cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Tignes

Leģendārais slēpošanas reģions „Killī izplatījums” (Espace Killy), kuru daudzi lietpratēji uzskata par vislabāko pasaulē, ietver sevī Valdizēras un Tiņas kūrortu trases ar vienotu pacēlāju sistēmu. Killi izplatījums atrodas Savojas departamentā pie pašas Itālijas robežas, un nosaukts vairākkārtēja pasaules čempiona kalnu slēpošanā un sabiedriskā darbinieka Žana Kloda Killī vārdā. Kalnu slēpošanas trašu garuma (300 km) un savstarpēji saistīto pacēlāju (96) skaita ziņā „Killī izplatījums” Francijā atpaliek tikai no „Trim ielejām” un „Paradiski”. Lielākais vairums trašu atrodas augstāk pa 2000 metriem, pacēlāju augstākais punkts ir 3450 m augstumā. Koki šeit vairs neaug, un no virsotnēm paveras fantastiskas kalnu ainavas. Lielā augstuma dēļ šis slēpošanas reģions ir viens no sniegiem bagātākajiem Alpos.
„Killī izplatījuma” sniega valstībā radīts viss, lai katrs slēpotājs vai snovbordists justos kā karalis. Bezgalīgie sniega lauki, kas plešas vairāk nekā 10 000 hektāru platībā, un neskaitāmus kilometrus garās un plašās trases ļauj pilnībā izbaudīt ātrumu un slēpot prieku. Gan amatieru, gan profesionāļu vajadzībām šeit ierīkoti deviņi slaloma un divi mogula stadioni, divi „halfpaipi” un divi sniega parki. Desmit pacēlāji iesācējiem darbojas bez maksas.
Viena no „Killī izplatījuma” „rozīnītēm” ir ārpus trases slēpošana. Freeride cienītāji šeit brauc no visas pasaules, lai ar savām slēpēm „izrakstītu” vistālākās, šķiet, pilnīgi nepieejamās nogāzes. Pirmo reizi Francijā tieši „Killī izplatījumā” ir ieviesta ārpus trases slēpošanas mācības programma SPOT, kuras mērķis ir drošība un patiesa prieka izbaudīšana, slēpojot pa pūdersniegu. Olimpisko spēļu vajadzībām, nogāzē pretī Valdizeras ciematam izveidoja leģendāro, reibinoši stāvu trasi “Face de Bellevarde”, kura atkal kļūs par 2009. gada Pasaules čempionātā kalnu slēpošanā sporta arēnu. Parasti šī trase ir atvērta visiem, un ikviens var pārbaudīt tajā savus spēkus.

Tiņas (Tignes) kūrorts ir unikāla vieta tiem, kas mīl kalnus un kaislīgi aizraujas ar kalnu slēpošanu. Tiņas devīze – „360° slēpošanai!”. Tā arī šeit ir - kur tikai skaties, visur kalni, trases un pacēlāji. Tiņa ir atzīta par tarptautisku frīstaila, snovborda un ārpus trases slēpošanas centru. 1992. gada Olimpisko spēļu laikā Tiņas un blakus esošā Valdizeras kūrortu trasēs notika sacensības svarīgākajās kalnu slēpošanas disciplīnās.
Tiņu veido divi dzīvojamie rajoni: Val Claret un Le Lac, kuri atrodas 2100 m virs jūras līmeņa, un tos atdala liels ezers. Zemāk atrodas vēl divi ciemati - Les Boisses (1850 m) un Les Brevières (1550 m), uz kuriem ved vairākas slēpošanas trases. Ciemata augšējā daļā ir uzcelti daudzstāvu viesnīcu kompleksi. Lielākā daļa viesnīcu atrodas pie slēpošanas trasēm vai tieši blakus pacēlājiem, kas dod iespēju sākt slēpot tieši no viesnīcas durvīm. Pēdējos gados Tiņas pilsētiņā parādās arī ēkas ar koka apdari tradicionālajā Savojas stilā. Tas izdaiļo pārlieku urbanizēto kūrorta izskatu. Pēc slēpošanas Tiņā tiek piedāvāti pārgājieni ar sniega pēdām, vizināšanās suņu pajūgos, zemledus niršana ezerā. Nesen Tiņas Le Lac rajonā tika atvērts ūdens atrakciju parks „Laguna” 5000 m² platībā. Šeit pieejams 25 m garš peldbaseins,rotaļu baseins bērniem, SPA centrs, trenažieru zāle. Tiņā ir vairāk nekā 70 restorāni, kuri piedāvā tradicionālos Savojas un internacionālos ēdienus, kā arī daudzi bāri un krogi. Tūristu ērtībām līdz plkst. 6 rītā kursē bezmaksas autobuss.

Pacēlāju kartes cena Tiņa 2008/2009 pieaugušajam - 1 diena 37 EUR, 6 dienas 197 EUR. Pacēlāju kartes cena Tiņa+Val d'Isere 2008/2009 pieaugušajam - 1 diena 43,5 EUR, 6 dienas 208,5 EUR.


 

Klimats. Pārsvarā mērens, ziemas maigas. Kalnos skaidri izteiktas augstieņu klimatiskās joslas. Vasaras ir lietainas un vēsas (1 000 m augstumā apmēram 10 °C), bet ziemas aukstas (no -5 ° līdz -10 °C) ar stipriem vējiem un bagātīgu sniega daudzumu. 2500 metru augstumā gadā vidēji nokrīt vairāk nekā 2000 mm nokrišņu, sniegs nenokūst septiņus mēnešus vai pat vēl ilgāk.

Valsts valoda – franču. Reģionos runā septiņos dialektos. Francijā
runā arī portugāļu, itāļu un arābu valodā. Attiecībā uz angļu valodu francūži ir visnotaļ jutīgi, tādēļ šo valodu jāizmanto piesardzīgi - ja uzreiz sāksiet runāt angliski, Jums var nepievērst uzmanību. Lai neaizvainotu francūzi, saruna obligāti jāsāk ar jautājumu: „Vai jūs runājat angļu valodā?”

Ikvienu francūža maltīti grūti iztēloties bez vīna, ko bieži
izmanto arī ēdienu gatavošanai. Vīnogu vīna darīšanas ziņā Francija pasaulē ir otrajā vietā, tūlīt aiz Itālijas.

Elektrotīkla spriegums 220 V. Francijas starptautiskais tālruņa kods – 33. Uz Latviju ir jāzvana šādi: 00 371 + Latvijas tālruņa numurs.

Nauda. Naudas vienība Francijā ir eiro (EUR). Vairumā viesnīcu, veikalu un restorānu ir iespējams norēķināties ar elektroniskajām maksājuma kartēm.

Veikalu darba laiks. Slēpošanas reģionos veikali parasti strādā no 9.00 līdz 12.00 un apmēram no 15.00 līdz 19.00, svētdienās un pirmdienās – slēgts. Banku darba laiks: pirmdiena - piektdiena no 9:00 līdz 16.00. Bankas nestrādā brīvdienās, valsts svētku dienās un tiek slēgtas pirms svarīgiem svētkiem.

Dzeramnauda. Tradicionāli viesmīlim atstāj apmēram 5–10 % no rēķina summas (atkarībā no apkalpošanas kvalitātes).

Medicīniskā palīdzība. Negaidītas saslimšanas vai nelaimes gadījumā jāvēršas pie ārsta vai tas ir jāizsauc ar viesnīcas administratora starpniecību. Obligāta vakcinēšanās tūristiem nav noteikta.

Drošības pasākumi. Pat tad, ja laiks ir apmācies, kalnos saule ir ļoti aktīva, tādēļ nepieciešams valkāt saulesbrilles un lietot aizsargkrēmu (kā arī lūpu balzamu, kas aizsargās pret aukstumu un spēcīga vēja ietekmi). Bērniem slēpojot obligāti jāvelk ķivere. Ieteicams neatstāt inventāru bez uzraudzības, kalnos mēdz notikt arī zādzības. Naudu, vērtslietas un pasi ieteicams glabāt viesnīcas seifā.

Transports. Kalnu kūrortos parasti kursē bezmaksas autobusi, kas nogādā slēpotājus pie pacēlājiem. Lielos slēpošanas reģionos ne vienmēr ir autobusu satiksme starp dažādām ielejām, tādēļ ieteicams laikus uzzināt pacēlāju slēgšanas laiku, lai nenokavētu pēdējo nobraucienu. Pieejami arī taksometra pakalpojumi, kurus apmaksā pēc skaitītāja.

Muitas noteikumi. ES valstīs personiskās lietošanas priekšmetu ievešanai ierobežojumi nepastāv.

Viesnīcu specifika. Francijas Alpu kūrorti ir ļoti dažādi – sākot ar tradicionāliem Alpu ciematiņiem ar koka un akmens ēkām, līdz mūsdienīgiem daudzstāvu sporta un atpūtas kompleksiem. Viesnīcas un apartamenti lielākoties atbilst Eiropas standartiem, taču dažkārt gadās arī vecā tipa apartamenti. Šeit novērojams izteikts cenu un pakalpojumu kontrasts.

Ir vērts pamēģināt. Ja esat ieradies kalnos atpūsties kopā ar draugu kompāniju, pasūtiet restorānā fondī. Vakariņas būs ievērojami jautrākas, ja ikviens, kura maizes gabaliņš iekritīs kopīgajā katliņā, par sodu izdzers glāzi vīna. Nogaršojiet arī dažādās franču siera šķirnes, kuras diez vai izdosies nobaudīt kaut kur citur. Brokastīm tuvākajā maiznīcā iegādājieties vēl karstos kruasānus – nekur citur tos neprot cept tik gardus kā Francijā. Savukārt kā dāvanu mājās palicējiem nopērciet pudeli Alpu liķiera „Ženepī”, bet bērniem noteikti patiks svilpojošais mīkstais zvēriņš „marmotte” .