cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Malta

Malta
Maza un koncentrēta, īsta miniatūru zeme…Paradīzes pludmaļu, tranzītostu pakalpojumu, finanšu un  tūrisma centrs Vidusjūras pašā sirdī, izvietojusies uz trim apdzīvotām salām, ar sauli saderināta un droša- tā vilina tūristu pulkus visa gada garumā, bez tam valsts vārdu nes vēsturiskais un noslēpumainais bruņinieku ordenis. Dzīvesprieks un viesmīlība, laipnība un bezrūpība Maltas cilvēku sejās un smaidos aicināt aicina atgriezties šeit atkal un atkal…

Ģeogrāfiskais stāvoklis: atrodas Vidusjūrā uz D no Sicīlijas, Vidusjūras tirdzniecības ceļu vidū. D robežojas ar Lībiju, Z-ar Itāliju, DR-ar Tunisiju, ZR-ar Grieķiju. Valsts atrodas uz 3 lielām salām: Maltas, Goco un Komino, no mazākām salām- Kominoto, Filflas un Manoelas.
Platība: 316 km2
Galvaspilsēta: Valleta
Iedzīvotāji: 443,803 
Nacionālais sastāvs:  maltieši
Valsts valoda: maltiešu, angļu
Reliģijas: katoļi 94% 
IKP/PP:  $ uz 1 iedz. 27 884
Naudas vienība: eiro(EUR)
Valsts pārvaldes forma: parlamentārā republika
Zemākais punkts: Vidusjūra 0 m j.l.
Augstākais punkts: Ta'Dmejrek 253 m m v.j.l.
Reljefs: daudz klinšainu krastu, reljefs salās ir ar zemiem un klinšainiem kalniem, terasveida līdzenumiem, izrobotiem krastiem ar daudziem jaukiem līčiem un klintīm, un, kā jau Dienvideiropas tūrisma valstī- arī skaistas smilšainas pludmales.
Dabas resursi: kaļķakmens, sāls, saulainās piekrastes un dabas ainavas.
Klimats: tipisks Vidusjūras klimats ar karstām vasarām un mitrām ziemām. Vasara sausa un karsta, vidējā jūlija temperatūra ir no +23°C, reizēm līdz +35°C un vairāk. Ziemas ir maigas, samērā lietainas,  janvāra vidējā temperatūra ir no +14°C līdz +16°C, tā kā silti pat ziemā, un cepures un cimdi nebūs vajadzīgi, jo sniegs te ir izteikti reta parādība.   Vislabāk ceļot ir no marta līdz maija vidum vai no oktobra vidus līdz decembrim, jo tad ir optimālas temperatūras, lai gan siltummīļotāji te gaidīti vienmēr,  jo īpaši vasarā.
Piesardzības pasākumi: nav īpašas prasības attiecībā uz vakcināciju. Sertifikāts par vakcināciju pret dzelteno drudzi tiek prasīts no ceļotājiem, kuri ir vecāki par 9 mēnešiem un ierodas no infekcijas skartajām teritorijām. Ja vēlas ieceļot zīdainis līdz 9 mēnešu vecumam no infekciju skartajiem reģioniem, tad viņu var pakļaut izolācijai vai novērošanai uz epidemioloģisko indikāciju pamata.
    
Pirmie, kas sāka apdzīvot jaukās salas, bija toreizējie brašie ceļotāji- feniķieši- 1.gs p.m.ē. Tieši viņi nosauca galveno salu par Malat, kas nozīmē “drošs patvērums”. Patiešām tagad valsts populāra ar tūristu drošību vēl tagad. Ap 200. gadu p.m.ē. Malta kļuva par Romas Impērijas sastāvdaļu Vēlākajos gadsimtos salu grupa bija mājvieta Svētā Jāņa ordeņa bruņiniekiem, bet 19.gs. to kolonizēja Lielbritānija, pēc 2.pasaules kara Malta atsvešinājās no Lielbritānijas. 1964. gadā Malta ieguva neatkarību.
Pirms feniķiešiem Maltas salās dzīvoja tautības, kurām bija ļoti savdabīgi reliģiskie kulti. Viņi uzbūvējuši tempļus, kas ir senāki nekā ēģiptiešu piramīdas. Daudzas no šo tempļu drupām ir saglabājušās līdz mūsdienām. To vecums sasniedz 5 – 6 tūkstošus gadu.  Gigantiskie un majestātiskie maltiešu tempļi, kas celti no milzīgiem akmens blokiem, ir vienas no noslēpumainākajām un aizvēsturiskākajām būvēm Eiropā. Pastāv leģendas par milžiem, kas atvēluši šos akmeņus, jo mūsdienu cilvēks ko tādu pat ar modernu tehniku diezin vai varētu paveikt. Viens no tempļiem tiek dēvēts par Gantiju, kas nozīmē “milža mājoklis”. Mūsdienās ir zināmi vairāk nekā 20 tempļi, kas atrodas Maltas un Goco salās. Arheoloģiskajos pētījumos ir konstatēts, ka šie tempļi ir celti laikā no 3600. līdz 2500. gadam p.m.ē.
Tieši 150 gadus (no 1814. līdz 1964. g.) Malta atradās Lielbritānijas pakļautībā. Tas ir pietiekami ilgs laiks, kas atstājis pēdas salinieku ikdienas dzīvē. Par to var pārliecināties, braucot ar dzeltenajiem 70-to gadu britu satiksmes autobusiem pa ceļa kreiso pusi un runājoties tāpat kā Londonā ierastajās sarkanajās telefona būdiņās..
Zemūdens peldēšanas, sērfošanas un burāšanas mīļotājiem te ir paradīze - ūdens Maltā ir viens no dzidrākajiem pasaulē. Niršana tiek piedāvāta līdz 30 m dziļumam. Arī makšķerniekiem te ir ko darīt, jo tiek piedāvātas plašas iespējas.
Maltu raksturo īpašās gastronomiskās īpatnības kā neraudzētā maize, dažādas sieru šķirnes, svaigi augļi un dārzeņi, tipiskā Vidusjūras salu virtuve un īpašie maltiešu ēdieni.
Bruņinieku ordeņa pamatlicējs ir Provansas bruņinieks Žerars Toms. Pats ordenis izveidojās uz svētceļnieku patversmju un hospitāļu bāzes, kura atradās Jeruzalemē, un pieņēma Svētā Jāņa vārdu. Mūsdienu Maltas ordenis izlaiž savas pastmarkas un monētas, uztur diplomātiskas attiecības ar 50 valstīm, veic Sarkanā Krusta funkcijas, nodarbojas ar labdarību un žēlsirdības misiju, uztur daudzas slimnīcas, hospitāļus, veco ļaužu pansionātus un bērnunamus.
Biežo vētru dēļ Maltā namus neceļ augstākus par trijiem stāviem.

Valleta ir viena no skaistākajām Vidusjūras pilsētām. Vēsture dveš elpu senajās ieliņās un svētnīcās, muzejos un dārzos. Te apskatāma Maltas grandiozā Diženo maģistru ordeņa pils jeb Sv Antona pils, kur pašlaik strādā Maltas prezidents un parlaments,- pili un dārzus izveidoja pēc bruņinieka Fra Antuāns de Paula pavēles. 17.gadsimtā viņu iecēla par Maltas ordeņa bruņinieku lielmestru. Pēc dabas izšķērdīgais bruņinieks rezidenci veidoja milzīgu, lai tajā varētu uzņemt daudzus viesus, un vietas pietiktu arī lielam skaitam  kalpotāju. Pie pils ir brīnišķīgi veidots parks un simetriski apstādījumi. Tradīcija te pastāv jau ilgi- dažādu valstu augstas amatpersonas, kas viesojas Maltā, Svētā Antona pils dārzā iestāda kādu koku. Starp tiem aug arī 2004.gada februārī Latvijas Republikas Valsts prezidentes Vairas Vīķes - Freibergas stādītā Arizonas ciprese. Maltas ordeņa arsenāls, Parizio pils, Sv. Marijas baznīca, Sv. Jāņa baznīca, Taršina baznīca, Sv. Lorenco baznīca, Heralda lodžija, Inkvizatora pils, Gato Murina pils, Jūrniecības muzejs, Kara muzejs, Nacionālais arheoloģijas muzejs, Nacionālā bibliotēka, Hastingra dārzi, Botāniskais dārzs.
Auberge de Kastile pils  ir starp labākajiem 18.gadsimta baroka pieminekļiem Valletā. Manoela teātris Valletā esot otrs vecākais visā Eiropā.
Valletas tuvumā atrodas lieliski kūrorti: St. Julian kūrorts ieskauj nelielu līci un ir saglabājis neliela ciematiņa noskaņu. Pāri līcim slejas 17.gs.celtā Spinota pils; Bugibba – piedāvā bagātīgu uzdzīvi naktsklubos, bāros, kafejnīcās. Quawra –piekļaujas Salina līcim, kas savu nosaukumu ieguvis no gadsimtiem ilgās jūras sāls iegūšanas tradīcijas šai vietā. Visi kūrorti piedāvā plašas iespējas izklaidēm un ūdenssportam.

Mdina ir bijusī Maltas galvaspilsēta, kas tagad dveš mieru un stabilitāti. Pilsēta ir uzcelta uz viena no augstākajiem pakalniem salas vidienē un no tās varenajiem aizsargmūriem paveras brīnišķīgs skats pāri visai Maltas salai. Kad 16. gs. par galvaspilsētu kļuva Valleta, senās aristokrātu dzimtas savas pilis Mdinā nepameta, tāpēc šo pilsētu sāka dēvēt par dižciltīgo pilsētu
Mūsdienās šī ir tipiska viduslaiku pilsēta ar daudziem apskates objektiem – Inguanes pili, Verdalas pili, viduslaiku nocietinājumiem, pilsētas galvenajiem vārtiem, Sv. Pāvila baznīcu, Sv. Sofijas pili, Grieķu vārtiem, Spīdzināšanas muzeju. Kā arī kādā no mīlīgajām kafejnīcām ir iespēja atvilkt elpu pēc pastaigas un vērot mūsdienu dzīvi viduslaiku ielās.
 
Viktorija ir Goco salas galvaspilsēta, kas lepojas ar Sv. Georgija baziliku, Episkopa pili, cietoksni-citadeli, Sv. Franciska baznīcu, Folkloras muzeju, Arheoloģisko muzeju. Goco sala ir leģendārās burves Kalipso mājoklis, un
aicina apskatīt  Kenuna torni, Gordona bāku, no kuras paveras lielisks skats uz Tačencas klintīm, Kambrejas fortu un Vidusjūras plašumiem, Hlendi torni, Sv. Dmitrija kapelu, Mgar Ikhsini torni, Tačencas klintis, Kambrejas fortsu, Gantjas tempļus, Ninusa alu un izjust burvīgās pludmales. Hagar Kim jeb “stāvošie akmeņi”  ir atrakti no zemes slāņa, un ir kā stāvošas galvas. Daži no akmeņiem ir vairāk kā 5 metrus augsti. Goco sala ir kā radīta jaunlaulātajiem, lai pavadītu šeit savu medus mēnesi.

Šaras pilsētiņa griež vējdzirnavu spārnus, un to ir daudz, kā Nīderlandē. Ramlas līcī- Kalipso ala, kurā ir vertikāls zemūdens tunelis 40 m dziļumā.

Marsaksloka ir viens no lielākajiem un skaistākajiem zvejnieku ciemiem – braucieni ar kuģīti, zivju tirgus, kafejnīcas. Šajā pilsētā vēl joprojām ir vērojamas vērot  senās zvejas tradīcijas - vīri dodas jūrā ar koši krāsotām laivām luzzu un noķertos lomus tirgo ostmalā.

Maltas salā atrodas noslēpumaini un vēsturiski objekti kā  Selmunas pils, Tahagrata tempļi, Baltais tornis, Sarkanais tornis, Kvalet Marku tornis, Kuavras tornis, Gajna Znubera tornis, Romiešu pirtis, Popejas ciems, Sv. Agatas pazemes ejas, Sv. Paula pazemes ejas.

Brīnišķīgās ainavas, senās celtnes un leģendas ir pamats tam, ka jau vairākkārt  Malta tika izvēlēta kā filmēšanas vieta skatiem senajai Romai un Grieķijai. Mediterranean Film Studios parkā tika uzņemtas vairāk kā 200 filmas, no kurām pazīstamākās ir "Gladiators", "Troja", "Jūlijs Cēzars", "Grāfs Monte Kristo" un "Lielisko džentlmeņu līga".

Komino sala ir mazākā no trim apdzīvotajām salām. Te ir tikai viena viesnīca, dažas fermas,burvīgais Santamarija tornis un līcis. Tas ir kā maza lagūna ar klintīm norobežota un dzidri zilu ūdeni.