cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Viesnicas

Pasaules mērogā, kā arī Eiropas Savienībā nepastāv vienota klasifikācijas sistēma iestādēm, kas sniedz izmitināšanas pakalpojumus, tāpēc, atkarībā no valsts, ir dažādi vienādu kategoriju viesnīcu standarti. Viesnīcas kategorija ir atkarīga no numuru lieluma un to aprīkojuma, apkalpošanas līmeņa, kā arī no piedāvāto pakalpojumu klāsta. Prasības, kas tiek izvirzītas kategorijai un to izskaidrojums dažādās valstīs var atšķirties.

1* vienkārši numuri ar ierobežotu ērtību piedāvājumu. Tualete un duša ir kopēja daudziem numuriem. Parasti viesnīcā nav restorāna.
2* - vienkārši numuri, nedaudz labāk aprīkoti. Tualete un duša var atrasties numurā vai koplietošanas telpās. Istabas dekorētas, taču ne pārāk eleganti. Parasti numurā ir telefons un tv. Parasti piedāvā ierobežotus ēdināšanas pakalpojumus, tomēr restorāns var arī nebūt.
3* - numuri un vestibili ir plašāki, ertāk un elegantāk iekārtoti. Numurā ir tualete un duša / vanna. Iespējamie pakalpojumi – peldbaseini, fitness centri, apkalpošana numurā, durvju sargs, autostāvvieta. Viesnīcas ēkā atrodas restorāns.
4* - viesnīca piedāvā augstāku komfortu un pakalpojumu kvalitāti. Parasti ēka ir nesen celta vai atjaunota, tādēļ numuri ir ar gaumīgu iekārtojumu un dizainu. Personāls ar labām tehniskām un sociālām prasmēm, vērsts uz klienta vajadzībām un ērtībām. Iespējamie pakalpojumi – apkalpošana numurā visās ēdienreizēs, visu diennakti – dzērieni un uzkodas, ķīmiskā tīrītava, sulainis novieto automašīnu stāvvietā, fitness centri, konferenču zāles, viens vai vairāki peldbaseini, durvju sardze.
5* - luksus klases viesnīcas piedāvā augstu pakalpojumu kvalitāti, orģinālu dizainu un eleganti dekorētas plašas telpas. Numuri ir grezni, ērti un plaši, parasti numurā ir arī cd atskaņotājs un džakuzi. Iespējamie pakalpojumi – apkalpošana numurā visu diennakti, sulainis novieto automašīnu autostāvvietā, durvju sargs, labi aprīkoti fitness centri, konferenču zāles, šveicara pakalpojumi.

Kempings - piedāvā telts vietu labiekārtotā teritorijā, guļvietu treilerī vai mazās mājiņās.
Hostelis (jauniešu viesnīca) - lēta kopmītņu tipa viesnīca, kur viesi izīrē gultasvietu ar svešiem viesiem kopīgā istabā, reizēm divstāvu gultu guļamzālē. Vannas istaba, atpūtas telpa un virtuve ir vairākiem numuriem kopīga.
Motelis - vienkārša naktsmītne autobraucējiem, kas parastiatrodas ceļa malā pie maģistrālajiem autoceļiem. Parasti viena ēka ar numuriem, kuru durvis vērstas uz autostāvvietu, vai arī vairākas atsevišķas mājiņas ar kopēju stāvlaukumu.

Izmitināšana
Viesnīcās var būt divvietīgi, vienvietīgi numuri, apartamenti (viesnīcas numurs, kurā ir atsevišķa guļamistabas un viesistabas zona, tas var būt aprīkots ar mini virtuvi, dažkārt apartamentus viedo vairākas caurstaigājamas istabas, piemēram, viesistaba un guļamistaba) un studijas (vienistabas numurs ar nelielu priekšnamu, tajā var būt ierīkota mini virtuve). „Tūristu klase” – kūrortu viesnīcas ar minimālām ērtībām. Dažkārt tās var atrasties attālāk no kūrorta centra. Atkarībā no viesnīcas, labierīcības (tajā skaitā duša) var būt vai nu numuriņā, vai viesnīcas stāvā. Standarta divvietīgajā viesnīcas numurā, atkarībā no interjera, var būt gan viena divguļamā, gan divas atsevišķas gultas. Parasti viesnīcās nemēdz būt trīsvietīgi numuri. Rezervējot vietu trešajai vai ceturtajai personai, divvietīgajā numurā tiek ievietota papildus gulta, dīvāns vai krēsls–gulta. Par papildus samaksu var izīrēt gultiņu zīdainim. Viesnīcas administrācija izmitina tūristus brīvajos rezervētā tipa numuriņos pēc saviem ieskatiem. Numurus ar skatu uz kalniem, dienvidu pusi viesnīcas garantē tikai gadījumā, ja par to ir saņemta īpaša piemaksa, ko samaksājis tūrists. Pretējā gadījumā šāda vēlme var tikt apmierināta tikai tad, ja šāds numuriņš ir pieejams. Vēlamies vērst Jūsu uzmanību uz to, ka jēdziens „ar logiem uz kalniem/dienvidu pusi” norāda tikai numura ģeogrāfisko novietojumu pret kalniem/debespusi, kas nav identisks jēdzienam „ar skatu uz kalniem/debespusi”. Numuros ar logiem uz kalnu pusi nereti nav tieša skata uz kalniem (numura logi pret kalniem pavērsti leņķī), skatu uz kalniem var aizsegt citas ēkas vai koki. Kā papildus vēlmes, kas nav saistošas ceļojuma organizētājam, tiek attiecinātas arī vēlmes apmesties konkrētā viesnīcas stāvā, blakus numuros utt.

Tūrists, kurš ceļo viens
Vienvietīga numura cena vienam cilvēkam var būt augstāka nekā divvietīga numura cena vienam cilvēkam. Vienvietīgie numuri platības ziņā var būt mazāki nekā standarta divvietīgie numuri. Saskaņā ar viesnīcu vispārpieņemto praksi, tūristu, kurš samaksājis par vienvietīgo numuru, nereti izmitina divvietīgā numurā, taču tas nebūt nenozīmē, ka numurā izmitinās vēl kādu cilvēku. Personai, kura ceļo kopā ar bērnu, dažās viesnīcās ir iespēja pasūtīt papildus numuriņā ievietojamu gultu (tāpat kā gadījumos, kad divvietīgā numurā dzīvot trīs cilvēki un tiek piemērota atlaide).

Pakalpojumi viesnīcās
Par viesnīcu servisu un izklaidējošo pasākumu organizāciju atbild viesnīcas administrācija. Tūrisma sezonas sākumā un beigās viesnīcās parasti tiek piedāvāta mazāka izklaides pasākumu un citu pakalpojumu pieejamība. Pašā sezonas karstumā piedāvāto pakalpojumu līmenis mēdz nedaudz pazemināties. Bieži personīgos seifus, kas atrodas numurā vai reģistratūrā, var izīrēt par papildus samaksu. Tā mēdz būt arī ar ledusskapjiem un mini bāriem. Dzērienu klāstu mini bārā nosaka viesnīcas administrācija. Par dzērieniem, kas ir izdzerti no numurā esošā mini bāra, nāksies samaksāt izrakstoties no viesnīcas saskaņā ar viesnīcas administrācijas piestādīto rēķinu. Nereti viesnīcās ir aizliegts uzglabāt personīgos produktus mini bārā vai numurā. Lielākajā daļā viesnīcu ir jāmaksā par tādiem izklaides pakalpojumiem kā biljardu, saunu, džakūzī, vingrošanas centra apmeklējumu u.c. Restorāni un bāri ir atvērti saskaņā ar grafiku, ko nosaka viesnīcas administrācija. Brīvdabas kafejnīcas, restorāni un bāri pludmalēs un pie baseiniem viesnīcas teritorijās ir atvērti atkarībā no laika apstākļiem. Baseinu, ūdens atrakciju un ūdens izklaidu darba grafiku nosaka viesnīcas administrācija. Atkarībā no laika apstākļiem, administrācija regulē baseinu apsildes sistēmas (tur, kur tāda ir) darbību. Viesnīcā aizliegts staigāt slēpju zābakos, glabāt slēpes numuriņā, ja ir speciāla, tam paredzēta, vieta.
Daudzās viesnīcās tiek piedāvāti ārsta pakalpojumi. Viesnīcās ārsts parasti pieņem dažas stundas dienā, vai, nepieciešamības gadījumā, ierodas pēc izsaukuma.

Diennaktis viesnīcā
Ierašanās dienā par diennakts sākumu viesnīcā uzskata plkst. 14-18. Pēdējā dienā viesnīcas numurs ir jāatbrīvo līdz plkst. 10-12, ieskaitot bagāžu. Par noteikumiem, kādi attiecas uz izrakstīšanos no viesnīcas, Jūs informēs viesnīcas administrācija. Noteikumi ir spēkā arī tad, ja jāizlido naktī, pat pēc plkst. 24:00. Pēc numura atbrīvošanas bagāžu var atstāt bagāžas glabātuvē vai speciālā telpā viesnīcā. Ja ir iespējams, viesnīcas administrācija var izmitināt viesus ātrāk vai pagarināt numura atbrīvošanas laiku. Parasti par to tūristiem ir jāmaksā papildus maksa, ko nosaka viesnīcas administrācija.

Ēdināšana viesnīcās
SC - izmitināšana viesnīcā bez ēdināšanas.
BB - izmitināšana viesnīcā ar brokastīm.
HB - izmitināšana viesnīcā ar brokastīm un vakariņām. Vakariņu laikā dzērieni ēdināšanas cenā nav iekļauti.
FB - izmitināšana viesnīcā ar brokastīm, pusdienām un vakariņām. Pusdienu un vakariņu laikā dzērieni ēdināšanas cenā nav iekļauti.
AI - izmitināšana viesnīcā, viss iekļauts (brokastis, pusdienas un vakariņas). Cenā ir iekļauti vietējo ražotāju alkoholiskie un atspirdzinošie dzērieni.
UAI - izmitināšana viesnīcā, ultra viss iekļauts (brokastis, pusdienas un vakariņas). Cenā ir iekļauti vietējo un ārzemju ražotāju alkoholiskie un atspirdzinošie dzērieni.

Pēc administrācijas lēmuma, dažus dzērienus vai ēdienus var piedāvāt par papildmaksu.

American Breakfast (amerikāņu brokastis) - sastāv no graudu un kukurūzas ēdiena gaļas, olām, kā arī konditorejas izstrādājumiem.
Asian Breakfast (austrumnieku brokastis) sastāv no rīsu biezputras un nūdelēm.
Continental Breakfast (kontinentālās brokastis) – sastāv no maizes un smalkmaizītēm, sviesta un ievārījuma, siera un gaļas, kafijas, tējas un sulas.
English Breakfast (angļu brokastis) – sastāv no grauzdētas maizītes un džema, ceptas šķiņķa ar olu, tējas un kafijas, kā arī var būt iekļautas arī pārslas un augļu sula.
Zviedru galds – netiek servēts atsevišķi katrai personai, ir pašapkalpošanās.

Ēdiens tiek pasniegts noteiktajā laikā viesnīcas restorānā. Ja klienti, kas agri no rīta atstāj viesnīcu, vai atgriežas viesnīcā vēlu vakarā vēlas saņemt ēdināšanu citā laikā, atsevišķos gadījumos, kārtībā, ko nosaka viesnīcas administrācija, ir iespēja (dažkārt par papildus samaksu) saņemt agro brokastu vai vēlo vakariņu produktu saiņus.
Konkrēto ēdināšanas pakalpojumu sniegšanas kārtību, laiku, kad un kur saņemt attiecīgo ēdināšanu, ēdienu un dzērienu izvēli nosaka viesnīcas administrācija saskaņā ar valsts īpatnībām, viesnīcas kategoriju un tml.
Parasti viesnīcas numuros, kuros nav virtuves, ir aizliegts gatavot un uzglabāt ēdienu. Tajās viesnīcās, kurās ierašanās dienā numurā ir pieejama kafija un tēja, ir atļauts sagatavot šos dzērienus (par to ir norādīta informācija viesnīcu aprakstos). Šo dzērienu krājumi netiek papildināti. Svētku laikā ne visas viesnīcas rīko īpašas vakariņas/Jaunā gada vai Ziemassvētku svinības (šajā gadījumā viesnīcas iemītniekiem, kuri pasūtījuši vakariņas, pasniedz parastās vakariņas). Tajās viesnīcās, kurās rīko īpašās vakariņas/Jaunā gada vai Ziemassvētku svinības, parasti pasniedz tikai svētku vakariņas – īpašu programmu parasti nerīko.

Seifs viesnīcā
Atgādinām, ka saskaņā ar dažu valstu spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem viesnīca nav atbildīga par vērtslietām, kas atstātas viesnīcas numuros. Iesakām vienmēr iznomāt viesnīcas seifu un glabāt tajā pasi, naudu un citas vērtīgās lietas. Arī citas vērtslietas, ko Jūs atstājat numurā rekomendējam glabāt aizslēdzamās somās.

Numuru uzkopšana
Numuru uzkopšanas laikā tiek uzslaucīta un mazgāta grīda, ar putekļu sūcēju tiek tīrīti paklāji, tiek tīrīta vannas istaba un tualete, iznesti atkritumi un saklātas gultas. Augstāko kategoriju viesnīcās numuri tiek uzkopti katru dienu, zemāko kategoriju viesnīcās – 1-2 reizes nedēļā. Gultas veļa un dvieļi tiek mainīti 1-2 reizes nedēļā. Ja klients izmanto virtuvi, par tās tīrību jārūpējas pašam. Slēpošanas kūrortos par kārtību un tīrību apartamentos vai studijās klients galvenokārt rūpējas pats. Dvieļi un gultas veļa tiek mainīti ne biežāk kā reizi nedēļā.

Ūdens
Jebkurā valstī neiesakām dzert ūdeni no krāna, ja par ūdens kvalitāti attiecīgajā vietā nav droša un nenovecojusi informācija. Ar baktērijām piesārņots ūdens var kaitēt Jūsu veselībai un izraisīt dažāda veida saslimšanas.

Troksnis
Daudzu viesnīcu teritorijā tūrisma sezonas laikā līdz vēlai stundai ilgst izklaides programmas. Dažreiz transporta kustība ielās pastiprina troksni. Viesnīcas, kas atrodas netālu no lidostām, var sasniegt izlidojošo un ielidojošo lidmašīnu radītie trokšņi. Viesnīcas administrācija lūdz, lai viņu viesi uzvestos pieklājīgi, bet dažreiz tūristiem patīk trokšņot. Viesnīcas administrācija neatbild par trokšņa līmeni ārpus viesnīcas. Tiem, kas meklē mieru, mēs iesakām iepriekš uzmanīgi izlasīt viesnīcas aprakstu un atbilstoši tam izvēlēties viesnīcu mierīgā vietā, tālu no skaļām izklaides vietām.

Viesnīcu numuru veidi:
Single room (SGL) – vienvietīgs numurs
Double room (DBL) – divvietīgs numurs ar vienu divguļamo gultu
Twin room (TWIN) – divvietīgs numurs ar divām vienguļamām gultām
Triple room (TRP) – trīsvietīgs numurs
Suite – numurs, kas sastāv no guļamistabas un viesistabas
Family - istaba ģimenei.
Superior - pievilcīgāka un dārgāka istaba, bieži vien ar labāku iekārtojumu, skatu vai citām priekšrocībām.
Bungalo – numurs, kas atrodas atsevišķā, nelielā vasarnīcas tipa ēkā.
Apartment - numurs ar virtuvi, dzīvojamo istabu un atsevišķu guļamistbu