cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Etiopija

„Apsvilušo seju zeme” – tā sengrieķu vēsturnieki sauca Etiopiju, no kā arī cēlies valsts nosaukums. Etiopija ir valsts Austrumāfrikā.
Etiopija - zeme ārpus mūsu iztēles spējām, galēju kontrastu zeme. Te atrodas Āfrikas kontinenta augstākās un gleznainākās vietas kā Simiena kalni un dziļākā ieleja – Danakila  ieplaka ar Mēness virsmai līdzīgu ainavu, Erkila vulkāns ar ilgstoši aktīvu lavas ezeru tā krāterī. Zeme, kur cilvēki savdabīgā mūsdienu manierē saglabājuši sensenās sadzīves un nacionālas tradīcijas.   

Valsts valoda: amhariešu valoda
Galvaspilsēta: Adisabeba
Lielākās pilsētas: Adisabeba, Diredava, Nazreta
Platība: 1 104 300 km2
Iedzīvotāju skaits: 120,358,759 (2022.gads)
Reliģijas: kristietība (etiopiešu pareizticība, pentay, Romas katoļu reliģija) ar 67,3%, kam seko islāms ar 31,3%. Ir arī sena, bet neliela ebreju kopiena. (2021.gads)
IKP/PP: $ uz 1 iedz. 3,407 (2022.gads)
Naudas vienība: Birr (ETB)
Neatkarība: Viena no vecākajām valstīm pasaulē (ap 1.gs)

Uz ceļiem nav daudz automašīnu, un tie gan vairāk tiek izmantoti lopu pārdzīšanai. Ceļi ir visai briesmīgi, taču centrālās trases asfaltētas un labas.
Pārvietošanās pa valsti arī ir iespējama dažnedažādos variantos- ieteicamākais variants ir ar džipu, bet var arī ar sabiedrisko transportu, autostopiem, minibusiņiem. Labs ir arī vienīgais valsts dzelzsceļš no galvaspilsētas līdz kaimiņvalstij Džibuti.  Sliedes  pašauras un ātrums  neliels. Valstī ir labs autobusu tīkls starp pilsētām- 100km maksā 12-25 Birr (1 Ls ~14 Birr)

Nacionālais muzejs Adisebebā - tur atrodas 3,5 miljonus gadu senā zvaigzne Lusija, kas daudziem zinātniekiem lika mainīt savus uzskatus par cilvēces attīstību.

Lalibela baznīcu komplekss - 11 monolītu baznīcu komplekss, kas izgrebtas 12. gadsimtā rozā granīta klintīs. Tās ir ieskaitītas pasaules brīnumu sarakstā. Katra baznīca ir unikālā  arhitektūras stilā un to interjeru grezno labi saglabājušies gleznojumi, kuru saturs ir veltījums Dieva slavai.

Mago nacionālais parks - atrodas 770 km  no Adisabebas Omo upes austrumu krastā. Dienas laikā parks šķiet kluss un neievērojams, toties nakts nāk ar dzīvnieku radītiem trokšņiem un ziloņu taurēšanu. Savannu apdzīvo bifeļi, žirafes, ziloņi, lauvas, gepardi, leopardi, zebras  
Ziemeļu stēlu lauks - tajā atrodas trīs lielas stēlas, bet pārējās ir nelielas, bez grebumiem. Lielā stēla – tā ir nogāzusies, domājams, vairāk kā 1000 gadu atpakaļ.Tās garums bijis 33 m un pēc aptuveniem aprēķiniem sver vairāk par 500 t. Tiek uzskatīts, ka šī stēla izcirsta no vislielākā akmens monolīta gabala, kāds jebkad iegūts akmenslauztuvēs. Stateniskā stēla- šī patlaban ir vienīgā reljefā stēla, kas palikusi stāvus laukā. Tāpat kā Lielā, arī šī imitē daudzstāvu celtni ar logiem un durvīm pamatā. Viņas stāvu skaits ir 9.

Sābas ķēniņienes pils - redzamas lielas celtnes atliekas ar pamatīgām akmens sienām un labu kaļķu javu, ar dziļiem pamatiem un iespaidīgu drenāžas sistēmu. Celtnei ir saglabājusies grīda, bruģēta ar akmens plāksnēm. Celtni uzskata par troņa zāli, vairākas kāpņu šahtas liecina, ka tai bijis vismaz vēl viens stāvs. Vēl redzami atjautīgas konstrukcijas baseini, kā arī labi saglabājusies virtuve ar divām ķieģeļu krāsnīm.

Mai Šum rezervuārs - liels un dziļš dīķis, kurš izcirsts  sarkanā granītā kalna nogāzē. Pie tā ved rupji  apstrādāti pakāpieni.  Pēc vienas no vietējām leģendām tas tiek saukts par Sābas ķēniņienes baseinu. Ar kristietības atnākšanu, šeit notur kristīšanas ceremonijas Timkatas svētku laikā. Tieši šeit arī atnes Šķirsta kopiju Timkatas svētku laikā.

Tana ezers – lielākais ezers valstī. Tajā atrodas vairākas salas un klosteri uz tām. Uz Tana Čerkvosas salas esot apbedīts Frumentijs, kristietības ieviesējs Etiopijā. Uz Dagas salas atrodas Etiopijas imperatoru kapenes. Klosteri salās visdrīzāk atrodas agrāko Etiopijas reliģiju svētvietās.

Zilās Nīlas ūdenskritums – viens no valsts top 3 apskates objektiem. Ūdens krītot rada tādu kā dūmu efektu. Lai to apskatītu, jāveic 2 stundu gājiens pa kalnainu apvidu.

Noderīga informācija:
Lielākā AIDS saslimstība pasaulē, pastāvīgs kara stāvoklis ar Eritreju un Somāliju. Valstī ir samērā droši.
Pilsētās nav ielu nosaukumu, varbūt lielākajās pilsētās daži. Nav ieteicams apmaldīties, vēl jo vairāk, tāpēc, ka vietējie rādīs visdažādākos virzienus kā nokļūt uz vienu un to pašu vietu. Un neviens no viņiem nebūs īstais.
Ārpus pilsētas kā sabiedriskais transports kalpo smagā mašīna, kuras kuzavā salec pasažieri un dodas no punkta A uz punktu B.

Etiopija uz kartes

Laika apstākļi Etiopija

Adisabeba Mar Apr Mai Sep Okt Nov
gaiss *C 25 23 21 19 20 22
ūdens *C 22 21 18 16 17 18