cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Madeiras sala

Madeiras sala ir Portugālei piederoša sala, kas atrodas Atlantijas okeānā, 800 km no Āfrikas un 1000 km uz dienvidrietumiem no Lisabonas. Madeiras arhipelāgā ietilpst arī Portu Santu sala ar 9 km garu un Desertas un Selvagenas salas.

Madeira ir slavena ar klimatu, vidējā gada temperatūra ir ap +22°C, parasti tā nenokrīt zemāk par +16°C. Siltā Golfa straume garantē patīkamu ūdens temperatūru visu gadu. Kalni līdz 1200 m v.j.l. ir mākoņaini gada lielāko daļu, bet virs šī augstuma redzamība ir gandrīz nevainojama.

Madeira ir kalnaina un tajā ir neparastie laurisilva jeb lauru lapu meži. Madeira tiek saukta par Peldošo dārzu. Lielākie nopelni ir angļu dārzniekiem, kuri, izmantojot salas maigo klimatu un bagātīgās vulkāniskās augsnes, vāca augus no visām pasaules malām un ieaudzēja Madeirā.

Madeiras galvaspilsēta Funšala, lielākā apdzīvotā vieta Madeirā izpletusies salas dienvidu daļā pie līča. Vecpilsētā var atrast kaut ko katrai gaumei un dvēseles noskaņojumam. Ja gribat redzēt visu Funšalu pie savām kājām, jādodas uz Pico do Barcelos virsotni.

 

Pludmales un peldbaseini, botāniskie dārzi, ziedi, ainavas dažādās krāsu gammās, festivāli, Porto Santo salas apmeklējums, nodarbošanās ar ūdens sportiem vai pastaigām, muzeju apmeklējums, Madeiras vīna nobaudīšana, izbraukums ar kuģīti vai gaisa balonu ļaus izbaudīt relaksējošas un piepildītas ikvienam.


Platība: 741 km2

Madeiras galvaspilsēta: Funšala
Iedzīvotāji: 250 000 (2008.g.)

Nacionālais sastāvs: Indo – eiropieši
Iedzīvotāju blīvums: 337.4 iedz/km2 (2008.g.)
Valsts valoda: portugāļu
Reliģijas: katoļu
IKP/PP: 15 000 €/iedz.(2005.g.)

Galvenās nozares: lauksaimniecība, zvejniecība, tekstilrūpniecība, vīna ražošana, tūrisms

Naudas vienība: Eiro

Valsts pārvaldes forma: parlamentāra republika
Augstākais punkts: Pico Ruivo (1862 m v.j.l.)

Zemākais punkts: Atlantijas okeāns ( 0 m v.j.l.)

Lielākās pilsētas: Funšala, Camara de lobos, Santa Cruz, Machico
Reljefs: Madeira ir vulkāniskas izcelsmes sala, kalnaina.

Dabas resursi: zivju resursu, meži, aramzeme, hidroenerģija

Klimats: Madeira ir slavena ar klimatu, vidējā gada temperatūra ir ap+22°C, parasti tā nokrīt zemāk par +16°C. Siltā Golfa straume garantē patīkamu ūdens temperatūru visu gadu. Kalni līdz 1200 m v.j.l ir mākoņaini gada lielāko daļu, bet virs šī augstuma redzamība ir gandrīz nevainojama.

Piesardzības pasākumi: ir iespējamas sīkas zādzības, tāpēc vienmēr uzmanīt sevi atrodoties salā.

Muita: nepieciešama pase

Madeiras galvaspilsēta Funšala, lielākā apdzīvotā vieta Madeirā atrodas salas dienvidu daļā pie līča. Funšala piedāvā apmeklētājiem plašu un daudzveidīgu, ievērojamu un nozīmīgu vēsturisku un kultūrvēsturisku vietu piedāvājumu apskatei. Funšala tiek iedalīta 3 vēsturiskās pilsētas daļās - "São Pedro", "SE" un "Santa Maria". Vecpilsētā katrs atradīs kaut ko īpašu savai gaumei un dvēseles noskaņojumam. Ja gribat redzēt visu Funšalu pie savām kājām, jādodas uz Pico do Barcelos virsotni.


Lido promenāde Funšalā – palmas, botāniskie dārzi, atpūtas zona kā vietējiem iedzīvotājiem, tā tūristiem ar iekārtotu infrastruktūru, pludmale, elpu aizraujoši ainaviski okeāna skati iekļaujot saullēktus un saulrietus. Restorāni, atpūtas kompleksi ar baseiniem pieaugušajiem un bērniem, bāri, sporta aktivitāšu iespējas.


Madeiras aizsargājamās teritorijas aizņem 2/3 no Madeiras kopējās platības. Teritorijas ir aizsargājamas unikālās floras un faunas daudzveidības dēļ, ekoloģisku faktoru dēļ iekļaujot Madeiras dabas parku, Desertas salas dabas rezervātu, Garajau's dabas rezervātu, Selvagens salas dabas rezervātu, neparastos lauru lapu mežus.


Madeiras pludmales – Ponta Gorda, Ribeira Brava, Calheta, Porto Moniz, Jamaika, São Jorge, Porto da Cruz, Santa Cruz, Lido un vēl daudzas citas ar standartiem, ar vulkāniskām smiltīm, kristāldzidro ūdeni, patīkamām gaisa un ūdens temperatūrām apmierinās un pozitīvi pārsteigs Madeiras salas apmeklētājus.


„Peldošais dārzs Atlantijas okeānā” - Madeirā ir neparastie laurisilva jeb lauru lapu meži. Madeira tiek saukta par Peldošo dārzu. Lielākie nopelni ir angļu dārzniekiem, kuri izmantojot salas maigo klimatu un bagātīgās vulkāniskās augsnes, vāca augus no visām pasaules malām un ieaudzēja Madeirā. Madeirā atrodas neskaitāmi parki un dārzi, kas priecē Madeiras apmeklētājus skaisto ziedu, daudzveidīgo augu, augļu un koku dēļ, tā piemēram Botāniskais dārzs, Svētās Katrīnas parks, Orhideju dārzs, Montes pils tropiskais dārzs.


Ar Madeiras stāstiem, vēsturi, kultūru, mākslu var iepazīties Madeiras salas muzejos: Funšalā Madeiras vēstures centrs piedāvā iepazīties ar Madeiras salas vēstures nozīmīgākajiem notikumiem, Laikmetīgās mākslas muzejs (Forte São Tiago vecpilsētā) ar mākslas pasauli, Sakrālās mākslas muzejs (atrodas Rua do Bispo) ar reliģiju un juvelierizstrādājumiem, Pilsētas muzejs (atrodas Largo do Colegio) ar Funšalas pilsētas pastāvēšanas vēstures gaitā, Cukura muzejs (atrodas Praça Colombo ) ar cukura nozīmi Madeiras salā, Madeiras vīna muzejs (atrodas Rua 5 de Outubro) ar vīna nozīmi un vīna pasauli Madeiras salā, IBTM muzejs ( atrodas Rua Visconde de Anadia) ar tradicionāliem tērpiem, izšūšanas tehniku, Elektroenerģijas muzejs ( atrodas Rua da Casa da Luz) ar elektroenerģijas ražošanas nozīmi un tehnoloģijām, Madeiras Brīvdabas muzejs ( atrodas Rua Sao Francisco ) ar etnogrāfiju, Vaļu muzejs (atrodas Caniçal) ar vaļu zvejas nozari, tās nozīmību līdz 1970. gadam, senlietu kolekciju. Madeiras baznīcas, viens no tūristu piesaistes objektiem Madeiras salā.


Brīnišķīgā São Vicente ciematā Madeiras salas dienvidu krastā atrodas vulkānisma centrs, ka piesaista apmeklētājus un iepazīstina ar salas izcelsmi „dzimšanu” audiovizuālo demonstrāciju veidā. Ciematā var apskatīt slavenas 400 000 gadu senas vulkāniskas alas, skaistus dārzus.


Porto Santo sala ir unikāla ar zelta smilšu pludmali, kas ir vienreizīga kūrorta zona salas apmeklētājiem un iedzīvotājiem, šajā salā ir lieliska iespēja izbaudīt relaksējošas brīvdienas un sajust izolāciju no ārpasaules. Viesnīcas, āra aktivitātes, gastronomija, salas daba un klimats piepildīs ceļotāju sapņus.


Madeiras tirgos ir atrodams viss – pārtikas produkti, dārzeņi, augļi, ziedi, apģērbs, sadzīves lietas, dzērieni. Galvenās Madeiras tirgus atrašanās vietas – Funšalas vecpilsētā, Ponta Delgada, Santa (Porto) Moniz, Santo da Serra.


Festivāli un karnevāli Madeiras salā – Ziedu festivāls, ielu parādes, orientēšanās sacensības, Madeiras karnevāls, Madeiras Mūzikas festivāls, starptautiskas uguņošanas sacensības, Madeiras vīna rallijs un vīna festivāls, koncerti, Kristofera Kolumba festivāls Porto Santo salā, Ziemassvētku un Jaunā gada aktivitātes svētku noskaņās Madeiras salā un vēl citi pasākumi sagaida jūs Madeiras salā.


Atpūtas iespējas Madeiras salā – vaļu un delfīnu vērošana, makšķerēšana, daivings, ūdens slēpošana, sērfings, peldēšana, sauļošanās, teniss, golfs , publisko baseinu, akvaparku un pludmaļu apmeklējums, autobusu tūres – Nun`s` ielejas tūre, Levada pastaigas ļaus sajust un iepazīt Madeiras dabu, Madeiras tematiskā parka apmeklējums Santana ciematā, izbraukums ar Santa Maria īstu jūrnieku kuģi, lai izbaudītu fantastiskas Madeiras salas ainavas ir iespēja izmantot gaisa vagoniņus, liftus, izbraukums uz Porto Santo salu ar prāmi, izbraukums ar helikopteri vai gaisa balonu apmierinās Madeiras salas tūristu un apmeklētāju vēlmes.


Atlantijas okeāna pērle – Madeiras sala aicina apmeklēt Madeiras salas galvaspilsētu, Madeiras muzejus un baznīcas, botāniskos dārzus un parkus, izbaudīt dabu un silto klimatu, izbaudīt lidojumu ar helikopteru vai gaisa balonu, nodarboties ar ūdens sportiem – sērfošanu, niršanu, peldēšanu, pludmaļu un akvaparku apmeklējumu un vēl daudz patīkamiem mirkļiem salā esot.

 

VIESNĪCAS MADEIRĀ