cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Kuba

Kuba. Ir jāizmanto iespēja apmeklēt šo valsti, kamēr šeit ir iespēja redzēt un izbaudīt tās unikalitāti, ko nav ietekmējusi pasaules globalizācija. Šeit var nobaudīt un novērtēt ruma tapšanu un iepazīt tā vēsturi, apmeklēt tabakas laukus un iegādāties cigārus, un sambas ritmi pavada ikvienā solī. Kuba ir iespēja iepazīt atšķirīgu dzīvesveidu un kultūru.

Kuba ir salu arhipelāgs, kurš atrodas Karību jūrā, Meksikas līcī un to apskalo arī Atlantijas okeāns. Tā atrodas uz dienvidiem no ASV un Bahamu salām, uz austrumiem no Meksikas.

Platība: 110 860 km2

Galvaspilsēta: Havanna
Iedzīvotāju skaits: 11,313,403 (2022.gads)

 

Valsts valoda: Spāņu

Reliģijas: Pēc 1959.g. revolūcijas, Kuba sevi ir pasludinājusi par ateisma valsti. Tomēr iedzīvotājiem ir tiesības praktizēt jebkuru no reliģijām. Lielākā daļa (60%) iedzīvotāju pārstāv Romas Katoļu baznīcu.

IKP/PP:  $ uz 1 iedz. 22,237 (2015.gads)

Valūta: Kubas peso (CUP), Konvertējamais peso (CUC)

Valsts pārvaldes forma: Sociālistiska Republika

Augstākais punkts: Pico Real del Turquino (1974 m v.j.l.)

Reljefs: Valsts teritorijā atrodas 3 kalnu grēdas. Sierra del los Organos atrodas rietumos, Sierra del Escambray – valsts centrālajā daļā, kā arī Sierra Maestra dienvidos, kur arī atrodas valsts augstākais punkts Pico Real del Turquino (1974 m v.j.l.).

Dabas resursi: Kobalts, niķelis, dzelzs, hroms, varš, sāls, koksne, silīcijs, nafta, aramzeme, tabaka, cukurs

Klimats: Valstī valda tropu pasātu klimats. Gada vidējā temperatūra sasniedz 25,5°C. Aukstākais mēnesis ir janvāris (22,5 °C), karstākais laiks ir augusts (27,8°C). Vidējais nokrišņu daudzums gadā sasniedz 1400mm, tomēr ik pa laikam Kubu skar sausuma gadi. Valstī dominē divas gadalaiku sezonas. Lietus periods (maijs – oktobris), un sausuma periods (novembris – aprīlis).
Vakcinācijas: Nav noteiktas obligātās vakcinācijas

Prasības ceļojot uz šo valsti: 

LR pilsoņiem un LR nepilsoņiem vīza obligāta (tūristu karte)

Ir ieteicams paņemt līdzi adapteri elektroprecēm, jo ligzdas neatbilst Eiropas standartiem. Elektroenerģijas spriegums valstī ir 110 V, tomēr daudzās viesnīcās ir nodrošināts 220 V elektrospriegums.

Havanna – Kubas galvaspilsēta un Kubas centrs. Ņemot vērā vēsturiskos notikumus, šī pilsēta maz cietusi karu un revolūcijas dēļ. Tajā ir saglabājušies dažādi arhitektūras paraugi – koloniālā arhitektūra, baroks, neogotika, jūgendstils, eklektika, modernisms u.c. Tās vecpilsēta Vecā Havanna ir iekļauta UNESCO kultūras mantojumā. Pilsēta ir aizraujoša ne tikai ar arhitektūru, bet arī ar tās atmosfēru – 50. un 60.gadu amerikāņu mašīnām un revolūcijas saukļiem uz ēkām un žogiem. 14.km garā piekrastē ir lieliskas pludmales un iespējas izbaudīt komfortu mūsdienās celtās viesnīcās. Pilsētā iespējams apskatīt Havannas muzeju, kur var apskatīt pilsētas vēsturi, un tā istabas ir veltītas Kubas neatkarības kariem. Kolekcijā atrodas gleznas, mēbeles un priekšmeti no  bronzas, sudraba, porcelāna. Pirmais Havanas konvents – Santa Clara de Asis, kur joprojām ir saglabājušās ieliņas, dažādas ēkas un publiskā strūklaka. Vecajā Havannā atrodas arī akvārijs, kurš ir pirmais ekoloģiskais centrs Havannā. Pasaules slavens ir arī kabarē „Tropicana”, kas tika izveidots 1939.gadā.

Pinar del Rio – šeit tiek ražota labākā tabaka pasaulē, un Vinales ieleja iekļauta UNESCO. Ielejā var aplūkot dažādas alas, kuras izveidojušās erozijas rezultātā. Pinar del Rio var ne tikai nodarboties ar ūdens sportiem, bet arī apmeklēt Guarch pili, Guayabita del Pinar, kā arī teātri un naktsklubus. Vecpilsētas arhitektūrā var iepazīt eklektisko stilu.

Isla de la Juventud – Kubas Karību pusē atrodas divas idilliskas salas – Isla de la Juventud un Cayo Largo del Sur. Isla de la Juventud tulkojumā nozīmē Jaunības sala. Šeit var aplūkot San Felipe – indiāņu dabas rezervātu, dažādas piktogrāfijas alās. Salā atrodas arī nu jau bijušais cietums Presidio Modelo, kur ieslodzījumā ir atradies Fidels Kastro. Pēc revolūcijas tajā tika ieslodzīti homoseksuāļi un kontrrevolucionāri. Šobrīd šajā ēkā ir iekārtots muzejs.

Cayo Largo del Sur jeb vienkārši Cayo Largo(„garais koraļļu rifs”) ir maza kūrorta sala blakus Jaunības salai. Tās koraļļu rifs ir 25 km garš un 3 km plats. Sala ir noklāta ar cukura baltām pludmalēm un piejūrā atrodas burvīgas niršanas vietas.

Camagüey – pilsētā ir saglabājusies kolonionālā arhitektūra un tās asimetriskais pilsētas plāns atgādina zirnekļa tīklu. Vēsturiskais centrs ir viens no lielākajiem valsts teritorijā.

Matanzas – šīs Kubas reģions ir priekš dabas baudītājiem. Reģiona dienvidu daļā, Zapatas pussalā atrodas dabas parks Montemar. Parkā var aplūkot gan augu un dzīvnieku valstību, gan nodoties aizraujošajai niršanai atvērtā jūrā vai nogrimušajās alās. Parks jau vairākas dekādes ir aizsargāts, tādējādi nodrošinot neskartu ekosistēmu. Šis parks tiek uzskatīts par lielāko mitrāju rezervātu Karību reģionā. Iespaidīgākās vietas parkā – Brito sāls raktuves; La boca – lielākā krokodilu ferma Latīnamerikā; La Salina un Santo Tomás fauna – visvairāk endēmiskais apgabals uz planētas; Dārgumu lagūna – vispopulārākā parka vieta, šeit ir iespējams braukt ar laivām, zvejot, kā arī apmeklēt muzeju, kurā tiek atspoguļots iebrukums Kubā 1961. gada aprīlī. Varadero ir izveidota kā kūrortpilsēta tūristiem. Tajā atrodas labiekārtotas pludmales, un ir iespējams nodarboties ar dažādiem ūdens sportiem kā niršana vai makšķerēšana.

Cienfuegos – šī reģiona pirmiedzīvotāji ir bijuši franči, kas nodēvējuši šo apgabalu par „Dienvidu Pērli”. Arī mūsdienās šeit lielākā daļa iedzīvotāju ir franču izcelsmes. Reģionā ir labi saglabājusies vietējo iedzīvotāju arhitektūra. Martí parkā granīta kompass norāda uz vietu, kur francūži sāka celt pirmo pilsētu. Apskates vietas - Terija teātris; La Reina kapsēta; Jagua pils; Cienfuegos botāniskie dārzi; slavenās kubiešu mūziķes Beny Moré' dzimtā māja, kurā ir iekārtots muzejs un Martin Infierno ala, kurā atrodas pasaulē garākais stalagmīts – 67 metri; Rancho Luna piekrastē ir skaisti koraļļu rifi.

Villa Clara – pilsēta Santa Clara ir pazīstama kā vieta, kur diktators Batista piekāpās revolucionāristam Če Gevara 1958. gadā. Villa Clara province ir pazīstama arī ar savām cukura, kafijas un tabakas produkcijām. Apskates vietas – Če Gevara mauzolejs – vieta, kur apglabāts Če Gevara un karavīri, kas krita cīņā par Bolīviju; Elguea – SPA zona, pazīstama ar saviem minerālu avotiem un dubļu vannām; pilsēta Remedios – pazīstama ar saviem ielu festivāliem un muzejiem, kuros atrodas artefakti saistīti ar mūziku un dejām.

Guantánamo – ziemeļu reģions ir bagātīgs ar tropu mežiem, kuri ir ieskauti pamatīgos kalnos. Dienvidu reģiona smaile gar Karību jūru ir pustuksnesis. Reģiona līdzenumos aug cukurs, bet kalnu rajonos kafija un kakao. Sausajos dienvidos atrodas Kubas lielākās sāls ieguves vietas. Apskates vietas - Alexander Von Humboldt nacionālais parks – vislabāk saglabājusies kalnu sistēma Karību reģionā, vietējā flora un fauna; brauciens pa Toa upi ar kajakiem vai plostu pa kalniem un džungļiem; Maguana koraļļu pludmale; Kaktusu dārzs; Yateras akmens zooloģiskais parks – no akmens izgravēti dzīvnieki un cilvēki.

Santiago de Cuba – provincē atrodas Kubas 2. lielākā pilsēta ar tādu pašu nosaukumu. Province lepojas ar saviem revolūcijas varoņiem, skaistajiem laukumiem, mūzikas tradīcijām un karnevāliem. Provinci dibināja Spāņu konkistadori un tās pagātni rētainu padarīja pirātu uzbrukumi, Spāņu dominance un ASV militārā iejaukšanās. Par tās varonīgo lomu vēsturē, pilsēta tika apbalvota ar godalgu – „Varoņu pilsēta”. Apskates vietas – pilsētas parks un vēsturiskais rātsnams, katedrāle un vecā savrupmāja, kura piederēja Spāņu konkistadoru līderim; Bacardi muzejs – šeit atrodas koloniālajā perioda vietējo iedzīvotāju darinājumi, 3000 gadus veca Ēģiptes mūmija un divas Peru mūmijas; Moncada barakas – savulaik cietušas no revolucionāru uzbrukumiem, tagad šeit atrodas daļa no skolas kompleksa un muzejs; Majora Ģenerāļa Antonio Maceo revolūcijas laukums – šeit notiek nozīmīgas pulcēšanās un parādes; Morro Pirātisma muzejs un San Pedro de la Roca pils, kas ir iekļauta UNESCO; Baconao parks – dabīgās lagūnas un atpūtas iespējas; Gran Piedra – milzīgs monolīts apmeties augsta kalna virsotnē(1226 m), skatu tornī paveras elpu aizraujoši skati; netālu no Gran Piedra atrodas Isabelica franču kafijas plantācijas; Turquino nacionālajā parkā atrodas Kubas augstākā virsotne – Pico Turquino.

Ciego de Ávila - Jardínes del Rey ir izveidota kā kūrortpilsēta tūristiem. Mangrovju audzes, purvi, palmas, flamingo, baltas pludmales un tirkīza ūdens padara šo mazo Paradīzes nostūri par labu vietu atpūtai. Reģionā esošās salas ir daļa no Kubas ziemeļu koraļļu rifa, šeit atrodas izcilas niršanas un snorkelēšanas vietas. Apkārt provinces galvaspilsētai Ciego de Ávila ir izveidotas neskaitāmas ananāsu fermas. Laguna de la Leche jeb Piena Lagūna ir interesanta ar tās krāsu, šo lagūnu ir izkrāsojušas nātrija karbonāta atradnes, tas ir lielākais ezers Kubā un šeit mājo Karību flamingo.

Kuba uz kartes

Laika apstākļi Kuba

Havana Jan Feb Mar Apr Nov Dec
gaiss *C 21 22 23 24 23 22
ūdens *C 26 26 26 27 28 27