29 700 300
67 700 300

Kontrabandisti, lini un aristokrāti Paņevežu apkaimē – linu muzejs, greznā Bistrampoles muiža, pankūkas Ramīgalas dzirnavās, grāmatu kontrabandas teju neticamais stāsts

trip-pic

Pieejamie datumi un cenas

12. oktobris
1 diena | Lietuva
Brīvas vietas ir pieejamas
Valoda - latviešu
Jauni Rakursi
no 28 € Rezervēt
Pamatcena 28 €

Ceļojuma programma

Ekskursijas programmā:

7:15 izbraukšana no Rīgas, pieturas pie Zinātņu akadēmijas

 

Rīta pauze ceļā.

 

  

Senās holandiešu tipa vējdzirnavās četros stāvos Paņevežu pievārtē iekārtots Linu muzejs. Šeit ikviens aicināts izzināt linu vēsturi, apstrādi, izmantošanu gadsimtu gaitā. Interesanti, ka pirms pusotra gadsimta dzirnavas uzceltas ap milzu priedi, kas vēlāk nozāģēta un kalpojusi kā dzirnavu balsts.

(Linu muzeja apmeklējums vietējā gida vadībā – 1.45 EUR)

   

Bistrampoles muižas dvēsele ir 1855. gadā klasicisma stilā būvētā pils. Pils apkaimi grezno parka dīķis un strauts ar tiltiņu, bet parka malā uz neliela pakalna slejas rotonda, no kuras paveras skats uz plašiem laukiem. Zem rotondas slēpjas ledus pagrabs, kam esot ap 400 gadu.  Vēl kompleksā ir akmeņu klēts, kas vismaz divas reizes vecāka par 19. gadsimta pili, un ratnīca, kurā iekārtota viesnīca. 20. gadsimta sākumā barons Bistrams bijis liels tehnisku novitāšu cienītājs, tādēļ viens no pirmajiem apkaimē iekārtojis muižā elektrisko apgaismojumu un izbūvējis spēkstaciju, kurā šobrīd iekārtota neliela Lietuvas grāmatu kontrabandistiem veltīta ekspozīcija. Augsto Bistrampoles novērtējumu apstiprina muižas vestibilā izliktās Latvijas Valsts prezidenta Andra Bērziņa un Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites fotogrāfijas – šī muiža savulaik izvēlēta par abu prezidentu tikšanās vietu. Bistrampolē divas vasaras kā viesis dzīvojis arī poļu rakstnieks, Nobela prēmijas laureāts Henrihs Senkevičs.

(Ekskursija muižā vietējā gida vadībā EUR 3.50)

 

Pusdienas Bistrampoles muižas restorānā. (Pusdienu piedāvājums – 10.50 EUR – mājās gatavots vistas buljons ar siera grauzdiņiem, cūkgaļas steiks, pasniegts ar ķiploku galvu, kartupeļu šķēlēm, svaigu kāpostu salātiem; melna kafija vai tēja, citronūdens)

  

Ramīgalos dzirnavas - senas koka dzirnavas, kuras joprojām darbojas. Ekskursija dzirnavās, darba process, gatavā produkcija (milti, manna). Interesants stāstījums par dzirnavām un dzirnavnieka darbu senāk un tagad. Lielākā daļa no trīs stāvu  dzirnavu iekārtām ir autentiskas. Mēs ne tikai apskatīsim dzirnavas un dzirdēsim daudz interesanta, bet arī panašķosimies ar gardām, dzirnavās ceptām pankūkām, pašceptu maizīti un tēju. Būs iespēja iegādāties produkciju!

(Ekskursija un pankūkas/maizīte/tēja: EUR 6)

  

Iepazīsim vienu no neparastākajiem Lietuvas vēstures stāstiem apmeklējot Tumas - Vaižganto un grāmatu kontrabandistu muzeju. 19. gadsimta otrajā pusē, latīņu drukas aizlieguma laikā aktīvi darbojās grāmatu kontrabandisti – kustība, kurai pateicoties sākusies Lietuvas nacionālā atmoda, vainagojoties ar valsts atjaunošanu 1918. gadā. Tā kā bija aizliegts veikt druku ar latīņu burtiem, grāmatas, skaitāmas tūkstošos un varbūt pat miljonos eksemplāru, tika drukātas Prūsijā, Polijā un pat otrpus okeānam un kontrabandas ceļā nogādātas Lietuvā – pagrīdes skolās, bibliotēkās un lasīšanas punktos, tā stiprinot lietuviešu nacionālo pašapziņu un tieksmi pēc izglītības. Ieklausīsimies stāstā par šo pasaules kontekstā unikālo kustību!

(Muzeja apmeklējums – 1.40 EUR pieaugušajiem, 1 EUR pensionāriem, skolēniem)

 

Neliela vakara pastaiga Paņevežu promenādē – Nevežas vecupes līkums šobrīd pārvērties par skulptūru parku, dīķi ar strūklaku, mīlestības saliņu, metāla vēžiem un rāmām pastaigām, kas iecienītas gan vietējo, gan pilsētas viesu vidū. Kas zina, varbūt vēl pagūstam promenādi notvert lapu zeltā!

 

Mājupceļš, atgriešanās Rīgā ap 21:30 

 

Ekskursijas cena: EUR 28

Cenā iekļauts: vieta autobusā, pavadošā gida pakalpojumi

Cenā nav iekļauts: ieejas maksas, ēšanas maksas, ziedojumi u.c.

 

Ceļojumā ņemam līdzi ceļošanai derīgu pasi vai ID karti!

Pamatcena 28 €
trip-pic

Ja neatradāt savu ceļojumu, lūdzu, rakstiet mums - piemeklēsim īsto!

Tālrunis *