cb@cb.lv | ул. Таллинас 30
ул. Калнциема 116, Рига

Андорра

Zirgi, govis, aitas un kalnu pļavu zaļums vasarās, baltums ziemās; mazie namiņi augstu klintīs rada iespaidu, ka atrodamies kādā rotaļu valstībā; tīrības kulta uzturēšana it visur un daudzie slēpošanas kūrorti; sniegs un lietus vienlaicīgi; minerālūdeņi, veselīgais kalnu gaiss  un veselības atgūšanas kūrorti; beznodokļu zeme un „vēja vārti”… Andora ir maza, taču ar savu rūpību visos sīkumos, spēj priecēt tās viesus. Andoras galvenais ienākumu avots ir tūrisms, tāpēc ikviens tūrists Andorā tiek gaidīts un aprūpēts, kā vien andorieši to spēj.

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Eiropas DR, Pireneju kalnu D nogāzēs starp Franciju un Spāniju. Valsts ziemeļus no dienvidiem šķir tikai 30 km. Andora ir sestā mazākā valsts Eiropā.
Platība: 468  km2
Galvaspilsēta: Andora da Velja
Iedzīvotāji: 77 499 (2022. g.)
Valsts valoda: katalāņu; dominē arī franču un spāņu
Reliģijas: katoļi 90,1%, 2,1% ir protestanti, 1,8% pieder pie cita kristietības novirziena, 0,7% pieder pie citas reliģijas, bet 5,3% ir neticīgi. 
Etniskais sastāvs: Andorieši 33%, spāņi 23%, portugāļi 21%, franči 17%, briti un itāļi 1% 
IKP/PP:  $ uz 1 iedz. 40,897 (2019 g.)
Naudas vienība: eiro (EUR)
Valsts pārvaldes forma: Parlamentāra demokrātija un līdzfirstiste
Administratīvais iedalījums:  sadalīta septiņos apgabalos: Canillo, Encamp, Ordino, la Massana, Andorra la Vella, Sant Julia de Loria un Escaldes-Engordany.
Zemākais punkts: Riu Runer 840 m v.j.l.
Augstākais punkts: Koma Pedrosa 2946 m v.j.l.
Garākā upe: Valiras upe
Reljefs: Valsts atrodas Pireneju kalnu masīvā – tās reljefs ir pārsvarā kalnains, pārejas joslā starp Franciju un Spāniju.  Augstākā virsotne valsts ZR Koma Pedrosa (2942 m v.j.l.). Valsts vidējais augstums ir 1410m v.j.l.
Dabas resursi: dzelzsrūda, svina rūdas, dārgakmeņi,  kokmateriāli, ūdens enerģija, minerālūdens, dabas ainavas 
Klimats: raksturīgs subtropu kalnu klimats, t.i., jo augstāk virs jūras līmeņa, jo vēsāk- uz katriem 1000 m augstuma temperatūra noslīd par 5-6 ºC. Cilvēkus šeit vilina lielais saulaino dienu skaits un visai sausais klimats. Atsevišķos kalnu rajonos augstākās virsotnes arī jūlijā klāj sniega sega. Ziemas ir sniegotas, rudeņi lietaini. Ziemas naktīs gaisa temperatūra noslīd līdz mīnuss grādiem, bet diena sasilst līdz pat +10°C, sniega segas biezums svārstās no 50 cm – 3 m. Ziemā ielejās ir diezgan silts un zied pat puķes. No decembra līdz aprīlim var droši braukt slēpot, parasti sniega tad ir pārpārēm. Jūlija vidējā temperatūra ir +16,5°C.  Visu gadu klimats ir vējains, tāpēc vēlam nodrošināties pret dažādiem laikapstākļiem. Jo gadās, ka Z daļā uzsnieg sniegs pie Francijas robežas, bet D daļā līst. 
Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju.

Andora nozīmē „vārti, caur kuriem pūš vējš”. Visā zemē patiešām arī ir vējains, jo vēji pūš gan no Vidusjūras, gan no Atlantijas okeāna. Alpīnajās pļavās ganās govis, aitas, zirgi; aug tabaka, graudaugi un vīnkoki, taču galvenos ienākumus dod tūrisms. Pie tam, valsts ir viens no saulainākajiem un unikālajiem Eiropas slēpošanas kūrortiem. Slēpošanas sezona sākās no decembra un ilgst līdz pat aprīļa vidum.  Andoras slēpošanas bāzes aprīkotas ar mūsdienīgiem sniega lielgabaliem. Modernie pacēlāji spēj pārvadāt ap 100 000 cilvēku un te plešas lielākā slēpošanas trašu platība Pirenejos. Viesnīcās vislielākais noslogojums ir no jūlija līdz septembrim, kā arī no decembra līdz martam.

Soldey El Tarter ir viens no populārākajiem valsts kūrortiem. Maigais klimats, lieliskās ainavas, brīnišķīgas trases, katru gadu uz kalnu nogāzēm pievilina tūkstošiem kalnu slēpotājus. Vairāk kā 20 pacēlāju un 200 mākslīgā sniega lielgabalu garantē kvalitatīvu slēpošanu pat līdz aprīļa beigām. Trases paredzētas jebkuram slēpošanas līmenim no iesācēja līdz profesionālim.

Les Escaldes piedāvā ķermeņa tīrības un dziedniecības procedūras- saunas, pirtis, baseinus. Pilsēta pazīstama ar saviem karstajiem avotiem, kuros ūdens temperatūra svārstās no 22 līdz 66 grādiem pēc celsija skalas. Avoti pilda ārstnieciskas funkcijas gan ziemā, gan vasarā sakarā ar savu ūdens sastāvu, kurā dominē sērs un slāpeklis. Pilsētā noteikti jāapskata arī tādi arhitektūras objekti kā Catalan tēlnieka Josep Viladomat muzejs, Capilla Sant cietokšņa drupas, un vēsturiskais Pont dels Escalls tilts ar savu lielisku skatu uz vecpilsētu.

Encamp – muzeju pilsēta ar atrodas Auto muzeju, kurā apskatāmi vairāk kā simts braucamrīki no dažādiem laikiem. Pasta muzejs stāsta par salas vēsturisko attīstību. Tūristu vidū iecienīts interesanto ekspozīciju dēļ ir Tabakas muzejs. Ziemas periodā pilsēta ir iecienīts slēpošanas kūrorts.

La Cortinada ir neliela pļavu un kalnu ieskaita pilsēta. Tās galvenais apskates objekts ir Sant Martí de la Cortinada baznīca, kas pilsētā ir jau kopš 12. gadsimta. No ārpuses baznīca izskatās vienkārša un masīva, taču tās telpās redzami dažādi sīki, senlaicīgi elementi – rūpīgi veidots altāris, skaisti sienu zīmējumi. Noteikti vērts apmeklēt pilsētas skata laukumu El Serrat kalnā, no kura paveras pasakains skats uz kalniem, pilsētu. Tā ir iemīļota vieta putnu un dzīvnieku vērotajiem.

Ordino aicina ziemā ar slēpošanas kūrortiem, vasarā -skaistu pārgājienu takām ar gleznainām kalnu ainavām. Ordino lepojas arī ar atjaunoto koncertzāli – National Auditorium at Ordino, kurā uzstājas pasaules atzinību guvuši mākslinieki. 

Canillo ir neliela pilsētiņa, kuras nozīmīgākais apskates objekts ir Sant Joan de Caselles kapella, kas ir viena no iespaidīgākajām romānikas stila celtnēm valstī. Kapela ir celta jau 11. gadsimtā un tajā apskatāms vēsturiskā stilā ieturētais interjers un freskas, kas rotā kapelas sienas.

Andora ir beznodokļu zona, līdz ar to tas dod iespēju iegadāties dažādas preces par 25% - 40% lētāk nekā tās maksā Spānijā vai Francijā. Andora dēvēta arī par Eiropas supermārketu un pircēju paradīzi. Ievērojami lielas atlaides ir pavasara un rudens sezonas izpārdošanas laikā. Priekšroka tiek dota tūrisma precēm, slēpošanas inventāram, un iepriekšējās sezonas modeļi pārdodas pat vairākas reizes lētāk.
Visinteresantākais ir mirklis, ka kalnu kūrortos var baudīt sniegu, salu, bet pilsētā allaž zied puķes. Sajūta, ka ziema ar vasaru tiekas roku rokā.
 
Bordas ir nelieli andoriešu restorāni ar mājas virtuvi un ļoti mājīgu atmosfēru.
 
Vasaras sezonā valsts lauku apvidos notiek dažādi ciematu festivāli.

Andora la Velja ir valsts galvaspilsēta un tās ievērojamākie apskates objekti ir Vecpilsēta, Casa de la Vall (Parlamenta ēka), kas celta 1580. gadā, Placa la Poble (liels parks, kurā atrodas Teātra un Mūzikas Akadēmija), Sant. Esteve baznīca, ka ir viens no pilsētas galvenajiem objektiem jau kopš 12. gadsimta. Izbrīnu rada augstu klintīs iebūvētie daudzstāvu nami, daži pat kraujas malās un veido veselas ielas. Pilsēta ir ļoti spodra, sakopta, tīra, ziedoša un vienmēr viesus aicinoša. Andoras galvaspilsēta atrodas 1029 metrus virs jūras līmeņa, tādā veidā esot viena no augstākajām pilsētām pasaulē. Andorā la Velja atrodas arī Eiropā lielākais SPA komplekss, kura ēku dizains ir iespaidīgs, jo sastāv no vairākām stikla piramīdām un torņiem un telpu platība ir vairāk kā 6000 kvadrātmetru. SPA komplekss piedāvā gan izklaidējošas gan relaksējošas un ārstnieciskas procedūras kā dažādas saunas, džakuzī, masāžas un pat greipfrūtu vannas. Ūdens priekš SPA kompleksa tiek iegūts no pilsētas termālajām ūdenstilpnēm.