cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Mali

Lai gan Mali ir ļoti nabadzīga valsts ekonomiskā ziņā, tā ir ļoti bagāta valsts kultūras mantojuma ziņā, kas to padara par interesantu tūristiem no visas pasaules. Bagātīgā kultūras mantojumu bagāža nav vienīgais, ar ko šī valsts ir īpaša. Tā piesaista arī ar unikālajām dabas ainavām, interesantajiem ciematiem, Nigēras upes piedāvātajām tūrisma iespējām, kā arī apbrīnojamo Sahāras tuksnesi. Mali ir uz tūrismu un amatniecību orientēta valsts pateicoties savai atrašanās vietai, aizraujošajai vēsturei un kultūras īpatnībām. Mali iedzīvotāji ir laipni, viesmīlīgi un atvērti cilvēki, kas viesošanos Mali padara par patiešām lielisku atpūtu.

Valsts ģeogrāfiskā atrašanās vieta: Rietumāfrika
Robežojas: ar Alžīriju ziemeļos, Nigēru austrumos, Burkinafaso un Kotdivuāru dienvidos, Gvineju dienvidrietumos, Senegālu un Mauritāniju rietumos.
Platība: 1 240 192 km²
Galvaspilsēta: Bamako
Iedzīvotāju skaits: 21,370,217 (2022.gads)
IKP/PP: $ uz 1 iedz. 2,271 (2022.gads)
Valsts valoda: franču valoda
Reliģija: Reliģija Mali pārsvarā ir islāms, un tiek lēsts, ka 95 procenti iedzīvotāju ir musulmaņi, bet atlikušie 5 procenti malēniešu ievēro tradicionālās Āfrikas reliģijas, piemēram, dogonu reliģiju vai kristietību.
Administratīvais iedalījums: 8 reģioni       
Valūta: Rietumāfrikas franks/XOF
Augstākais punkts: Hombori Tondo (1155 m v.j.l.)
Garākā upe: Nigeras upe
Lielākās pilsētas: Bamako, Sikaso, Segu
Reljefs: Tā galvenokārt ir līdzena, ar kalnaināku apvidu un savannu dienvidaustrumos. Lielākā daļa valsts atrodas Sahāras tuksnesī.
Dabas resursi: Nācijas izdzīvošanas apstākļi saistīti ar bagātiem dabas resursiem - zeltu, urānu, fosfātiem, kaolinītu, sāli, kaļķakmeni.
Klimats: Mali raksturīgs subtropu un sauss klimats
Vīzas: LR iedzīvotājiem iebraukšanai Mali ir nepieciešamas vīzas.
Vakcinācijas prasības: Ieteicams potēties pret hepatītu A, B un difteriju, kā arī veikt profilakses pasākumus pret malāriju. Obligāta potēšanās pret dzelteno drudzi.

Hombori Tondo- viena no visinteresantākajām vietām Mali, kas ir visaugstākais kalns, ap kuru apkārt vijās gleznais ceļš. Hombori Tondo ir unikāli klinšu veidojumi, kas atgādina ASV rietumu daļā izveidojušos Monumentu ieleju. Fatimas roka ir slavenākā klints šajā apvidū. Homburi Tondo kalns ir ievērojams arheoloģisks objekts tādēļ, ka šeit atrodas alas, kurās dzīvoja cilvēki vairāk nekā 2000 gadus atpakaļ.
 
Mopti- tā ir pilsēta pie jūras, kurā norisinās aktīva tirdzniecība. Pilsēta atrodas uz trim salām, kuras savieno trīs dambji, kuru nosaukumi ir New Town, Old Town un Medina Coura. Tieši salu un dambju dēļ pilsēta iesaukta par Mali Venēciju. Šī pilsēta ir interesanta sava haotiskuma un kolorītuma dēļ. Šo atmosfēru rada nemitīgā kustība- laivu celtniecība, zivju žāvēšana, sāls plākšņu krāmēšana no laivām pēc garā ceļa no Sahāras un Timbuktu. Netālu no Mopti atrodas tā sauktais Dogonas apvidus. Šis apvidus nav no populārākajiem tūristu gala mērķiem, bet noteikti ir viens no unikālākajiem tūristu gala mērķiem Mopti apkārtnē. Tas unikālais, ko apskatīt šajā apvidū, ir tā fascinējošā daba. Dogonas apvidum raksturīgākā ainava ir 100 jūdžu garā Bandiagara kalnu nogāze, kas atdala akmeņaino plakankalni no putekļainajiem līdzenumiem. Lauku apvidus ir īpašs ne tikai ar savām gleznainajām ainavām, bet ir arī lieliska vieta pārgājieniem.
    
Nigēras upe – ir viena no visgarākajām upēm Āfrikā, kuras kopējais garums ir apmēram 4000 km. Upe atrodas ziemeļos no Gvinejas līdz Mali. Nigēras upe ir ļoti svarīga ar to, ka tā apgādā lauksaimniecībā izmantojamās zemes ar ūdeni, kā arī kalpo, kā ļoti svarīgs pārvietošanās veids. Pa Nigēras upi iespējama lieliska ceļošana. Laikā, kad ir augsts ūdens līmenis ( no augusta līdz novembrim) iespējams laivā 6-7 dienu laikā šķērsot gandrīz pusi valsts. Braucienam pa upi var izmantot mazos kuģus, pirogas (tradicionālās laivas), kanoe laivas, kā arī lielākas motorizētas laivas.  

Bamako – ir galvaspilsēta, kā arī lielākā pilsēta Mali. Bamako ir viena no visātrāk augošajām pilsētām Āfrikā. Pilsēta atrodas Nigēras upes krastos. Pilsētā atrodas viens no nozīmīgākajiem muzejiem Rietumāfrikā – Nacionālais muzejs. Šajā muzejā nevar apskatīt apslēptus dārgumus, taču lieliski var gūt priekšstatu par vietējo cilšu kultūru un apskatīt dažādus Mali tautai raksturīgus auduma veidus un rakstus. Nacionālā muzeja dārzā var apskatīt skulptūras un pieminekļus. Bamako pilsētā atrodas arī lielais tirgus un amatnieku tirgus, kurā iespējams nopirkt vietējo amatnieku izstrādājumus. Vēl Bamako pilsētā ir vērts apskatīt katedrāli, kas atrodas Bamako centrā. Šī katedrāle veidota no sarkana akmens gotikas stilā.   

Mali uz kartes

Laika apstākļi Mali

Bamako jan okt nov dec
gaiss *C 18 30 24 19
ūdens*C 21 31 26 22