cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Гватемала

Koloniālas pilsētas, maiju kultūra, vēsture un reliģija, arhitektūra, Karību jūras piekraste, Klusā okeāna piekraste viļņi, dabas parki, neskartas dabas ainavas un paradīzes, mistika, rosīgi tirgotāji un roku darbu ceļā gatavota produkcija Gvatemalas tirgos, ciematu apmeklējums vulkānu pakājēs, laivu brauciens pa gleznainu Atitla ezeru, rituāli un ceremonijas un vēl daudz kas cits, un tas viss Gvatemalā.

Ģeogrāfiskais stāvoklis: Centrālamerikas valsts. Robežojas ar Belizu, Hondurasu, Salvadoru, Meksiku. Karību jūras un Klusā okeāna krastos.
Platība: 108 889 km2
Gvatemalas galvaspilsēta: Gvatemala
Iedzīvotāji: 18,547,178 (2022.gads)
Nacionālais sastāvs: jaukti, metisi 59,4% (2001.g.)
Valsts valoda: spāņu
Reliģijas: Reliģija Gvatemalā ir maiju garīgo tradīciju, katolicisma un evaņģēliskās kristietības sajaukums. Ne vienmēr ir viegli atdalīt vienu no otra, jo īpaši tādās vietās kā augstienes, kur pastāv spēcīgas maiju tradīcijas. Romas katolicisms (41,7%), protestantisms (38,8%), nepieder pie konkrētas reliģijas (13,9%).
IKP/PP: $ uz 1 iedz. 8,413 (2018.gads)
Galvenās nozares: Kultūras augu audzēšana (cukurbietes, banānu, kardamona, kukurūzas, kafijas), lauksaimniecība, tekstilrūpniecība, cukura ražošana, metālrūpniecība, tūrisms.
Naudas vienība: ketsals (GTQ)
Valsts pārvaldes forma: demokrātiska republika
Augstākais punkts: Vulkāns Tajumulco 4211 m
Lielākais ezers: Izabal ezers
Lielākās pilsētas: Gvatemala, Mixco, Petapa, Quetzaltenango, Chimaltenango, Escuintla, Villa Canales, San Juan Sacatepequez.
Reljefs: piejūras piekrastes, kalni, pauguri, plato, dziļas upju ielejas, un vulkāni – dažādas aktivitātes.
Dabas resursi: nafta, niķelis, zivju resursi
Klimats: Atrodas tropiskā klimata zonā. Dienvidu un piekrastes reģionos ir karsts visa gada garumā, vidējā gada temperatūra svārstās no + 20  līdz +37 grādiem pēc Celsija. Visaugstākā vidējā gaisa temperatūra pa mēnešiem ir +29 grādi pēc Celsija maija mēnesī, viszemākā temperatūra +11 grādi pēc Celsija janvāra mēnesī. Gvatemalā dominē  2 izteiktas sezonas: lietus sezona maijs – decembra sākums, sausuma sezona decembris – februāris. Vajadzētu nodrošināties ar vējjakām, džemperiem vakariem, jo vakaros un nakts stundās ir vēsāks, kā dienas laikā.
Piesardzības pasākumi: Visbiežākās slimības, kas konstatētas Gvatemalā ir A Hepatīts, stinguma krampji, tīfs.  Pret šīm slimībām būtu ieteicams veikt piesardzības pasākumus pirms došanās uz Gvatemalu.
Muita: Eiropas savienības, tai skaitā Latvijas ceļotājiem līdzi ņemšanai ir vajadzīga pase ( minimums derīga 6 mēnešus līdz pases lietošanas beigu datumam), vīza nav nepieciešama.

Iespējas, ko ikvienam ceļotājam vajadzētu izmantot atrodoties Gvatemalas galvaspilsētā Gvatemalā ir pilsētas ievērojamāko muzeju (Modernās mākslas muzejs, nacionālās vēstures Popol Vuh muzejs, Maiju kultūras Ixchel del Traje Indigena muzejs), un vietu (Jardin botāniskais dārzs, reliģiska apskates vieta Iglesia de San Francisco, Union baznīca) apskate, Auroras Zooloģiskā dārza apmeklējums, Nacionālā teātra (Miguel Angel Asturias) apmeklējums, Tikalas nacionālā parka apmeklējums, pilsētas daļas  La Canada apskate un naktsdzīves un izklaižu Zona Viva apmeklējums, Mercado tirgus apmeklējums. Gvatemalas galvaspilsētā ir daudzveidīgs viesnīcu piedāvājumu klāsts pilsētas viesiem, kā arī gastronomijas un kulinārijas piedāvājumi neatstās vienaldzīgus restorānu un kafejnīcu apmeklētājus.
Antigvas Gvatemalas pilsētas interesantākās tūristu piesaistes vietas – Kafijas muzejs, Mayatenango tematiskais parks, Rincon de Sacatepequez muzejā, Maiju mūzikas muzejs. Kafijas muzejs ir brīnišķīga iespēja ceļotājiem iepazīties ar kafijas pasauli. Ceļotāji tiek iepazīstināti ar kafijas ceļu – no auga līdz kafijai, ar tehnoloģijām, antīkiem priekšmetiem, ar kafijas augu plantācijām, ar kafijas garšu degustācijas procesā, ar produkciju, kuru var iegādāties turpat esošajā kafijas veikalā. Mayatenango tematiskais parks apmeklētājiem dod iespēju iepazīties ar  maiju kopienu dažādiem apdzīvotiem reģioniem, arhitektūru, dzīvesveidu. Rincon de Sacatepequez muzejā ceļotājiem ir iespēja redzēt Antigvas ciematos dzīvojošo iedzīvotāju kultūras tradīcijas, apģērbu,  tradicionāla ēdiena gatavošanu, āra aktivitātes, kāzu ceremoniju. Pēc muzeja apmeklējuma iespēja iegādāties muzeja veikalā sev kaut ko tīkamu. Maiju mūzikas muzejs piesaista apmeklētājus ar tradicionālajiem maiju mūzikas instrumentiem, ar unikālām ekspozīcijām trīs zālēs, ar maģiskās mūzikas skaņām un vizualizācijas šovu.
Antigva Gvatemalā ir unikāla iespēja – uzkāpt Pacaya vulkānā, tā ir ne tikai kāpšana, bet arī elpu aizraujošu ainavu baudīšana, kas paveras uz apkārtējām teritorijām. Pusi ceļa dodoties augšup uz vulkāna virsotni var pieveikt braucot ar mašīnu. Pirms doties vulkāna apskatē noteikti vajadzētu parūpēties par ērtiem un atbilstošiem apaviem, siltu džemperi vai vējjaku, un gida pakalpojumiem. Pēc vulkāna apskates patīkamu dienas nobeiguma daļu sniegs Baños Termales Santa Teresita piedāvājumi – relaksācija termālajos ūdeņos, dažāda veida masāžas un labsajūtas vannas.

Antigva Gvatemalā tūristus piesaista ne vien kultūras un vēstures vietas (Santa Clara drupas, Santa Catalina arka, pilsētas centrālais parks, La Recoleccion baznīca, drupas Convento de las Capuchinas), arhitektūra, ēkas (Santiago katedrāle, La Merced baznīca), pilsētas apskates tūres, bet arī SPA piedāvājumi (Kawilal SPA, Antigvas SPA kūrorts), iepirkšanās vietējā pilsētas tirgū, veikaliņos, kulinārijas skola, spāņu valodas skolas, piedzīvojumu tūres tuvāk Antigvas Gvatemalas dabai ar apvidus auto iepazīstot Antigvas Gvatemalas skaistākās vietas. Vairāk informācijas par izjūtu un adrenalīna cienītājiem par piedzīvojumu tūrēm skatīt šeit http://antiguacanopytours.com/guatemala/ .
Antigva Gvatemalā atrodas gan tradicionālas viesnīcas (Hotel Casa Cristina, Aurora Hotel, Posada Don Valentino) , gan dizaina viesnīcas (El Convento Boutique Hotel, Cissus Boutique Hotel, Casa Encantada) , kas pilsētas viesiem nodrošina labsajūtu un komfortu.
Chichicastenango ir pievilcīga vieta ceļotājiem ar pasaulē lielāko roku darbu radītās produkcijas tirgu, kur ir iespējams iegādāties daudz un dažādas ar Maiju kultūru saistītās lietiņas – maskas, tekstilizstrādājumus utml.
Panajachel ir nozīmīga vieta ar Atitlanas (Atitlan) dabas rezervātu, Atitlanas (Atitlan) ezeru, ar pastaigu takām, kempinga vietām, infrastruktūru, naktsmītnēm, laivu braucieniem un citām aktivitātēm (piedāvā atpūtas bāze Los Elementos Adventure Center). Tā ir draudzīga atpūtas vieta ģimenēm ar bērniem un ekotūrisma cienītājiem. Dodoties uz šo vietu ir ieteicams nodrošināties ar dzeramo ūdeni un binokli, kas noderēs pastaigu vai pārgājienu laikā vērojot dabas un ainavu skatus, kā arī augu un dzīvnieku valstību, kā arī izmantot tuk tuk tūri.
Valhalla eksperimentālā stacija, kuras misija ir globālās sasilšanas un klimata izmaiņu radīto problēmu mazināšana, ilgstspējīgas agrikultūras veicināšana, dabisku produktu ražošana. Vieta atrodas tuvu Antigvas pilsētai, līdz tai var nokļūt izmantojot sabiedrisko transportu. Vārdu salikums „Las Macademias” palīdzēs Jums nokļūt līdz īstajai vietai, pasakiet izvēlētā autobusa šoferim Antigvā un viņš zinās līdz kurienei Jūs nogādāt.
Ixpanpajul dabas parks – ar pastaigu takām, zirgu izjādēm, gida vadītām ekskursiju tūrēm un citam piedāvātajām iespējām šajā parkā. Dabas parks atrodas netālu no Flores apdzīvotās vietas.
Quirigua arheoloģiska vieta un drupas – viena no labākajām maiju civilizācijas vēsturiskajām vietām, ar akmens monolītiem, muzeju, iespēja iegādāties dažādus suvenīrus piemiņai no vietējiem tirgotājiem.
8 vai 13 dienu piedzīvojumu saplānotas tūres ir unikāla iespēja ceļotājiem izpētīt Gvatemalu dažādās tās tematikās ārpus tradicionālajām tūristu takām. Tūres ir organizētas ar gidu un vietējiem gidiem, ekipējumu, viesnīcu organizēšanu naktsmītnēm, ceļotāju nogādāšana no lidostas līdz viesnīcai un no vienas tūres punkta līdz nākamajam. Gvatemalas „aktīvā” daļa 8 dienu piedzīvojumu tūre iekļauj – kāpšanu vulkānos, kalnu riteņbraukšanu vērojot gleznainas, elpu aizraujošas vulkānu dabas ainavas, apmeklējot vietējos ciematus, tirgus un laivu braucienu ar kanoe laivām pa Atitlana ezeru.

Maiju kultūras izpēte ir 8 dienu piedzīvojumu tūre, kas saistīta ar maiju reliģiju, kultūru, vēsturi Gvatemalā un tā iekļauj Antigvas pilsētu, maiju pilsētas drupas pie Tikal (spēcīgs tūristu piesaistes objekts kā Makču pikču Peru pilsētā vai Ēģiptes piramīdas Ēģiptē), Atitlana ezers un tā apkārtnes ainavas, San Pedro un Santiago ciematus vulkānu pakājēs, Chichicastenango tirgus un pilsētas apskate, nokļūšanu neskartā paradīzē – Camino Real Tikal, Yaxha arheoloģiskās vietas apskate, Tikal Nacionālā parka apmeklējums, Gvatamalas pilsēta.

Trešā piedzīvojumu tūre ir 13 dienu intervālā – Gvatemalas ( Antigvas pilsēta un tās ievērojamākās vietas, Atitlana ezers un tā tuvuma esošo ciematu apskate, Chichicastenango pilsētas tirgus un ieverojamākās vietas, Gvatemalas pilsētas ievērojamākās vietas, Copan drupas Livingstonā, Flores, Tikal Nacionālais parks) , Hondurasas un Belizas apskate.

Гватемала на карте

погода Гватемала

San Jose Jan Feb Mar Apr Nov Dec
gaiss *C 26 26 26 28 27 25
ūdens *C 27 27 28 29 29 28