cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Kipra

Kipra
Vīna un mīlestības zeme…kur no jūras  putām dzimst skaistums. Ne velti dievi izraudzījās šo salu kā Afrodītes, -mīlas un skaistuma dievietes dzimteni. Saukta  par "Afrodītes pērli”… Trešā lielākā sala aiz Sicīlijas un Sardīnijas … Duālisma caurvīta salu valsts, kuru uz pusēm sadalījuši un  savu mājvietu atraduši gan turki, gan grieķi. Grieķu dienviddaļa un turku ziemeļdaļa ir katra ar savu šarmu un savu kultūru. Lai gan tautu starpā notiek nemieri, te ir 330 saulainas dienas gadā… un pasakainas pludmales. Izšuvumi, keramika un vara izstrādājumu klāsts …

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Vidusjūras A daļā, un ir tipiska salu valsts.  Z plešas Turcija, A- Sīrija, D- Libāna un Izraēla, bet tālu R- Krētas sala. Kipra ir izolēta no sauszemes, un to apskalo Vidusjūras ūdeņi.
Platība: 9 251 km2 (no kuriem 3 355 km2 atrodas Ziemeļkiprā)  
Galvaspilsēta: Nikosija (Levkosija)
Iedzīvotāji: 1,224,136 (2022.gads)
Nacionālais sastāvs: Kipras grieķi ir lielākā etniskā grupa Kipras salu valstī. (2018.gads) Grieķi 98,8%, citi 1% (ietver maronītu, armēņu, kipras turku), neprecizēts 0,2%
Valsts valoda: grieķu, turku
Reliģijas: Kipra tiek uzskatīta par vienu no reliģiozākajām Eiropas Savienības valstīm. 95% iedzīvotāju ir kristieši pareizticīgie, 0,9% ir armēņi vai maronīti, 1,5% ir Romas katoļi, 1,0% pieder Anglijas baznīcai un 0,6% ir musulmaņi, un tikai 1,3% nav reliģijas vai citas konfesijas.
IKP/PP:  $ uz 1 iedz. 48,443 (2022.g.)
Naudas vienība: eiro (EUR)
Valsts pārvaldes forma: prezidentāla republika
Zemākais punkts: Vidusjūra 0m v.j.l.
Augstākais punkts: Olimpa kalns  1951 m v.j.l.
Reljefs: centrālā daļa ir līdzeni, kalni vijas salas ziemeļos un dienvidos. Nozīmīgi aramzemes areāli plešas dienvidu daļā. Lielākās kalnu grēdas ir Pentadaktila kalni ziemeļos un Trodosa kalni salas centrālajā un dienvidrietumu daļā, un starp šīm divām grēdām plešas auglīgais Mesaorijas līdzenums.
Dabas resursi: varš, pirīts, azbests, ģipsis, kokmateriāli, sāls, māli, marmors, saulainās piekrastes un dabas ainavas.
Klimats: tipisks Vidusjūras klimats. Silts laiks iestājas jau martā. Vasara sausa un karsta, vidējā jūlija temperatūra ir no +25°C līdz +28°C. Reizēm karstajās vasarās gaisa temperatūra sasniedz +45°C . Ziemas ir maigas, samērā lietainas,  janvāra vidējā temperatūra ir no +4°C līdz +12°C . Vislabāk ceļot ir no marta līdz maija vidum vai no oktobra vidus līdz decembrim.  Daudzām pludmalēm ir piešķirts ES Zilais karogs – starptautiska ekoloģiskās tīrības kvalitātes zīme.
Līdzi nepieciešams pret apdeguma krēms un sauļošanās krēms, saules brilles un galvassega, pludmales čības un  vējjaka ziemas laikā.
Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju.

Gleznainā sala ilgu laiku bija Turcijas pārvaldījumā, vēlāk to pārņēma briti, un tikai 1959.gadā tā ieguva neatkarību. Bet jau 1974.gadā tā atkal tika sadalīta starp grieķiem un turkiem.
Kipras raksturu piedod cipreses, pīnijas, bugenvillijas,  apelsīnu un citronkoku birzis, banānu un vīnogulāju plantācijas. Šai zemei pāri gājušas grieķu, bizantiešu un krustnešu bari, tādēļ salas seno vaigu rotā pilsētu drupas ar teātriem un dievnamiem, senatnīgi klosteri un viduslaiku cietokšņi.

Salas ekonomisko pusi balsta , galvenokārt, tūrisms, apģērba un amatniecības izstrādājumu eksports, kravu pārvadāšana pa jūru.
Salas lepnums ir Pafosas pilsēta un deviņi kalnu klosteri un baznīcas, kas saglabājušās no Bizantijas perioda un ir ierakstīti starptautiskās organizācijas UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā .

Nikosija ir vienīgā galvaspilsēta pasaulē, kas ir sadalīta divās daļās. Tā nosaukta par godu savam dibinātājam Lefkosam, Ptolomeja I dēlam. Pilsētas senāko daļu ieskauj valnis, ko uzcēla venēcieši XVI g.s. beigās. Sv. Joanna katedrāle izcila ar brīnišķīgajām freskām. Kipras Nacionālais muzejā ir savākta vislielākā salas  dārgumu kolekcija.
Pafosā  ar savu gleznainumu vilina Kato Pafosas osta ar seno fortu. Apustuļa Pāvela kolona, Dionīsa un Teseja villas ar mozaīku grīdu, Herākla māja ir vēstures liecinieki. Par liecinieci Sv. Pāvila šaustīšanai līdz nāvei ir kļuvusi svētā Pāvila kolonna, kas ir saglabājusies līdz mūsu dienām. Kolonna iezīmē viņa bojāejas vietu.   No Afrodītes tempļa ir redzams līcis ar klinti pie kuras no jūras putām iznāca Afrodite. Ieteicams apskatīt vecpilsētu Kuriumu , kurā atrodas romiešu teātris, un pastaigāt pa Ciedru ieleju.  
Aja-Napā ir salas lielākais ūdens atrakciju parks. vārds "Napa", tulkojumā no grieķu valodas, nozīmē "mežiem apaugusi ieleja". Leģenda vēstī, ka vīrieši, kas medību laikā bija nejauši iemaldījušies klostera alās, atrada tur ikonu, ko nosauca par "Aija Napa" jeb Mežu Madonna. Pie klostera mazās kapelas jau sešus gadsimtus aug milzīgs vīģes koks (24 m augstumā). Šajā kūrortā ir labākās Kipras pludmales. Šis ir kūrorts tiem, kuri mīl mierīgu atpūtu. Vētraina nakts dzīve, bāri un diskotēkas raksturo šo kūrortu. Te ir ideāla vieta, lai nodarbotos ar visiem ūdens sporta veidiem: burāšanu ar jahtu, braukšanu ar ūdens slēpēm un kuteri, ūdens izpletņiem, deltaplāniem u.c.
Limasola ir bijusī Kipras galvaspilsēta. Te ir liels rūpniecības un tūrisma  centrs  ar milzīgu ostu. Pludmalēs smiltis ir klātas ar tumšiem oļiem. No Limasolas uz ziemeļiem paceļas varenā Trodosa kalnu grēda, kuras biezajos mežos un ielejās slēpjas klosteri, kas ir slaveni ar savu arhitektūru, kā arī brīnišķīgajām ikonām, freskām, zīmējumiem. Pilsētā ir saglabājusies pils, kurā savas kāzas svinēja Anglijas karalis Ričards Lauvassirds. Pilsētā ir senas izkoptas vīna darīšanas tradīcijas, tāpēc ieteikums nobaudīt Kipras slavenos vīnus. Tieši šeit Ričards Lauvassirds, pirmo reizi pagaršojot vīnu "Kommandarija", sāka to eksportēt uz citām Eiropas valstīm. Rezultātā tas veicināja  vīnkopības uzplaukumu visā Kiprā, un spēcīgi ietekmēja salas ekonomiku.
Larnakā arī ir osta un forts.  Tas ir interesants pilsētu arhitektūras piemineklis, celts 1625. gada pēc angļu iekarotāju pavēles un izmantots kā cietums. Visievērojamākā vieta ir Palmu aleja krastmalā, kur notiek  pilsētas nakts dzīve. Viesnīcas un kūrorta zonas ir izvietotas uz smilšu strēles. Netālu no pilsētas atrodas Sālsezers, kur bieži pulcējas rozā flamingo.
Fig – Tri ir viena no populārākajām pludmalēm Kiprā. Pludmales ar gleznainajām, zeltaini brūnajām klintīm un mājīgu saliņu virkni.
Issi – Lanta, Makronissosa, Sendi – Bei,  Protarasa ir pasakainas smilšainas pludmales. Šeit ir seklas vietas, kur var atbraukt ar bērniem, ir ūdenssporta bāzes un ir iespēja nobaudīt tikko no jūras izvilktas jūras veltes.

Vai ceļasoma uz Kipru jau sakārtota? Ja nē-  nav laika gaidīt ! Salas miers un rāmā atmosfēra Jūs iedvesmos jauniem darbiem un atklāsmēm…