab” ir pasaules dārgākā viesnīca  Dubajā. Līcis pie Dubajas vienmēr ir pilns ar vienmastu kuģiem un laiviņām, kuras pārvadā pasažierus no viena krasta uz otru. Dubajas krastmalā atrodas tikai dažas viesnīcas. Katru gadu tās iziet stingru atestāciju.

Adžmana ir neliels emirāts, kas robežojas ar Sardžu, un atrodas AAE rietumu piekrastē. Tikai šeit būvē unikālās arābu laivas dou lielā vairumā, un tās ir pamatienākumu avots, tāpat kā zvejniecība un tūrisms. Naftas atradnes šajā emirātā netika atrastas. Agrāk  Adžmana bija lielākais pērļu piegādātājs pasaules tirgū, taču tās izkonkurēja mākslīgās pērles no Japānas. Mūsdienās emirāts lepojas ar greznajām, tīrajām un baltajām pludmalēm. Adžmanas 18.gs. cietoksnis ar muzeju ir liecība par emirāta lielajām bagātībām. Tās veido arī tagadējo valsts labklājību.

Adžmanas cietoksnis, kādreiz bija galvenais pilsētas aizsargs, cietokšņa telpās apmetās arī valdnieki un iekārtota bija arī pat vietējā policijas stacija, bet tagad tajā atrodas muzejs. Izstādēs galvenokārt ir vietējie arheoloģiskie atradumi un vietējo iedzīvotāju tradicionālās dzīves atainojums. Iespaidīga ir emirātu ieroču un manuskriptu kolekcija. Pilsētai ir bijusi nozīmīga loma Bronzas laikmetā, visapkārt pilsētai tika atrasti priekšmeti no Bronzas laikmeta, tos var apskatīt muzejā.

Dou laivu kuģu būvētava atrodas ziemeļu daļā Adžmanas grīvā, tā ir lielākā dou laivu būvētava pasaulē. Kuģu būvē tiek izmantoti tradicionālie instrumenti un roku prasmes, būvēšana notiek bez nekādām shēmām.

Adžmanas piekrastē ir vienas no skaistakajām pludmalēm visos emirātos. Piekrastēs atrodas daudz luksusa viesnīcas, tā ir ļoti laba vieta, kur apmesties un baudīt relaksējošo jūras auru.

Vienas no Adžmanas zīmīgākajām vietām - Šeiha Zajeda Adžmana Mošeja, Etisalat tornis, kurš ir veidots mošejas stilā un izskatās kā milzīga golfa bumbiņa, Adžmanas Emirātu pilsēta – vieta, kur no plika tuksneša uzplauka milzīga pilsēta ar debesskrāpjiem, luksusa viesnīcām, milzīgiem iepirkšanās centriem un daudz ko citu.

Šardža tiek uzskatīta par arābu kultūras galvaspilsētu, ir trešais lielākais emirāts. Līdz  19.gs. tā bija nozīmīgākā osta Persijas līcī. Tajā ir stingrākie likumi no visiem septiņiem emirātiem. Sausais likums attiecas arī uz tūristiem, tāpēc pa ielu iedzērušiem labāk nestaigāt, ja vien nav vēlme izbaudīt vietējo cietumu, samaksāt pieklājīgu soda naudu un saņemt aizliegumu atgriezties šajā zemē. Turklāt šortos pa ielu staigāt nedrīkst, visiem jāvalkā garās bikses, - tas nekas, ka ārā +35 ºC. Naudas sodu var izpelnīties arī, ja sāksiet fotografēt vietējos iedzīvotājus, īpaši sievietes vai pat uzmest uz viņām savu uzbāzīgo skatienu. Halidas lagūnā…skatāma aizraujoša aina: 100 m augsta strūklaka, kas attēlo naftas straumi un nes valstij milzīgus ienākumus. 1998. gads Šardžai bija īpašs, jo UNESCO atzina to par pasaules kultūras galvaspilsētu. Te arī atrodas AAE lielākā mošeja - Feisala.

Al Jazeera(Al Montazah) parks – veidots kā vieta, kur atpūsties ģimenēm, tas atrodas uz 100 000 kvadrātmetrus lielas salas, ieskauta Halida lagūnā. Šī ir populārākā atpūtas vieta Šardžā, perfekta vieta, kur pavadīt jautrus mirkļus visa vecuma cilvēkiem. Parkā ir pieejami daudzi baseini, mini zoodārzs, atrakciju parki bērniem, kā arī traki nobraucieni pieaugušajiem. Parkā ir kafejnīcas un suvenīru veikaliņi. Apskatīt parku ir iespējams arī no vilcieniņa, tas brauc cauri visam parkam un ļauj apmeklētajiem izvēlēties labākās vietas, kur baudīt pikniku. Tūristu iecienīts ir arī Šardžas Tuksneša parks kas apvieno 3 iespaidīgus apskates objektus – Arābu Savvaļas centrs, Šardžas dabas vēstures un botāniskais muzejs un Bērnu Ferma. Neticami skaistu ūdens pasauli var ieraudzīt Šardžas akvārijā – tajā atrodas 20 lieli akvāriji ar ūdens pasauli no vietējiem ūdeņiem. Iepazīties ar Islāma kultūru var Šardžas Islāma Civilizācijas muzejā, muzejs piedāvā galerijas par Islāma tradīcijām, senus artefaktus no visas pasaules un citus meisterdarbus. Pilsētā vēl ir pieejami Sardžas Mantojumu muzejs, Sardžas arheoloģijas muzejs, Sardžas Zinātnes muzejs, Sardžas Atklājumu centrs. Nopirkt vietējos labumus un krāšņos darinājumus ir iespējams daudzajos tirdziņos, tūristi tos apbrīno to skaistās arhitektūras dēļ. Centrālo tirgu – Blue Souq var atpazīt ar zilajām flīzēm, kas rotā tirgus sienas. Tirdziņā ir vairāk nekā 600 veikalu, kas ir sadalīti divās daļās – vienā pusē pārsvarā ir elektroniskās preces un dāvanas, bet otrā vērtīgi juvelierizstrādājumi.
Fudžeira ilgu laiku bija Šardžas daļa, tikai 1953. gadā ieguva patstāvību. Emirāts atrodas pie Omānas līča. Te ikvienu uzrunā vēstures pieminekļi: vissenākā mošeja Al Bidija (celta pirms 500 gadiem); Al Heila un Al Bitna viduslaiku pilis. Emirāta ainavas neatņemama sastāvdaļa ir Hadžaras kalni. Kalnu ielejās un aizās visu gadu saglabājas ūdens, kas ir visai neraksturīgi šai klimata joslai.

Nedaudz ārpus pilsētas atrodas Fudžeiras forts. Tūristiem ir iespēja bez maksas staigāt un apskatīt milzīgo apskates objektu. Šeit ir arī muzejs, kurā var iepazīties ar pilsētas vēsturi. Lielākā daļa piekrastes nav piemērotas peldēšanai, taču pilsētā Diba, kas atrodas 30 km no Fadžeiras, ir saulainas pludmales, kur var izbaudīt arī ūdens atrakcijas. Tūristu iecienīti ir laivu pārbraucienu uz daudzajām salām Omānas līcī, salas ir iecienījuši daudzie makšķernieki.

Ummelkaivaina ir vismazākais emirāts. Emirāta nosaukums nozīmē „Divu spēku māte”. Gaisa temperatūru no novembra līdz martam ir ļoti patīkama – no 26 grādi pēc Celsija dienas laikā un 15 – naktī. Savukārt no aprīļa līdz oktobrim temperatūra ir ļoti augsta un var pacelties pat virs 40 grādiem. Ummelkaivaina ir vieta, kuru izbaudīt relaksējošās viļņu šļakatas un mieru pludmalēs. Burāšana klusajās lagūnās piedāvā neaizmirstamāko pieredzi ziemeļu emirātos. Ūdens izklaides - ūdens slēpošana, braukšana ar kajaku, vindsērfings, ūdens motocikli un daudz kas cits ir populārākās tūristu izklaides šajā emirātā. Īstu piedzīvojumu sagādās laivošana ar kanoe laivām cauri klusajiem ūdeņiem līdz tuksnešu salām, kur atklāsies mangrovju purvi, kur mājo putni, zivis, rozā flamingo, bruņurupuči, krabji un lēcēj zivis dabīgajos apstākļos. Ummelkaivainā atrodas Jūras pētniecības centrs, kurā mākslīgi tiek audzētas garneles un zivis. „ Dreamland” ir populārs ūdens atrakciju parks, kurā atpūsties brauc ģimenes no visas arābu valsts. Netālu no „Dreamland” atrodas aviācijas klubs, kur visa gada garumā ir iespējams izlekt ar izpletni, lidot ar lidmašīnām un gaisa baloniem. Ātruma cienītajiem noteikti patiks aizraujošie izbraucieni ar bezceļu bagijiem pa tuksnešu kāpām Ummelkaivainas autosacīkšu klubā. Pilsētā ir arī Jāšanas akadēmija, slavenas zirgaudzētavas, izjādes un brīnišķīgas pludmales. Pilsēta izsenis bijusi liela dateļu audzētāja un zivju audzētāja.

Rāselheima – nozīmē „telts augšdaļa” atrodas pašos Apvienoto Arābu Emirātu ziemeļos. Gandrīz 2500 kvadrātkilometru lielā teritorija ir 4. lielākais emirāts. Rietumu daļā ir dabiska robeža ar 64 km garu Persijas līča smilšu pludmali. Austrumu daļā ir iespaidīgi kalnu apgabali, kurus sauc par Ru’us Al Jibal, tie ir daļa no Hadžaras kalniem. 1900 m augstā virsotne Jebel Jais ir ne tikai Rāselheimas augstākā virsotne, bet augstākā visos emirātos. Šis emirāts ir pazīstams ar saviem palmu dārziem un auglīgajām oāzēm. Tiek uzskatīts, ka Rāselheima ir visauglīgākais emirāts. 8 mēnešus gadā, no oktobra līdz maijam, šeit valda mērena, atsvaidzinoša temperatūra, bet atlikušajos 4 mēnešos ir karsta svelme.

Rāselheima kā atpūtas galamērķis piedāvā viesiem dažāda veida aktivitātes un apskates objektus sākot no ūdens izklaidēm līdz tuksneša piedzīvojumiem, no golfa līdz vēsturiskām vietām, no pilnīgas relaksācijas līdz adrenalīna uzplūdumiem.

Bassata tuksneša ciemats piedāvā unikālu pieredzi padzīvot nesen atvērtajā tuksneša ciematā. Šeit var izbaudīt tradicionālās arābu dzīvesveida aktivitātes – sērfošana pa kāpām, vēderdejotāju izrādes, arābu Tanoura deja, kamieļa izjādes un pamieloties ar svaigi grillētu gaļu. Seno arābu dzīves stilu tuksnešos, gardo tradicionālo virtuvi un atpūtu pie dabas var arī izbaudīt Bedouin tuksneša oāzes apmetnē.

Jūras princis nosaukts pirmā arābu jūrnieka Ahmad bin Majid, "Jūras princis" vārdā – motorizēta buru jahta piedāvā dažādus izbraucienus pa burvīgajiem Rāselheimas krastiem.

Ūdens atrakciju parks Iceland piedāvā aizbēgt no tuksneša karstuma. Šis ūdens atrakciju parks ļaus atvēsināties no karstajām tuksneša dienām, tas piedāvā atrakcijas jebkura vecuma apmeklētājiem, dažādas spēles, slidkalniņus un plašu ēdienu izvēli.

Rāselheimas burāšanas akadēmija – burāšanai Apvienotajos Arābu Emirātos ir senas tradīcijas, vieglās jūras brīzes un klusie ūdeņi veido ideālus apstākļus burāšanai Rāselheimas krastos. Akadēmija piedāvā iesācēju pamatu apgūšanas apmācības, kā arī profesionālus kursus ar dažādu veidu laivām. Ja, tomēr nav pašam vēlmes apgūt burāšanu, ir iespējams noīrēt laivas un doties izbraucienā vērojot saulrietu un baudot atsvaidzinošus kokteiļus.

Nacionalais Rāselheimas muzejs celts 18. gs. vidū persiešu iebrukuma laikā. Sākotnēji, līdz 1964. gadam, tas bija karaliskās ģimenes nams. Muzejā var apskatīt daudz senās rotaslietas, ieročus, manuskriptus un daudz ko citu, lai atklātu emirātu burvību. Šis muzejs tiek uzskatīts par bagātāko monumentu muzeju visos emirātos. Vēstures cienītājiem interesants liksies Dhayah forts - celts 16. gs., to var manīt kilometriem tālu no jūras krastiem, tas tika būvēts, lai aizstāvētos no Britu jūras flotes.

Suvenīri: noteikti dateles, kas nopērkamas svaigas, žāvētas, medū, sīrupā un šokolādē; elektronikas izstrādājumi par ļoti zemām cenām ar kaulēšanos; kašmira šalles; paklāji un īpatnējas kurpes.

Safari ar džipiem ir pietiekami ekstrēma ekskursija, tāpat kā izjāde ar kamieļiem, hennu tetovējumi un vēderdejas.