cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Skotija

Skotija

Skotiju raksturo krāšņa dabas daudzveidība. No ielejām un ezeriem, līdz pat stāvām kraujām un klintīm. Šajā teritorijā vēsturiski ir notikuši nemierīgas pretestības svešzemju varai un tas ir izveidojis skotus par sīkstu un lepnu tautu. Skoti ļoti lepojas ar savas tautas tradīcijām un pat mūsdienās oficiālajā apģērbā nēsā kiltus – tradicionālos skotu svārkus. Skotijas krāšņumu veido ne tikai zaļojošās ielejas un mirdzošie ezeri, bet arī tās pilis, viduslaiku vecpilsētas un muižas. Ir iespēja katram ceļotājam izvēlēties sev tīkamāko.

Skotija ir viena no četrām Apvienotās Karalistes daļām, kurai ir sauszemes robeža ar Angliju. Tai pieder apmēram 790 salas un to apskalo Ziemeļjūra (austrumos), Atlantijas okeāns (ziemeļos, rietumos), Ziemeļu šaurums un Īrijas jūra (dienvidaustumos).

Platība 8,772 km²
Galvaspilsēta Edinburga
Iedzīvotāju skaits 5,463,300 (2019.gads)
Valsts valoda Angļu, Gēļu, Skotu
Reliģija Nedaudz vairāk nekā divas trešdaļas (67%) Skotijas iedzīvotāju pieder kādai reliģijai. Vairāk nekā seši no desmit cilvēkiem teica, ka viņu reliģija ir kristietība (65%): 42% Skotijas baznīca, 16% Romas katoļi un 7% citi kristieši.
IKP 39,007$ /iedz. (2019.gads)
Valūta Sterliņu mārciņa (GBP)
Valsts pārvaldes forma Konstitucionālā monarhija
Augstākais punkts Ben Nevis 1344m
Lielākās pilsētas
Glāsgova - 612,040 (2021.gads)
Edinburga - 527,620 (2021.gads)
Aberdīna - 198,590 (2020.gads)
Dandī - 148,820 (2020.gads)
Invernesa - 47,009 (2021.gads)
Stērlinga - 94,080 (2020.gads)
Reljefs: Vēsturiski Skotijas teritoriju ir ietekmējuši ledāji un tās reljefu var iedalīt trīs reģionos:
Augstienes un salas – dominē pakalni, kalni un klintis. Skotijā ir apm. 790 salas, kuras tiek iedalītas 4 galvenajās grupās (Šetlandu salas, Orkneju salas, Iekšējās Hebridu un Ārējās Hebridu salas).
Dienvidu kalnāji – šeit ir izveidojusies kalnu grēda apm. 200 km garumā.
Centrālie līdzenumi – šeit ir ieguves vieta oglēm un rūdai. Novērotas arī seismiskās aktivitātes.
Dabas resursi: Nafta, akmeņogles, alva, cinks, varš, dzelzsrūda, māli, silīcija smiltis
Klimats:Sastopams mainīgais mērenā okeāna klimats. Ziemas ir siltākas un vasaras vēsākas dēļ Golfa straumes.
Vakcinācijas: Nav obligātās vakcinācijas dodoties uz Skotiju.

Edinburga
Edinburgas apmeklētākā tūrisma vieta ir Edinburgas pils, kurā  atrodas Skotu Kroņa dārglietas. Tā ir uzcelta uz vulkāna virsotnē un to veido ēku komplekss. Tās loma vēsturē ir bijusi dažāda – kalpojusi gan kā cietoksnis, karaļa rezidence, garnizona mītne kā arī valsts cietums.
Šī ir mājvieta dažādiem muzejiem kā Skotijas Muzejs, Skotijas Nacionālā Galerija, Nacionālā portretu Galerija un citiem muzejiem un galerijām.
Lieliska vieta, kur iepazīties ar Skotu viskija rašanās vēsturi un izbaudīt vecpilsētas ieliņas.
Katru gadu mākslas un kultūras baudītājus vilina Edinburgas festivāls – spilgtākais mūzikas un mākslas festivāls katru gadu vasaras beigās.
Iepirkšanās īstā vieta ir Prince Street, kas pilsētu sadala divās daļās.

Glāzgova
Šī pilsēta bieži asociējas ar industrializācijas attīstību vēsturē. Tā ir brīnišķīga Viktorijas laika pilsēta, kuras arhitektūra atspoguļo materiālo labklājību, kuru spēja nodrošināt pilsētas dzelslietuvju, kokvilnas un kuģubūves rūpnīcas. Šī pilsēta spēj pārsteigt ar savu kontrastu – no noplukušām strādnieku mājām līdz pat mūsdienu spožām ēkām.
Glāzgovas katedrāle – to grezno dažādi dekoratīvi izciļņi un ir viena no nedaudzajām, kura ir bijusi pasargāta reformācijas laikā no nojaukšanas.
Pasaules slavenus mākslas darbus var skatīt Barela muzejā. Šie mākslas darbi pārstāv dažādas mākslas jomas kā gleznas, gobelēni, skulptūras un statujas.

Melrozas Abatija – skaista pierobežas abatija, kura vēsturē ir pārcietusi smagus laikus. Neskatoties uz to, tajā ir palikušas klostera telpas, virtuve un krustejas sienas. Abatija gleznaini iederas parka ainavā.

Trakvērhausa – Senākais  apdzīvotais nams Skotijā un tam ir spēcīga saikne ar Skotijas politisko un reliģisko vēsturi. Šajā namā uzturējās monarhi, kā arī Skotu karaliene Marija. Namā ir iespējams apskatīt un izstaigāt vēsturiskās istabas kā arī aplūkot daudzās relikvijas. Vieni no nama vārtiem ( Lāču vārti ) ir slēgti, un saskaņā ar trakvērhausas piektā grāfa zvērestu – šie vārti netiks atdarīti līdz brīdim kad Stjuarti atgūs troni.

Kuleinas pils – Uzcelta laikā no 1777. - 1792. gadam Kesilas grāfam. Pils ir lielisks slavenā arhitekta Roberta Adamsa meistardarbs. Tā ir atzīta par vienu no skaistākajām vietām un piesaista ceļotājus ar interesantiem arhitektūras risinājumiem.

Hailendsa un salas
Hailendsas teritorijā un salās var vērot akmens krāvumus, kurus vēl pirms ķeltu atnākšanas izveidojuši šejienes ļaudis.  Šeit var vērot tipisko Skotijas ainavu – dziļās gravas un stāvās klintis.

Lohnesa ezers – Pasaulē plaši pazīstamais 39 km garais ezers, kura dziļākā vieta sasniedz 227 m. Mūsdienās ezers piesaistījis gan nopietnus zinātniekus, gan joku mīļotājus, kad 20.gs.30 gados tika publicēta fotogrāfija ar Lohnesa briesmoni “Nesiju”. Netālu atrodas izstāžu centrs, kas sniedz dažāda veida informāciju.

Invernesa – Invernesa ir Hailendsas galvenā pilsēta un tā ir brīnišķīga vieta, lai izbaudītu šī novada kultūras mantojumu. Pilsētas centrs izceļas ar Viktorijas laika pili un senajiem namiem. Uzzināt par kiltu vēsturi un redzēt to darināšanas tradīcijas var Skotu kiltu meistaru apmeklētāju centrā.

Džordža forts – Šis ir izcils militārās arhitektūras paraugs un tā uzdevums bija novērst jakobītu dumpjus Hailendsā. Te atrodas Karaliskā skotu kalniešu pulka muzejs un daudzas telpas ir iekārtotas kā pirms 200 gadiem. Lieliska ieroču un militārā kolekcija glabājās Lielajā ieroču noliktavā.

Aberdīna – Aberdīna ir lielākā naftas ieguves vieta Skotijā, tomēr neskatoties uz to ir izveidojusies kā lieliska atpūtas vieta. Šeit var aplūkot 16.gs celtnes. Mēra Skena nams ir interesants ar dažādu gadsimtu interjera risinājumiem un tās galerijā var apskatīt vienu no nozīmīgākajiem reliģiskās mākslas darbu cikliem Skotijā. Mākslas galerija ir iekārtota neoklasicisma stila namā un piedāvā daudzveidīgu kolekciju – sudraba izstrādājumus, tēlotājmākslu un portretus. Galerijas telpās ik pa laikam notiek dzejas lasījumi un muzikāli priekšnesumi. 12.gadsimtā celtā Sv. Nikolaja baznīca ir lielākais draudzes dievnams Skotijā un tajā var redzēt daudz senu laiku relikvijas.

Kērngorma kalni – Kalnu tūristiem iecienīta pastaigu vieta, kurā ir ierīkots viens no pirmajiem kalnu kūrortiem Lielbritānijā. Tā virsotnē atrodas meteoroloģiskā stacija, kas regulāri ziņo par gaidāmo laiku. Daudzās ielejās darbojas arī tūrisma centri, kuri norādīs skaistākās pastaigu takas.

Šetlandu salas – ar vietējo kultūru un novada ļaužu sadzīvi iepazīstina Šetlendas salu muzejs. Viena no salu vērtībām ir arī dzelzs laikmeta tornis – Mousa Broch. Salas piesaista arī putnu vērotājus, kuri ierodas šeit maijā un jūnijā.

Orkneju salas – Salas ir ievērojamas ar daudzajiem aizvēstures pieminekļiem un ir nozīmīgas arheoloģisko pētījumu vietas. Ievērību ir iemantojusi Sv.Magnusa katedrāle un Grāfa pils, kura tiek uzskatīta par lielisku Skotijas renesanses laika celtnēm.

Ārējās Hebridu salas – salas vilina ar gleznainām ainavām un vietējo kultūru.

Iekšējās Hebridu salas – Skajas sala piedāvā dramatisku dabas ainavu – izrobotu plato salas Ziemeļos un Kulinu kalnu asās smailes. Vairākus gadsimtus Maklaudu klana vadoņu mājvieta ir bijusi Danveganas pils. Skajas salā ir iespējams aplūkot arī Teliskeras viskija rūpnīcu.

Skotija uz kartes

Laika apstākļi Skotija

Edinburga Jun Jūl Aug Sep
gaiss *C 13 15 15 13
ūdens *C 12 14 15 14