cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Šrilanka

Šrilanka- Indijas okeāna pērle. Ceilona tējas dzimtene..Vieta, kur savu pēdu nospiedumus esot atstājis pats Buda. Mājvieta zeltainām pludmalēm, milzu palmām, tirkīz ziliem ūdeņiem un pasakainiem saulrietiem.. Šrilankas pludmaļu dažādība sniedz iespēju ikvienam izbaudīt sev vēlamo atpūtu.

Oficiāli: Šrilankas Demokrātiski Sociālistiskā Republika
Ģeogrāfiskais stāvoklis: Indijas okeāna sala, kas atrodas Dienvidāzijā.
Galvaspilsēta: Kolombo
Lielākās pilsētas: Negombo, Kotte, Batticaloa, Hambantota
Platība: 65 610 km2
Iedzīvotāji: 21,586,581 (2022.gads)
Etniskais sastāvs: Singāļi 74,9%, Šrilankas tamili 11,2%, Šrilankas mauri 9,2%, Indijas tamili 4,2%, citi 0,5% (2021.gads)
Valoda: Singāļu (oficiālā un nacionālā valoda) 74 %, tamilu (nacionālā valoda) 18%, citi 8%
Angļu valodā runā aptuveni 10 % iedzīvotāji.
Reliģija: 70,2 procenti iedzīvotāju ir budisti, 12,6 procenti hinduisti, 9,7 procenti musulmaņu un 7,4 procenti kristiešu.(2020.gads)
IKP/PP: $ uz 1 iedz. 13,909 (2020.gads)
Valūta: Šrilankas rūpija (LKR)
Klimats: Valsts atrodas tropu joslā, kam raksturīga mitrā un sausā sezona. Šīs sezonas nosaka valstī esošie musoni (pastāvīgs vienas sezonas vējš, kura maiņa notiek divas reizes gadā ,ko izraisa lielās gaisa temperatūras starpība starp jūru un sauszemi). Salas dienvidrietumu pusē musoni rada nokrišņus no maija līdz augustam, savukārt sausā sezona ilgst no decembra līdz martam.
Salas ziemeļos un austrumos nokrišņi ir no oktobra līdz janvārim, bet sausā sezona ilgst no maija līdz septembrim.
Vidējā gaisa temperatūra sasniedz +30 º C , savukārt līdzenumos un kalnainajos apvidos + 20ºC
Reljefs: Lielākoties līdzens. Kalni sastopami dienvidu un centrālajā daļā.
Augstākā virsotne: Pidurutalagala (2 524 m v.j.l.)
Piesardzības pasākumi: Obligāti jāvakcinējas pret dzelteno drudzi. Papildus visiem ceļotajiem ieteicams vakcinēties pret hepatītu A un pirms došanās uz kādu noteiktu Šrilankas reģionu, uzzināt, vai ir nepieciešama papildus vakcīna.
Vīzas: No 2012.gada 1.janvāra Latvijas pilsoņi un nepilsoņi īstermiņa vīzu (30 dienas) var izveidot elektroniski, pateicoties ''ETA'' (Electronis Travel Authorization System) mājas lapā- http://www.eta.gov.lk/slvisa/
Maksa par viena cilvēka elektronisko iebraukšanas atļauju ir 30USD, savukārt bērniem līdz 12 gadu vecumam- bez maksas.
Nacionālā virtuve: Galvenā sastāvdaļa visās receptēs- rīsi un karijs. Bieži vien tiek pievienota gaļa- vistas gaļa vai zivis, retāk – liellopu vai jēra gaļa.
Nacionālie ēdieni: Mullung – zaļumu sautējums ar daudz garšvielām. Sambol – rīvētu kokosriekstu, čilli un garšvielu sajaukums. Hoppers- plānas pankūkas ar kraukšķīgām maliņām un mīkstu vidu, kas tiek pasniegtas ar kokosriekstu sīrupu. Kiribath- neatņemama saviesīgo pasākumu daļa- nacionālais deserts, kas ir pagatavots no rīsu pīrāga ar kokosriekstu pienu.
Atrodoties Šrilanka, ir jānogaršo curd – jogurtu,kas tiek pasniegts brokastīs un pagatavots no bifeļmātes piena. Dažādas jūras veltes : krabji, omāri, kalmāri, krevetes. Kā arī pasaulē labāko ceilonas tēju

Līdz pat 1972. gadam Šrilanku dēvēja par Ceilonu. Gluži tā kā mūsdienās tēju, kuras dzimtene ir Šrilanka.
Mūsdienās Šrilankas galvaspilsēta ir Kolombo, savukārt senās galvaspilsētas Anuradhapura un Polonnaruva kopā ar Kandi pilsētu veido„kultūras trijstūri”- valsts centrālā reģiona teritorija,kurā ir apskatāma liela daļa salas nozīmīgākie kultūras un vēstures pieminekļi, tempļi, pilis un klosteri.
No visiem šiem objektiem 6 ir iekļauti UNESCO kultūras mantojuma sarakstā:
Kandi jeb ''valdnieka pilsēta''- pilsēta, kas atrodas starp kalniem un sevī glabā svarīgas budisma relikvijas un budistu svētumu- Svētā Budas Zoba templis.Pateicoties šīm relikvijām, Kandi tiek uzskatīta par singāļu kultūras un garīgās pasaules galvaspilsētu. Elpu aizraujošs skats ir redzams jūlijā un augustā - pilnmēness laikā. Šajā laikā svētceļotājiem ir svētki - Esala Perahera. Svētku laikā ir redzami svētceļnieki, kurus velk ziloņi.
Anuradapūru- senā galvaspilsēta, kurā ir apskatāmas Budas relikvijas.
Galle- pilsēta, kas ir zināma ar viduslaiku ostas nocietinājumiem, vecām mošejām un baznīcām.
Sigiriyaa- vietā, kurā uzkāpjot slavenajā Sigīrijas klintīm un kuru dēvē par Lauvas kalnu un Pasaules dārzu, no kalna virsotnes paveras brīnišķīgs skats uz apkārtnes džungļiem, ezeriem un rīsu laukiem. Kā arī vieta, kurā atrodas cietoksnis, kuru 5.gs. izvēlējās karalis kā par savu patvērumu.
Polonnaruva ir Šrilankas viduslaiku galvaspilsēta pilsēta,kura ieskauta lielā, mākslīgā 12.gs.ūdenskrātuvē- ''Parakrama jūrā''. Šo seno pilsētu mēdz dēvēt par tempļu pilsētu un ne velti. Polonnaruva ir īpašniece Parakramabahas statujai, tempļa Gal Vihara akmens vijumiem, lotosa formas baseinam un cara padomes istabai.
Damulla zelta templis- Šrilankas lielākais un vislabāk saglabātais ala-tempļu komplekss. Te ir apskatāmas 157 statujas un budistu sienu gleznojumi , kas ir līdz pat 2100 m2 platībā.

Šrilankā ir iespēja atrasties vietā, kur iespējams agrāk ir bijis pats Buda- Ādama smailē jeb Svētajā kalnā (budisti sauc par Sri Pada - svētais kājas nospiedums). Te no decembra līdz pat maijam ierodas svētceļnieki, kuri ceļā dodas tikai naktī, lai būtu iespēja redzēt brīnumaino skatu,kas paveras saullēkta laikā- kalna trīsstūrainā ēna it kā pārklāj mostošo ainavu ar melnu segu.
Kalna augstums ir 2224 m, savukārt uzkāpšanas maršruts sasniedz aptuveni 26 km no kuriem 14,5 km tiek nobraukti ar automašīnu, bet atlikušie 11km - kājām.

Kolombo- valsts galvaspilsēta un pilsēta, kura elpu aizraus ikvienam tās viesim. Te ir apskatāms kā mūsdienas spēj apvienoties ar senatnīgo, debesskrāpji ar koloniālām privātmājām, sporta mašīnas ar rikšām, supermārketi ar ielu tirgotavām, rietumu apģērbu modeļi ar tradicionālajām sarongām.
Kolombo ir pilsēta, kurai Šrilanka ir uzticējusi savas vēstures liecību kolekciju (dažādus antīkus priekšmetus), kas ir apskatāma Šrilankas Nacionālajā muzejā.
Apmeklējot Kolombo, ir vērts iepazīt tādas ievērojamas apskates vietas un objektus, kā: pilsētas rātsnamu, parlamenta kompleksu Sri Jawardhanapura- unikāla arhitektūras celtne, kas ir Šrilankas politiskais un administratīvais centrs, parku Vihara Maha Devi, kā arī zooloģisko dārzu, kas tiek uzskatīts par vienu no Āzijas vislabākajiem zooloģiskajiem dārziem

Kalutara.
Kalutara- atrodas 40 km uz dienvidiem no Kolombo pie Kalu- Gangas upes ( Melnās upes). No senā garšvielu tirdzniecības centra mūsdienās ir pārtapusi par modernu kūrortpilsētu ar dažādām pludmales atpūtu iespējām- burāšana ar vējdēli vai burulaivām, ūdensslēpošana, kaitsērfings, zemūdens medības u.c.
Kalutara ir īpašniece 1960.gadā celtajam Kalutara Vihara- milzīgam apaļa formas budistu templim.
Šis ir pasaulē vienīgais šāda veida objekts, kurā ir apskatāmas 72 gleznas un virkne statuju,kuras vēsta par Budas dzīvi. Budas dzīvi ir iespējams salīdzināt ar mūsdienām, pateicoties templī esošajam panorāmas logam no kura paveras skats uz upi un pilsētu.
Navam Perahera ziemassvētku laiks ir ļoti nozīmīgs- pilsētā norisinās grandiozas svinības ar svētku gājienu, kurā piedalās dejotāji, budistu mūki, lāpneši un, protams, galvenais tempļa zilonis.

Beruvela.
Seno Šrilankas pilsētu dibināja arābu tirgotāji 8.gs. Par pilsētas atrašanās vietu izvēloties Šrilankas dienvidrietumus, kas ir aptuveni 56 km no Kolombo.
Beruvela- vieta, kura ikvienu priecē ar paradīzes pludmalēm un kādu senu dārgumu - vienu no Šrilankas vecākajām mošejām- Kečimala (Ketchimale Mosque).
Beruvelas kūrorts ikvienam dos iespēju izbaudīt tīrās smiltis, palmas un aktīvo atpūtu gan pludmalē, gan kādā no daudzajām viesnīcām, kuras atrodas gar pašu krastmalu.

Bentota.
Bentota- kūrorts, kas atrodas Galles reģiona, Indijas okeāna upes Bentotas – Gangas krastā. Starp okeānu un Bentotas- Gangas upi esošā Bentota pludmale tiek uzskatīta par vienu no pasaules skaistākajām pludmalēm. Šī pludmale spēj apvienot pludmales atpūtu ar aktīvo atpūtu un vēsturi.
Te svaigo brīzi var izbaudīt, kuģojot ar jahtu, makšķerējot, sērfojot,apskatot dabu, kas atrodas uz sauszemes un ūdenī, pateicoties dzidrajam ūdenim un minimālajai straumei, kas dod iespēju nirt arī tiem, kuri to nekad nav darījuši. Turklāt koraļļu rifus ir iespēja apskatīt jau 4-5 m dziļumā.
Pludmale sniedz ieskatu vēsturē, dodoties ekskursijā pa Bentotas- Gangas upi, kuras krastos ir iespēja redzēt 12.gs.Budas tempļu kompleksa Galapatha Viharaya drupas, kā arī apskatīt rezervātu, kurā ir iespēja iepazīt interesanto bruņurupuču pasauli.

Pasaule kūrortu atpazīst ar palmu vīnu, kurš tiek gatavots tepat- Bentota kūrortā!

Negombo.
Salas rietumu piekrastē starp savu vārda māsu piejūras lagūnu un okeānu atrodas viena no lielākajām Šrilankas pilsētām- Negombo( 40km attālumā no Kolombo). Senāk Negombo ir bijusi ostas pilsēta un zivju tirdzniecības centrs. Vēl mūsdienās tā spēj saglabāt interesi visos zivju un jūras produktu mīļotājos, pateicoties lielajam zivju daudzumam, kuras tiek izzvejotas vietējā līcī un pārdotas ''Lellama''- valsts otrajā lielākajā zivju tirgū. Garšu kārpiņas spēj lutināt ne tikai zivis, bet arī kanēlis.. Šeit ražotais kanēlis tiek uzskatīts par vienu no labākajiem visā pasaulē. 
Aktīvās atpūtas cienītājiem noteikti jāizbauda kāds no ūdenssporta un niršanas centiem. Ikvienam ir iespēja pārbaudīt savas niršanas prasmes kuģī, kas ir nogrimis pirms vairāk nekā 50 gadiem un mūsdienās pārveidots par mākslīgu rifu. 
Neskartu dabu var apskatīt, dodoties laivu braucienā uz Muturadžavelas (Muthurajawela) rezervātu, kurā ir aptuveni 200 veidu dažādu un reti sastopamu floras un faunas pārstāvju. Savukārt mierīgās atpūtas cienītājiem ieteicams apmeklēt pludmales, jo tās ir klusas, mierīgas un neapdzīvotas.
Mūsdienās Negombo tiek dēvēta par ''mazo Romu'', jo te ir apskatāmas daudz un dažādas mošejas, budistu un hinduistu tempļi, katoļu baznīcas un katedrāles, no kurām ievērojamākais ir Sv. Marijas dievnams. Ir apskatāms interesants apskates objekts-1672. gadā holandiešu celtā forta drupas.
Vēl mūsdienās tiek izmantoti pilsētas kanāli, lai būtu pieeja pie veikaliem, restorāniem un citiem pakalpojumiem, kuri atrodas gandrīz ik uz stūra.

Vadduva.
Vadduva savu nosaukumu ir ieguvusi, pateicoties seno un vietējo dziednieku apzīmējumam- weda.
Mūsdienās šos dziedniekus ir nomainījuši dažādi SPA un veselības centri, kuros speciālisti piedāvā dažādus ārstniecības kursus, jogas un medicīnas nodarbības, kā arī ajūrvēdas procedūras. Šrilankā ir vairāk nekā 3000 gadu senas ajūrveida tradīcijas, kas ir kā garantija, ka šīs procedūras būs augstas kvalitātes un spēs attīrīt gan ķermeni, gan prātu. 
Vadduva ir atpazīstama ne tikai, pateicoties veselības centriem, bet arī apbrīnojami skaistajām smilšu pludmalēm, kokospalmu, kaučukkoku un kanēļa plantācijām, palmu etiķa un palmu vīna ražošanu, kā arī kokosšķiedras izstrādājumiem.
Vadduva- pludmales atpūtas cienītāju paradīze! Tās viesiem ir garantēta klusuma un mierpilna atpūta dzidra Indijas okeāna ūdens krastā, kuru ieskauj brīnišķīgas smilšu pludmales (vietām tās platums sasniedz pat 60 m ). Pateicoties viesnīcām, kuras viena no otras atrodas diezgan tālu, klusums un relaksējoša atpūta ir garantēta. 
Kūrorta labi attīstītā infrastruktūra, daudzās viesnīcas, veikali, restorāni un kafejnīcas nebūt neizjauc šo mierīgo atpūtu.

Hikkaduva.
Hikkaduva- kūrortpilsēta, kas atrodas Šrilankas dienvidos. Tieši šī kūrortpilsēta bija tā ar kuru 60.gados Šrilanku sāka iepazīt tūristi no Amerikas un Eiropas.
Mūsdienās Hikkaduva tiek uzskatīta par daivinga Meku.Hikkaduva niršanas un sērfošanas cienītājiem ir gluži kā paradīze! Niršanas sezona ilgst no novembra līdz aprīlim, piedāvājot iespēju nirt no 4 līdz pat 40 m gan tiem,kuri jau ir niruši, gan iesācējiem. Iesācējiem ir iespēja iziet speciālus kursus, bet speciālistiem - pārbaudīt savas prasmes speciāli izveidotajos kuģu vrakos. Savukārt sērfotājiem, kuri ierodas no visas pasaules, sezona sākas līdz ar ''sauso'' sezonas laiku, kad viļņu augstums sasniedz līdz pat 3,5 m.
Viesiem, kuri nav aktīvās atpūtas piekritēji ,ir iespēja izbraukt ar laivu,kurai ir stikla dibens. Brauciens dos iespēju redzēt neparasti skaisto zemūdens pasauli un neoficiālo pilsētas simbolu- koralli. Un ne velti koraļļi ir izvēlēti par pilsētas simbolu- Hikkaduva ir īpašniece vieniem no skaistākajiem koraļļiem visā Āzijā. 
Pilsētas teritorijā ir izveidots koraļļu rezervāts, kas ir tik pat interesants un apskates vērts kā budistu templis un ezers.

Induruva.
Pie strauta, kas tek uz jūru, ir izpleties neliels zvejnieku ciems, kuram apkārt ir neapdzīvotas pludmales, kuras ieskautas ar kupliem tropu augiem, tējas plantācijām un kokosriekstu audzēm. 
Induruvas pludmalēs ir iespēja izjust paisuma un bēguma atstātās pēdas. Bēguma laikā ikviens var pastaigāties pa slapjām smiltīm,kuras no krasta ir attālinājušas desmitiem metru tālu. Šī pastaiga ir pielīdzināma dārgumu meklēšanai, jo smiltīs var atrast dažādus gliemežvākus, koraļļu gabaliņus un vienkārši skaistus akmentiņus. Savukārt paisuma laikā ir iespēja atrast gliemeņus, krabjus un dažādus citus dzīvniekus.
Indruva ir lieliska slēptuve tiem, kuri vēlas paslēpties no trokšņa un pilsētas dzīves. Klusās mazpilsētas ielas, neskarta daba, budistu tempļi un saulrieta vērošana būs kā bauda ikvienam viesim.

Maravila.
Maravila sniegs atpūtu Indijas okeāna krastā ar zeltainām pludmalēm, bagātīgu un krāsainu zemūdens pasauli. Ir iespēja iepazīt budistu svētnīcas, nacionālo dabas parku, kā arī atklāt tējas audzēšanas un ražošanas noslēpumus. 
Pasaule Maravilu atpazīst, pateicoties to dārgakmeņiem (safīriem, rubīniem, topāziem, u.c.), kā arī Ceilonas tēju, garšvielām un tautas amatniecības izstrādājumiem (maskām, batiku, ādas izstrādājumiem).

Unavantuna.
Unavantuna ciemata pludmale ar skaistām smilšu pludmalēm, lielām palmām un augļu kokiem rada gleznainu ainavu. Šo pludmali varētu nosaukt par gleznu, jo divas rifu joslas šo pludmali ieskauj gluži kā gleznu ieskauj rāmis. Rifu joslas vētras laikā it kā salauž viļņus, tādējādi pludmales krasta vilnis nav bīstams, bet ūdens plūsma ir jūtama. Pateicoties šīm divām rifu joslām, šī ir drošākā pludmale uz salas.
Daba šo vietu ir izveidojusi ļoti daudzveidīgu, tādējādi ikvienam būs interesanti. Ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem ir iespēja izbaudīt ūdens priekus, jo ceturtdaļu no pludmales ieskauj rifu ieslēgts sēklis, kurā nav ūdens plūsmas un dziļums sasniedz 1,5 m. Savukārt lagūna savu ūdens siltumu saglabā vienmērīgu, kas ļauj stundām ilgi uzturēties ūdenī.

Aktīvās atpūtas cienītājiem ir iespēja nodarboties ar sērfošanu, snorkelēšanu, niršanu un mazai atpūtai- makšķerēt. 

Noderīgi padomi:
Apmeklējot budistu vai hinduistu tempļus, nav ieteicams vilkt šortus, apģērbu ar atsegtiem pleciem un muguru.
Pie tempļa ieejas ir jānovelk gan galvassega, gan apavi.
Katru mēnesi ir ''Piya Day''- pilnmēness un reliģisko svētku diena. Šajā dienā tiek slēgtas vairums no iestādēm, veikaliem un bankām.
Sievietes drīkst vilkt šortus tikai pludmalē. Savukārt vīriešiem ir ieteicams vilkt bikses, jo šortu valkāšana tiek uzskatīta par ļoti nepieklājīgu.
Ieteicams lietot ūdeni,kas ir fabrikas ražots minerālūdens.