cb@cb.lv | Tallinas iela 30
Kalnciema iela 116, Rīga

Kenija

Kenija saviem viesiem piedāvā daudzveidīgas iespējas ko darīt un apskatīt. Jūs atradīsiet savannas bagātību, senatnīgu kultūru, skaistas pludmales un koraļļu rifus, mūžzaļus mežus, savvaļas dzīvniekus un sniegotus kalnu galus, un tuksnešus. Kenija jums sniegs vairāk kā gaidāt…

Kenija
Atrašanās vieta: Valsts atrodas Austumāfrikā pie Indijas okeāna un ekvatora. Ziemeļos tā robežojas ar Etiopiju, ziemeļaustrumos ar Somāliju, Tanzānija ir valsts dienvidos, Uganda un Viktorijas ezers ir uz rietumiem un Sudāna valsts ziemeļrietumos
Platība: 580367 km 2
Galvaspilsēta: Nairobi
Iedzīvotāju skaits: 56,034,938 (2022.gads)
Valsts valoda: Svahili , angļu
Reliģija: Kenijā dominējošā reliģija ir kristietība, kuru ievēro aptuveni 85,52% no visiem iedzīvotājiem. Islāms ir otrā lielākā reliģija Kenijā, ko praktizē 10,91 procents Kenijas iedzīvotāju. Citas ticības, ko praktizē Kenijā, ir baháʼí, budisms, hinduisms un tradicionālās reliģijas.
Etniskās grupas: kikuji 17,1%, luhja 14,3%, kaleņdzjiņi 13,4%, luo 10,7%, kamba 9,8%, somāļi 5,8%, kisii 5,7%, midžikenda 5,2%, meru 4,2%, masai 2,5%, turkāna 2,1%, ne-kenijieši 1%, citi 8,2%
IKP/PP: $ uz 1 iedz. 1 800 (2012.g.)
Valūta: Kenijas šiliņš ( KES )
Valsts pārvaldes forma: Prezidentāla Republika
Augstākais punkts: Mount Kenija – 5199 m  
Lielākās pilsētas: Nairobi- 2 940 911 iedz., Mombasa- 707 400 iedz.,
Reljefs: Centrālajā daļā atrodošās augstienes sadala zemos līdzenumus divās daļās- Lielā Rifta ielejā un rietumu auglīgajā plato.
Dabas resursi: kaļķakmens, soda pulveris, dārgakmeņi, cinks, grants iezis, ģipsis
Klimats: Tropu klimats- karsts un mitrs piekrastes rajonos, mērens valsts vidus daļā un ļoti sauss ziemeļos un ziemeļaustrumos. Vasarīgs ir cauru gadu, bet naktīs un agri no rītiem ir vēss. Lietus sezona ilgst no aprīļa līdz jūnijam un no oktobra līdz decembrim.
Drošība: Nairobi pilsētā jāuzmanās no zagļiem- īpaši naktī.
Vakcinācijas prasības ceļojot uz šo valsti: visiem ceļotājiem obligāti jāvakcinējas pret dzelteno drudzi. Ieteicams vakcinēties pret vēdertīfu, stingumkrampjiem – difteriju, hepatītu A un meningokoku A&C, atsevišķās zonās pret hepatītu B, trakumsērgu un ETEC ceļotāju caureju. Pret malāriju jāpotējas vismaz 3 nedēļas pirms brauciena, malārijas risks pastāv visu gadu īpaši pie Mombasas un dienvidu daļā
Vīza: vīzu var iegādāties Nairobi lidostā un tās cena ir 50 $, jābūt derīgai pasei.
 
Nairobi ir lielākā pilsēta Kenijā un tās galvaspilsēta. Nairobi ir pazīstama kā „zaļā saules pilsēta”- pilsētas centrs ir apzaļumots un to ieskauj pilsētu apbūve. Pilsēta tika dibinātā 1899. gadā kā dzelzceļa depo, kas savienoja Mombasas un Ugandas pilsētas, bet tā ātri attīstījās un 1963. gadā kļuva par Kenijas galvaspilsētu. Nairobi ir visvairāk apdzīvotā pilsēta Austrumāfrikā, politiski un finansiāli spilgtākā pilsēta visā Āfrikā. Nairobi fondu birža ir viena no lielākajām Āfrikā.

Nairobi Nacionālais muzejs atrodas 10 minūšu braucienā no Nairobi pilsētas centra. Saviem apmeklētājiem sniedz interesantu ieskatu par Kenijas vēsturi, mākslu un kultūru. Vēsturiskā ekspozīcija sniedz izpratni par Swahili  kultūru un sabiedrību. Etniskās gleznas, kultūras eksponāti un mūsdienu mākslas darbi arī ir ievērības cienīgi.
Nairobi čūsku parks atrodas netālu no Nacionālā muzeja un ir ļoti populārs apmeklētāju vidū. Parks savu darbību uzsāka 1959. gadā, pētnieciskiem nolūkiem, lai izpētītu rāpuļu ieradumus, ādas lietošanu, to lietoto pārtiku un reakciju uz klimata pārmaiņām.
Parkā ir neskaitāmas čūsku sugas, tai skaitā tādas kuras sastopamas tikai Kenijā, vairākas krokodilu sugas, Amerikas aligators un akvāriji ar koraļļu zivīm no Austrumāfrikas upēm un ezeriem, kas ir galvenā parka iezīme.

Gedi drupas ir viens no Kenijas zudušajiem dārgumiem, kas atrodas dziļi Arabuko Sokoke mežā. Tā ir lielu noslēpumu vieta, kas rada diskusijas arheologu starpā. Līdz šai dienai ne viens nav īsti pārliecināts, kas notika ar Gedi pilsētu un tās tautu. Pilsēta tapusi 13. gs. un tajā dzīvoja 2500 iedzīvotāju. Gedi drupas sevī ietver daudz mājas, mošejas, akmens sienas, savrupmājas un kapsētas. Pilsētas izskats lieci par to, ka tā ir bijusi tirdzniecības centrs, bet tas, ka tā atradās meža vidū, rada jautājumus ar kāda veida tirdzniecību iedzīvotāji nodarbojās…
Lielākā no Gedi mistērijām ir tā kādēļ 17. gs. tās iedzīvotāji pameta pilsētu.
Šodien pilsētas drupas ir lieliska tūristu apskates vieta, kur būt pazudušiem starp pagātnes noslēpumiem, un  kur valda liela noslēpumainība.

Kenijas safari ir viens no pasaulē  populārākajiem galamērķiem pasaulē. Kenija lepojas ne tikai ar kultūras daudzveidību un savvaļas dzīvniekiem, bet arī ar tropu siltajā pludmalēm. Daži no Kenijas savvaļas parkiem:
Tsavo aizņem 22,000 km² lielu platību un ir lielākais savvaļas parks Kenijā un viens no lielākajiem pasaulē. Ņemot vērā parka ievērojamo platību tas tika sadalīt divās daļās Tsavo West un Tsavo East. Nepilnus 100 km no parka atrodas Mombasa, kas ir lieliska iespēja tiem, kuri vēlas relaksēties Kenijas pludmalēs pēc” putekļainā” brauciena pa safari.
( Mombasa atrodas Kenijas tropu piekrastē, ir rosīga pilsēta ar bagātu vēsturi. Pilsēta jums sniegs gan kultūras, gan vēstures, gan izklaides iespējas. Pilsētas dienvidos un ziemeļu pusē ir vairākas baltu smilšu pludmales ar koraļļu rifiem un kūrortviesnīcas.)
Tsavo West Nacionālais parks ietver vulkānus, Chaimu krāteri, divus ūdenskritumus, klinšu atsegumus, Roaring klinti un lavas plūsmas, kā pakājē ir līdzenumi ar garu zāli un blīvi noaugušiem krūmiem.
Tsavo East ir slavens ar lielu skaitu ziloņu, baros līdz 50 un līdz 1000 bifeļu lieliem ganāmpulkiem.
Nukuru ezera Nacionālais parks ir pasaulē visievērojamākais ezers ar neskaitāmiem spīdīgi rozā flamingo, kas tika atklāts 1961. gadā un tā platība  ir 180 km². Labvēlīgos laika apstākļos ezerā un tā krastā var redzēt no viena līdz diviem miljoniem lielākus un mazākus spīdīgi rozā flamingo un tūkstošiem citu putnu. Kā arī parka teritorijā varēsiet sastapt žirafes, Dienvidāfrikas antilopes, leopardus un degunradžus.
Amboseli ir Kenijas top safari galamērķis, kuram raksturīgi klejojoši ziloņu bari un sniegotas Kilimandžaro kalnu virsotnes fonā. Neskatoties uz to, ka Kilimandžaro kalni ir aiz Kenijas robežām, Tanzānijā tie šim parkam sniedz lielisku ainavu 5 km augstumā. Lai arī Amboseli ir viens no mazākajiem savvaļas rezervātiem Kenijā, tas piedāvā labāko iespēju redzēt apdraudēto melno degunradžu sugu kopā ar veselu virkni citiem savvaļas dzīvniekiem. Parka teritorija ir izveidojusies tā, ka dzīvniekus ir ļoti viegli saskatīt. Parkā sastapsiet tādus dzīvniekus kā lauvas, kuras dažkārt var vērot medību laikā un pusdienojot. Bez lauvām šeit var redzēt gepardus, bifeļus, gazeles, hiēnas, zebras, paviānus un dažādus putnus, kas ir tikai daži no Amboseli parka iemītniekiem.

Maasai ir Nīlas etniskā grupa, kas dzīvo Kenijā un Tanzānijas ziemeļos. Maasai ir viena no labāk zināmajām Āfrikas etniskajām grupām ar tiem raksturīgo kultūru, paražām un apģērbu.

Maasai
Kā klejotāju cilts savu mājokļu būvēšanai tie izmanto dabiskus un uz vietas pieejamus materiālus, mājas parasti ir apaļas vai zvaigznes formas. Māju pamata struktūra tiek veidota no koka mietiem, kas tiek piestiprināti pie zemes un apmetums tiek veidots no dubļu, zāles, pelnu, govs mēslu un cilvēka urīna maisījuma. Jumts tiek veidots no govs mēsliem, jo tie ir ūdens necaurlaidīgāki. Mājiņas ir apmēram 3x5 m lielas un 1,5 m augstas, šajās telpās ģimene ēd, guļ, glabā pārtiku un mājsaimniecības piederumus. Ciematiem apkārt ir apvilkti metāla apaļi žogi, un pa nakti mājlopi tiek sadzīti pašā sētas vidū, lai tie būtu drošībā no savvaļas dzīvniekiem.
Maasai kultūra ir poligāma, pat ja Maasai sieviete paliek stāvoklī no kāda cita vīrieša viņas vīrs bērnu audzinās kā savējo. Kultūrai ir raksturīgs apgraizīšanas rituāls, kas notiek gan sievietēm, gan vīriešiem, bet pēdējā laikā valsts cenšas pārtraukt šo rituālu sievietēm, jo ir daudz saslimšanas gadījumi un asins zudums dzemdību laikā. Sievietes Maasai sabiedrībā tiek uzskatītas par otrās šķiras pilsoņiem.
Maasai apģērbs katrai vecuma grupai un dzimumam ir atšķirīgs, piemēram, jaunekļi vairākus mēnešus pēc apgraizīšanas valkā melnu apģērbu. Labvēlīga ir sarkanā krāsa, zils, svītrains un rūtains raksturo Āfrikas krāsaino dizainu. 1960. gadā Maasai sāka aizstāt dzīvnieku ādu (teļu un aitu) drānas ar kokvilnu. Gan vīrieši, gan sievietes valkā koka aproces. Sievietes regulāri gatavo jaunas rotaslietas aužot vai lodējot. Rotas lietām ir būtiska nozīme ķermeņa izrotāšanā un katrai krāsai ir sava nozīme, piemēram, baltā krāsa simbolizē mieru, zilā- ūdeni, sarkanā- kareiviskumu vai drosmi.
Stāvokli sabiedrībā parāda ķermeņa apgleznojumi un rotājumi. Pirms saskares ar Eiropas pērli, pērles tika ražotas no vietējiem izejmateriāliem, kā, piemēram baltas krelles gatavoja no māla, čaumalām, ziloņkaula vai kaula, savu kārt melnas un zilas krelles izgatavoja no dzelzs, ogles, sēklām, māla vai raga.
Maasai galvenais uzturs ir gaļa, piens un liellopu asinis, govīm ir liela vērtības un tās tiek kautas tikai īpašos gadījumos.
Kad sastopat Maasai cilvēku pirms fotografēšanas ir jāpajautā atļauja, pretēji tā būs liela necieņas izrādīšana.

Kenija uz kartes

Laika apstākļi Kenija

Nairobi Jun Jūl Aug Sep Okt
gaiss *C 18 17 17 19 20
ūdens *C 23 22 23 26 27

Ceļojumi: Kenija