cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Jamaika

Jamaika ir viena no trim salām Karību ziemeļos. Valsts nosaukums ir atvasināts no aravaku (aboriginal Indijas) vārda "Xaymaca", kas nozīmē "zemes koksnes un ūdens". Nosaukums atbilst īstenībai, jo valsts ir bagāta ar ūdenskritumiem, upēm, strautiem, mežiem, kalniem un auglīgiem līdzenumiem. Jamaika ir viens no viskaistākajiem ainavu reģioniem. Salas ziemeļu krasts ir bagāts ar koraļļu pludmalēm un plašiem līdzenumiem, kur audzē cukurniedres, kokosriekstus un citrusaugļus. Dienvidu rajonā ir nelīdzenas krasta līnija un kalni iestiepjas jūrā. Salas centrālā daļa ir kalnaina un sipri mežaina, kur arī atrodas Blue Mountain.

Jamaika

Atrašanās vieta: Jamaika ir salu valsts Karību jūrā, šī sala atrodas 145 km uz dienvidiem no Kubas.
Platība: 10 991 km²
Galvaspilsēta: Kingstona
Iedzīvotāju skaits: 2,985,872 (2022.gads)
Valsts valoda: angļu valoda
Reliģija: 65% Jamaikas iedzīvotāju ir protestanti. Jamaikas protestantismu veido vairākas konfesijas: 24% Dieva baznīcas, 11% Septītās dienas adventistu, 10% vasarsvētku, 7% baptistu, 4% anglikāņu, 2% Apvienotās baznīcas, 2% metodistu, 1% morāviešu un 1% brāļu kristiešu. (2020.gads)
IKP: $ uz 1 iedz. 9,434 (2022.gads)
Valūta: Jamaikas dolārs (JMD)
Valsts pārvaldes forma: Konstitucionālā monarhija Britu sadraudzībā
Augstākais punkts: Zilais kalns 2,256 m
Dabas resursi: boksīts, ģipsis kaļķakmens
Klimats: Piekrastē ir tropu klimats un salas iekšienē, kalnu rajonos ir mērns klimats. Lietus sezonas ir no maija līdz jūnijam un no septembra līdz novembrim. Gada laikā temperatūra svārstās no 19°C līdz 32°C. Visu laiku ir augsts mitruma līmenis.
Vakcinācijas prasības ceļojot uz šo valsti: Vakcinācija pret A un B hepatītu tiek rekomendēta visiem ceļotājiem, kas dodas uz jaunattīstības valstīm un valstīm, kas pāriet uz tirgus ekonomiku. Dzeltenais drudzis: sertifikāts par vakcināciju pret dzelteno drudzi tiek prasīts ceļotājiem, kas vecāki par 1 gadu un ierodas no infekcijas skartajām teritorijām.

Jamaikas galvenais eksports (izņemot tūrismu) ir cukurs, citrusaugļi, banāni, garšvielas, boksīts un pasaulslavenā Blue Mountain kafija.

Jamaika ir lielākā Karību sala, kurā runā angļu valodā un tā ir trešā lielākā sala pasaulē.

Jamaika ir daudzveidīgs un bagāts kultūras sajaukums no visas pasaules. Jamaikā ir manāmas spāņu, īru, indiešu, ķīniešu un vāciešu kultūras iezīmes. Dēļ daļējas britu ietekmes jamaikiešiem ir konservatīvs un pieticīgs apģērbs.
 
Valsts oficiālā valoda ir angļu, taču ar īpašu dialektu-kreolu, kuram izloksne ir kā angļu un spāņu valodas salikums. Vēl dzirdamas portugāļu un afrikāņu frāzēs, kas izklausās daudz ritmiskākas kā tradicionālai angļu valodai.
 
Jamaikai ir mūzikas mantojums, kas nācis no Āfrikas un Eiropas, un visvairāk atzītākie ritmi ir regeja mūzikas. Šīs skaņas izsaka personisko brīvību, neatkarību reliģiju un tenkas. Slavenākais kurš panāca šīs mūzikas popularitāti šajā valstī ir Bob Marley.

Kingstona ir Jamaikas galvaspilsēta, tā atrodas salas dienvidaustrumu daļā un tajā mīt 800 000 iedzīvotāju. Tiem, kurus interesē valsts kultūra un vēsture pilsēta obligāti jāapmeklē. Kingstona ir iecienīta vieta tūristu vidū, šeit ir restorāni, viesnīcas un bāri.

Zilie kalni (Blue Mountains) ir Jamaikas kalnains reģions un augstākais punkts valstī 2256 m. Uz apakšējā kalna nogāzēm tiek audzēta kafija. Kalnos ir liels mitruma daudzums un ir vēsāks nekā pārējā Jamaikā. Kalnos aug vairāk kā 500 puķu sugu, 65 orhideju sugas, augstu koku papardes, eikalipts un rododendri. Var sastapt kolibri un citu Jamaikas putnus.

Wassi mākslas galerija ir kā dārgumu lāde ar neparastu keramiku. Šī māksla aizsākās 1990. gadā, ko uzsāka trīs mākslinieki, bet tagad ar četrdesmit darbiniekiem un 19. gadu ilgu pastāvēšanu Wassi Art dizainparaugi izgrezno mājas visā pasaulē. Šie darbi ir unikāli, skaisti un atspoguļo Jamaikas kultūru.

Dunnas upes ūdenkrituma parks ir viens no valsts dārgumiem. Tā ir vide, kur jautri un relaksējoši pavadīt laiku visai ģimenei. Ūdenskritums ir pakāpenisks un apmēram 180 metrus augsts. Starp vertikālā krituma ir vairākas mazas lagūnas par kurām tūristi ir iecienījuši kāpelēt augšup parka gida pavadībā. Ūdenskritumu ieskauj mežs, kas palīdz ūdeni saglabāt dzestru.

Delfīnu līcis ir viena no Jamaikas pievilcībām. Šeit ir iespēja peldēt kopā ar delfīniem un pat haizivīm. Peldēšana ar delfīniem, kam ir aizraušanās un mīlestība pret šo apbrīnojamo dzīvnieku. Iespēja izzināt karību haizivs evolūcijas noslēpumus. Šī ir vieta, kur jautri un daudzām aktivitātēm var pavadīt visu dienu. Ieeja ietver neierobežotu skaitu izlaidēm. Jūs varēsiet doties braucienā ar mini laivām, izpētīt airaujošo zemūdens pasauli un mijiedarboties ar eksotiskiem putniem, čūskām un iguanam pastaigā pa džungļiem. Atpūsties baltajās smilšu pludmalēs un nobaudīt slavenās jamaikas kafijas un iegādāties suvenīrus vai vietējos juvilierizstrādājumus.

Rožu halle lielā māja (Rose Hall Great House) ir pasaules klases brīvdienu kūrorts. Golfa un SPA centrā ir 427 gernas telpas. Rožu halles pludmale atrodas minūtes attālumā no Rose Hall Great House, tā ir lieliska baltu smilšu pludmale ar palmām un kristāli zilu ūdeni. Tur var baudīt mūziku, dejas un tropu dzērienus. Plašs ūdens sporta piedāvājums: ūdens slēpošana, snorkelēšana, vindserfings, kuģošana u.c. Tā ir lieliska vieta visai ģimenei.

Boba Mārleja muzejs (Bob Marley Museum) atrodas Kingstonā dzīvojamo māju rajonā. Muzejs ir izveidots viņa uzturēšanās vietā un ierakstu studijā un sniedz vērtīgu ieskatu par Marley dzīvi. Boba Mārleja mūzika pasaules popularitāti ieguva 1973. gadā. Mārlejs bija nozīmīgs vēstnieks par starptautisko mieru, rasu harmoniju un vienotību jamaikas politikā, un šis darbības rezultātā 1976. gadā viņa mājā tagadējā muzeja vietā notika vairāki slepkavības mēģinājumi. Kopš 1981. gada, kad 36 gadu vecumā viņš mira no vēža, viņa leģenda ir tikai augusi.

Castleton Botanical Gardens –  Botāniskais dārzs tika dibināts 1862. gadā un tajā ir vairāk kā 4000 augu un koku sugu,10 ha liela platība. Pastaigājoties var aplūkot neparastas koku sugas, ziedus un klausīties putnu dziesmās. Dārzs ir labi sagatavots un pievilcīgs piknika vietai.

Jamaika uz kartes

Laika apstākļi Jamaika

Kingstona Jan Feb Mar Apr Dec
gaiss *C 27 27 27 28 27
ūdens *C 27 27 27 27 28